Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In cazul meu, cu incarcare 99% acasa, panouri pe casa si client Hidroelectrica, in 6-7 ani. Adica am dat 10.000 pe electrica, iar daca mai mergeam inca 6-7 ani cu benzinara, dadeam fix acesti 10.000 euro doar pe benzina. Ca sa nu mai vorbim ca am masina noua, cel putin 3-4 ani nu ar trebui sa am probleme cu ea, iar benzinara are deja 9 ani si in urmatorii ani sigur mai trebuie investit in ea.

 

Apropos, de ce sa calculez fara subventie? Eu am dat 10.000 euro pe o masina, nu pretul ei de lista de 20.000 euro. Imi calculez fix buzunarul propriu, nu preturi teoretice.

 

P.S. Kona EV e chiar de luat in seama, imi cam face si mie cu ochiul. Varianta cu baterie de 64kwh, normal.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băieții cu electrice, stați liniștiți, că în curând veți plăti și voi taxe de poluare. Cât și cum, urmează să se stabilească. Dar veți plăti, am discutat cu un inginer RAR, și el a fost surprins de ce ne pregătește UE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9 hours ago, thesaw said:

Legat de partea de distractie (...)

 

O mașină distractivă nu face toată treaba pentru tine, nu are tracțiune integrală, nu se reconfigurează constant pentru a preveni un accident, etc. Asta face o mașină sigură :) O mașină distractivă este (printre altele) cea pe care tu o controlezi, și nu un program software. În acest sens, comparația cu un coupé tracțiune spate în evitarea unui obstacol nu are relevanță.

 

"Track mode" din câte știu eu se poate activa doar dacă sistemul recunoaște prin GPS că ești într-un mediu controlat (circuit, drum privat, etc.). Și când ajungi acolo începi să vezi limitele vehiculului (subvirare, lipsă de feeling în volan, masă mare, ș.a.m.d.). Recunosc, vorbesc din văzut/auzit aici pentru că nu am mers cu Model 3 pe circuit, dar când toți cei care au încercat spun același lucru tind să-i cred.

 

Nu este nimic în neregulă cu ceea ce face mașina, este gândită pentru a oferi un echilibru între confort, cost de întreținere/exploatare și dinamism. Are nișa ei și face anumite lucruri foarte bine. Dar pe partea de "distracție" este încă departe. Părerea mea.

 

Just now, Lucian_M said:

în curând veți plăti și voi taxe de poluare.

 

Nu știu dacă vor avea acest nume, dar în mod evident se vor plăti. La fel cum se vor plăti taxe și pentru panourile solare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un inginer de la RAR de obicei e informat despre politicile interne ale institutiei,nu despre planurile viitoare ale UE. Dar, ma rog, fiecare e liber sa-si aleaga sursele de informare.

Cat despre taxe, statul nu a iesit niciodata in pierdere. Daca se diminueaza veniturile din petrol,gaseste el alte venituri de impozitat. De exemplu,ca sa pastre pensiile speciale, mie tocmai imi tripleaza impozitul pe venit. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 minutes ago, mircea.cazachevici said:

ca sa pastre pensiile speciale

 

Nu doar pentru asta, ci pentru că este inapt și incompetent, nu mai are bani în general și face orice doar ca să facă rost de 2-3 parale ca să trăiască până mâine. O abordare tipic românească, fără perspectivă.

 

Revenind la taxarea pe electrice, este o treabă de câțiva ani. Și nu va fi o măsură la nivel european (UE nu este o uniune fisaclă și nu are asemnea competențe), ci o serie de măsuri la nivel local. În România mă aștept să fie la fel de stupide și haotice precum taxarea actuală pe motoarele termice, care este influențată exclusiv de capacitatea cilindrică.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, mircea.cazachevici a spus:

Un inginer de la RAR de obicei e informat despre politicile interne ale institutiei,nu despre planurile viitoare ale UE. Dar, ma rog, fiecare e liber sa-si aleaga sursele de informare.

Cat despre taxe, statul nu a iesit niciodata in pierdere. Daca se diminueaza veniturile din petrol,gaseste el alte venituri de impozitat. De exemplu,ca sa pastre pensiile speciale, mie tocmai imi tripleaza impozitul pe venit. 

Eu îl cred mai mult pe el, care e la curent cu informații proaspete, decât pe tine, pe care nu te știu nici la față. Nu-i nimic, fă printscreen și ne auzim în câțiva ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai sigur se poate

daca mergeai doar la vale si cu vant din spate, iti ajungea energia pt 200 de km

dar tu batman batman, ai forjat-o, reprize de depasiri, etc, normal ca nu te-ai mai incadrat in cei 200 preconizati

simplu

au si alibi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, apriliacluj a spus:

Orange

Ăla nu merge nici în zilele lui bune! :crack:

Am un amic angajat la 🍊 care a mutat toate abonamentele familiei la erdeesh, mai are doar tel de servici la ei. De bine ce funcționează. 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dadusem exemplu,fratele lui Edith...cateva pagini mai inapoi.Nu putu sa incarce ca nu avu nush ce aplicatie.Asa...aplicatiilr alea nu merge cu nat? Nu ai net...nu incarci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, pinnochio a spus:

Dadusem exemplu,fratele lui Edith...cateva pagini mai inapoi.Nu putu sa incarce ca nu avu nush ce aplicatie.Asa...aplicatiilr alea nu merge cu nat? Nu ai net...nu incarci.

 

Acum 24 minute, TheHuskyCrobats a spus:

Ai incarcator in comuna? 😁

Tare.

Dacă n-are wifi și aplicație e degeaba. N-auziși? :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, TheHuskyCrobats a spus:

Ai incarcator in comuna? 😁

Tare.

Da,este la pizerie.Zi si mie cum incarci trocariciu,daca nu merge netu-n zona.Cum platesti cu cardu? 

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pizzeria are POS? Daca trec pe acolo si vreu o pizza cu plata cu cardul, ma refuza pe motiv ca nu au net?

Orice POS, ca si orice statie de incarcare, are o cartela GSM in interior, se conecteaza la reteaua mobila si are net tot timpul, indiferent ca fibra e rupta in comuna. Si, sincer, am prins doar odata in viata sa cada reteaua mobila de tot, pentru cateva ore.

 

Parererea mea: va faceti false probleme. Plus ca exista aplicatia Plugshare, in care poti urmari statiile si sa-ti planifici traseul. Si daca vezi dinainte ca statia de la pizzerie e offline, cauti in aplicatie alta statie prin aplicatie.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   1 membru


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...