Sari la conținut

17. OR Thailand Grand Prix 2022


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 178
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

2 hours ago, Cavaleru said:

HJC nu sunt aia ale caror casti li se abureau pe ploaie cand se dadea JLo99?

 

Și le se desprindea căptușeala în cursă (motiv pentru care Lorenzo a și renunțat la ei în favoarea Shark).

 

1 hour ago, Method said:

HJC sau Scorpion cred ca ii dau mai multi bani decat i-ar da astialalti

 

Evident. Este/va fi imaginea lor principală. Dar și HJC au progresat ceva în ultimii ani. Mult marketing și imagine, dar parcă și căștile sunt cât de cât ok. Sunt cam la nivel cu Shark, aș zice. Japonezii (Arai, Shoei) și AGV sunt în altă ligă.

 

1 hour ago, ioio_viola said:

(...)

 

A mers toată cariera lui în MotoGP doar pe V4. Asta e total altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, ioio_viola a spus:

eu doar pe stream la BTsport ma uit cu toate ca mai pica cateodata

Stream plătit sau...?

Dacă a e? Da și mie sa vad

Acum 5 ore, ioio_viola a spus:

a sarit Aragon anul asta. i-au facut pe plac la Fabio :))))

Cum se striga la fotbal?

Hoții hoții!!!

Acum 2 ore, Cavaleru a spus:

HJC nu sunt aia ale caror casti li se abureau pe ploaie cand se dadea JLo99?

Pai s a saturat de o problema,vrea alta. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

 

Petrux la 2.6s de lider in FP2....de asta am zis ca nimic bun nu poate iesi din participarea asta a lui.

Tu erai ala care ma acuzai de idei putine dar fixe? Deci omul nu are nici 50 km facuti pe bicla asta, iar tu ai pretentii la timp de pole. Mai bine ai fi atent la ceea ce spune despre motocicleta aia, este foarte instructiv. A inteles din prima despre ce este vorba... cum spuneam, de aia el a fost pilot de GP, iar noi il urmaream la TV.. ;) 

Acum 2 ore, ioio_viola a spus:

inca mai are timp sa scada gap-ul. e doar prima zi, motocicleta noua si foarte diferita de ce e obisnuit el ... 

 

The afternoon session proved tougher in terms of a time attack and Petrucci slipped to last place (+2.6s) but he was left in awe at the cornering ability of the soon-to-be-extinct GSX-RR.

“I am happy but at the same time upset because in my [FP2] time attack I found two yellow flags, and then made a mistake,” Petrucci explained. “The only thing I missed was the time attack, but it’s OK.

“But I was happy because using the tyre from this morning I was able to ride in 32-high, which is more-or-less one second off the pace of the top guys, but it was only the first day.

 

“This morning I was so happy not to be last and this afternoon, I think I could have finished 1.0 or 1.3s from the top.

“I am still struggling in the first two sections with the hard braking but in the other part, which is really flowing, the bike is simply unbelievable because you have a big lean angle, big corner speed.”

 

Petrucci: Suzuki is so different to Ducati, KTM

“This bike is so different from what I used in the previous years, not only the Ducati but also the KTM,” said Petrucci, a double race winner on the Desmosedici before a disappointing final campaign with KTM.

“It’s incredible how much you can carry the speed inside the corner and it is something you need to understand, because you always think ‘I’m going too fast, too fast, too fast’ but then it stays on the line.

“You think you have to brake as hard as possible, but this is not the way this bike wants to ride.

“I was used to squaring the corner. To brake hard, stop the bike and accelerate but this bike is not like this. You can carry a lot of [corner] speed and I am used to picking up the bike when I [apply] the throttle, but on this bike you can stay on maximum lean angle, have a lot of good corner speed and can still stay tight to the kerb.

“It is something I never tried in my life and I need to get used to this.

“I was not able to put one lap together, but the first two sectors where the straights are I am losing 0.7 to Alex [Rins, team-mate] but in the last sector, where there are more corners, I am only +0.3s.

