Sari la conținut

E viitorul auto electric?


adidas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 16 ore, ENEOS a spus:

bai tata bai, filmul zilei. fatuca aia a fost la scoala sau face show doar? n-am putut sa stau pana la capat, de ras. mai era si aia siliconata care zicea ca ea n-a sta cu unul cu Skoda Octavia :))

 

si on topic, alt material didactic:

 

https://insideevs.com/features/711659/ev-charger-efficiency-losses/

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 05.04.2024 la 14:25, thesaw a spus:

Eu, Tesla noua din stoc Bucuresti.

De ce ai făcut asta?

Adică ai dat de la tine cat? 10k iepurași in loc sa i iei de la stat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, frigider a spus:

De ce ai făcut asta?

Adică ai dat de la tine cat? 10k iepurași in loc sa i iei de la stat?

 

Pentru ca urmatorul program Rabla era peste jumatate de an si la persoane juridice se epuizeaza in 3-5 minute de obicei fondurile. Masina era pe stoc, noua configurata cum imi doream si redusa cu vreo 8K Euro. Mai asteptam jumatate de an, poate nu prindeam fonduri si o luam de la capat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat adineauri pe centura de un prost cu renault electric, mergea cu 65km/h pe a doua banda si cu geamurile deschise si coloana in spatele lui.

 

Electricele pwlii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 minute, Penetru a spus:

Vezi că ăştia nu merg bătuţi

 

Eram pe motocicleta si nu m-a afectat situatia, l-as fi trecut la categoaria "se mai intampla" dar cand l-am vazut cu geamurile deschise mi-am dat seama ca suferea de range anxiety.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, pinnochio a spus:

Daca era Zoe...E Foxbatu

 

Nu era Foxu, era unul cu un Megane. Daca ar fi fost el ii dadeam o piatra in geam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Microbec a spus:

Avea numar de Dambovita? Aia umbla cu geamurile deschise ca sa se faca curent. 

 

Avea numar de Bucuresti dar asta nu are importanta, putea sa fie din Teleorman mutat in Bucuresti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://observatornews.ro/educatie/sia-luat-masina-electrica-acum-5-ani-dar-acum-vrea-sa-renunte-la-ea-pur-si-simplu-ma-lasat-pe-strada-571272.html

Premieră, primul propetar dă e-eleptrică ce se întoarce la o mașină normală. După spusele unora de pe aici "ei nu știu nicio persoana de e-eleptrică ce s-ar mai întoarce la una normala". Uite-l pe primul 🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mizerie (Site si articol). iar ala de zice ca ii face masina updateuri ..a trait pe luna pana acum. pe pamant sigur nu.

fake news

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numele "soferului" e sublim, puternic si cu prestanta - Visinel :ph34r:

 

Sa nu mai zic de cererile pentru sisteme "my" hibrid si plug-in hibrid. 

Editat de thesaw
eroare scriere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, masina electrica nu e pentru oricine. Si eu am avut probleme la incarcare cand ajungeam la un incarcator nou. Cum sa instalez aplicatia, cum sa bag cardul, sa-l activez, etc. Daca isi ia electrica unul ce foloseste inca telefonul cu butoane, e mancat....

 

Am observat si eu ca fondurile Rabla Plus nu s-au epuizat decat la persoane juridice. Cumpara astia in draci electrice...

Persoanele fizice, ca si anul trecut, sunt mai lenese. Nemaivorbind de faptul ca tot anul trecut, la persoane fizice, fondul pentru rabla plus a fost de 300 milioane lei. Iar anul asta deja s-au pus la dispozitie 420 milioane lei, in conditiile in care tichetul s-a injumatatit. Adica, la un calcul simplu, deja ajunge fondul pentru de 3 ori mai multi beneficiari decat anul trecut..

Si inca ceva, cel mai vandut EV, Dacia Spring, nu mai e stoc in Romania. Apare noul model in septembrie. Vedem atunci cat de repede se vor termina fondurile.....

