Sari la conținut

15. Red Bull Grand Prix of The Americas


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 160
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 7 ore, TETEA. a spus:

 

Intake-ul ala de aer de pe lateral, e deja prea mare si incepe sa-l polizeze asfaltul pe la curbe.

inteleg, am vazut eu julitura dar n-am facut clic.

Acum 6 ore, ENEOS a spus:

Da, dar când freacă pista generează o forță care ajută motoreta să vireze! 😋

+un fel de trailbraking.

 

++sprijin, tine moto sa nu cada.

Acum 7 ore, TETEA. a spus:

 

Intake-ul ala de aer de pe lateral, e deja prea mare si incepe sa-l polizeze asfaltul pe la curbe.

Pai poate sa o mărească în sus, nu? Hehe.

ziceau unii colegi ca sarakul mm nu mai poa sa puna cotu jos pe dreapta. asa e. am dovada.

image.thumb.png.c99d4c04fa894cadd7d7a05584f0a2e3.png

dupa mine e o palma acolo. pe inaltime. e un joc de lumini / umbre si de fapt poate 1 palma jumate masurata ca in fotbal e acolo.

 

*uite la el ce trist e in poza aia in stanga. sus de tot il gasiti :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe schimbarile rapide de directie de pe sectoarele 1 si 2, circuitul pare mai degraba unul de motocros, decat de viteza. Topaie motocicletele in draci, aproape ca nu pot fi controlate. Asta nu este considerat un circuit periculos, conform clasificarii FIA? :D Sau politichia trece in fata oricaror factori de risc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa asta si Adancata e parfum☺️... parca in virajul 15 fix pe mijloc sare motoreta zici ca treci podul de la fundulea pe autostrada...

da banii sunt bani si politica politica😔

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost ceva ciudat la Miller, de fapt la tot grupuletul, ca MM era in spatele lui in ultimul tur. Erau cu galben pe primul sector si dupa amandoi au sarit la 1 secunda intarziere, iar la declaratii dupa MM a zis ceva de trafic.

 

Va fi interesanta cursa maine, probabil vor fi o gramada de abandonuri, pista arata jalnic, iar Aleix ar trebui sa depuna memoriu ca el sa scurtcircuiteze virajul 12 ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, ENEOS a spus:

+1! Cum să ții etapă de mondial pe hârtoapele alea?!? 

Ar fi avuto scuza ca F1 le-a distrus pista pe franari,mai ales de cand cei din F1 au revenit la rotile alea monstruoase...faza e ca F1 n-a alergat anul trecut pe COTA.

Durere in fiund si la americani,sunt niste nesimititi.

La 30.09.2021 la 14:37, frigider a spus:

ziceau unii colegi ca sarakul mm nu mai poa sa puna cotu jos pe dreapta. asa e. am dovada.

Eh Meme a zis cu totul altceva - si anume ca nu mai poate salva cu cotul atunci cand forteaza prea mult si fata cade.Cum o ridica el pe cot...ca altii pe... :bounce:

Acuma faptul ca unii colegi or fi inteles ca MM nu mai poate pune cotul jos...asta e problema lor.Fiecare intelege ce vrea,dar asta nu inseamna ca ce inteleg ei coincide cu realitatea :)

 

A,vezi ca nu mai pune cotul jos pe vibratoare.Poate asta o fi.Nu il mai pune insa nu pt ca nu poate,doh...ci pt ca il deranjeaza vibratiile cauzate de acele placute inclinate de pe orice vibrator.E normal sa se fereasca de asa ceva.

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

De unde a venit Bagnaia pentru pole? La Quartararo mă așteptam să fie sus, Márquez la fel. Bagnaia nu a arătat cine știe ce până acum.

Si am zis ca va fi candidat la campionat.Pacat insa ca s-a trezit acum....cred ca e prea tarziu.Plus ca Q vad ca nu greseste nimic.Meh...ar fi fost frumos.

 

Miller....e Miller.O cursa stelara 2 bune si 5 de pluton.Stilul lui.

 

Sper sa nu cada multi maine din cauza denivelarilor de pe franare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, PzKpfW a spus:

De unde a venit Bagnaia pentru pole?

Se tine sus de ceva curse, f tare.

Păcat că începutul de sezon a fost rău. Ce înseamnă frate.

Ok nu e totul jucat.

 

Prob e că Bag Tre să câștige să ia max de puncte, asta duce la forțat, greșeli, pe un circuit nașpa.

 

Q poa sa termine și pe 5-6 , e ok.

