Sari la conținut

Accident usor 31.03 - Bulevardul Beijing


LEXX
 Share

Postări Recomandate

N-ai zis ca vrei cu invatatura. Iaca invatatura: In prima situatie, duba de pe banda 1 mergea ceva mai repede decat mi s-a parut mie ca e cazul pentru cineva care face dreapta. Ca atare, am suspectat c-o sa schimbe banda - ceea ce a si facut. In cazul 2, a fost invers, masina a franat mai mult decat era nevoie, si-am zis ca urmeaza ceva spectaculos - sau e la telefon, sau o ia intr-o parte, etc. Si vad din astea zilnic, si cu masina, si cu mobra. 

 

Sunt sigur ca daca plec de la ideea ca ceilalti participanti la trafic respecta legea 100% nu mai ajung acasa. Sunt foarte mirat ca sunt colegi motoclisti care nu au facut inca aceasta observatie. Dar na, vorba ta, fiecare cu steaua lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 116
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 26 minute, Silver Arrow a spus:

Circula mai incet si o sa vezi ca nu vei mai fi in astfel de situatii. Vorbesc serios si fara misto.

Nu exclud sa ai dreptate. Insa cele cateva dati in care am mers mai incet decat traficul n-au fost o experienta buna. Ma depaseau mult mai aproape si mai scurt decat depasesc eu. Sincer, m-am cam speriat. Deocamdata ma simt confortabil sa merg in trafic ceva mai repede decat masinile - undeva 10-20, depinde cat e de aglomerat.

 

De curiozitate, de ce crezi ca circuland mai incet nu mai dau de genul asta de probleme? Accidentul din film imi pare ca e un contraexemplu la ce spui. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe topicul asta am invatat ca:

1) in anumite situatii, unii oameni semnalizeaza stanga ca sa arate ca nu merg dreapta; chiar daca ei merg, de fapt, inainte

2) Maramuresul e in Moldova

3) daca ai un film cu un accident, il pui pe motoretism.ro, in loc sa te duci cu el la Politie la accidente usoare; asa ai constiinta impacata ca ai facut ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu mersul mai incet mi se pare riscant de tot, cel putin in brasov unde sunt strazi cu sens unic. Cand eram cu mopedul zilnic era sa fiu dat jos de 2, 3 idioti... acum nu mai stau deloc in paralel cu masinile si daca pot trec in fata lor tocmai ca sa nu mi se coaca vreo surpriza . Acum nu stiu cum functioneaza la altii, dar pot zice ca de 2 ani nu prea am mai avut probleme si nu am mai injurat in casca decat foarte rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul a declarat ca mergea cu 10-20 km/h mai repede decat nervosii aia doi care i-au taiat calea,

I-am sugerat sa mearga mai incet cu 20 km/h si va fi mai bine.

Nu i-am spus sa mearga mai incet decat traficul ci exact cat el si dispar multe probleme.

 

@Klaus Cata foarte bine faci ca nu mai mergi paralel cu masinile. Chiar si fara sa vrea - ocoloeste omul un caine sau o groapa - iti da un bobarnac fix cat sa te puna jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Silver Arrow Astazi ti-am urmat sfatul si am mers cu traficul. Scorul e cam asa: de dimineata, pe soseaua Pipera, in fata la Toyota, la 2-3 m in fata mea un SUV a facut dreapta intrand la reprezentanta de pe banda 2, aproape prin mine. La intoarcere, pe Lascar Catargiu, cam in fata la sectia 1, o masina trece de pe 2 pe 1, tot in mine. La giratoriul OMV Pipera, un truck cu remorca si sofer vorbind la telefon iese de pe banda 2 din giratoriu, din nou prin mine. In toate 3 situatiile mergeam cu traficul, in toate trei masina a facut manevra fara sa se asigure, in cazul 1 si 3 SIGUR n-au semnalizat, in cazul 2 nu stiu, ca era paralel cu mine. 

Am mai fost depasit mai aproape decat imi place mie prin stanga si dreapta, insa astea nu le pun la socoteala.

 

Invatatura (din nou,  pentru mine): cred ca mersul cu traficul implica condus oarecum diferit fata de al meu. Nu cred c-am avut pur si simplu ghinion, probabil ca am mers altfel decat sunt obisnuit si am fost atent unde obisnuiesc sa fiu atent. Insa SUV-ul care mi-a taiat fata a fost cred cea mai de spaima chestie de care-mi aduc aminte. Asfalt rece, am pierdut fata, noroc ca la viteza mica si pusesem picioarele jos. Omul si-a cerut scuze, a zis ca e intrarea ingusta si nu putea intra de pe 1, era cu ochii in retrovizoare sa vada daca nu vine masina, dar motocicleta cu far aprins  si cu mine cu casca alba n-a vazut-o.  In situatia 1 si 2 n-as fi fost niciodata cu modul in care merg de obicei, in 3 m-ar fi incurcat cam la fel. 

