Sari la conținut

4. Gran Premio MotoGP™ Guru by Gryfyn de España 2023


Kagemusha
 Share

Postări Recomandate

Acum 5 ore, frigider a spus:

stie cineva daca asta e circuit bun pt yamaha sau daca ii place lui Q?

Da....si da.

Cu conditia sa se califice decent,ca altfel,greu sa iasa dintre Ducati'uri.

 

Pilotii au preconizat timpi de 1.36.2 pt pole,ba chiar mai in gluma 1.35.990.Sa vedem daca au dreptate - zicea Marini ca quali vor fi mai de dimineata fata de anii trecuti insa asta e benefic pt ca nu va fi asa cald si vor face timpi si mai buni.

Acum 43 minute, Cavaleru a spus:

le-a invartit castile pe cap Pedrosa cu cotetu ala de kktm :D

Pai nu zicea lumea (referitor la MM) ca dupa o accidentare nu mai ai cum sa fii la 100%?Pedrosa vad ca n-a citit - asta si accidentat de nu mai are un os intreg in el si retras si batran si tot e rapid.Nu urmeaza pattern-ul explicitat pe aici,bagabont asta mic :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 337
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

24 minutes ago, Method said:

Pilotii au preconizat timpi de 1.36.2 pt pole,ba chiar mai in gluma 1.35.990.Sa vedem daca au dreptate - zicea Marini ca quali vor fi mai de dimineata fata de anii trecuti insa asta e benefic pt ca nu va fi asa cald si vor face timpi si mai buni.

 

Vor intra în 1:35 fără probleme. Nu e atât de cald anul ăsta la Jerez: maxime de 29° zilele astea, iar duminică chiar cer acoperit. Condiții perfecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Cavaleru a spus:

pedrosa e un incult care nu citeste motoretism.ro :))

True true :bounce:

 

În alta ordine de idei,Lecuona aleargă cu #27,not cool.

La fel cum i.am văzut pe nush care aia mici cu #46.Not ok.

Bai nene astea sunt legacy ar trebui retrase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dovada cea mai clara ca toți sunt praf, vine Pedrosa de la pensie si le da clasa pe KTM. 

:lol:

Mai ramane sa vina MM cu mana lui șuie și cu degetul șui și si cu cea mai șuie motocicleta si sa ia campionatul si pot toti sa mearga la pescuit ca motogp nu e de ei.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pedrosa este fan Jerez și a testat/testează mult pe acest circuit. Iar KTM-urile în general par să meargă destul de bine aici.

 

Bastianini departe, Lecuona foarte departe. De așteptat. Aprilia se va bate pentru victorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Method a spus:

Da....si da.

Cu conditia sa se califice decent,ca altfel,greu sa iasa dintre Ducati'uri.

 

Pilotii au preconizat timpi de 1.36.2 pt pole,ba chiar mai in gluma 1.35.990.Sa vedem daca au dreptate - zicea Marini ca quali vor fi mai de dimineata fata de anii trecuti insa asta e benefic pt ca nu va fi asa cald si vor face timpi si mai buni.

Pai nu zicea lumea (referitor la MM) ca dupa o accidentare nu mai ai cum sa fii la 100%?Pedrosa vad ca n-a citit - asta si accidentat de nu mai are un os intreg in el si retras si batran si tot e rapid.Nu urmeaza pattern-ul explicitat pe aici,bagabont asta mic :bounce:

 

Observ cum te incingi imediat ce apare in discutie MM :).

Nu erai tu ala impartia, care nu e fan MM :)...sau esti prea mandru sa recunosti ca esti fan MM :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sta liniștit mm încă o etapa la cat de praf au mers pretendenții :)))

 

Peco cica nu are feeling pe fata

Q la fel, tot cu fata are probleme,și nu ma refer la dinții rari :)

 

 

Unii ingineri de nivel înalt spun ca L4 nu va fi niciodată la fel de rapid ca un v4 doar pt ca e mai lat și împinge mai mult aer.

Dacă nu intra în q2 Q și peco e ridicol.

 

 

Tot suna SF ca ia MM campionatul?

Ahahahhahaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, frigider a spus:

Peco cica nu are feeling pe fata

Q la fel, tot cu fata are probleme,și nu ma refer la dinții rari :)

Idem și eu la FJR ăsta gen 1. Mă pod duce la motogp, poate obțin dispensă pt cilindree. 😜

Un pic ciudat că Yamahiștii nu au ieșit în prima 1/2 de oră din fp2...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca au dat-o de gard toti cu dezvoltarea aero-rahan, ce-s tampeniile alea pe botul si spatele motocicletor.

