Sari la conținut

15 Pertamina Grand Prix of Indonesia


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 233
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 36 minute, nike a spus:

 

Ii astept pe baietii croitori ce vorbesc de stofele campionilor. In mod special @xt600 

Cand va cadea din nou Bag, o sa mai discutam despre stofa campionilor. Te-ai umezit la o victorie, la care  nici Bagnaia nu spera, intr-o cursa care a fost adevarata loterie. 

 

Cursa care s-ar putea dovedi cruciala in lupta pentru titlu. Exact de ce  m-am temut, s-a intamplat: gresala lui Martin. Trebuie remarcata din nou cursa lui Brad Binder. Dupa doua penalizari cu LLP, reuseste sa termine pe locul 6. Ma intreb cum ar fi aratat podiumul daca nu cadea. Pentru ca tot vorbim despre stofa de campion... 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, therocketscientist1 a spus:

+ povestea cu ordinele de echipa.

E clar ca JM89 a lasat-o pe o parte ca sa-i faca loc lui FB1 *wink wink* 

Ahahhaha true true

Msg from Gigi : "put it down"

:bounce:

 

Deci ma uit la senatoarea digi de după cursă.

Moșul ala bate câmpii cu gratie "Marquez nu va mai putea ajunge la Gloria de odinioară pt ca Ducati ul nu ii permite sa derapeze roata spate"

Nu și a pus niciodată problema însă DE CE Marquez era forțat pe Honda sa derapeze roata spate.

E fantastic cum unii chiar și comentatori sau oameni cu oarecare pricepere cel puțin teoretica în acest sport se pot uita la curse întregi și nu pot înțelege nimic....

 

Iar referitor la cursa,dupa performanta lui Vinales,mi se pare totuși ca nu softul a fost de vina pt căzătura lui JM.

Mai ales ca temperatura scăzuse datorita norilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Method a spus:

Iar referitor la cursa,dupa performanta lui Vinales,mi se pare totuși ca nu softul a fost de vina pt căzătura lui JM.

Mai ales ca temperatura scăzuse datorita norilor.

 

De ce? VIn a mers cu medium fata/spate. Bag, hard/medium, Q soft/medium.

Nu am vazut imagini cu cazatura, dar a pierdut fata unde au cam pierdut-o aproape toti care au cazut...ori guma care s-a supraincalzit, ori o greseala de trasa....

 

IN alta ordine de idei, Aprilia are mai multe pb decat am crezut initial...pe circuite aderente nu pot sa coteasca, pe circuite cu aderenta scazuta distrug guma...au mult de lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, B.B. a spus:

Va anunț campionul de la anul:

Marc Marquez.

Cică ăștia ascund titlul 2024 în pietriș iar mm a început deja antrenamentul pt găsirea lui! :crack: 22 de trânte și încă nu e gata sezonul, l-a depășit cu mult pe Rossi. :lol:

Acum 55 minute, danypop a spus:

Nici eu nu pot înțelege cum mai pot unii urmării cursele la erdeesh🙈 ionică ala e absolut aiuristic iar domnul în vârstă (fără sa vreau sa jignesc) puțin senil😔

Unii n-au variante. :what:

Mișto i-ai  caracterizat, la Vlad Haralambie aveam totuși pretenții pt că 1. A practicat motociclism și 2. E medic, ceea ce presupune ceva creier...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

46 minutes ago, ENEOS said:

Cică ăștia ascund titlul 2024 în pietriș iar mm a început deja antrenamentul pt găsirea lui! :crack: 22 de trânte și încă nu e gata sezonul, l-a depășit cu mult pe Rossi. :lol:

De la prima cazatura serioasa, probabil ultimul gand care a ramas imprimat a fost "...sa-l depasesc pe Vale!!!" si s-a tinut fix de asta...mai rar asa dedicare si abnegatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, danypop said:

Screenshot_20231015_081249_com.android.chrome~2.jpg

 

Minte nenorocitul. Minte! Cei de pe motoretism.ro știu adevărul!

 

3 hours ago, therocketscientist1 said:

STF JM89!!! De ce???

 

Pentru că toată lumea mai și greșește :) În continuare cred că merită titlul dacă nu o mai dă pe jos neforțat de acum încolo.

  

2 hours ago, therocketscientist1 said:

Hai ca nu e chiar asa prost Bagnaia asta, nu?

 

Prost nu a fost niciodată. Nu este însă la fel de talentat ca alții. Ceea ce a făcut diferența astăzi a fost inteligența în ritm, puțină agresivitate la început și ceva oameni care au avut probleme în fața lui.
 

2 hours ago, therocketscientist1 said:

E clar ca JM89 a lasat-o pe o parte ca sa-i faca loc lui FB1 *wink wink* 

 

S-a văzut din avion.

