Sari la conținut

Accident Târgu-Mureș, 12 Iulie 2022.


Dan Ny
 Share

Postări Recomandate

 Pe stradă nu există buton de reload ca în jocurile de calculator. Pe stradă este suficient să se întâmple odată. Nimeni nu vrea să te omoare, cum nimeni nu vrea să cadă cu motocicleta, dar parcă unii prea și-o caută.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 minutes ago, Dan Ny said:

Nimeni nu vrea să te omoare, cum nimeni nu vrea să cadă cu motocicleta ...

Uneori ... se poate numi intenție indirectă :D, nu vrea ... însă acceptă posibilitatea.

 

Mno ... (repet ”filmul”, pentru că topicul inițial a ”dispărut” integral):

Un autoturism negru aflat pe drumul principal (str. Barajului /Tg.Mureș) încetinește și oprește fără motiv pentru a da prioritate (pe invers) unui alt autoturism negru care ulterior iese și ”barează” traiectoria (imprudentă) a motociclistului aflat în depășire.

Motiv: ”viszket a fenekem”.

Dovadă: nimeni nu s-a apropiat de motociclist, după cădere, adică dă-l ...

Nimeni dintre ”șoferi” ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai analizează, e o practică frecventă, se numeşte politeţe şi tot noi avem de suferit chiar dacă avem prioritate.

De altfel legea zice să depăşeşti câte una, nu tot cârnatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, chv a spus:

imbecilul e cel care pe drumul prioritar oprește aiurea sa-l lase pe cel de pe drumul secundar să iasă !

What? Nu prea ești ieșit din România...asta e o practica frecventa în alte tari unde politețea este parte integranta din modul oamenilor..

În cazul asta știm cine e imbecilul ..😆😉 reflectează, have kit kat sau un snickers ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, Flower-Power a spus:

What? Nu prea ești ieșit din România...asta e o practica frecventa în alte tari unde politețea este parte integranta din modul oamenilor..

În cazul asta știm cine e imbecilul ..😆😉 reflectează, have kit kat sau un snickers ..

nu știu prin câte țări ai umblat tu... eu nu am întâlnit o astfel de „practică” mai niciunde... pe drum prioritar îți păstrezi viteza, nu oprești ca un (cuvant urat) să-l lași pe altul să treacă, așa aiurea că tu te crezi „civilizat”. uite-te la autoturismele din spatele cretinului, cum frânează violent, că nu se așteptau la o asemenea manevră.

că, în ambuteiaje, ești blocat, da, nu te oprești în fața unuia care iese de pe un drum neprioritar, blocându-l, îl lași să iasă, dar aici nu era cazul...

după logica ta, ar trebui să fiu „civilizat” pe la semafor când am verde să-i las pe ăilalți să treacă chiar dacă au roșu, că, mno, civilizație.

și în altă ordine de idei, nu cred că te-am jignit.. dacă tot ai aflat cine e imbecilul... simplu fapt că ai tu alte păreri și nu le înghiți pe ale altora, abține-te, tânără speranță

Editat de chv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fă o politețe din asta la examen și îl pici! Sau se oprește politicosu' pe o bandă și de pe altă bandă îl ia unul cu fulgi cu tot pe cel "politicozat". Cine crezi că va fi vinovat? Cel care trebuia să dea prioritate TUTUROR vehiculelor de pe drumul cu prioritate, inclusiv celor aflate în depășire. Că 🏍️ depășește ca un :moron: în cazul de față e altă poveste. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totuși, un motociclist ceva mai prudent (fără ”viszket a fenekem”) poate că nu s-ar fi angajat în depășire spre o intersecție cu circulație nedirijată și mai ales pe o stradă fără nicio urmă de marcaje rutiere - ”felicitări” primăriei - serviciul (ne)siguranța circulației!

Lucru' dracului ... mâncărimile ... :P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, PzKpfW a spus:

Clipul e puțin pe FFWD, nu avea viteză atât de mare. Dar nu avea ce căuta să depășească acea coloană așa, da.

Asa este, doar cacaonteaza mai putin. Acesta este un model tipic de manevra prin care o cauti cu lumanarea. Nu cedatul iesirii cetateanul a produs accidentul ci berbecul care a depasit o coloana.