Invatatura mea e ca elementul vital e paranoia in trafic, nu mersul in ritm cu traficul. Si ca, pentru mine, e mai dificil sa ghicesc ce se intampla in lateralele mele decat in fata sau spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ai incercat. Cred ca ramanem la varianta cu Zodia (ne)norocoasa. Recunosc ca nu intampin atatea situatii intr-o saptamana cate tu intr-o zi.

Poate mergem intr-o zi impreuna. Facem asta dupa ce o sa am CB-ul 500 (adica pe la jumatatea lui mai) ca sa nu spui ca ma vad soferii pentru ca am autobuzul de Goldwing. Desi iti pot confirma ca nici asta nu e vizibil.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Isuse. Tocmai am citit doua pagini pline de presupuneri si nonsens.

Nu stai in unghiul mort al unei masini mai mult de 1 secunda. Dupa ce ca nu se uita, ne mai ascundem si noi.

Reteta perfecta pentru bang / auch!.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Hypperbone a spus:

Isuse. Tocmai am citit doua pagini pline de presupuneri si nonsens.

Nu stai in unghiul mort al unei masini mai mult de 1 secunda. Dupa ce ca nu se uita, ne mai ascundem si noi.

Reteta perfecta pentru bang / auch!.

 

 

aici ai citit ca trebuie sa semnalizezi cand mergi inainte.

in rest sunt de acord ca tre sa te faci vizibil pt masina care e in stanga sau dreapta ta mai ales cand ai loc sa inaintezi

 

Acum 4 ore, leopold a spus:

blabla

 

patatiile astea sunt omniprezente in trafic indiferent ca esti cu masina sau motoreta. fa-ti un topic al tau pt pataniile zilnice. asta e topicul unui accident..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Cavaleru a spus:

 

patatiile astea sunt omniprezente in trafic indiferent ca esti cu masina sau motoreta. fa-ti un topic al tau pt pataniile zilnice. asta e topicul unui accident..

Ai fireste dreptate, si-mi cer scuze. In apararea mea, am zis ca poate invatam din greselile altora, cum zice titlul sub-forumului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17 hours ago, leopold said:

@Silver Arrow Astazi ti-am urmat sfatul si am mers cu traficul. Scorul e cam asa: de dimineata, pe soseaua Pipera, in fata la Toyota, la 2-3 m in fata mea un SUV a facut dreapta intrand la reprezentanta de pe banda 2, aproape prin mine. La intoarcere, pe Lascar Catargiu, cam in fata la sectia 1, o masina trece de pe 2 pe 1, tot in mine. La giratoriul OMV Pipera, un truck cu remorca si sofer vorbind la telefon iese de pe banda 2 din giratoriu, din nou prin mine. In toate 3 situatiile mergeam cu traficul, in toate trei masina a facut manevra fara sa se asigure, in cazul 1 si 3 SIGUR n-au semnalizat, in cazul 2 nu stiu, ca era paralel cu mine. 

Am mai fost depasit mai aproape decat imi place mie prin stanga si dreapta, insa astea nu le pun la socoteala.

 

Invatatura (din nou,  pentru mine): cred ca mersul cu traficul implica condus oarecum diferit fata de al meu. Nu cred c-am avut pur si simplu ghinion, probabil ca am mers altfel decat sunt obisnuit si am fost atent unde obisnuiesc sa fiu atent. Insa SUV-ul care mi-a taiat fata a fost cred cea mai de spaima chestie de care-mi aduc aminte. Asfalt rece, am pierdut fata, noroc ca la viteza mica si pusesem picioarele jos. Omul si-a cerut scuze, a zis ca e intrarea ingusta si nu putea intra de pe 1, era cu ochii in retrovizoare sa vada daca nu vine masina, dar motocicleta cu far aprins  si cu mine cu casca alba n-a vazut-o.  In situatia 1 si 2 n-as fi fost niciodata cu modul in care merg de obicei, in 3 m-ar fi incurcat cam la fel. 

Invatatura mea e ca elementul vital e paranoia in trafic, nu mersul in ritm cu traficul. Si ca, pentru mine, e mai dificil sa ghicesc ce se intampla in lateralele mele decat in fata sau spate.

