Jump to content

Transfagarasan - conditii cale de rulare

ssk
 Share

Recommended Posts

bai...sa zicem la fel de  bun ca acum 2 ani. am gasit cateva zone unde au asfaltat cativa zeci de metri =)).

Si nu ma vait de drum pentru ca am gasit niste baieti extraordinar de curajori veniti tocmai din Cehia. 

109840079_2664449373768770_2625388404473678988_n.jpg

110155042_285795446098201_6705084363103136832_n.jpg

Edited by ssk

• Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acum 9 ore, l.u.v a spus:

Prost informați, ce or fi căutat prin gropile noastre! 

Se vede că nu au cont pe forum, să fie sfătuiți să evite pericolele astea 😏 

Am stat 5 minute cu ei. N-ai idee ce incantati erau =)).

Si erau uzi leorca . ( ii prinsese o ploaie zdravana sus ) 

Acum treaba serioasa : cum dracu au urcat cu chestiile alea ??? 

Acum 8 minute, ssk a spus:

Acum treaba serioasa : cum dracu au urcat cu chestiile alea ??? 

Daca au macar 10 CP urci TF-ul fara graba

Am urcat cu Mobra.....4 CP ......

• Admin

Acum ceva ani am dat de 2 italieni pe 2 scutere în turul Europei. Parca Piaggio Beverly, ceva de 250-300 erau. 

Ai noștri ca brazii, nu pleacă nicăieri, că e drumul prost 😏

Acum 1 minut, einstein1984 a spus:

pai aia mergeau sa-l vada prima oara. Odata vazut, ce rost mai are? 

Il mai vezi o data ca e frumos in continuare. Sexul il faci o data si gata?

Acum 32 minute, Endurache a spus:

Il mai vezi o data ca e frumos in continuare. Sexul il faci o data si gata?

Mai schimbi partenerul :) TF il poti vedea si din telecabina, nu e musai sa-ti strici rinichii cu mobra. 

Asa am vazut si un baiat cu vespa de 50 plina de bagaje si numere de lituania pe undeva prin pasul Bran,, asta nu inseamna ca e vreo distractie deosebita sa mergi cu un motor asa mic si incarcat pe acolo. Lasati oamenii sa mearga pe unde le place. 

Edited by einstein1984

Ba, eu zic că dacă mergeți cu mașina menajați și rinichii și ai și aer condiționat, nu te plouă, nu transpiri, și dacă nici așa nu e bine, îl poți vedea pe YouTube de pe canapea, după faceți un duș și la somnic, că a fost o tura grea

Acum 36 minute, robert23mg a spus:

Ba, eu zic că dacă mergeți cu mașina menajați și rinichii și ai și aer condiționat, nu te plouă, nu transpiri, și dacă nici așa nu e bine, îl poți vedea pe YouTube de pe canapea, după faceți un duș și la somnic, că a fost o tura grea

sunt atata de multe drumuri mai libere, cu peisaje la fel de frumoase si cu suprafata de rulare mai buna ca tre sa fii habotnic rau sa insisti pe asta. Zici ca e singurul munte din romania cu asfalt pe el. 

Acum 2 ore, einstein1984 a spus:

Odata vazut, ce rost mai are? 

Acum 1 oră, einstein1984 a spus:

Lasati oamenii sa mearga pe unde le place. 

Exact! :)

Acum regret putin,  mai bine ma duceam pe Transalpina. Cred ca pe drumuri de genu poti merge fara sa te plictisesti.  Si la mine nu se pune  ca doar ce-am schimbat mobra =))). deci e ca si cand am fost prima oara :D

• 2 weeks later...

Mergem pe el ca e la noi in tara si mergem cu speranta ca a fost reparat, dar de fiecare data plecam dezamagiti. Partea din jud. Sibiu arata de parca a trecut un tractor cu discurile pe el. Cel din Arges e peticit si raspeticit. Nu e bucurie mare cand esti pe viraj si apare groapa. De tuneluri ce sa zic, parca sunt gauri negre. Am faruri bune dar degeaba, mergi cu speranta ca nu e nicio groapa si totusi exista si dai in ea pentru ca o vezi tarziu. Sa vezi dupa curba in coborire semn de cedeaza trecerea desenat pe asfalt, asa fara sa fii avertizat nu ma incanta. 

Asfalteaza-l, creaza parcari la Cascada, Lac si Baraj si pune taxa. 

