Sari la conținut

Ce e motociclistii si ce vrea ei ?


Leon
 Share

Postări Recomandate

Acum 17 ore, ionutpm a spus:

Scuteristii e motociclisti? Din cate am invatat eu pe forum, scuteristii nu e oameni, dar ma gandesc ca poate e si ei motociclisti. 

Dar cei cu mobre electrice? Cei cu trotinete electrice? Dar cei cu chestiile alea cu 3 roti? 

Cat despre ce vrea ei e simplu: vrea sa agate gagici ❤️ 

Scuteristii nu sunt motociclisti! Invers insa, se poate.

 

Mi-am luat si eu un candva un scuter (Burgman 400 vechi, pentru naveta in oras)...Nu ma bagau in seama motociclistii. Rar unii imi raspundeau la salut. Asa ca m-am vindecat si eu si nu mai salutam decat daca eram salutat.

Am vandut repede scuterul. Nu era de mine, nu ai aceeasi senzatie ca pe motor.

Faptul ca nu primeam respect in trafic (de la motociclisti), m-a uimit insa prea putin...ma asteptam la asta.  :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 17 ore, ionutpm a spus:

Nu stiu daca s-a discutat dar este un subiect extrem de important care trebuie acoperit: Scuteristii e motociclisti? Din cate am invatat eu pe forum, scuteristii nu e oameni, dar ma gandesc ca poate e si ei motociclisti. 

Dar cei cu mobre electrice? Cei cu trotinete electrice? Dar cei cu chestiile alea cu 3 roti? 

 

 

NU! Exclus! N-au cum să fie. 

 

Acum 17 ore, ionutpm a spus:

vrea sa agate blonde

 

Fixed. Păi pe cine să atragă un vehicul care îmbină perfect dezavantajele 🏍️ cu ale conservei?!? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Leon a spus:

...

Faptul ca nu primeam respect in trafic (de la motociclisti), m-a uimit insa prea putin...ma asteptam la asta.  :)

Pe tine te intereseaza asa mult sa primesti respectul ala?De exemplu,eu salut orice scuter/moto si daca is salutat bine,daca nu,asta e.Ba din contra,observ tot mai multi automobilisti ce ma saluta/faciliteaza trecerea/inaintarea.Oare sa fie motocicleta cu care ma dau? 😁

In schimb,stiu destui motociclisti ce is ofticati rau daca nu li se raspunde la salut.Si mai stiu cativa ce nu saluta decat pe fratii lor de pasiune ce poseda doar aceiasi marca de moto(!)...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Kristian K a spus:

Pe tine te intereseaza asa mult sa primesti respectul ala?

Nu ma deranjeaza...Am scris mai sus ca ma asteptam la asta.

 

Si eu salut pe toata lumea, insa in cele cateva luni (cand am mers cu scuterul), am fost mai selectiv :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.02.2022 la 20:35, Asimplu a spus:

Cred ca motociclismul inseamna sa detii o motocicleta si sa mergi pe ea. Restul, orice parere as avea, este una subiectiva.

In alta ordine de idei, ceea ce alegi sa vezi, aia vezi. Cauti sa vezi cocalari in trafic? Vei vedea! Cauti sa gasesti oameni misto in grupurile moto, vei gasi!

Partea frumoasa la libertatea aia pe care multi o invocam, cand vine vorba de motociclism, este ca esti liber sa folosesti motorul exact cum vrei tu.

 

Din pacate pentru comunitatea asta moto, mult mai mica spre deosebire de cea auto, orice derapaj in comportamentul din trafic a unuia (oricaruia) dintre noi, tinde sa fie generalizat pentru toti cei din categoria asta, de catre ceilaiti participanti la trafic. Acei "cocalari" mentionati in celelalte raspunsuri din topic (cei care tureaza motorul printre masini, cei care fac liniuta la 1-2 noaptea pe bulevarde goale, cei cu tobe sparte, care se aud de la doua cartiere departare), vor contribui la reactia soferilor, pietonilor, etc...asupra oricarui posesor de 2 roti, indiferent din ce "comunitate" face parte, cea linistita, care face doar naveta munca-acasa si atat, aia cu "vestutze", aia care livreaza a doua zi de dimineata mancare pe scuter, etc... Pentru ca, din pacate, suntem bagati in aceeasi oala, asta e gandirea pentru o categorie mult mai mica in exemplare fata de marea masa a participantilor in trafic. La fel se intampla si cu biciclistii si cu trotinetistii, etc...