  

1 hour ago, damager said:

pe circuite aderente nu pot sa coteasca, pe circuite cu aderenta scazuta distrug guma...au mult de lucru

 

Da, cred că le lipsește ceva. Puțin. Viñales a fost aproape de echilibrul perfect.

 

2 hours ago, exilatu' said:

Binder se credea la o cursă de motowrestling, întâi Marini, pe urmă Oliveira, îi lua pe băieți că la popice...

 

Binder este foarte agresiv prin definiție, dar de obicei curat. Astăzi a fost vorba despre natura circuitului și faptul că aderență lipsă în afara trasei. A riscat, a greșit, dar a făcut șou. Mie mi-a plăcut. Cu 2 LLP și fără jumătate din aripi de pe motocicletă a terminat pe 6.

 

O cursă foarte faină per total. Spectacol, surprinzător pentru detractori. Se poate (re)vedea aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binder e noul mm, "dă-te, băăăăă, că trec io!" 🎳

Da, cursa a fost mișto, disputată, spectaculoasă. Păcat totuși că s-au tăvălit așa mulți (ar fi fost suficient s-o facă doar mm😈).

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

Minte nenorocitul. Minte! Cei de pe motoretism.ro știu adevărul!

Vezi ceva pagini în urma ca am pus un link cu un interviu a lui Martin care spunea ca anul trecut au primit "indicații" de cum sa se poarte în preajma lui Banania. Unul din ei minte!, noi aici ne dam cu părerea, nu știm adevărul, asta e clar. 

Acum 32 minute, ENEOS a spus:

Binder e noul mm, "dă-te, băăăăă, că trec io!" 🎳

Da, cursa a fost mișto, disputată, spectaculoasă. Păcat totuși că s-au tăvălit așa mulți (ar fi fost suficient s-o facă doar mm😈).

Mai nou sunt curse și în motogp unde ba se merge ca în F1 în șir indian ori cei mai cu cohones își asuma niște riscuri și încearcă depășiri riscante unde clar ca se pot întâmpla și greșeli. Prefer sa nu fie ca în F1.... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

c

1 oră în urmă, Method a spus:

 

.... Poate asta îl va ajuta pe viitorul anului sa se tina în frâu.Curse mai sunt destule cât sa revină.

 

Din pacate, la cum arata acum clasamentul JM este nevoit sa riste si in urmatoarele curse, daca doreste sa isi joace sansa pana la capat. Daca castiga astazi, mai punea cateva puncte intre el si Bagnaia si presiunea ar fi fost pe italian. Asa, in cursele care au mai ramas, pleaca cu handicap. Nu atat in ceea ce priveste nr de puncte, cat mai ales pe partea psihologica.  Acu' vom vedea cu adevarat aluatul din care este facut. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30 minutes ago, danypop said:

Vezi ceva pagini în urma ca am pus un link cu un interviu a lui Martin care spunea ca anul trecut au primit "indicații" de cum sa se poarte în preajma lui Banania.

 

Nu consider indicații de genul: "ai grijă în preajma ăluia, să nu-l dărâmi" ca fiind ordine de echipă. Doar acum câțiva ani a fost episodul Argentina între Dovizioso și Iannone. Erau cu morcovul.

 

Ordine de echipă am văzut doar la Lorenzo în Malaysia, în 2017 (și au fost oricum ignorate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exact au primit ordin sa nu-l depășească. În fine, oricum nu ma deranjează și nu înțeleg de ce Pecco insista sa răspundă la asemenea chestii încă de anul trecut tot spune despre asta. E oarecum "normal" sa se ajute între ei coechipierii când lupta e între 2 branduri diferite (cum a fost anul trecut), însă acum nu vad de ce s-ar baga între ei bossii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, danypop a spus:

Mai exact au primit ordin sa nu-l depășească. În fine, oricum nu ma deranjează și nu înțeleg de ce Pecco insista sa răspundă la asemenea chestii încă de anul trecut tot spune despre asta. E oarecum "normal" sa se ajute între ei coechipierii când lupta e între 2 branduri diferite (cum a fost anul trecut), însă acum nu vad de ce s-ar baga între ei bossii

Eu din ce imi aduc aminte, ce au zis a fost sa nu forteze peste masura si sa riste sa se imprastie aman2.

JM
 

I went a bit wide at turn 10 and then it seems there was a bit of dirt and when I entered turn 11 I lost the front doing the same as I had done on the previous lap but… shit happens.

 

deci a gresit un pic, a iesit larg :(. Pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, xt600 a spus:

Trebuie remarcata din nou cursa lui Brad Binder. Dupa doua penalizari cu LLP, reuseste sa termine pe locul 6. Ma intreb cum ar fi aratat podiumul daca nu cadea. Pentru ca tot vorbim despre stofa de campion... 

