Sari la conținut

o7-08. Gran Premio Lenovo di San Marino e della Riviera di Rimini & Gran Premio TISSOT dell'Emilia Romagna e della Riviera di Rimini


xt600
 Share

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Method a spus:

iar la teste,Yamaka a adus un upgrade puternic - si-au pus toba mivv sa se auda frumos (joke :P ) :

119567061-4304201659654170-3761588542988

Moaaahh ce burlan! Kakrapovici pe față! Îmi aduce aminte de poza aia cu sfântul căruia îi iese hornul de la centrala termică dintre craci. :crack: Îl mai depășea Mir o laie pe moș dacă ar fi avut bazooka asta duminică. 😈

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 328
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 11 ore, ioio_viola a spus:

Obsedat sa castige tot, a ajuns in gips. Eu cred ca nu se mai intoarce la nivelul care a fost. Si din prisma accidentarii si din prisma concurentei. Cand prind cei tineri ceva mai multa experienta, nu mai castiga MM asa usor si atunci clacheaza. 

De acord cu prima propozitie.Deloc cu restul.Din 2013 incoace MM ne demonstreaza iar si iar ca nu e nimeni mai puternic decat el in aproape toate privintele.Nimeni.Da,singurul lui punct slab e acea...insanity atunci cand lucrurile nu merg chiar cum vrea el si pierde controlul.Dar un lucru stiu sigur - MM se va intoarce peste nivelul la care a fost "or die trying" vorba lui centiu.La el nu e cu jumatati de masura si trebuie respectat pt asta.

Cat despre marii pusti minune....pana acum ne-au demonstrat fix contrariul - intr-un campionat lipsit de el lider supremo,Maravilla Vinales iar nu gaseste ambreiajul,wonder-boy Quartararo are probleme cand cu gumele cand cu franele cand cu prostiile lui,Dovi nu stie nu intelege nu poate...mai pe scurt nu prea are nimeni cum sa ii dea replica nici macar unui Marquez absent...

Acum 8 ore, ilarionciobanu a spus:

Mi se pare dur calificativul.

Din textul citat eu "vad" o persoana matura. Zice ca a trecut peste entuziasmul initial si a realizat ca motivele pentru care s-a retras sunt tot acolo. Si nu cred ca se refera la familia Marquez sau la Dorna.

Se prea poate.Insa nu prea e cusher sa te joci cu niste oameni care conduc echipe cu uite revenirea nu e revenirea.Si pacat,pt ca Gigi chiar a crezut in el cand l-a adus...ok,are si Gigi pacatele lui pt ca n-a crezut all the way in el pt ca l-a preferat pe Petrucci (iar Lorenzo i-a aratat in 2018 ca a gresit),dar totusi,Gigi e demn de respect zic eu,nu poti sa ii faci din astea.In fine,water under the bridge dar pacat si de sansa irosita si de talent.Sper ca macar se distreaza,desi cred ca orice pilot daca i s-ar oferi un asa contract n-ar sta o sec pe ganduri.

 

...si o stire care nu are cum sa fie de bine : Bradl tests on-track MotoGP helmet radio

Cea mai mare porcarie ever.E primul pas si cel mai periculos.Deocamdata doar Dorna le poate trimite mesaje pt safety de genul yellow flag etc,desi personal nu-mi aduc aminte de nici o situatie in care un rider ar fi evitat o cazatura/incident daca ar fi avut un warning radio - incidentele se intampla f rapid iar cei care le cad prada nu mai pot fi avertizati prin radio - toata treaba mi se pare aproape useless dpdv al safety.

Problema nasoala e ca deschide cutia Pandorei  :"While the radio would initially be used to pass on instructions from Race Direction, MotoGP sporting director Carlos Ezpeleta admitted that the system could eventually involve into full F1-style communications between rider and team.Then maybe in the future we could open up to communication with the teams and if it’s possible from riders back to the teams."

Cea mai mare porcarie din motorsport - comunicarea radio full de genul F1 transforma pilotii in niste executanti : usor usor vor aparea strategy groups formate din 6-7 ingineri cu laptopuri care vor analiza n scenarii si vor decide (ei,nu pilotul) ce strategie e cea mai buna si ce curs e de urmat - ce timpi sa faca si cand,cand sa traga tare cand sa stea la conservare cand sa depaseasca samd.Iar spectacolul va disparea.

Ok,nu va fi ca in F1 pt ca strategia e mult mai simpla in gp nefiind atatea variabile plus ca pilotul in gp e hotarator (a se vedea HRC 2020),dar odata ce vom avea comunicare radio in timp real intre boxe si pilot,acesta nu va mai gandi singur nu isi va mai face cursa el insusi,ci va indeplini niste ordine venite de pe margine.De la niste oameni ff destepti ok,dar nu cred ca vrea nimeni sa vada si in gp 2 echipe de strategie luptandu-se de la distanta intre ele ca in F1.