 

 

Ca o paranteza.....am vazut un pool pe pagina de facebook a springarilor. Se intreba pe acolo daca cineva cu masina de 1-2 ani a observat, real, o scadere a autonomiei. Raspunsul era ca nu, nimeni. Toate masinile merg ca in prima zi. Asa ca......nici macar la modelele actuale nu se intrevede sa schimbi vreodata bateria pe perioada vietii masinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, mircea.cazachevici a spus:

probleme la incarcare cand ajungeam la un incarcator nou. Cum sa instalez aplicatia, cum sa bag cardul, sa-l activez, etc.

Exact așa și la benzinărie! Până desfaci bușonul, bagi pistolul etc.!

Acum 3 minute, mircea.cazachevici a spus:

Toate masinile merg ca in prima zi.

Adică prost. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, thesaw a spus:

Numele "soferului" e sublim, puternic si cu prestanta - Visinel :ph34r:

 

Sa nu mai zic de cererile pentru sisteme "my" hibrid si plug-in hibrid. 

Da, e tipic romanesc... :)

 

O fi vrut sa scrie mild, dar o iesit alt porumbel.

 

 

Acum 19 minute, cobi a spus:

...

Dacia is genul de tampiti care vor cu orice pret sa-si taie singuri craca de sub talpi.

Vorba lui foxu, Doamne ajuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, cobi a spus:

Cum naiba sa existe Spring fara A/C fara geamuri electrice , fara navi si sa coste DUPA aplicarea pomanei de la stat , 12800 de euro ???? 

 

Eu mai spus mai in urma cu cateva zeci de pagini ca masinile electrice se vor scumpi pe viitor, nu vad cum s-ar putea ieftini cand cererea de resurse pt fabricarea electricelor va creste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, danypop a spus:

 nicio persoana de e-eleptrică ce s-ar mai întoarce la una normala".

Stiu si io pe Cineva,lucră la Stihl,a avut o hibridă,care e Pa,Pa...Acu are omu masina adevarata,Pickup Diesel,de la Suzuki.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer

Acum 19 ore, Nguyen a spus:

 

Eu mai spus mai in urma cu cateva zeci de pagini ca masinile electrice se vor scumpi pe viitor, nu vad cum s-ar putea ieftini cand cererea de resurse pt fabricarea electricelor va creste...

Nu cred ca e chiar asa. Eu unul am urmarit doar Dacia si Tesla  si am observat urmatoarele diferente la modelele ce m-au interesat pe mine:

 

Loganul cel mai chel costa in 2021 aprox 9100 euro cu programul Rabla Clasic. Adica 11.100 euro pretul cerut de Dacia, din care 2000 de la stat si 9100 de la client

Loganul cel mai chel costa acum 12.250 euro cu Rabla, adica 14.250 euro pret cerut de Dacia. Scumpire de 30%.

 

In acest timp, Spring a crescut de la 16.000  euro in 2021   la 20.000 euro in 2024. Astea sunt preturile pe care le cere Dacia. Ca in 2021 primeai 50% din valoarea masinii prin Rabla Plus,sau maxim 10.000 euro.....asta e alta chestie. Adica in 2021 tu dadeai 8000 euro pe masina iar statul venea cu restul de 8000. Acum, tu dai 15.000 euro pe masina, iar statul vine doar cu inca 5.000. 

 

 

La fel, ma tot uit la Tesla, variantele "de saraci"

Tesla model 3, pret 40.000 in 2021. Adica 30.000 de la client si 10.000 de la stat.

Tesla model 3, pret 43.000 in 2024. Adica 38.000 de la client si 5.000 de la stat.

 

Tesla model y, 45.000 in 2021, 45.000 in 2024. La fel, diferenta e doar de prima da le stat, care a scazut in 2024.

 

Per total, eu vad ca cea mai mare crestere a avut-o Loganul, 30%. Restul au stagnat sau au crescut cu sub 25%. 

Modificarea majora e in prima de la Rabla Plus, nu in pretul EV-urilor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, mircea.cazachevici a spus:

cea mai mare crestere a avut-o Loganul

=> loganul e mai căutat decât electricele de viitor!

Acum 59 minute, mircea.cazachevici a spus:

Spring 

(...)

Acum, tu dai 15.000 euro pe masina, iar statul vine doar cu inca 5.000. 

 

Eu în nici un caz nu dau bani pe tingirea aia! :nono:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...