Sari la conținut

Import moto din UE (acte, costuri etc)


raulus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

am deschis si io o noua tema, dar mai intreb si p'aci...nu prea ma pricep la chestii de gen.vreau sa ma duc in italia sau germania dupa niste scutere.vreo 5.ce, cum si in ce fel pot face?cineva kre a facut chestii de gen imi poate da un sfat?in ce tara sa ma duc, ce sa iau, ce acte imi treb, transportul...io am gasit pe cineva kre imi ia vreo 500 euro+benzina...plssss help

multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu deja mi-am luat motorul de la cineva care l-a adus in tara si care avea un contract in alb cu datele si semnatura macaronarului pe el.Am rezolvat cu rar si tot tacamul dar imi trebuie o declaratie referitoare la mijlocul de transport cu care a fost introdusa in tara si vama pe unde a intrat+copie talon de la vehicolul respectiv.Daca face cineva pe aici transporturi in IT ma poate ajuta si pe mine cu chestiile astea contra cost?:bounce: Am inteles ca nu verifica nimeni declaratiile alea dar prefer sa trec un vehicul care a intrat pe bune din IT. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Ridic si eu o problema - destul de serioasa pentru mine.

 

Am motor adus din Italia de o luna.

Motorul a venit primul si la o saptamana tipul care mi l-a adus a primit si actele din Italia prin posta(prin acte se intelege doar TARGA-adica Cartea de Identitate).

Am fost la Udriste si cu copie dupa declaratie de vanzare cumparare si declaratia la notar ca motorul a intrat in tara pe la vama X transportat cu duba Y. AM luat numere rosii (evident ca am platit inainte si cele 2 taxe la cec) dar politzaiu de la ghiseu m-a amenintat ca fara Certificato di Proprieta (Talonul motorului) o sa-mi fie tare greu sa-l inmatriculez definitiv.

Azi am fost si la RAR si ne ala de acolo desi eu i-am explicat ca motoru a fost radiat sa ca s-au predat numerele inainte de aducerea motorului, inclusiv Certificato di Proprieta ala o tot tine pe a lui ca toata lumea are si ca cine n-a avut a facut un efort si tot a venit cu el.

Motiv pentru care n-am luat RAR-ul si tre sa mai fac un drum cu hartoaga.

 

E CINEVA CARE A INMATRICULAT MOTOR IN ROMANIA DOAR CU TARGA (CARTEA DE IDENTITATE A MOTORULUI) ???

 

Evident ca intre timp il tot sun pe omu de mi-a adus motoru (de vre-o 2 sapt) si sper ca el il suna pe ala din italia sa-mi trimita hartoaga.

 

Multumesc.

 

--- Mesaj completat în 26 Sep 2007 23:43 -------------
Mai intreb odata, poate nu am afost destul de clar.

 

 

CUNOASTETI PE CINEVA CARE A INMATRICULAT MOTOR ADUS DIN ITALIA SI NU A AVUT DECAT CARTEA DE IDENTITATE

(fara )

 

--- Mesaj completat în 26 Sep 2007 23:45 -------------
(fara certificat de proprietate)

Editat de Dracushor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

{{CUNOASTETI PE CINEVA CARE A INMATRICULAT MOTOR ADUS DIN ITALIA SI NU A AVUT DECAT CARTEA DE IDENTITATE ??}}

 

 

Nu....

Si nu cred ca se poate, atata timp cat a fost radiat acolo...

Editat de titz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

eu am cartea motorului (in italiana ) targa si acu astept declaratia cu masina de transport -va anunt peste cateva zile daca mai tr ceva .........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ma intereseaza sa imi aduc si eu o motocicleta din italia ...care ar fi pretul trasportului si imatricularii ei aici?

ce suma adun la pretul din italia?

 

Saptamana trecuta mi-am inmatr trotineta (Hornet) tot din Italia:

 

- RAR - 220 lei

- declaratie notar ca l-am adus pe remorca - 30 lei

- impozit la primarie - 15 lei

- taxe politie + numar aprox 100 lei

 

ATENTIE!!! Nu mai trebuie traduceri pt targa, certif de proprietate si contractul vinzare-cumparare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E acelasi lucru si daca am adus-o din Germania?

 

RAR=220ron adica identificare + carte identitate vehicul ?

 

Cand te-ai dus la RAR te-ai dus pe roti cu ea ?

Aveai nr de italia sau nr rosii de RO ?

 

Am dus-o pe trailer. Nr de I au ramas in I. Nu am scos nr. rosii.