"Still the braking is something I need to understand but I am so happy about today because I was scared, excited, curious… I thought I would be slower than I was!

“When I saw it was not raining this morning, I thought ‘will I qualify for the race?!’ and at the end, I was only two seconds from the lead. [Already] more-or-less the same position where I left MotoGP last year!”

 

Petrucci: Maybe I wouldn’t have retired… I want to buy this bike!

Petrucci enjoyed the sweet handling of the GSX-RR so much that he feels he might have remained in MotoGP if he had been racing it last season, when he left to seek new challenges in the Dakar and then MotoAmerica after a demoralising time on the RC16.

“Maybe if I raced with this bike last year, then I wouldn’t have quit my career in MotoGP. This is for sure,” said the 31-year-old. “Because I really enjoyed riding this bike.

“It is my first Japanese bike and it is so different. But it is so good.

“I have no money otherwise I would buy this bike! After the Dakar I bought the [KTM] but it was only 15,000 euros. I think this one costs a little bit more and I don’t have all this money!

“But in general, I think this weekend I am one of the happiest men on the planet.”

Foarte interesante declaratiile si observatiile asupra motocicletei. Pacat ca un proiect atat de reusit paraseste MotoGP-ul. Ar trebui sa pui si link-ul la articol. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

 

Petrux la 2.6s de lider in FP2....de asta am zis ca nimic bun nu poate iesi din participarea asta a lui.

 

Nu are nimic. Omul a spus de la inceput ca o sa fie ultimul in cursa dar ca se bucura de noile momente pe o motocicleta de GP. In FP1 a scos un timp mai bun ca D. Binder si Nagashima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

Stream plătit sau...?

Dacă a e? Da și mie sa vad

Google: btsport2 free streaming site

Si vezi care merge in ziua aia. De aia zic ca mai si pica, dar tot e mai bine decat digi la care mut doar cand streaming urile cad complet sau foarte des si timp lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

18 minutes ago, ioio_viola said:

dar tot e mai bine decat digi

 

Video de la Digi pe mute, audio de pe stream. Ideal, chiar dacă este puțin decalaj. Străinii se prind oricum de lucruri în avans, pe când Ion și Haralambie abia comenetează ceea ce văd.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, PzKpfW a spus:

Video de la Digi pe mute, audio de pe stream. Ideal, chiar dacă este puțin decalaj. Străinii se prind oricum de lucruri în avans, pe când Ion și Haralambie abia comenetează ceea ce văd.

Haha,da buna strategia...bai si chiar ca se prind.Am vazut Aragon in reluare pe BT,cand a cazut Q comentatorii (sunt fosti piloti? imi suna f cunoscut numele lor) au identificat rapid in urmatoarele 3s (inainte de reluari,ca la reluari ne-am dat seama toti) ca a cazut liderul clasamentului,faptul ca a cazut pt ca a avut contact cu MM DAR SI faptul ca a avut contact cu MM pt ca era f aproape de el incercand sa iasa mai bine din viraj si ca MM a avut un slide pe iesire si de acolo a plecat totul.Shiiiit...pai ai nostri in timp ce ala cadea pe jos baiguiau in continuare despre strategia Ducati :moron: si ceva despre Binder.

Nu exista comparatie.

Nu le reprosez comentatorilor nostri ca nu sunt atat de profi precum cei de la Bt,ci faptul ca NU SE UITA LA CURSA...sau daca se uita nu inteleg ce se intampla.In timp ce aia de pe Bt sunt f angrenati si atenti,ai nostri....se intampla o depasire o chestie interesanta ceva,ei il confunda pe Vinales cu Aleix,pe Miller cu Bagnaia samd si abia dupa 30s isi dau seama ca a fost o depasire sau etc.Asta denota lipsa de atentie/concentrare totala.Sau mai rau,efectiv incapabilitate de a percepe lucruri in timp real.You're slow - du-te la pensie tati.