 

@chv  ceea ce a facut motociclistul nu este o manevra de depasire, asadar nu cred ca este cazul sa dai vina pe un om care a fost politicos.

 

Berbecul  pe doua roti avea din parte adestinului urmatorele optiuni:

1 - sare un caine dintre masini

2 - sare un copil dintre masini

3 - sare un om mare dintre masini

4- o masina din coloana intoarce stanga sa intre in parcare

5 - o masina iese de pe o strada din dreapta si taie coloana

6 - nu se intampla nimica

 

Lozul castigator a fost nr.5. Avand in vedere urmarile,  a fost castigator maxim pentru motociclist.

 

Daca o masina are cedeaza trecerea nu inseamna ca alta masina comite o ilegalitate daca il lasa sa treaca.

 

 

@patrick1 nu s-au apropiat de motociclist pentru ca misca si parea functional. Altfel, daca ramanea lat, venea un binevoitor sa ii dea una cu pantoful sa vada daca mai misca sau nu 🙈

 

Acum 20 minute, ENEOS a spus:

Fă o politețe din asta la examen și îl pici! Sau se oprește politicosu' pe o bandă și de pe altă bandă îl ia unul cu fulgi cu tot pe cel "politicozat". Cine crezi că va fi vinovat? Cel care trebuia să dea prioritate TUTUROR vehiculelor de pe drumul cu prioritate, inclusiv celor aflate în depășire. Că 🏍️ depășește ca un :moron: în cazul de față e altă poveste. 

Cumnata-miu a picat la examenul de carnet cand s-a facut si el cetatean canadian.

La urcarea pe autostrada, a incetinit pe banda de accelerare pentru ca pe banda 1 venea o masina. Politisul a spus: ala trebuie sa incetineasca si sa te lase sa intri. Cumnatu a intrebat: si daca nu incetineste? Raspuns de om cu WC in casa si apa calda la robinet: nu are cum , pentru ca asa trebuie.

Si a mai trecut inca o data pe la examen. Pam-Pam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am mai dat cu părerea despre acest accident în acest topic ...când depășești o coloana pe 2 roți trebuie sa o faci ceva mai încet dpmdv sa eviți o portiera sau sa ai timp sa Franezi dacă e cazul..

 

Chv, nu frânează nimeni violent..nu știu la ce film te uiți tu..

Acum 39 minute, ENEOS a spus:

Fă o politețe din asta la examen și îl pici! Sau se oprește politicosu' pe o bandă și de pe altă bandă îl ia unul cu fulgi cu tot pe cel "politicozat". Cine crezi că va fi vinovat? Cel care trebuia să dea prioritate TUTUROR vehiculelor de pe drumul cu prioritate, inclusiv celor aflate în depășire. Că 🏍️ depășește ca un :moron: în cazul de față e altă poveste. 

Culpa comuna...am mai zis.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Flower-Power said:

Mi-am mai dat cu părerea despre acest accident în acest topic ...când depășești o coloana pe 2 roți trebuie sa o faci ceva mai încet dpmdv sa eviți o portiera sau sa ai timp sa Franței dacă e cazul..

 

Da, însă pe acolo nu ai făcut și apologie pentru ”politețea” din alte țări pentru ”prioritate de trecere” ... (poză Lukașenko)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, chv a spus:

nu știu prin câte țări ai umblat tu... eu nu am întâlnit o astfel de „practică” mai niciunde... pe drum prioritar îți păstrezi viteza, nu oprești ca un (cuvant urat) să-l lași pe altul să treacă, așa aiurea că tu te crezi „civilizat”. uite-te la autoturismele din spatele cretinului, cum frânează violent, că nu se așteptau la o asemenea manevră.

că, în ambuteiaje, ești blocat, da, nu te oprești în fața unuia care iese de pe un drum neprioritar, blocându-l, îl lași să iasă, dar aici nu era cazul...

după logica ta, ar trebui să fiu „civilizat” pe la semafor când am verde să-i las pe ăilalți să treacă chiar dacă au roșu, că, mno, civilizație.