Efectiv nu vad nici un pozitiv in toata treaba asta cu radio,doar negative.Daca ramane la stadiul de comunicare doar cu Race Direction,e harmless,dar daca li se  da voie si echipelor sa vorbeasca cu ei,e de rau.

Acum 7 ore, john17 a spus:

Moaaahh ce burlan! Kakrapovici pe față! Îmi aduce aminte de poza aia cu sfântul căruia îi iese hornul de la centrala termică dintre craci. :crack: Îl mai depășea Mir o laie pe moș dacă ar fi avut bazooka asta duminică. 😈

Cica pt cuplu in ture medii...alta modalitate nu gasesc sa faca back pressure decat cu tulumba asta?Sa-i puna draq exup ca Ducati,ca doar ei au inventat exup'ul :P

Acel "cut exhaust" al Yamaha mi se parea cel mai destept,dar acum...da-o naibii de tulumba.Sper sa nu ramana cu ea,am vazut o poza Rossi arata hilar cu ea.Au mai incercat ei si un double exhaust Suzuki style dar l-au abandonat repede...

 

In alta ordine de idei,am inteles ca Rossi a testat si un swingarm de CF...nu mai tin minte,Yamaka parca nu avea asa ceva nu?E o premiera

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Method a spus:

Se prea poate.Insa nu prea e cusher sa te joci cu niste oameni care conduc echipe cu uite revenirea nu e revenirea.

Ah, ok. Atunci nu e prea dur calificativul, daca te referi la faptul ca s-a jucat.

Am crezut ca l-ai facut asa pentru ca, in final, nu a semnat.

 

Acum 11 ore, Method a spus:

Sper ca macar se distreaza,desi cred ca orice pilot daca i s-ar oferi un asa contract n-ar sta o sec pe ganduri.

Stoner, Zarco 😀

Motive diferite, da' au fost in situatia aia si au stat pe ganduri

 

Acum 11 ore, Method a spus:

...si o stire care nu are cum sa fie de bine : Bradl tests on-track MotoGP helmet radio

Bradl a testat in weekend si in toate sesiunile insistau comentatorii ca e o masura doar de siguranta, ca nu se pune problema acum sa fie folosita de echipe, bla bla.

Ieri au testat toti. Vine Peco la declaratii si zice ca e ok, i-a placut si ca ar fi misto sa poate sa le transmita echipele diverse instructiuni prin chestia aia 🤣

Acum 11 ore, Method a spus:

In alta ordine de idei,am inteles ca Rossi a testat si un swingarm de CF...nu mai tin minte,Yamaka parca nu avea asa ceva nu?E o premiera

De la comentatorii MotoGp citire: e doar una noua. Au mai avut 3-4 variante in trecut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marcelino s-a apucat dupa 6 sapt de alergat.Face kilometrul in 4min...pana acum sunt mai rapid ca el:bounce:

119586403-2929326513840013-8082522272841

Si azi a bagat si bicicleta azi prima oara dupa accident 1 ora.

Suspectam o revenire intr-o luna (16-18 oct) pe mult iubitul lui Motorland de Aragon ?

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Method a spus:

Marcelino s-a apucat dupa 6 sapt de alergat.Face kilometrul in 4min...pana acum sunt mai rapid ca el:bounce:

119586403-2929326513840013-8082522272841

Si azi a bagat si bicicleta azi prima oara dupa accident 1 ora.

Suspectam o revenire intr-o luna (16-18 oct) pe mult iubitul lui Motorland de Aragon ?

Daca e 100% why not?

Sa ii umileasca putin pe baietii astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa,asa il bagam in buzunar demult.Dar el tot insista cu pregatirea samd,nu ii mai ramane timp si de ars gazul pe motoretism :crack:

Am impresia ca atunci cand va reveni vorba colegului,va fi asa un soc pt copiii astia de nu gasesc ambreiajul...vai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vine MM si ia campoionatu la cum dau astia cu mucii in fasole. Bine ca Rossi e tot mereu constant, in ritmul asta daca MM face pauza totala anu asta poate ia campionatu ca Hayden :)

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Cavaleru a spus:

..... Rossi e tot mereu constant, in ritmul asta poate ia campionatu ca Hayden 

asa sa fie!

plus ca ar fi si titlul nr 10.., suntem in '20, deci poate se aliniaza si planetele cumva...

dii murgule diiiii!

 

:) :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, danypop a spus:

dovi e batranel deja, pleaca de la ducati unde lua loc 2 dupa loc 2 in campionat sa se duca la aprilia ca poate peste 5ani o sa ia un loc 6 intr-o cursa? 

