Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

43 minutes ago, Karlos12 said:

Salut. Proaspăt posesor de A. Înălțime 170 cm. Ce motocicleta sa-mi iau? Kawasaki z650 sau yamaha mt07? Nu vreau pentru viteza. Avantajul la z650 e înălțimea la sa de 790 mm. La mt07 e de 805 mm. Am probat mt-ul si e la limita. Presupun ca pe z650 o sa ma simt mai nconfortabil.

 

Salutări!

Strict între astea două, eu aș alege MT-07. Nu m-am dat cu Kawasaki-ul, dar cred că am făcut vreo 2000 km pe MT-07. Fiul meu cel mic are una. El este sub 1,70 și se descurcă foarte bine. Dacă nu vrei să faci vitejii printre mașinile staționate la semafor, sunt de părere că Yamaha este peste Z650.

Poți lua în calcul și un Suzuki SV650 - asta nouă are șaua tot la 790mm, dacă nu mă înșel. Eu am avut una și e o motocicletă pe cinste, deși acum, între SV și MT-07 parcă aș alege tot Yamaha.🙂

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 3 ore, Karlos12 a spus:

Salut. Proaspăt posesor de A. Înălțime 170 cm. Ce motocicleta sa-mi iau? Kawasaki z650 sau yamaha mt07? Nu vreau pentru viteza. Avantajul la z650 e înălțimea la sa de 790 mm. La mt07 e de 805 mm. Am probat mt-ul si e la limita. Presupun ca pe z650 o sa ma simt mai nconfortabil.

Trebuie sa verifici cum stai pe z650. Pe langa inaltimea  de la sa, conteaza si cat de lata este si ce forma are. 

Pe incercate 😋

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ultima săptămână. Am dat de cash. Luni e hotărârea. Buget 6000E. Tras cu greu de coada inca 200E maxim. Deci cam iese din discutie z650 si mt07. Pe stoc in my city, Honda Rebel 500, motor pentru A2, probată, e ok. Mai e varianta suzuki sv650x 2018, pe comanda, nu am unde sa o probez. Înălțimea la sa este de 785 mm, deci e ok. Multi zic ca pentru începători este mult mai bun rebelul desi mi se pare cam scump. Sv650x este mai ieftina si are motor mai potent. Astept opinii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca mergi prin oras ,posibil sa te cam incurce un pic Rebelul.As merge pe Suzuki,mai ales ca ,mie cel putin,mi se pare mai ok si pt drumuri mai lungute.

Strict intre astea 2-eu sunt posesor de Z650

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut . Am inceput scoala la categoria A si sunt in cautarea unei motociclete de strada. 

Nu sunt chiar incepator , am categoria a1 de la 16 ani cu care am condus un aprilia rs 125 din 2006 in jur de 20.000 km dupa la 18 ani am facut categoria a2 cu care am condus o husqwarna sm 450 r supermoto cam 3000 km iar de un an jumatate condut o yamaha mt-03 din 2007 .

Acum vreau o motocicleta sport care sa fie fiabila si cat mai usoara cu o intretinere cat mai usoara eu am 173 cm si 95kg . Nu vreau sa fac circuit ci doar sa ma plimb in weekend. 

Ma gandeam la Suzuki gsxr 600 , honda cbr 600 rr si Kawasak8 zx6r toate dupa 2007.

Care ar fi cea mai potrivita raport  fiabilitate/performanta ? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

🙂 nu știu de ce dar îmi aduce aminte de o emisiune, nu știu daca doar visez sau chiar a existat dar sigur am văzut reclame, se numea: nevastă pentru fiul meu.

Succes in găsirea...motocicletei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, Surbibal a spus:

Salut . Am inceput scoala la categoria A si sunt in cautarea unei motociclete de strada. 

Nu sunt chiar incepator , am categoria a1 de la 16 ani cu care am condus un aprilia rs 125 din 2006 in jur de 20.000 km dupa la 18 ani am facut categoria a2 cu care am condus o husqwarna sm 450 r supermoto cam 3000 km iar de un an jumatate condut o yamaha mt-03 din 2007 .

Acum vreau o motocicleta sport care sa fie fiabila si cat mai usoara cu o intretinere cat mai usoara eu am 173 cm si 95kg . Nu vreau sa fac circuit ci doar sa ma plimb in weekend. 

Ma gandeam la Suzuki gsxr 600 , honda cbr 600 rr si Kawasak8 zx6r toate dupa 2007.

Care ar fi cea mai potrivita raport  fiabilitate/performanta ? 

 

Deci vrei vitezana cu care “sa te plimbi in weekend”. Nu exista asa ceva, nu stie sa faca asta, fiindca nu pentru asta este construita. Vitezana=alergat tare=circuit, sau asa ar fii ideal sa se intample. 

Altfel, ai ceva experienta, Go Planet dar ai grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, FlipperCo a spus:

 

Deci vrei vitezana cu care “sa te plimbi in weekend”. Nu exista asa ceva, nu stie sa faca asta, fiindca nu pentru asta este construita. Vitezana=alergat tare=circuit, sau asa ar fii ideal sa se intample. 

Altfel, ai ceva experienta, Go Planet dar ai grija!

Stii ca nu e facuta pentru ce vreau eu doar ca asta imi doresc sau asta cred eu :-)) . Probabil.o sa imi iau un vfr si asa le combin cumva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
48 minutes ago, Surbibal said:

Stii ca nu e facuta pentru ce vreau eu doar ca asta imi doresc sau asta cred eu :-)) . Probabil.o sa imi iau un vfr si asa le combin cumva

 

Tinere , nu pune botul la povesti nemuritoare...

