Sari la conținut

5. SHARK Grand Prix de France 2023


B.B.
 Share

Postări Recomandate

1 hour ago, frigider said:

*doar daca nu incepe si MM sa ramana pe roti.

 

Chiar și așa, are material de concurs slab. Nu prea are ce să facă anul ăsta.

 

1 hour ago, frigider said:

da, cum a fost la Basti anu trecut? avea moto veche, nu?

 

Bastianini a început să primească piese de GP22 după ce s-a agreat trecerea la echipa oficială (în scop de test mai ales).

 

1 hour ago, frigider said:

Cine naiba ar vrea acum loc 2 la Yamaha?

 

Razgatlıoğlu.

 

5 minutes ago, frigider said:

nu pare mare avantaj:
image.thumb.png.e4b19ae74bc7cd58a34715a1f2fbe5a0.png

 

sau poate nu stie mir sa profite de el.

 

Clasamentul nu spune toată povestea aici. Rins ar fi mult mai jos fără performanțele de la CotA. Problema lui Mir se numește Marc Márquez, care-l face să arate ca un amator, cel puțin în quali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 564
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Razgatlıoğlu

Hai mai bine sa ne rugam toți pentru sufletul lui.

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

Clasamentul nu spune toată povestea aici. Rins ar fi mult mai jos fără performanțele de la CotA. Problema lui Mir se numește Marc Márquez, care-l face să arate ca un amator, cel puțin în quali.

Noi comparam rins cu mir, mir fiind la fabrica, ar fi trebuit sa aibă un avantaj.

Acum 39 minute, ENEOS a spus:

Pentru noi nu. O să mă ofilesc de dorul lui aiogura.

Nush de voi da eu dacă am rezistat 7 sapt fără MM pot sa aștept știind ca în următorul gp vine mai pregătit.

 

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul avantaj palpabil care l-a avut probabil până acum a fost șasiul Kalex. În rest sunt destul de sigur că motocicleta lui și a lui Rins sunt cam la fel. În acest punct contează mai mult cât de repede te adaptezi, și se pare că Rins s-a adaptat ceva mai rapid la Honda. Mir a căzut mult - și chiar și așa, a terminat o cursă anul ăsta, ceea ce nu se poate spune despre Márquez, care n-a mai terminat una din octombrie 2022.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, therocketscientist1 a spus:

O sa fie interesant modul in care vor fi alesi pilotii care sa promoveze de la Moto2 si care sa ramana in MotoGP dintre cei deja existenti. Tot ce imi doresc este sa ajunga FM21 pe un Ducati, ca prea isi rateaza cariera pe  saracia aia de Yamaha DE UZINA. Nu ar fi exclus sa ajunga nici la RNF, mai ales date fiind victoriile pe care le-au avut impreuna. Forcada inca este in cadrul echipei, chiar daca se ocupa de alte treburi pe acolo.

Imi pare rau sa o zic,dar cred ca vot ajunge in gp cei cu manageri buni.

FM clar va fi "lasat sa plece" de catre Yamaha,la ce rezultate a avut...cine stie unde va ajunge...Mooney?dar in locul cui?sa nu ajunga la Gas Gas...

Acum 5 ore, apriliacluj a spus:

a avut zile Printisorul, altfel acum era  alaturi de #58 Simoncelli

Printisorul a scapat ieftin pt ca odata cazut a alunecat in exterior - problema mare a fost la AM care s-a pomenit in 4 labe in mijlocul pistei in timp ce aia treceau avion si prin stanga si prin dreapta lui el fiind pur si simplu sitting duck - AM a fost mult mai aproape de Simoncelli acolo decat Luca Marini :

While Marini slid towards the outside, Marquez tumbled into the middle of the track and had to scramble to safety.

“Scary but fortunately I'm OK,Luca did a small mistake going in on the kerb and lost the front. Marco was able to not touch him for nothing. And I was behind Marco, so I didn't see anything.

“When Marco [moved] Luca was in the middle, and I was not able to avoid that crash.

“Then I was sliding and I was like a cat, trying to have somewhere to go. But everybody was so good to avoid me. So thanks to all the riders that were able to [miss] me on the inside."

Acum 5 ore, frigider a spus:

Cine naiba ar vrea acum loc 2 la Yamaha?

Cam același lucru cu Honda,cine naiba vrea locul ala?

Nimeni.

Nu înțeleg de ce unul din ei zice ca au pauza 3 sapt.

Când sunt 4.

Orice pilot de moto2 si inca vreo cativa de pe la motogp ar vrea un loc la o echipa factory de gp.C'mon.

