Sari la conținut

6. Gran Premio d'Italia Oakley - Mugello


frigider
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 249
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Quartararo și Bezzecchi anonimi până acum. Exemplu tip de cursă pentru care nu-l văd pe #72 capabil să se bată pentru titlu cu Bagnaia.

 

Aprilia din nou pe nicăieri...

 

Nu vreau să mă pripesc, dar se pare că Jorge Martín a învățat să nu mai cadă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Senzatia e ca s-a cam dus hype-ul din jurul Aprilia.

Dar mai trebuie sa asteptam cursele viitoare pentru ca doar un pilot este intreg, iar acela este MV12.

 

Buna revenirea lui JZ5 dupa ce la un moment dat era in afara top 10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just now, therocketscientist1 said:

Senzatia e ca s-a cam dus hype-ul din jurul Aprilia.

Dar mai trebuie sa asteptam cursele viitoare pentru ca doar un pilot este intreg, iar acela este MV12.

 

La Mugello oricum nu cred că se așteptau să exceleze. Dar și așa, sunt departe. Să vedem etapa următoare, pe un circuit complet diferit.

 

Just now, therocketscientist1 said:

Buna revenirea lui JZ5 dupa ce la un moment dat era in afara top 10.

 

În general este foarte bun în a 2-a jumătate a cursei.

 

Bastianini sper că nu este refăcut fizic. Altfel este gravă lipsa de performanță.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Di Giannantonio pe nicăieri pe circuitul pe care s-a descurcat cel mai bine anul trecut. Nu văd cum ar putea rămâne în MotoGP la anul.

 

2 minutes ago, apriliacluj said:

In zi buna, Pecco e imbatabil....

 

Ducati-ul ăla e imbatabil. Cel puțin aici a fost la alt nivel. Au arătat asta și băieții de la Pramac. Cea mai mare dezamăgire a fost Bezzecchi.

 

KTM probabil al doilea constructor ca performanță per total - dar a 6 sau a 7-a motocicletă.

 

Morbidelli termină în fața lui Quartararo. De notat și cursa lui Aleix, un rezultat decent.

 

Bastianini are de lucru. Bine că are contract pe 2 ani, altfel ar fi fost destul de delicat. De văzut pe termen lung, dar deocamdată Jorge Martín arată clar mai bine ca el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, PzKpfW a spus:

A fost o cursă cam plictisitoare, mai ales pentru Mugello. Dar a fost mai degrabă excepția de la regulă anul ăsta. Au fost curse disputate, mai ales în Sprint-uri.

E greu sa nu fie plictisitoare circuitele de viteza. Prea multe ducati-uri.

iar Bag e imbatabil cand nu cade. 
poate zice orice lumea, dar e rapid. 
In germania o sa fie diferit, acolo o sa se bata MM cu ducati-urile. Acolo o sa vedem dc Bag sau Bez pot sa se bata cu MM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 minutes ago, damager said:

poate zice orice lumea, dar e rapid. 

 

Rapid nu am spus niciodată că nu este. Este un pilot bun, printre cei mai buni din MotoGP. Dar sunt câțiva clar mai buni decât el per total.

 

3 minutes ago, damager said:

In germania o sa fie diferit, acolo o sa se bata MM cu ducati-urile. Acolo o sa vedem dc Bag sau Bez pot sa se bata cu MM.

 

Sper să ai dreptate și să nu scape singur în față (în campionat). Îmi displăceau teribil campionatele câștigate anticipat de #93. Cu Bagnaia ar fi și mai rău.

 

52 minutes ago, PzKpfW said:

Este efectiv siderat. Nu l-am mai văzut niciodată așa. Honda are nevoie de un miracol să-l facă să rămână în 2025.

 

image.thumb.png.aa262501edfefeac5d66368e18c0d312.png

 

No comment. S-a săturat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, PzKpfW a spus:

S-a săturat.

sapt urmatoare e in Sachsenring: se vor da din oficiu' 25 puncte lui Marq, apoi restul o sa intre pe circuit (ps: nu sunt fan MM93)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost ceva lume la cursă.

 

image.thumb.png.f8f00edb4683e5cfe39979a1c93adf2f.png

 

Cei de la BT speculează că și prețul biletelor ar fi un impediment/o problemă. Ceea ce este drept: un bilet adult la GA a fost 250€ pentru week-end. Cam mult.

 

Paolo Ciabatti:

Nu cred că Jorge va pleca la altă echipă, are o motocicletă pe care poate câștiga curse la noi. Are un contract pentru anul viitor în care are o clauză cf. căreia dacă primește o ofertă de la o echipă oficială avem de ales: fie egalăm acea ofertă, fie îl lăsăm să plece. Este simplu.