 

Deci vezi, orice actiune aduce dupa sine si o reactiune. Daca Leon s-a vazut apostrofat in trafic fara sa faca nimic (presupunand ca intr-adevar nu a facut nimic din ce inseamna un comportament agresiv inutil), a fost din cauza ca soferul respectiv a avut o intalnire mai putin linistita cu un alt participant pe doua roti, sau pur si simplu a avut o parere deja formata gresit, din relatarile altora aflati in cercul lui de participanti la trafic. Sau poate, chiar a vazut la tv prea multe accidente cu teribilisti (cei din mintea lui) si deja are o parere din start gresita. DIn pacate, comunitatile tind sa fie catalogate in prima faza, mai intai dupa uscaturi, decat dupa exemplarele bune. 

 

Si atunci vin eu si pun intrebarea: trebuie sa ii consideram colegi pe doua roti pe cei care ne aduc un nume prost in traficul din oras si nu numai? Si sa suportam consecintele actiunilor lor direct pe pielea noastra? Rasupunsul, din pacate, este da, cu anumite restrictii...:) 

 

Ce cred eu ca trebuie sa facem, este sa incercam sa schimbam mentalitatea generala a celorlalti participanti, prin actiuni si gesturi simple in trafic, dar care conteaza enorm:

 

1. Nu tura motorul ca sa treci printre doua masini la stop, daca soferii nu te vad in retrovizoare (pentru ca nu e de obligatia lui sa iti faca loc). Am trecut prin asta si multi soferi mi-au facut loc de la sine, vazand ca am stat linistit in spatele lor fara sa fac taraboi.

2. Ori de cate ori cineva iti face loc in trafic, multumeste in orice fel iti permite situatia: dai din cap, ridici o mana, dai o avarie. Conteaza enorm pentru cel care ti-a facut loc. 

3. Nu te baga, in timpul mersului, intre doua masini care merg in paralel la peste 20 la ora. E de porc si vei lua carne in frigider instant. Nu mai zic de urmatorul motociclist pe care-l va intalni soferul respectiv, va lua dublul carnii primului. Sau mai rau, un volan decisiv...in mufa.

4. Lasa de la tine si permite altei masini sa iti intre in fata pe benzi de circulatie bara la bara, daca nu esti deja angajat in depasirea coloanei. Oricum o vei depasi, insa vei castiga respect, cam ca la jocuri :)

5. Daca atingi pe cineva in trafic, opreste si lamureste situatia. De cele mai multe ori, sinceritatea si recunoasterea greselii aduce dupa sine aproape toata absolvirea pacatului. Am proptit motorul in intersectia de la Unirii pentru ca a deschis o masina pe care o depaseam la stop, usa din spate si am fost aruncat in masina din partea opusa. Nu am fugit, i-am spus soferului ca e posibil sa ii fi zgariat masina, a iesit, a vazut despre ce e vorba (o zgarietura mica facuta cu aparatoarea de plastic) si mi-a spus ca pot pleca pentru ca totul e ok. 

 

Mai sunt situatii pe care nu le-am scris, important insa este sa fim oameni si sa incercam sa schimbam perceptia pe care o au soferii si alti participanti la trafic, despre noi, motociclistii. Pentru ca, doar cu fapte bune schimbi faptele rele si mentalitatea preconceputa.

 

Citat

Partea frumoasa la libertatea aia pe care multi o invocam, cand vine vorba de motociclism, este ca esti liber sa folosesti motorul exact cum vrei tu.

Partea mai nasoala, e ca suntem bagati in aceeasi oala, cand vine vorba de motociclism si s-ar putea sa nu mai fii asa liber sa folosesti motorul exact asa cum ai gandit tu ca l-ai folosi. 

Vezi, sunt multe aspecte de gri prin zona asta...:)

 

 

 

 

 

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti scriu un post intreg despre repercursiunile actiunilor celor care aleg sa vada niste lucruri mai nasoale, care se vor reflecta asupra ta si tu imi reiterezi faptul ca fiecare alege sa vada ce vrea din comunitatea moto? :)

 

E ok, noi sa fim sanatosi...ce sa zic. Asfalt uscat!

 

 

 

 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, Asimplu a spus:

Am colindat lumea asta in lung si in lat si inca nu am intalnit civilizatia absoluta, nici macar in tari precum Japonia sau Germania, care sunt date foarte des ca exemple. Toti au "cocalarii lor".

