Sari la conținut

Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?


demostene
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ce se poate intampla rau? Nu e ca si cum r1 e asa periculoasa, sau ca experienta din timpul scolii pe hornet n-ar fi suficienta... :alcy:

Editat de Geo_ZGA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am trecut pe la Victoriei cu bicla si majoritar era ier1(R1), oare e de rau?


» Post actualizat in 31 Mar 2016 20:55

@Badica Iulian: Fapta e consumata de acum, macar nu te burica la pasager/a. Soarta fie de partea ta, ai grija de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am trecut pe la Victoriei cu bicla si majoritar era ier1(R1), oare e de rau?

Pentru Piata Victoriei nu-i rau. Acolo a stat si Ponta ceva ani...Si Nastase... Si altii.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se poate intampla rau? Nu e ca si cum r1 e asa periculoasa, sau ca experienta din timpul scolii pe hornet n-ar fi suficienta... :alcy:

Eu oricum nu o sa merg tare pentru ca nu am experienta nu o sa fac arogante. Dar sunt pe aici tot felul de sfaturi, cum ca pentru incepatori e prea mare etc.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi si tu 2-3 saptamani pe ea, sa prinzi experienta, si dupa aia iti iei un zx14r, e unul frumos de vanzare acum... ca doar tot 2 roti are, "ce se poate intampla rau?" :))

p.s: eram ironic mai devreme, sunt si acum.

Da, e prea mare, prea puternica, prea prea... nu-si are rostul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca te asteptai sa scrie pe el gabarit depasit, dar in mod clar nu la asta se refera cei care spun asta, ci mai degraba ca e prea mare pentru experienta ta de pilotaj, sper sa nu te convingi de asta prea curand. In alta ordine de idei, chiar nu este necesar sa influentezi si pe altii precum ca este o motocicleta buna pentru incepatori.

Editat de Andrei-Bogdan Vorobchevici
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa omul sa isi cumpere ce vrea , vrei sa ajunga pe viroaga la 40 de ani ca tine ? :crack: ///glumesc///

 

Ideea era sa ajunga la 40 de ani si principalul mijloc de locomotie sa fie motocicleta, nu scaunul cu rotile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea era sa ajunga la 40 de ani si principalul mijloc de locomotie sa fie motocicleta, nu scaunul cu rotile.

pai vad ca maxim alea de 600 sunt recomandate pe aici. de r1 nici vorba pentru incepatori. dar acum ce sa fac sa o vand daca modelul asta mia placut. va multumesc pentru sfaturi si cooperare RESPECT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai vad ca maxim alea de 600 sunt recomandate pe aici. de r1 nici vorba pentru incepatori. dar acum ce sa fac sa o vand daca modelul asta mia placut. va multumesc pentru sfaturi si cooperare RESPECT!

 

Decat sa faci accident cu ea, e mai bine sa o vinzi. Pierderea e mai mica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castigul banuiesc ca e la pi*de, pentru ca nu vad ca ieR1 sa exceleze la altceva pentru un incepator :). Asa ca, asta a placut(auzit ca e aspirator), asta si-a luat, ce tot atata, nu pentru asta s-au facut mocicletele? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect baieti! Atunci sa vi

 

Castigul banuiesc ca e la pi*de, pentru ca nu vad ca ieR1 sa exceleze la altceva pentru un incepator :). Asa ca, asta a placut(auzit ca e aspirator), asta si-a luat, ce tot atata, nu pentru asta s-au facut mocicletele? :crack:

Corect! Sa vina gagicile!


» Post actualizat in 31 Mar 2016 23:18

Decat sa faci accident cu ea, e mai bine sa o vinzi. Pierderea e mai mica.

Doamne fereste de accident ca avem doar o viata nu 9 ca pisica! Multumesc de sfat! Asfalt uscat!


» Post actualizat in 31 Mar 2016 23:20

Mergi si tu 2-3 saptamani pe ea, sa prinzi experienta, si dupa aia iti iei un zx14r, e unul frumos de vanzare acum... ca doar tot 2 roti are, "ce se poate intampla rau?" :))

p.s: eram ironic mai devreme, sunt si acum.

Da, e prea mare, prea puternica, prea prea... nu-si are rostul.

Multumesc mult de sfat Geo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Important este sa se si vada ca o ai! Ca banuiesc ca nu se merge doar pe baza de recomandare...

Desigur ca merg cu aceast motor il iubesc chiar! Doar ca nu aveam nevoie de altfel de sfaturi! nici de cum de genul! gen cum se tine in curbe cat este de agrisvia sfaturi pentru un incepator! dar vad ca primesc aici numai *filozofie mijtocara* Multumesc! Asfalt uscat!

Editat de Badica Iulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desigur ca merg cu aceast motor il iubesc chiar! Doar ca nu aveam nevoie de altfel de sfaturi! nici de cum de genul! gen cum se tine in curbe cat este de agrisvia sfaturi pentru un incepator! dar vad ca primesc aici numai *filozofie mijtocara* Multumesc! Asfalt uscat!