Normal ca tuturor le-ar placea sa fie in locul lui Pecco sa aiba cea mai buna motoreta de pe grila si ditai Ducati factory in spate lucrand asiduu sa ia ei campionatul,dar cand esti pe la RNF sau Gas Gas eu cred ca un loc 2 la Honda sau Yamaha nu e de aruncat.

 

Pai sunt 4 saptamani dar ei au pauza doar 3 pt ca in sapt a 4a deja miercuri o intind spre circuit,ca joi au evenimente si obligatii de presa samd.Pt ei e doar 3 saptamani pauza,aia ziceau.

Acum 5 ore, apriliacluj a spus:

da, dar uite ca Mir, fiind ex-campion mondial a prins loc la echipa de Uzina, Repsol

Rins saracu', chiar a luat ce a  apucat :)

Mi se pare si logic.Rins e bun si se adapteaza repede,dar total inconstant.Campionul e Mir - HRC a ales corect.

 

Barfe pe la spanioli ca MM ar trece la KTM si ca Acosta ar veni in locul lui la HRC din 2025 sprijinit printre altii si de Alzamora.Regie maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Cavaleru a spus:

Bieber  a zis ca Acosta mai sta un sezon la moto 2. probabil pregateste si o echipa husquarna nu m-ar mira pt ca investesc pe toate planurile

 

Cu alte cuvinte ar fi 6 motociclete KTM in competitie. Daca se retrage Yamaha, poate fac si una CFMoto..  :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

31 minutes ago, Cavaleru said:

Bieber  a zis ca Acosta mai sta un sezon la moto 2. probabil pregateste si o echipa husquarna nu m-ar mira pt ca investesc pe toate planurile

 

Beirer a spus-o în sensul în care ar fi mai bine pentru Acosta. Are doar 19 ani și nu are rost să se grăbească în MotoGP (unde are oricum locul asigurat). Clasa mare înseamnă și presiune, iar cursa de la Le Mans a arătat că mai are încă și scăpări - ceea ce este normal.

 

În același timp, dacă pilotul insistă să treacă la MotoGP la anul, nu-l vor împiedica.

 

În ceea ce privește încă o echipă KTM/Husqvarna, este foarte puțin probabil: Dorna dorește o echipă oficială în locul lăsat liber de către Suzuki. Branding-ul “GasGas” al echipei Tech3 nu va ține mult; a fost doar o lovitură de imagine pentru o marcă relativ necunoscută. Vor fi probabil rebrand-uiți curând - posibil chiar în “Husqvarna”.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, PzKpfW a spus:

Este de câteva luni “zvonul” ăla. Chiar dacă ar fi ceva real acolo, la cum arată lucrurile acum și la câți piloți a distrus RC213V-ul, ar fi nebun Acosta să meargă la Repsol.

 Sau poate the next MM la hondei☺️

 

Acum 8 ore, xt600 a spus:

Cu alte cuvinte ar fi 6 motociclete KTM in competitie. Daca se retrage Yamaha, poate fac si una CFMoto..  :D 

 

cumpara CFMoto vechiul suzuki, il rebranduesc si intra in MotoGP☺️. La cati bani au, cred ca pot sa cumpere si tehnologia yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, PzKpfW a spus:

Beirer a spus-o în sensul în care ar fi mai bine pentru Acosta. Are doar 19 ani și nu are rost să se grăbească în MotoGP (unde are oricum locul asigurat). Clasa mare înseamnă și presiune, iar cursa de la Le Mans a arătat că mai are încă și scăpări - ceea ce este normal.

 

În același timp, dacă pilotul insistă să treacă la MotoGP la anul, nu-l vor împiedica.

Bine ar fi sa il lase pe Acosta sa se ridice la gp.Deja al 3lea an in moto2 zic eu ca ar fi useless pt Acosta.

Cum adica nu are rost sa se grabeasca in gp?Rossi la cati ani a intrat?MM?Stoner?Lorenzo Pedrosa? 

Meh,e normal sa faca greseli dar pana una alta in al 2lea an in moto2 se bate la campionat.

A mers bine Arbolino n-am ce zice.La fel si Lopez.Intre astia 3 va fi.

 

Si inca ceva - vad ca cei 3 gresesc mai putin decat cei  de la motogp,desi valorile lor sunt mult mai apropiate si racing'ul mult mai intens.

Acum 17 minute, damager a spus:

La cati bani au, cred ca pot sa cumpere si tehnologia yamaha.

Am zis mai demult si reiterez,nu mi s-ar parea un lucru rau sa intre o firma chinezeasca in gp.

CF Moto are valoare de piata cam cat jumatate din Yamaha Motor Co.,deci nu sunt niste desculti.

Si deja au echipa de moto3 - ar fi foarte interesant sa ii vedem si in gp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, damager a spus:

Sau poate the next MM la hondei☺️

exact, nu se stie niciodata de unde sare.