RAR inseamna identificare , eliberare carte id, etc...toata povestea. Cred ca este identic si pt Germania caci nu originea conteaza ci procedurile care le fac cei de la rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

procedura este aceiasi ptr inm motorete indiferent din ce tara provine mie mi-a adus-o pe platforma 300euro +220ron rar +80ron asigurare(in functie de capacitate) +20-30ron financiar atat cred daca am uitat ceva scuze dar este ceva minor oricum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana trecuta mi-am inmatr trotineta (Hornet) tot din Italia:

 

- RAR - 220 lei

- declaratie notar ca l-am adus pe remorca - 30 lei

- impozit la primarie - 15 lei

- taxe politie + numar aprox 100 lei

 

ATENTIE!!! Nu mai trebuie traduceri pt targa, certif de proprietate si contractul vinzare-cumparare.

de cand nu mai trebuiesc traduceri?

mie mi-au cerut la politie luna trecuta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand nu mai trebuiesc traduceri?

mie mi-au cerut la politie luna trecuta....

In Bucuresti nu se mai cer traduceri la inmatriculari ... se cere insa traducere dupa contr. vanzare-cumparare cand o inregistrezi la impozit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti nu se mai cer traduceri la inmatriculari ... se cere insa traducere dupa contr. vanzare-cumparare cand o inregistrezi la impozit.

 

 

 

Eu am inmatriculat motorul saptamana trecuta si nu mi-au cerut traduceri nici la primarie la impozite nici la politie. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

procedura este aceiasi ptr inm motorete indiferent din ce tara provine mie mi-a adus-o pe platforma 300euro +220ron rar +80ron asigurare(in functie de capacitate) +20-30ron financiar atat cred daca am uitat ceva scuze dar este ceva minor oricum

Nu e chiar indiferent din ce tara provine: procedura descrisa mai sus e aceeasi pentru orice tara membra UE, dar pentru restul iti mai trebuiesc si actele care sa dovedeasca plata vamii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Hello

 

to get any bike or masina from italy is not difficult

the only problem is about the plates

 

if you buy any motors in italy you need to get the certificate of export

that means that you need to give back to the authorities the 2 plates, libretto di circolazione si certificato di proprieta'.

 

you cannot drive a car with italian plates because the responsbility is of the owner of the plates.

So who let you drive something at his risk?

the only think is get a VAN or Camion and delivery it!!

 

ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci. eu mi-am luat motoreta din italia in noiembrie. sapt trecuta am reusit sa o inmatriculez.

deci te duci in italia, iti alegi mobra. iti place, o iei. mergi cu proprietarul la un sediu central ACI si pe baza unui certificat de proprietate i se elibereaza altul, cu mentiunea: RADIATA PTR EXPORT. la mine a durat 10 minute. eram singurii acolo. este foarte important sa nu va duceti la centre mai mici sau intermediari, caci va dura poate zile...tot acolo puteti sa faceti si un act de vanz-cump. aveti un exemplu pus de @CREEP. este f bun, caci asa este si al meu. apoi iei firul pe remorca, actele(cert de propr si act V/C) si veniti acasa. dati actele la tradus, sa zic ca o sa coste maxim 100 lei tradusul cu legalizatul, platite taxele(talon, inmatriculare), mers facut RAR-ul(220 lei)..samd. o sa re vin exact cu sumele si unde au fost achitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci. eu mi-am luat motoreta din italia in noiembrie. sapt trecuta am reusit sa o inmatriculez.

deci te duci in italia, iti alegi mobra. iti place, o iei. mergi cu proprietarul la un sediu central ACI si pe baza unui certificat de proprietate i se elibereaza altul, cu mentiunea: RADIATA PTR EXPORT. la mine a durat 10 minute. eram singurii acolo. este foarte important sa nu va duceti la centre mai mici sau intermediari, caci va dura poate zile...tot acolo puteti sa faceti si un act de vanz-cump. aveti un exemplu pus de @CREEP. este f bun, caci asa este si al meu. apoi iei firul pe remorca, actele(cert de propr si act V/C) si veniti acasa. dati actele la tradus, sa zic ca o sa coste maxim 100 lei tradusul cu legalizatul, platite taxele(talon, inmatriculare), mers facut RAR-ul(220 lei)..samd. o sa re vin exact cu sumele si unde au fost achitate.

 

explicatia este foarte completa. evitati agentiile mici, costa 80-90€ si dureaza 1-2 zile.

Mergeti la ACI sau PRA unde in 10 min rezolvati totul cu 40€

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...