și în altă ordine de idei, nu cred că te-am jignit.. dacă tot ai aflat cine e imbecilul... simplu fapt că ai tu alte păreri și nu le înghiți pe ale altora, abține-te, tânără speranță

Legat de imbecil, îl aflasem din ptdv, nu te-am jignit în niciun fel..părerea mea este altă și nu trebuie sa coincidă...nu frânează nimeni violent...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cedez trecerea mașinilor aflate pe drum neprioritar daca am cum fără sa încurc traficul și fără sa fiu încurcată de ala..unii mulțumesc, clasicul masina pe avarii, sau ridica mana în semn de mulțumire.. de ce te mira ca o fac alții când tu nu o faci? Cu atât mai mult pe 2 roți trebuie sa fii cu băgare de seama...

Spre ex urăsc e85, acolo e pericol maxim, sunt unii care trag pe dreapta și nu pun avarii că staționează.. sau unii care depășesc prin dreapta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Flower-Power said:

Eu cedez trecerea mașinilor aflate pe drum neprioritar ...

Și eu cedez trecerea mașinilor, cel mai frecvent ca pieton, pentru cei care nu încetinesc măcar la ”zebră” (prioritatea mea).

Nu mi-a mulțumit nimeni până acum :D

Celor care totuși opresc ... le mulțumesc eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Flower-Power a spus:

Mi-am mai dat cu părerea despre acest accident în acest topic ...când depășești o coloana pe 2 roți trebuie sa o faci ceva mai încet dpmdv sa eviți o portiera sau sa ai timp sa Franezi dacă e cazul..

 

Bingo de fapt asta e, depășești ca nah mu vrei sa stai în coloana dar mai pe la 30 la ora asa sa ai timp de reacție. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, ENEOS a spus:

Nici măcar! Culpa ăluia care trebuia să dea prioritate dar a fost lăsat politicos. 

Asa o fi oare?

Depasirea coloanei de masini o fi in regula?

Intreb pentru ca nu mai stiu ce spune regulamentul cel nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E interzisă depășirea coloanei care așteaptă la semafor! 

La faza cu banda 2 politețe, eu vin pe banda 1 și îl iau cu fulgi cu tot am vândut o mașină asigurătorului, deci 100% nu e culpă comună. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, Silver Arrow said:

Asa o fi oare?

Depasirea coloanei de masini o fi in regula?

Intreb pentru ca nu mai stiu ce spune regulamentul cel nou.

Regulamentul, cel nou, spune (scrie în el) că dacă nu depășești linia mediană (vezi ”marcajul”) ... nu e depășire (nici de coloană, nici de vertebre, nici de coasta dracului).

Mai scrie că se interzice pătrunderea într-o intersecție blocată (de idioți)

 

art. 108, (1), b) regulament:

”Săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contravenţii atrage, pe lângă sancţiunea amenzii, şi aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:

6. pătrunderea într-o intersecţie atunci când circulaţia în interiorul acesteia este blocată;

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceea ce a făcut imbecilul de pe drumul prioritar este o prostie colosală, justificată patologic de (cică) politețe...că ne rupe politețea în trafic.

dădea cineva un exemplu mai sus... circuli regulamentar pe un drum prioritar cu două benzi pe sens, pe banda a doua, iar un „politicos” de pe banda unu, dă prioritate unui care face viraj la stânga., cam ca și în filmuleț... cine e de vină că îl iau în plin pe ăla care a plecat de pe drumul neprioritar ?

politețea asta, bagati-v-o undeva.

că motoretistul are vina lui...

 

 

Editat de chv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mno ... la școală (tu) ai învățat că timpul se măsoară în secunde și submultiplii acesteia (micro, nano, pico ...).

Alții au învățat numai despre multiplii acesteia (zile, anotimpuri ...) :crack:

@Silver Arrow

P.S. tot 108 (1) b)

”1. oprirea nejustificată sau circulaţia pe banda de urgenţă a autostrăzilor ori oprirea pe partea carosabilă a drumurilor expres sau a drumurilor naţionale europene (E);” :P

 

În rest, oprire la ”liber”, pentru fiecare, pe partea carosabilă, când ”vrea mușchii lui” (așa scrie /spune la leje :moron:).

Popa rezolvă restul ...

 

Morală: ”Cine umblă după lege, fix cu p-la se alege!” (proverb bănățean)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...