Motoretele care nu sunt pentru strada sunt vandute fara lumini si fara omologare pt drumuri publice.

Un gsxr 600 stie sa faca mai multe decat tone de alte modele din domeniul de asfalt, inclusiv vfr. 

Toate amintite de tine sunt motoare faine,solide si fiabile, DACA au fost intretinute bine inainte sa ajunga la tine.

Diferentele de performanta dintre ele sunt absolut irelevante.  Pe drumurile virajate clasice , de pe la munte , este irelevanta si dif de putere dintre 600 si miare.

 

 

Dintre cele 3 , mie personal mi-a placut cel mai mult gsxr-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, FlipperCo a spus:

 

Deci vrei vitezana cu care “sa te plimbi in weekend”. Nu exista asa ceva, nu stie sa faca asta, fiindca nu pentru asta este construita. Vitezana=alergat tare=circuit, sau asa ar fii ideal sa se intample. 

Altfel, ai ceva experienta, Go Planet dar ai grija!

Ciudata abordare. Nu exista vitezana de weekend .....

Deci daca iti iei o vitezana e musai sa o alergi tare (+250 km/h e suficient?) pe circuit, de preferat in timpul saptamanii. Daca circuli altfel se strica, sau ce se intampla?

 

@Surbibal  Tata, daca tie iti place o mobra o iei , te bucuri de ea, si daca constati ca nu este ceea ce iti doreai o vinzi si iti iei altceva.

Cum ti-a spus si @goe 75 Intretinere corecta = mobra fiabila.

Pentru unii, printre care te afli si tu, motociclismul inseamna bucuria unei plimbari pe mobra mult visata, chiar si in weekend.😂

Asa ca i-ati mobra pe care o doresti si da-i bice la plimbari ca trece vara. Iti spun eu ca nu o sa te arate nimeni cu degetul

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 35 minute, Silver Arrow a spus:

Ciudata abordare. Nu exista vitezana de weekend .....

Deci daca iti iei o vitezana e musai sa o alergi tare (+250 km/h e suficient?) pe circuit, de preferat in timpul saptamanii. Daca circuli altfel se strica, sau ce se intampla?

 

@Surbibal  Tata, daca tie iti place o mobra o iei , te bucuri de ea, si daca constati ca nu este ceea ce iti doreai o vinzi si iti iei altceva.

Cum ti-a spus si @goe 75 Intretinere corecta = mobra fiabila.

Pentru unii, printre care te afli si tu, motociclismul inseamna bucuria unei plimbari pe mobra mult visata, chiar si in weekend.😂

Asa ca i-ati mobra pe care o doresti si da-i bice la plimbari ca trece vara. Iti spun eu ca nu o sa te arate nimeni cu degetul

 

Bine zis !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Salut!

-Se poate modifica o motoreta Hornet astfel incat sa se potriveasca unui motociclist inalt(1.96)?

-Care ar fi aceste modificari?

-Unde se pot face in capitala?

-Care sunt costurile acestor modificari?

-Ce implicatii au aceste modificari asupra modului cum se conduce motoreta?

 

Multumesc.

 

PS: am cautat pe forum dar fara succes. Daca exista undeva raspunsurile la aceste intrebari va rog sa ma indrumati catre ele.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bored Panda De ce sa modifici? Ia ceva care iti vine bine. Daca dai cash in plus sigur gasesti ceva la tot atatia caluti.

Costurile nu ai sa le afli aici.

Modificarile  or sa faca mobra una care nu e stoc, asa cum a fost gandita sa mearga in parametri si siguranta.

 

 

On 13.06.2019 at 19:28, Bogdanlupea said:

Kymco venox 250cc

 

 

Eu zic sa iei in calcul alta motocicleta. Daca era noua mai ziceai, dar asa... umbla vorba ca nu sint chiar ceea ce trebuie. Sa nu te bucuri la achizitie si sa plangi dupa.

Sau poate e doar o abureala ca nu e cine stie ce de capul producatorului.

Poate iti raspunde vreun posesor.

Specs: aici

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=304359181&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&maxCubicCapacity=250&maxPrice=1000&minCubicCapacity=250&pageNumber=2&scopeId=MB&sfmr=false&searchId=7289563d-03fe-e74c-fae7-92a68bc08fad

 

 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=296936442&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&maxCubicCapacity=250&maxPrice=1000&minCubicCapacity=250&pageNumber=3&scopeId=MB&sfmr=false&searchId=f845d358-2ea6-dd94-c961-03c386efe41b

 

 

Editat de VyXxer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@VyXxer - multumesc. Atunci ce motocicleta sa iau avand in vedere ca sunt un incepator inalt iar motocicletele mai inalte au si motoare mari? (am in vedere relatia incepator-motor mic). De exemplu am vazut ca BMW R1200GS are o inaltime buna pentru mine dar motorul este de peste 1000cc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, Bored Panda said:

@VyXxer - multumesc. Atunci ce motocicleta sa iau avand in vedere ca sunt un incepator inalt iar motocicletele mai inalte au si motoare mari? (am in vedere relatia incepator-motor mic). De exemplu am vazut ca BMW R1200GS are o inaltime buna pentru mine dar motorul este de peste 1000cc.

 

Pai ar trebui sa vii tu cu niste pareri si utilizatorii forumului sa iti confirme/infirme anumite aspecte. Motorul se ia mai mult cu ochiul decat cu portofelul. Daca vrei doar cal de povara, nu te-ai setat pe ceva anume, uita-te la turing enduro, ca alea is inalte, te-ar prinde bine. Si nu is neaparat asa nervoase ca Hornetul, chiar daca au motoare mai mari. Pegaso, Versys, Transalp, VStrom, KLE, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Vizitator changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Vizitator pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...