Acum 14 ore, PzKpfW a spus:

Sunt cam la nivel cu Shark, aș zice. Japonezii (Arai, Shoei) și AGV sunt în altă ligă.

Shark e decent.Intradevar cei 3 sunt in alta liga,cu accent pe japos as zice eu.

Dar meh,are si omul dreptate - cand unii iti dau cu gen cateva sute de mii pe an mai mult decat ceilalti....fuck...cred ca oricine ar face la fel.Ca protectie cred ca sunt toti acolo,la confort si ergo cred ca trebuie sa faca niste compromisuri.

Acum 13 ore, xt600 a spus:

Mai bine ai fi atent la ceea ce spune despre motocicleta aia, este foarte instructiv. A inteles din prima despre ce este vorba...

Daaaamn...deci Suzuki ia curbe mai bine decat Ducati si mai ales decat KTM ???

Sincer nu ma asteptam,chiar e o surpriza ce a constatat el.Wooow ce descoperire epocala,ce insight fantastic a dat Petrucci.

"I didn't expect" vorba aia,eu credeam ca KKTM era capatul in materie de curbe si acum unde nu s-a urcat Petrux pe Suzuki si ne-a intors lumea cu susul in jos...:moron:

Acum 16 ore, ioio_viola a spus:

Petrucci: Maybe I wouldn’t have retired… I want to buy this bike!

 

Petrucci enjoyed the sweet handling of the GSX-RR so much that he feels he might have remained in MotoGP if he had been racing it last season, when he left to seek new challenges in the Dakar and then MotoAmerica after a demoralising time on the RC16.

“Maybe if I raced with this bike last year, then I wouldn’t have quit my career in MotoGP. This is for sure,” said the 31-year-old. “Because I really enjoyed riding this bike.

“It is my first Japanese bike and it is so different. But it is so good.

“I have no money otherwise I would buy this bike! After the Dakar I bought the [KTM] but it was only 15,000 euros. I think this one costs a little bit more and I don’t have all this money!

“But in general, I think this weekend I am one of the happiest men on the planet.”

Haha,omul e funny,intotdeauna a avut personalitate,da.

Inteleg si punctul lui de vedere - chiar daca iese ultimul,a facut-o pt el.

E happy weekendul,corect :)

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o curiozitate, exista pilot Ducati in lotul actual care sa nu fi avut un pole sau măcar un podium? E pur și simplu rachetă motocicleta aia. Doamne ferește sa pună mâna pe ea un pilot bun și consecvent ca am avea un sezon cu, campion mondial după prima jumătate a campionatului 😅

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

 

Daaaamn...deci Suzuki ia curbe mai bine decat Ducati si mai ales decat KTM ???

Sincer nu ma asteptam,chiar e o surpriza ce a constatat el.Wooow ce descoperire epocala,ce insight fantastic a dat Petrucci.

"I didn't expect" vorba aia,eu credeam ca KKTM era capatul in materie de curbe si acum unde nu s-a urcat Petrux pe Suzuki si ne-a intors lumea cu susul in jos...:moron:

Haha,omul e funny,intotdeauna a avut personalitate,da.

 

Inteleg si punctul lui de vedere - chiar daca iese ultimul,a facut-o pt el.

E happy weekendul,corect :)

Faina ironia. Sincer. Apreciez! Doar ca ti-a scapat esenta discutiei. Tu, ca un om cult in ale GP-ului, stii cum coteste Suzuki. Vezi asta de un sezon intreg la tv. Discutia nu era despre asta, ci despre cum a perceput Petrux o motocicleta total diferita de tot ce a pilotat in MotoGP si in cariera, despre observatiile pe care le-a facut pe marginea ei, dupa ce a luat contact nemijlocit cu ea. ;) 

 

Ei, aici ai prins  ideea!! 👍 Era o oportunitate, pe care ar fi fost fraier sa o rateze. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, danypop a spus:

Am o curiozitate, exista pilot Ducati in lotul actual care sa nu fi avut un pole sau măcar un podium? E pur și simplu rachetă motocicleta aia. Doamne ferește sa pună mâna pe ea un pilot bun și consecvent ca am avea un sezon cu, campion mondial după prima jumătate a campionatului 😅

Asta ziceau și englezii 
Cum ar fi MM pe ducati.