 

Marc Márquez, scenariu identic cu cel de la Le Mans: obligat să meragă la limită și să recupereze timpul pierdut față de restul pe frânare; motocicleta s-a destabilizat pe frânare, a pierdut 1-2m, a ajuns pe partea murdară a pistei, a căzut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu dacă are vreo importanță, dar este pentru prima dată de când a intrat în MotoGP când Quartararo nu se poate bate pentru victorii sau podiumuri. Lipsă de motivație? Depresie? Ambele? Și la fel ca și Márquez, știe că mai are de tras cel puțin un an și jumătate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Method a spus:

Sta prost cu nervii dar se pare ca nu in cursa - (imi pare rau sa remarc dar) cursa flawless facuta de Pecco.

Binder a fost penalizat pt ca....se afla pe circuit? wtf? Insa ktm decent (poate ar fi putut sa fie chiar mai puternic) si aici la Mugello.Big step up anul asta trebuie sa recunosc.Deja e capabila pe aproape toate circuitele.Ritmul de calificare mai au de lucrat - insa aia cred ca tine f mult si de pilot.Au si rupt recordul de viteza - dar aia tine cred ca tine mai mult de nivelul de downforce nu de motor - adica nu cred ca e ceva laudabil - se vede puterea motorului,dar se si vede ca deja Ducati pune motorul la treaba cu df sporit in loc sa il lase liber si asta probabil se traduce in zecimi pe tur avantaj pt italieni.

 

Marcelina vorba ta suprinzator de calm si eu m-am mirat (dar m-am si bucurat) ca se poate stapani mental sa nu o ia iarasi razna.O posibila cauza a calmitatii lui cred ca e faptul ca,dupa cum a spus intr-un interviu,Mugello e un circuit cu care nu s-a impacat niciodata si nu are sperante de mari rezultate.A zis ca la LeMans era rapid cu 50% din efortul pe care il face aici si ca nici el nici motoreta nu "se preteaza" la un asa circuit.E prea "pe flow" poate pt el - ii plac alea smucite :)

Zarco a mers f bine mi-a placut.M-am mirat de JM ce s-a taiat - gumele?In sprint?

Nu judeca dupa Franta.Francezii iubesc motociclismul si atmosfera.Pt ei e aproape o religie.

Italienii il iubesc pe Rossi.Rossi nu mai e? - atunci pt ei nici motogp nu mai e.Sunt convins ca la Rimini va fi la fel de gol,si anul trecut la Mugello au fost...30 de mii?Si ia fiecare an cand era Rossi in gp sa vezi ca erau 150k+

Tarile unde vom vedea public sunt tarile unde se iubeste acest sport si unde au traditie in moto (Franta,Austria,probabil UK,Spania in mod clar),iar tarile unde va fi gol sunt cele in care nu sunt interesati de moto ci ii atragea personalitatea lui Rossi.Nu este o critica asupra celor din urma - fiecare e liber sa aiba ce interese,pasiuni vrea,doar subliniez posibilele motive ale prezentei reduse pe destul de multe circuite.

Pasionati de motociclism insa sunt destul de putini fata de cati oameni au fost atrasi de charisma lui Rossi.Motogp e in recesiune ca sa zic asa dupa retragerea lui.Si e foarte greu daca nu imposibil sa se ridice cineva in viitorul apropiat la nivelul ala de popularitate.Asta e situatia,n-avem ce face.

Mda,sunt foarte vizibile - Bezzechi la al 2lea an in gp,cu GP22 i-a suflat in ceafa toata cursa si a terminat la +.352s de el dupa 12? tururi,si JM era close 3rd cu guma spate prajita.Foarte vizibil avantajul moto de uzina :moron: ...iar te-ai uitat la cursa cu ochii inchisi? :P

Nu cred ca problema e la Q,ci la Yamaha.Dar sunt de acord ca de acum incolo urmeaza anonimatul...pana va pleca de la ei.

 

Good point cu cadrul - si eu vroiam sa pun aceeiasi intrebare poate ne elucideaza vreun coleg - pe ce varianta de cadru e MM?Kalex sau oem?

 

Bestia a terminat pe 9 la 6.5s in spatele lui Pecco...not good not bad avand in vedere ce frasuieli au fost in pluton.E bine cat sta in picioare nu face prostii nu se accidenteaza si acumuleaza km.


Austria are traditie in motociclism si Italia e doar Rossi?! Plm...pe bune?!

 

In afara de asta se pare ca mi s-a parut gresit, cica a fost audienta mult mai mare decat anul trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, Speedy.K said:

In afara de asta se pare ca mi s-a parut gresit, cica a fost audienta mult mai mare decat anul trecut.

 

Nu ți s-a părut, chiar a fost cam puțină lume ieri. Planul Dorna pentru a aduce oamenii la circuit tot weekend-ul cu cursa de Sprint nu a prea funcționat aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, PzKpfW a spus:

 

Nu ți s-a părut, chiar a fost cam puțină lume ieri. Planul Dorna pentru a aduce oamenii la circuit tot weekend-ul cu cursa de Sprint nu a prea funcționat aici.

Atunci cand faci 350+ euro abonamentul anual si vrei si 250 euro pentru un weekend intr-o tara ca Italia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...