Pai cand tie iti turteste vantul suspensia ce feeling sa mai ai bai nene, astia sunt cu capul.

MotoGP parca era competiție de motociclete nu de crocobauri cu aripioare si tampenii.

Nu vedeti ca toti au performanțe dupa cum bate vântul, la propriu...

Sper sa le interzica babalacul ala spaniol care detine Dorna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stați liniștiți, Pecco o să cadă în una dintre cele două curse, cel mai probabil în aia mare. Deocamdată pun banii pe Alex. Poate mă face să mă răzgândesc mâine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, B.B. said:

MotoGP parca era competiție de motociclete nu de crocobauri cu aripioare si tampenii.

 

MotoGP este competiție de prototipuri. La fel ca și Formula 1 sau WEC.

 

2 hours ago, B.B. said:

Nu vedeti ca toti au performanțe dupa cum bate vântul, la propriu...

 

Pentru că performanțele motocicletelor sunt de fapt foarte apropiate, iar lucruri mărunte fac diferența.

 

2 hours ago, B.B. said:

Sper sa le interzica babalacul ala spaniol care detine Dorna.

 

Regulamentul tehnic îl face FIM - eventual după consultări cu constructorii implicați.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, B.B. a spus:

Dovada cea mai clara ca toți sunt praf, vine Pedrosa de la pensie si le da clasa pe KTM.

Nu,ca timpii sunt buni,nu poti spune ca toti sunt praf cand din FP1 au 1.36...

Acum 5 ore, damager a spus:

Observ cum te incingi imediat ce apare in discutie MM :).

Nu erai tu ala impartia, care nu e fan MM :)...sau esti prea mandru sa recunosti ca esti fan MM :D

...realizezi ca eu acolo vorbeam despre ....Quartararo,JM si Pedrosa nu? :crack:Dar da,buna concluzia ta,m-ai prins eu eram fanul :moron:

 

...La cat l-am injurat pe MM (si presimt ca o sa continui sa il injur daca continua sa se "exprime" pe pista in acelasi mod meltenesc),e aberant sa consideri ca sunt fanul lui.

Tot timpul am spus ca e un pilot extraordinar.La fel cum am spus tot timpul ca e un meltean si un nesimtit.Nu e raul absolut precum il considera fanii VR46,nici zeul pe care il vad fanii MM93,are si bune ,si rele destule.Dar de la a-i sublinia calitatile dar si defectele,si a fi de acord cu ce zice colegul si anume ca e o sansa f mare sa mai ia cateva campionate daca nu se rupe total,pana la a fi fan...

Fa si tu misto ca altii ca sunt fan Zarco sau Mir,sau chiar JM,si nu te contrazic,acolo recunosc.

Eh,ba da,m-ai prins - am breloc cu MM93,i-am dat 5E la om.Si cu JL99 - blasfemie - imi place semnul ala al lui cu X'ul rosu pe fond negru.Dar am si de la VR46 si breloc si phone case si tricou pe care le port cu mandrie :) ...deci cred ca mai degraba as putea fi banuit ca sunt fan Valentino,lu asta i-am dat cei mai multi bani.Dar nu ca si pe ala l-am injurat...Am cautat si cu Martinator breloc dar nu gasesc original (le iau originale sa fiu fan adevarat ca sa faca si oamenii aia 5E de-un suc).

 

E normal sa discut despre MM pt ca a tinut capul de afis al inceputului de weekend prin faptul ca a organizat o conferinta de presa,nu?Declaratile lui MM si performanta lui Pedrosa au cam fost talk of the town,despre ce sa discutam,despre Lecuona?

Acum 3 ore, ENEOS a spus:

Un pic ciudat că Yamahiștii nu au ieșit în prima 1/2 de oră din fp2...

Eu cred ca Q va merge bine aici.Sper sa nu ma insel.

O sa zica colegul acuma ca sunt si fan Q sub acoperire.

 

Pecco nu are feeling nu are feeling dar bag mana in foc ca va iesi top3 in quali si va merge bine in curse.

Nu cred ca mai cade si aici,ar fi culmea...

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

Există așa ceva în afara Franței?

Hahahah,da - good point.

You gotta love the underdog nu?