 

not gonna happen.

nush frate unii nu se aud vorbind.

 

poate ca pilot de teste, asa da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Cavaleru a spus:

@frigider se duce ca sa ajute la dezvoltare, ca stie si el ca nu o sa castige, dar cum zicea el in documentar, daca nu se bate pt victorie nu vede de ce ar continua...

Pai e cam clar ca nu o sa se duca la ei.

Dar unde sa se duca?

Doar sa se retraga rosi sa mearga la petronas. Desi...parca tot pe unul tinerel ai merge - marini etc :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noua Aprilia are un mare potential de dezvoltare si cu un pilot precum Dovi ar putea arde etapele mult mai repede. Plus ca Aprilia nu sunt chiar noob-i in competitia asta.. totul este sa existe dorinta de a investi. 

 

Acum vad ca la Moto 2 a aparut un nou pilot cu numarul 99: Daniel Kasma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Altair a spus:

Hai cu poza! 

 

:bounce:

Acum 57 minute, Cavaleru a spus:

@frigider se duce ca sa ajute la dezvoltare, ca stie si el ca nu o sa castige, dar cum zicea el in documentar, daca nu se bate pt victorie nu vede de ce ar continua...

Pai si dc nu s-a dus la kktm asa?Ca am inteles ca la ktm le-a taiat-o rapid.

Deh,pe partea ailalta,italienilor le place sa lucreze cu italieni,austriecii au un batz infipt adanc in anus.

Acum 13 minute, Buggy a spus:

...isi da seama ca anul asta e ultima lui sansa ptr a castiga titlul...

Anul asta s-au aliniat stelele sa castige el titlul,deci nu ultima sansa - singura si unica.

E cea mai mare sansa,mult peste 2017.Trebuie doar sa se ridice si el la un nivel,ca dac mere cum a mers pana acuma....sunt cel putin vreo 2-3 in fata lui.

 

Jenant pt motogp ca il mai lasa si pe altul cu acelasi nr,parerea mea e ca ar trebui sa fie ca in NBA - nr campionilor si al celor ce au marcat sportul ar trebui retrase : 58,23,99...dovada de respect.Chiar daca era un arogant si un enervant,e totusi un campion.

Maine poimaine vezi un copil cu #46 sau #93....

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, xt600 a spus:

Acum vad ca la Moto 2 a aparut un nou pilot cu numarul 99: Daniel Kasma

Si unul la Moto3. Plus cate un 27 pentru fiecare clasa

 

Acum 1 oră, Method a spus:

Jenant pt motogp ca il mai lasa si pe altul cu acelasi nr,parerea mea e ca ar trebui sa fie ca in NBA - nr campionilor si al celor ce au marcat sportul ar trebui retrase : 58,23,99...dovada de respect.

Exact.

NBA a zis deja ca retrage numarul 23 dupa finalul carierei celui mai mare jucator ever: Lebron James :🤣

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Buggy a spus:

Eu creca se va retrage...isi da seama ca anul asta e ultima lui sansa ptr a castiga titlul...creca ii ajunge de atatia ani la Ducati...si e constient ca daca merge pa Ktm sau Aprilia e doar ptr bani si sa faca defilare...

clar. byebye.

Acum 2 ore, Method a spus:

Jenant pt motogp ca il mai lasa si pe altul cu acelasi nr,parerea mea e ca ar trebui sa fie ca in NBA - nr campionilor si al celor ce au marcat sportul ar trebui retrase : 58,23,99...dovada de respect.Chiar daca era un arogant si un enervant,e totusi un campion.

Maine poimaine vezi un copil cu #46 sau #93....

cam da.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 40 minute, ilarionciobanu a spus:

 

NBA a zis deja ca retrage numarul 23 dupa finalul carierei celui mai mare jucator ever: Lebron James :🤣

23 a fost al lui Michael Jordan/Chicago Bulls....., a mai primit alt putzoi numarul asta?

pffff...... huooo....

:)

Acum 2 ore, Method a spus:

 

 

: 58,23,99...

Maine poimaine vezi un copil cu #46 sau #93....

26 Pedrosa

34 Kevin Schwantz

74 Dajiro Kato

5 Norick Abe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 36 minute, apriliacluj a spus:

23 a fost al lui Michael Jordan/Chicago Bulls....., a mai primit alt putzoi numarul asta?

Da. Cu mentiunea ca nu e un putzoi. 

E un fel de MM93 al lor care-l avea idol in copilarie pe VR46 (Jordan) si care a folosit 23 de la inceputul carierei.

Diferenta e ca MM al lor nu l-a prins in activitate pe VR al lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...