 

pai fix cocalarismele astea il fac sa nu fie campion sau macar sa aibe stofa.

 

da e singuru care scoate din KTMul ala ceva dar felul in care o face e total neinspirat, prea agresiv pe franari, mereu e de-a latu, toaca prea usor gumele 

 

Acum 4 ore, danypop a spus:

Mai exact au primit ordin sa nu-l depășească. În fine, oricum nu ma deranjează și nu înțeleg de ce Pecco insista sa răspundă la asemenea chestii încă de anul trecut tot spune despre asta. E oarecum "normal" sa se ajute între ei coechipierii când lupta e între 2 branduri diferite (cum a fost anul trecut), însă acum nu vad de ce s-ar baga între ei bossii

 

nu-ti aduci bine aminte, ordinele nu au existat, a fost doar recomandarea sa nu se incerce depasiri riscante pentru a nu imprastia 63-ul de catre un coleg care nu are miza in campionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Cavaleru a spus:

a fost doar recomandarea sa nu se incerce depasiri riscante pentru a nu imprastia 63-ul de catre un coleg care nu are miza in campionat.

exact.

ducati nu luase titlu de 15 ani naibii.

a zis si un oficial ducati "aveti grija sa nu faceti vreo prostie" atata tot.

orice pilot care nu se bate la titlu ar trebui sa aiba grija de cei care o fac.

el nu are nimic de pierdut dar celalalt are totul.

 

 

*io am zis ca tot Peco iese ca merge genial.

dracu de pe 13 pe 1?

ieri mergand super naspa?

 

nu multi fac asta.

FB1 campion, :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am zis ca la inceputul week-endului Peco pare ca nu-s gaseste ritmul.

 

Omu a declarat ca va castiga cursa, si asta a facut. 

 

JM a mers prea bine sezonul asta comparat cu cel din 2022, sper sa nu-l ia bataiala si sa o dea de gard acum.

 

N-a fost o pastila usor de inghitit pt el.

 

Dar cum a zis cineva mai devreme, a cam avut noroc in ultimele curse, pana la urma se mai termina si norocul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, frigider a spus:

exact.

ducati nu luase titlu de 15 ani naibii.

a zis si un oficial ducati "aveti grija sa nu faceti vreo prostie" atata tot.

Asta a fost declaratia pentru public, cand erau implicati inca in batalia pentru titlu. Tardozzi era trompeta nr 1. Ulterior au fost date decalaratii de catre oficiali Ducati, care nu prea lasau loc  de interpretari. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 46 minute, frigider a spus:

 

orice pilot care nu se bate la titlu ar trebui sa aiba grija de cei care o fac.

Wtf, tot aud prostia asta spre finalul sezonului. Ce-mi pasa mie ca unul din adversarii mei "lupta pentru titlu"!!! Eu sunt pilot și concurez și eu pentru cea mai buna poziție. Fiecare sa câștige pe mâna lui. Hai să-i lăsăm doar pe Banania și pe Martin sa concureze in ultimele curse ca deh, ei se lupta pentru titlu, ceilalți pentru...păduchi 🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, danypop a spus:

Wtf, tot aud prostia asta spre finalul sezonului. Ce-mi pasa mie ca unul din adversarii mei "lupta pentru titlu"!!! Eu sunt pilot și concurez și eu pentru cea mai buna poziție. Fiecare sa câștige pe mâna lui. Hai să-i lăsăm doar pe Banania și pe Martin sa concureze in ultimele curse ca deh, ei se lupta pentru titlu, ceilalți pentru...păduchi 🤦‍♂️

nici chiar asa.

 

e vb de atac kamikaze in ultima curba cu risc mare de a se termina prost.

nu de depasit pe bune daca se poate depasi.

 

sunt depasiri 'curate' si din alte feluri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Cavaleru a spus:

man tu citesti ce scriem dar interepretezi ca pla

Nu interpretez nimic. Concurezi de la prima la ultima cursa la fel, evident ca nu ai voie sa dai pe nimeni jos indiferent ca e cel mai bun sau cel mai prost. Fiecare își vede de cursa lui și face ce poate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, danypop a spus:

Nu interpretez nimic. Concurezi de la prima la ultima cursa la fel, evident ca nu ai voie sa dai pe nimeni jos indiferent ca e cel mai bun sau cel mai prost. Fiecare își vede de cursa lui și face ce poate. 

iar la ducati s-a cerut pilotilor sa fie extra grijulii cand fac depasirile sau cand pleaca la start. asta nu inseamna ca sunt ordine de echipa sau ca pot sa intre la rupere la ceilalti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...