Raman la parerea mea ca fiecare alege sa vada ce vrea in comunitatea moto, ca de altfel in intreaga sociatate.

 

Tot ai zis de Japonia ca e data exemplu: acolo procentul e gen 1% sa zicem, comparativ cu ce e la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Civilizație mai ceva ca în Austria (în Germania n-am fost) am văzut în Polonia, repet. Nici eu n-am sărit calul cu manevrele, că deh, camere, polițiști etc, dar șoferii aia chiar sunt calmi, liniștiți, mi-au făcut loc în trafic de nenumărate ori, fără să cer. Nu au mers la 1 metru de roata mea, n-au incercat să mă bage în șanț (cum a încercat un brav șofer din Harghita, nu intru în detalii), lume civilizată pe la ei. Și n-am văzut mai mult de 20-30 motorete (nici scutere, alea mai mult prin orașe).

La noi se conduce haotic, dacă aș avea noroc la bani cum am noroc la proști, aș fi foarte bogat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Asimplu a spus:

Nu pot sa vorbesc de numere sau procente, man, insa am fost, am vazut, stiu la ce ma refer.

Stii ce este foarte diferit fata de societatea noastra? Fiecare isi stie locul in societate. Clasa muncitoare cu clasa muncitoare, cocalarii cu cocalari, yakuza, samd. Nu se amesteca.

Dar cum spuneam mai sus, depinde ce vrei sa vezi. Daca acolo cocalarismul nu este nici 1%(ca sa folosesc o cifra fictiva) comparativ cu Romania, nici in Romania nu ai 1% din rasismul de acolo.

 

Ei chiar au o cultura a motociclistilor cocalari: Bōsōzoku se numeste.

 

Am mai fost si altii stai linistit si in vacanta si cu serviciul deci am mai observat lucruri.

 

Si daca te referi la rasism vis-a-vis de americani, nu ti se pare oarecum justificat?

 

Ia sa vezi cand te intreaba de unde vii si le zici ca esti European - chiar si roman cum se schimba la fata....

 

Si da eu unul nu am vazut la ei "cocalarii" aia de zici tu, poate doar niste corporatisti care se imbatau seara dupa program si faceau un pic de deranj pentru nivelul lor de acolo. Comparativ cu ce e la noi si prin vest e cale lunga....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Asimplu a spus:

Nu pot sa vorbesc de numere sau procente, man, insa am fost, am vazut, stiu la ce ma refer.

Stii ce este foarte diferit fata de societatea noastra? Fiecare isi stie locul in societate. Clasa muncitoare cu clasa muncitoare, cocalarii cu cocalari, yakuza, samd. Nu se amesteca.

Dar cum spuneam mai sus, depinde ce vrei sa vezi. Daca acolo cocalarismul nu este nici 1%(ca sa folosesc o cifra fictiva) comparativ cu Romania, nici in Romania nu ai 1% din rasismul de acolo.

 

Ei chiar au o cultura a motociclistilor cocalari: Bōsōzoku se numeste.

 

Vorbesti de o societate in care nu te manifesti ca motociclism, dar stii cum se numesc cocalarii de acolo. Vorbesti de procente intre doua tari infinit departate din orice punct de vedere, in afara ca avem toti femei si barbati.

Vorbesti de o cultura a motociclistilor si faci comparatie intre societati de parca am fi frati de cruce toti. Stimabile, cu tot respectul, vorbesti din carti...

 

Ce legatura are lumea obscura si cocalarismul din Japonia cu subiectul acestui topic? Intreb, poate sunt eu pierdut printre randuri. Topicul asta era despre "Ce e motociclistii si ce vrea ei ?" Matale, crezi ca ne intereseaza "ce e" motociclistii japonezi si ce "vrea ei" de la viata?

Ce o sa creada si cum o sa se simta Leon, atunci cand va citi aceste postari? Confuz, in cel mai bun caz 😁

 

1 oră în urmă, Asimplu a spus:

Sunt motociclist si ca masina conduc bmw, iar indiferent de faptul ca eu consider ca merg exemplar cu toate autovehiculele, tot ca pe un "donator de organe" si "cocalar cu bmw" ma vad unii.

Acei oameni nu ma intereseaza si nu vreau sa le schimb perceptia, pt ca ar fi o risipa de energie.