Acum 8 ore, ENEOS a spus:

Nu trebuia să plouă,  FP1 singurul pe uscat etc.? 🤔 Sau tot busu dă timpul improbabil și la tailandeze/i?

Zi și tu.
Posibil cică și cursa sa fie uscata.
 

Aleix e out,f slab calificat. Încă puțin și era Ma I degrabă descalificat 😃

 

Știe cineva de ce nu a mai ieșit Miller?nici nu părea nervos.

 

Mm a greșit ultima curba,a fugit de spate ca ajungea sus,2 3 4? Era la +0.041

Și tot a câștigat 1 loc.


Peco dacă scăpa în fata nu îl prinde MM dar pe Q nu l vad bine deloc.
Posibil sa piardă ceva puncte aici.
 

Q are 3 ducati în fata și 3 în spate.

 

Urmează sa avem camere pe căști. (Mai tare mi s ar părea în decât pe)

A fost un interviu cu aia de fac camerele,prima avea 2kg și au pus o la Randi mamola crezând ca o sa se bata în pluton da omu s a dus în fata și acolo a rămas.

 

Apoi pe moto fixa la Rossi de a făcut stand up wheelie, picioarele pe sa , apoi pe moto cu orizont păstrat apoi pe umăr la Aleix.

 

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a palcut declaratia lui Q cand reporterul a spui ca si echipa mooney va trage sa-l ajute pe Peco.

 

Q a raspus: si ce vrei sa fac? n-am de la cine sa astept ajutor, am 3 Ducati in fata si 3 in spate, dar asta ma motiveaza si mai mult

 

a zis ca concurat numai pe mediu pe spate iar maine dimineata va incerca cu softul. inca nu sunt hotarati la combinatia de cauciucuri pt cursa.

 

calificarile astea a miscat si morbi ceva, nimic fabulos dar a fost acolo la un pas de q2...

 

Ma bucur pt bezechi, baiat simpatic

Aprilia  pilaf.. zici ca li s-a resetat creierul de 2 curse incoa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, Cavaleru a spus:

Aprilia  pilaf.. zici ca li s-a resetat creierul de 2 curse incoa..

Parca englezii spuneau ca e aderenta pista,totuși Aprilia nu găsește grip pe spate.

 

 

 

Poate ca e cald rău?
Nu înțeleg cum funcționează chestiile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, frigider a spus:

 

Peco dacă scăpa în fata nu îl prinde MM dar pe Q nu l vad bine deloc.
Posibil sa piardă ceva puncte aici.

 

 

Puncte tot pierde de curse bune, nu ar fi o surpriza, dar intrebarea mea este, care ar fi logica afirmatiei tale, marcata cu bold? 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, xt600 a spus:

Puncte tot pierde de curse bune, nu ar fi o surpriza, dar intrebarea mea este, care ar fi logica afirmatiei tale, marcata cu bold? 

 

 

 

Șanse mari ca MM sa îl incurce iar pe Q.
Șanse mici sa îl incurce pe Peco.
 

Nasol pt Q,iar.

Posibil Q sa piardă puncte,nu Peco.


 

Dacă cumva ploua, Peco o sa piardă iar puncte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, PzKpfW a spus:

 

Iar a făcut minuni Quartararo, chiar dacă este "doar" pe 4

Are nevoie de start bun, daca l depășesc 3 Ducati+ 1 buc MM...

Dezastru. 

 

Dar nicio cursa nu a fost previzibilă deci nu se va întâmpla ce am zis eu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...