 

 

parca si eu imi doresc sa in 25 sa sch MM pe ceva serios, gen ducati :)))

ce-a fost cand l-a luat ducati pe Basti coleg..stai sa vezi daca o veni MM panica :D 

cormarul oricarui Peco.


 

Are și loc 2 de la Honda rostul lui.
Cineva îl va lua pe mir ieftin.
 

Plus ca am tot văzut, dacă nu sunt ambele părți mulțumite se mai desfac contracte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Method a spus:

 

CF Moto.....

Si deja au echipa de moto3 - ar fi foarte interesant sa ii vedem si in gp.

si ei sunt sub umbrela KTM...

 

 

Acum 11 ore, Method a spus:

 

Barfe pe la spanioli ca MM ar trece la KTM din 2025 

pffff, pe asta n-am mai auzit-o, ar fi o chestie....!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, ENEOS a spus:

Și ce să facă cu ea? 😳

Motociclete de GP.

sunt f buni la copiat☺️. Si au bani. Singura problema majora e ca nu cred ca, chinezii ar lasa niste profesionisti sa se ocupe, ei in general au tendinta de a face totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, frigider a spus:

reverse engineer vrei sa zici. 

Nu imi dau seama cat de mult inteleg ei din ce copiaza, dar cert este ca pot sa reproduca la mare arta orice. Ce daca nu inteleg ei ce face exact aripioara aia, ei o reproduc 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, PzKpfW a spus:

Clasamentul nu spune toată povestea aici. Rins ar fi mult mai jos fără performanțele de la CotA. Problema lui Mir se numește Marc Márquez, care-l face să arate ca un amator, cel puțin în quali.

 

Eu nu stiu cum e viata in echipele astea de GP, dar pilotii colegi de echipa nu vorbesc deloc intre ei?

Eu daca as fi Mir m-as duce la MM si l-as intreba direct, as sta pe capul lui, bai tu cum plm faci de reusesti sa mergi mai bine cu motocicleta asta, zi si mie nu fi scartar! Si asa l-as freca la cap pana m-ar invata si pe mine cu sa ma dau ca el, macar niste mici tips and tricks, pana mea, suntem colegi de echipa, nu?

Nu au loc chestii de genul asta, nu stiti? 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, B.B. a spus:

 

Eu nu stiu cum e viata in echipele astea de GP, dar pilotii colegi de echipa nu vorbesc deloc intre ei?

Eu daca as fi Mir m-as duce la MM si l-as intreba direct, as sta pe capul lui, bai tu cum plm faci de reusesti sa mergi mai bine cu motocicleta asta, zi si mie nu fi scartar! Si asa l-as freca la cap pana m-ar invata si pe mine cu sa ma dau ca el, macar niste mici tips and tricks, pana mea, suntem colegi de echipa, nu?

Nu au loc chestii de genul asta, nu stiti? 

 

acces la date are sigur si sprijinul inginerilor etc dar plm.

a zis bine un om ca la moto e o gaura neagra numita "feeling".

si stilul, crezi ca el nu se uita mereu cand merge MM la reluari etc in curbe, cum face, ce face?

dar nu e asa simplu.

plus ca cei 2 se cam urasc, MM a zis ca nu e campion "adevarat" gen. 

nimicuri din astea la nivel de campioni mondiali.

 

daca omu spre ex nu simte fata?

care era de nu simtea fata (JLo?) si Puig ii zicea "ai incredere in fata" dar omu nu o simtea. Gen.

Acum 3 minute, Cavaleru a spus:

daca si MM are motive sa-si faca griji de Mir ca adversar ... hahahhahahaha

nu stii cum face clic.

a fost soc anu trecut cand Pol parea ca iese campion dupa prima cursa. :) 

 

colegu tau e dusmanul nr 1.

nu il bati = esti pe 2 = nu asculta nimeni feedback tau = poti zbura oricand

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, frigider a spus:

colegu tau e dusmanul nr 1.

nu il bati = esti pe 2 = nu asculta nimeni feedback tau = poti zbura oricand

Honda fara MM e nicaieri

Mir va fii eternul locotenent, asa cum a fost si Dani dupa primul sezon al lui MM

imi pare rau pt Mir dar nu cred ca va reusi prea curand sa performeze cu Honda. vedem cand si daca face click

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, damager a spus:

 

 

 

cumpara CFMoto vechiul suzuki, il rebranduesc si intra in MotoGP☺️.

Macar de ar fi asa, insa realitatea trista este ca, daca ar intra in MotoGP, ar face-o tot cu motociclete KkTM, colantate CFMoto. Vezi Gas Gas... Si uite asa se umple grila si de KTM... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...