Acum 10 ore, RuInCV a spus:

probabil vor fi o gramada de abandonuri

Si eu mă tem.

La o adică au avut 3 zile să vadă ce și cum...poate nu o sa cada mulți.

La 29.09.2021 la 10:57, Kagemusha a spus:

Red Bull Grand Prix of The Americas

1-3 octombrie, Circuit Of The Americas

 

image.thumb.png.0f029d52534a2c70d556c16871b22d19.png

 

image.thumb.png.08d03f785b89678904abc07a64169650.png

 

image.thumb.png.39ec068810a4272898aa7b3bb557c557.png

 

image.thumb.png.92dfa50471fdffb4a95cdb3d13336751.png

 

Ora României.

La cursele din Europa mă uitam mereu la ore, mereu aceleași.

Acum cu diferența imensa de fus orar am tot bâjbâit pe torente... In loc sa vin aici să mă uit. Lol idiot.

 

 

Ce chestie ciudata cu pachetele aero:

Înainte cădeai ușor și dacă nu se rupea vreo maneta / scăriță erai ok, te suiai și plecai iar.

 

Acum se rupe aripioara pe o parte și ești cam mâncat la viteze mari etc, sta moto aiurea cu forțe aero pe o parte doar probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca in curse o sa fie depasiri sau macar tentative de depasiri. Hai sa zicem ca in 3 zile ti-ai gasit o trasa care minimizeaza denivelarile, dar ce dracu faci cand iti face din spate un block pass, trebuie sa alegi alta trasa si te poti trezi imediat pe jos ca fata era in aer in loc sa faca contact cu asfaltul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 30.09.2021 la 14:37, frigider a spus:

 

ziceau unii colegi ca sarakul mm nu mai poa sa puna cotu jos pe dreapta. asa e. am dovada.

Nu colegii ziceau, ci chiarMM, in persoana, spunea ca este limitat pe virajele de dreapta. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

Ar fi avuto scuza ca F1 le-a distrus pista pe franari,mai ales de cand cei din F1 au revenit la rotile alea monstruoase...faza e ca F1 n-a alergat anul trecut pe COTA.

Durere in fiund si la americani,sunt niste nesimititi.

 

Sper sa nu cada multi maine din cauza denivelarilor de pe franare...

Da, durerea in fund este mare, dar aici Dorna si FIM sunt vinovate, pentru ca nu ii someaza sa isi repare circuitul. Insa nici nu prea vad cum s-ar putea face asta, pentru ca Rossi spunea o chestie foarte interesanta: " This is a track with a lot of slope changes, and it's not natural, that's is, the terrain didn't have this slopes, it was completely computer created, so the ups and downs were man made created... " https://www.gpone.com/en/2021/10/02/motogp/a-down-on-pace-rossi-says-he-wont-be-like-schumacher-i-wont-be-back.html . Cu alte cuvinte, problemele sunt mai profunde si mai complexe, decat inlocuirea cuverturii asfaltice, sunt probleme de proiectare si executie. De asta spun ca circuitul este periculos si ca ar trebui scos din calendar. Dar vorba colegului, politichie si bani. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, RuInCV a spus:

Problema e ca in curse o sa fie depasiri sau macar tentative de depasiri. Hai sa zicem ca in 3 zile ti-ai gasit o trasa care minimizeaza denivelarile, dar ce dracu faci cand iti face din spate un block pass, trebuie sa alegi alta trasa si te poti trezi imediat pe jos ca fata era in aer in loc sa faca contact cu asfaltul.

Da, sau cade unul și ia mai mulți cu el.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

7 hours ago, Method said:

vezi ca nu mai pune cotul jos pe vibratoare

Exact. Cotul drept. 

 

 

4 hours ago, xt600 said:

MM, in persoana, spunea ca este limitat pe virajele de dreapta. 

Și aici tot exact, cu completarea că virajele de dreapta au fost dintotdeauna punctul său slab. 

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iar câștigă Peco e tare de tot.

O sa fie tare de tot sezonul următor.

Acum 57 minute, Kagemusha a spus:

Exact. Cotul drept. 

 

 

Și aici tot exact, cu completarea că virajele de dreapta au fost dintotdeauna punctul său slab. 

De ce ai pune cotul pe vibrator?

Suna ciudat că o făcea și poate o fac și alții îmi imaginez.

 

 

Ciudat cum unii prefera viraje de dreapta. Cu mâna pe accelerație sugrumată.

Și frana spate de picior greu de folosit.

Unii au maneta pt spate dar aia cu accelerația tot e nașpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...