A fost ok alaltăieri.plin de GS urî care alergau că dracii.normal.ii ajuta electronică

Spre Cârțișoara un coleg vitezist o ardea pe contrasens,intrând prea tare Intr un viraj

Am mers pe partea dreapta să aibă Omu spatiu de manevra.pe ta ,dupa Horezu se merge tare,tare rău .in localitate o ardeam cu 81-85 ,treceau colegii pe langa

mine,de parcă staționăm

Mai merg anul asta.prin octombrie

Transfăgărășan super aglomerat miercuri.atat mașini cât și motoare de afară.80% din motocicliștii întâlniți,erau străini și merg tare nebunii

Eu îs hipster,cu scuterul de 250 ,tine cu buzunarul

Consum 3-3,15%

Daca voua vi se pare ca Transfagarsanul are o suprafata de rulare proasta, ca va sar oglinzile, sau ca sunt mici caneluri (pe care le negociezi si cu o bicicleta) ....... va invit sa dati o tura cu moto prin Campina, cateva strazi sunt OK si multe strazi sunt demne de testele de anduranta pentru suspensiile din industria auto.

Bine... te poti da pe Transfagarsan si asa:) daca te deranjeaza canelurile.20200731_131132.thumb.jpg.c53817691e0785d9d2edab841272c92f.jpg

La ce caldura a fost astazi, solutia aleasa zic eu ca a fost buna. Oricum pana pe Transalpina nu este o placere drumul, cel putin nu pentru mine. Disconfortul termic ar fi stricat o buna parte din excursie.

Acum 28 minute, Lucian_M a spus:

Dacă azi a fost cald, ce să mai zic de Italia, în 2017, unde am prins și 44 grade?! Și am mers bine-merci.

Zi că n-ai pozat să ne arăți mobra... 🙂

Cand mergi cu consoarta, decat sa te chinui in doi cu moto pe Transalpina si sa te plictisesti pe drumul monoton B- Ramnicu Valcea remorca e solutia cea mai buna in opinia mea.

1.Happy wife happy house

2.Poti cara N bagaje cu tine. 

3. Decat sa stau 2h30-3h îmbrăcat in costum moto sa transpir ca porcu' sa ma bata vantul aiurea transpirat/ud fiind, prefer sa ascult o muzica, sa stau in pantaloni scurti si sa am 20de grade la interior.

4. La destinatie te poti bucura cu adevarat de motocicleta, fara a face un compromis.

5. Nu esti condiționat de meteo (caldura/ploaie/frig) in drumul tau catre destinatia dorita.

Bine recunosc ca oricum as fi luat remorca, si daca as fi plecat singur. Nu suport caldura, daca o pot "fenta" why not. Nu ma consider motociclist adevarat sau "pasionat" pentru mine moto inseamna distractie nimic mai mult. 3h de mers "la nerv" imi sunt de ajuns, indiferent ca e vorba de asfalt sau noroaie.

Dupa ce am luat prima moto de 450cc am descoperit remorca. Practic avand remorca poti avea " Goldwing-ul ideal" motocicleta cu veleitati de offroad sau sportive pe asfalt pt FUN-ul necesar si tot confortul din lume pe drumul pana catre destinatie si de la destinatie catre casa.

Edited by Bigfoot

Am văzut-o și pe asta sa pleci cu remorca pe asfalt ca sa ajungi sa te dai pe asfalt :)) 

Undeva la 75% dintre drumurile mele au fost/vor fi cu soția, motorul contează ft mult pt confortul pasagerului, daca te gândești și la ea, nu te apuci sa o tot plimbi pe ss sau naked...

Anyway, daca pe tine te coafează toată complicația asta cu remorca și multe bagaje pentru un drum, țin să te felicit, nu multi ies din tipar pt a face ce le place.

Am schimbat hârbul pentru confort la drumuri lungi. Inițial madam nu a vrut schimbare (cică e scump), dar după ce s-a urcat pe unul, i-a trecut rapid, nu mai era scump. Bine, ea nici nu a vrut să audă de motor, acum nu mai scap de ea. Nu-i arăt postarea, că sigur râde de explicațiile cu remorca, a fost cu mine în cele mai grele condiții (inclusiv la accident), însă așa ceva...

Mai bine mințeai că ai făcut pană și o duci la vulcanizare.

Am văzut în remorci mobre de enduro, duse cine știe unde ca nu au drept de circulație pe drumurile publice. Alții își trimit mobra la mama dreq și ei vin în urmă cu avionul, din lipsă de timp. Dar să cari mobra in remorcă pe post de bicicletă, așa ceva... n-am văzut până acum.