 

Tot ce ai scris tu mai sus nu imi sunt noutati, iar cele 5 puncte fac parte din felul in care conduc.

 

Nu e important ce marca de masina conduci, important e ce faci in trafic. Indiferent cum crezi tu, eu zic ca orice actiune a ta in lumea asta, va avea un impact asupra celorlalti. Si poate, acei oameni pe care tine nu te intereseaza, iti vor face loc la stop, peste o saptamana, o luna sau un an.

Si mai ales, te respect pentru faptul ca stilul tau de mers este conform regulilor mele de bun simt. 

Editat de misionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, misionaru a spus:

...orice actiune aduce dupa sine si o reactiune.///

 

1. Nu tura motorul ca sa treci printre doua masini la stop, daca soferii nu te vad in retrovizoare (pentru ca nu e de obligatia lui sa iti faca loc). Am trecut prin asta si multi soferi mi-au facut loc de la sine, vazand ca am stat linistit in spatele lor fara sa fac taraboi.

2. Ori de cate ori cineva iti face loc in trafic, multumeste in orice fel iti permite situatia: dai din cap, ridici o mana, dai o avarie. Conteaza enorm pentru cel care ti-a facut loc. 

3. Nu te baga, in timpul mersului, intre doua masini care merg in paralel la peste 20 la ora. E de porc si vei lua carne in frigider instant. Nu mai zic de urmatorul motociclist pe care-l va intalni soferul respectiv, va lua dublul carnii primului. Sau mai rau, un volan decisiv...in mufa.

4. Lasa de la tine si permite altei masini sa iti intre in fata pe benzi de circulatie bara la bara, daca nu esti deja angajat in depasirea coloanei. Oricum o vei depasi, insa vei castiga respect, cam ca la jocuri :)

5. Daca atingi pe cineva in trafic, opreste si lamureste situatia. De cele mai multe ori, sinceritatea si recunoasterea greselii aduce dupa sine aproape toata absolvirea pacatului...

Total de acord!

 

 

Acum 9 ore, frigider a spus:

E mai ieftin bitu de net decât litru de benzină, nu poți să-i condamni...

:)))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Leon a spus:

Acum e razboi....Pacat, cochetam cu o excursie moto pana la Odesa!

Ce vremuri traim!

 

Si eu pana in Georgia cu intoarcere prin Ucraina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, GoodKat a spus:

Ce e motociclistii? Habar nu am.

Ce vrea ei? Piiiiisssdeeee...😋

In sfarsit, un raspuns corect!🤗

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Acum 27 minute, GoodKat a spus:


Habar nu am, dar in functie de cum suna toba pot sa te aplaud cand treci pe langa mine, sau pot sa iti dau cu un ghiveci in cap. #riscurilemeseriei.

 

Cred ca realizezi ca am pus intrebarea in gluma... :)

Mie nu mi-au placut niciodata tobele zgomotoase. Am avut acum multi ani un DR 650 RS care ma facea cu capul la un drum lung (ce vremuri, acum nu as mai lua in calcul un monocilindru pentru excursii lungi). 

Am crezut ca mai sunt specimene care cred in aberatia asta cu zgomotul. S-au facut experimente si este fix pix o toba zgomotoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

De 1 mai muncitoresc, un cunoscut grup moto a organizat o excursie pana in Vama Veche si retur (in aceeasi zi).

A fost careva ?

Eram curios de informatii calde...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, apriliacluj a spus:

corect,

bine ai crezut!

Stiu, inca exista si o sa existe mereu...

Intr-adevar, tobele aftermarket se aud intr-un mare fel, dar nu salveaza vieti, doar distrug timpane.  :)))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 17.03.2022 la 11:33, Leon a spus:

Mai e careva pe-aici care crede ca toba zgomotoasa salveaza vieti ?

 

Ar putea salva vieti... Dar, doamne... cate vieti ar putea fi salvate daca am sti dracu' sa mergem cu motocicleta si sa nu spargem tambalul la cea mai mica eroare in trafic... a noastra sau al altor participanti la trafic. Sau daca am investi in ceva cursuri de perfectionare in manevrarea motocicletei... pe langa simpla scoala de soferi... 

Da, ar fi ceva. Doar ca multi sunt deja Dumnezei cand isi trag casca pe pac. Mama lor de conservari... de trotinetisti... de pietoni... 

Nu? sau... 

decat zic. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...