 

Ai avut sfaturi, mai mult decat binevoitoare. Sfatul e sa nu te arunci din prima la un motor de 1000. Nu vrei sa asculti. E ok, e o tara libera. Dar nu ne cere sfaturi, daca nu le asculti. Esti pe taram neumblat, adica pe cont propriu. Iti asumi raspunderea, asuma-ti-o pana la capat. Uite niste sfaturi: Ia-ti echipament. Ia-ti un profesor. Inscrie-te la un curs avansat de motociclism. De preferat unul care stie cu ce se mananca bestiile astea. Du-te pe circuit si fa-ti practica inainte sa cazi in fata unui camion. Si pentru alte sfaturi de incepatori, vezi ca este topic dedicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai avut sfaturi, mai mult decat binevoitoare. Sfatul e sa nu te arunci din prima la un motor de 1000. Nu vrei sa asculti. E ok, e o tara libera. Dar nu ne cere sfaturi, daca nu le asculti. Esti pe taram neumblat, adica pe cont propriu. Iti asumi raspunderea, asuma-ti-o pana la capat. Uite niste sfaturi: Ia-ti echipament. Ia-ti un profesor. Inscrie-te la un curs avansat de motociclism. De preferat unul care stie cu ce se mananca bestiile astea. Du-te pe circuit si fa-ti practica inainte sa cazi in fata unui camion. Si pentru alte sfaturi de incepatori, vezi ca este topic dedicat.

Multumesc mult chiar o sa tin cont! iar sfaturile chiar le ascult si tin cont de ele dar cateodata se exagereaza cu ironiile! Multumesc mult inca odata Aship!

» Post actualizat in 01 Apr 2016 17:26

Am citit destule topic-uri dar m-am gandit sa mai cer niste sfaturi de la profesionisti special pentru acest model ca am inteles ca unele sunt mai delicate unele sunt mai agresive ba in turatii mici ba mari. De asta vreau sa vorbesc cu voi ca sa ma lamuresc teoretic si sa am ce sa pun in practica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult chiar o sa tin cont! iar sfaturile chiar le ascult si tin cont de ele dar cateodata se exagereaza cu ironiile! Multumesc mult inca odata Aship!

» Post actualizat in 01 Apr 2016 17:26

Am citit destule topic-uri dar m-am gandit sa mai cer niste sfaturi de la profesionisti special pentru acest model ca am inteles ca unele sunt mai delicate unele sunt mai agresive ba in turatii mici ba mari. De asta vreau sa vorbesc cu voi ca sa ma lamuresc teoretic si sa am ce sa pun in practica!

 

Ok. Deschide topic la R1, poate te ajuta cei care au R1. Majoritatea celor care scriu aici nu au motorul tau.

 

In prima faza nu turatiile te intereseaza. Fa primii zece mii de km fara sa cazi. Lasa fitele, curbele si pusul de genunchi in curbe. In primul rand trebuie sa inveti sa franezi. Franarea de urgenta e cea mai importanta. Invata despre franarea in curbe. Dupa aia, cum se iau curbele. Cauta youtube pentru moto incepatori, sunt deja multe chestii pe care ti le spune si le si arata.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. Deschide topic la R1, poate te ajuta cei care au R1. Majoritatea celor care scriu aici nu au motorul tau.

 

In prima faza nu turatiile te intereseaza. Fa primii zece mii de km fara sa cazi. Lasa fitele, curbele si pusul de genunchi in curbe. In primul rand trebuie sa inveti sa franezi. Franarea de urgenta e cea mai importanta. Invata despre franarea in curbe. Dupa aia, cum se iau curbele. Cauta youtube pentru moto incepatori, sunt deja multe chestii pe care ti le spune si le si arata.

:D Super. O sa ma uit la cat mai multe chestii de genul si o sa ma documentez cat mai mult! Iar la figuri nici nu ma gandesc ma gadesc la cum sa invat sa merg cat mai corect si mai sigur! Multumesc Aship!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Super. O sa ma uit la cat mai multe chestii de genul si o sa ma documentez cat mai mult! Iar la figuri nici nu ma gandesc ma gadesc la cum sa invat sa merg cat mai corect si mai sigur! Multumesc Aship!

 

N-ai pentru ce. Are si Geo_ZGA dreptate, daca tot esti pe youtube, uita-te si la accidente cu motoare. E trist, dar instructiv. O sa vezi cum, unde si de ce se produc cele mai multe accidente. Cele mai multe, daca nu chiar toate, pot fi evitate. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat si inca ma uit la compilatii cu accidente moto!Sunt bune acele filmulete te aduc cu picioarele pe pamant! Iti diminueaza eroismul din minte aprope de 0!


» Post actualizat in 02 Apr 2016 13:29

Salut baieti! Cum schimb si eu siliconul acela de protectie care este lipit pe rezervor? Trebuie incalzit cu feonul sau pur si simplu dizlipit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Începător, 170 cm, ce motor mi se potrivește?
  • Kristian K changed the title to Ghid de informare pentru incepatori: ce motor sa-mi iau?
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...