 

Hai ca era bunicel promitea mult in epoca Yamaka Tech3....pana a facut cea mai proasta mutare din cariera lui : refuz HRC + semnat KKTM.Double facepalm.Macar o victorie de etapa sa ia acum,spera fanul din mine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, Method said:

cea mai proasta mutare din cariera lui : refuz HRC + semnat KKTM.

 

Dacă mergea la HRC, nu mai era în MotoGP acum. La KTM ar fi avut probabil ceva rezultate (nu la fel de bune ca pe Ducati) dacă își vedea de treabă. Per total a avut noroc cu mâna întinsă de către Ducati, dar și-a arătat și limitele.

 

Pedrosa testează elemente noi și ca wild-card. Altă carenă față, ram-air și alt eleron spate.

 

image.thumb.png.c71d0a971ab627647ccff582eacaf46a.png

 

Morbidelli a mers cu o evacuare "à la RC16". De văzut dacă o va folosi și restul weekend-ului.

 

image.thumb.png.afb5a613e46321f3ef051a22015cb754.png

 

6 hours ago, PzKpfW said:

Bastianini departe

 

S-ar putea să nu concureze până la urmă.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

Pedrosa testează elemente noi și ca wild-card. Altă carenă față, ram-air și alt eleron spate.

 

image.thumb.png.c71d0a971ab627647ccff582eacaf46a.png

 

 

 

După ce că au hornul ăla hidos i-au pus și antenă dipol - sau e toartă? :huh: - în spate kktmului... 🤦‍♂️  Bine măcar că pare să meargă, cel puțin aici.

Ciudată pernuța aia de pe șaua lui Mobridelli. 😳

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, PzKpfW a spus:

Per total a avut noroc cu mâna întinsă de către Ducati, dar și-a arătat și limitele.

Can't argue that.Totusi cred ca e pilotul care a mers pe cele mai multe moto din campionat,si s-a adaptat pe cam toate.Intradevar,il bate JM cu ceasul de la gara,dar heh,mi se pare ca JM are potential sa ii cam bata pe toti de pe Ducati,fastest man zic eu.Si dupa ce am auzit predictiile pilotilor,vad ca nu numai eu.

Acum 7 ore, PzKpfW a spus:

Pedrosa testează elemente noi și ca wild-card. Altă carenă față, ram-air și alt eleron spate.

 

image.thumb.png.c71d0a971ab627647ccff582eacaf46a.png

 

Morbidelli a mers cu o evacuare "à la RC16". De văzut dacă o va folosi și restul weekend-ului.

 

image.thumb.png.afb5a613e46321f3ef051a22015cb754.png

 

 

S-ar putea să nu concureze până la urmă.

Ktm...zici ca e lego.Asa un amalgam de parti furate,"inspirate" de la altii...omg...vad acolo bucati din Ducati,Aprilia si Honda...plus o antena de TVR1.Aia e creatie proprie macar,nu au pus-o dupa procedeul lor preferat de progres - steal,trial and error.Ingineri dom'le,nu te pui cu ei...Iar burlanul ala e cireasa de pe tort.KTM...imi aduce aminte de un curent arhitectonic numit brutalism :)

 

Un patrat lipit pe sa...cand or sa inteleaga kktm (dar si inca vreo 2 constructori) ca aerul curge mult mai eficient prin forme rotunde decat prin forme dreptunghiulare?!!! It's common sense people,e fizica,nu o dam in efectul Coanda si alte avioane,macar sa fure vechile monkey seats din F1 daca nu se pricep dar serios,un patrat? Singurii care au priceput ideea asta din start (de acum 2-3 ani? de cand au inceput sa se joace cu aero) - Aprilia.Jos palaria.

Am mai zis si o sa mai zic - sper din tot sufletul ca Acosta sa nu ajunga la kktm.Ca isi rateaza cariera.Sau cel putin primii 2-3 ani pana pleaca.Vezi Oli.

 

Si Yamaha fura burlanul....e ca si cum ai incerca sa copiezi o lucrare de la repetentul clasei,si sa speri sa iei 10.wtf?

 

Pacat de Bestia,,sper sa nu mai avem asemenea accidentari pe viitor la nici un pilot,pt ca iata,fara astia 2-3 piloti accidentati care se bat la campionat (il includ aici si pe MM,stiu,stiu - sunt fan daca regret ca MM nu concureaza 🤦‍♂️ ),avem un peisaj destul de anost,intr-o cursa ce putea fi exploziva cu ei.Mai bine sa stea si #23 pe bara inca o cursa si sa revina recuperat la 100% decat sa mearga doar ca sa participe si sa riste vreo accidentare mai urata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...