@leopold, e ceva cu stilul tau de condus, din relatarile tale observ ca parcurgem cam acelasi drum insa nu-mi amintesc sa fi avut atatea peripetii intr-o singura zi.

Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astia care o tot tineti cu unghiul mort al masinii: invatati in puii mei sa va reglati oglinzile! Nu exista unghi mort.

Si dupa ce invatati sa le reglati, sa va si uitati in ele. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum sincer vorbind, nu mi se pare relevant sa judeci stilul de condus al cuiva dupa posibilele incidente intamplate intr-o zi sau in orice alt scurt interval de timp. Trebuie o baza statistica ceva mai larga. Asa si eu am avut anul asta pe la inceputul lui martie 3 situatii la limita in 5 minute si 2 km, dar si saptamani intregi fara potentiale probleme. 

 

Revenind la accident, chiar daca motociclista a mers corect, ar fi putut preventiv sa plece mai repede de pe loc ca sa stea cat mai putin in paralel cu masina sau sa fi lasat ceva mai mult spatiu intre. O alta intersectie cu probleme asemanatoare e cea dintre Chisinau si Pantelimon. Ca sa faci inainte cam trebuie sa te plasezi pe prima banda, pentru ca doi si trei fac stanga. Am vazut destul de des bizoni care fac dreapta de pe banda doi spre Petricani sau care ies din rand incercand sa mearga inainte fara sa se asigure. Cel mai safe e sa pleci primul de la semafor. Daca nu trebuie sa stai cu ochii in patru si sa te pozitionezi astfel incat sa ai cat mai mult loc de manevra pentru a evita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu esti ala caruia i-a taiat calea un copac? Daca tocmai ai aflat ca nu stii sa-ti reglezi oglinzile e nasol. Ai grija data viitoare sa nu te surprinda un tir din unghiul mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baxxter, oricat ai regla tot exista portiuni care scapa. Si iti zic eu ca e posibil sa nu  vezi o motocicleta in partea dreapta a masinii daca nu intinzi capul sa te uiti in oglinda. Dar deja stim ca majoritatea conservarilor arunca maxim o privire in cel mai bun caz

Personal daca  dau prea spre dreapta oglina laterala iar pierd o portiune ,din cauza ca am o masina coupe si nu vad efectiv din oglinda de sus spatele

Editat de Klaus Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Silver Arrow a spus:

Multi isi regleaza oglinzile ca sa isi vada fundul masinii, nu zonele din stanga si dreapta catalogate drept unghi mort.

 

ar trebui ca oglinzile sa vina obligatoriu impartite in 2 buc sa acoperi si coltul masinii si unghiul mort...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

39 minutes ago, Cavaleru said:

 

ar trebui ca oglinzile sa vina obligatoriu impartite in 2 buc sa acoperi si coltul masinii si unghiul mort...

Unele vin. Dar ce stie Baxxter, pentru el unghiul mort e o invenție și nu exista de fapt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 minutes ago, iulia_boris said:

Oricat m.as uita exista riscul de a nu vedea la timp o motocicleta,bicicleta.Se intampla sa nu vezi masina d.apai motor.

 

Pai nu e obligația ta ca șofer să elimini riscul ăsta? Daca nu vezi, dacă nu ești sigur, nu inițiezi manevra, nu te bagi, te uiți mai bine, nu ca "se întâmplă sa nu vezi mașina". Daca ți se întâmplă asta ideal ar fi să te orientezi și spre alte mijloace de transport. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, leopold a spus:

Ai fireste dreptate, si-mi cer scuze. In apararea mea, am zis ca poate invatam din greselile altora, cum zice titlul sub-forumului. 

Sa-mi zici in ce zile iesi din casa si pe ce drum mergi sa nu cumva sa merg odata cu tine, nu de alta dar vad ca esti magnet. xD

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca nr de probleme intilnit depinde de foarte multi factori:

-culoare si inaltime moto+rider+casca

-genul de motor  (mult mai respectat un bmw1200 decit o mica vitezana )

-farul aprins bine (eventuale proiectoare) sau palid

-sunet (nu sunt fan al tobelor ilegale,daca agresezi posibil sa ti se raspunda la fel)

-starea riderului si modul lui de perceptie /asteptarile lui;poate unul evita aproape fara sa constientizeze/fara sa se enerveze iar altul e cu injuratura pe teava..

 

Eu personal sunt mirat in sens pozitiv de comportamentul masinilor,mare parte imi fac loc,ma protejeaza,isi cer scuze daca m-au jenat (chestie inexistenta daca sunt cu masina)

totusi  intr-o zi de trafic in Bucuresti este in medie cite o faza ca cea de la accident ,shit happens 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...