Sari la conținut

20(finala) Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana


ioio_viola
 Share

Postări Recomandate

2 minutes ago, B.B. said:

Aleg varianta combinata. Da, a fost manareala dar ne uitam ca e ca in telenovele. 

 

Nu există așa ceva. Dacă accepți că este șou și nu competiție, nu există "mânăreli", sunt doar scamatorii, elemente regizate care să sporească dorința de a te uita la "telenovelă". Bei bere și mănânci porumb expandat, nu arăți cu degetul că te-ai prins de scamatorie.

 

2 minutes ago, damager said:

Toate start-practice-urile lui au fost identice cu startul din cursa, exceptia afacut startul din Sprint. 

Aici, parerea mea este ca se vede limita ingineriilor de cursa a unei echipa private. In timp ce echipa factory reuseste sa scoata ceva din joben pt Pecco in GP, altii nu reusesc.

 

Absolut de acord. Asta și faptul că echipa lui Bagnaia s-a concentrat tot timpul pe GP, nu pe Sprint. Acolo sunt punctele multe. Strategia corectă. A făcut cineva un calcul: fără cursele de Sprint, Bagnaia ar fi fost campion deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 528
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 30 minute, PzKpfW a spus:

Pentru toți cei care suspectează mânăreli, conspirații și alte bălării - sunt două soluții:

  • Fie acceptați că a fost o situație circumstanțială rezultată dintr-o combinație de factori obiectivi.
  • Sau sunteți convinși că i s-a furat titlul lui Jorge Martín pe față, deci competiția e măsluită (i.e., nu este competiție), nu vă mai uitați și faceți ceva mai util cu timpul rămas din viața voastră.

Nu, nu vrem sa acceptam. Sunt prea multe coincidente. 

 

Nu esti in masura sa imi spui ce sa fac cu timpul si viata mea. Sa lasam discutia doar in sfera confruntarii de idei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 minute ago, xt600 said:

Nu, nu vrem sa acceptam. Sunt prea multe coincidente. 

 

6 minutes ago, PzKpfW said:

Dacă accepți că este șou și nu competiție, nu există "mânăreli", sunt doar scamatorii, elemente regizate care să sporească dorința de a te uita la "telenovelă". Bei bere și mănânci porumb expandat, nu arăți cu degetul că te-ai prins de scamatorie.

 

 

3 minutes ago, xt600 said:

Nu esti in masura sa imi spui ce sa fac cu timpul si viata mea.

 

Departe de mine gândul. Dar nu ai să convingi pe nimeni din prima categorie că percepția ta este cea corectă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, PzKpfW a spus:

 

 

Colegu', pot sa ma uit la o golaneala, dar asta nu inseamna ca nu realizez ca este golaneala si nu imi poate interzice nimeni sa spun ceea ce cred despre. Grav ar fi daca as inghiti fara discernamant, tot ce imi baga media pe gat, fara sa imi pun intrebari.   

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarata observatia lui @therocketscientist1 toate simularile pe care le-am vazut la JM pentru start au fost dezastru, plecari ale motociclete de-a latul si cu derapaje greu de controlat. 

 

Ar trebui sa ne miram cum de a castigat sprintul in conditiile in care a avut tot weekendul dezastros, bombanea, gesticula si dadea din cap la fiecare revenire la boxe in antrenamente.

 

sper sa nu o ia totusi pe apucaturile lui MV, el nu stie, el nu e de vina, motoreta, sabotorii, unicornii roz.. orice numai el nu e de vina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, PzKpfW a spus:

 

 

 

 

Departe de mine gândul. Dar nu ai să convingi pe nimeni din prima categorie că percepția ta este cea corectă.

Desigur. Nu o spun, crezand ca am sa conving pe cineva.. repet, fiecare inghite ce vrea, exprim doar o opinie. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 minutes ago, xt600 said:

Grav ar fi daca as inghiti fara discernamant, tot ce imi baga media pe gat, fara sa imi pun intrebari.   

 

Nu-ți bagă nimeni nimic pe gât, nu-ți interzice nimeni nimic. Dar dacă ai ajuns la concluzia că este prestidigitație, circ ierftin și nu o competiție corectă, ia-o ca atare și bucură-te de ea pentru ceea ce este. Sau nu te mai uita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Cavaleru a spus:

adevarata observatia lui @therocketscientist1 toate simularile pe care le-am vazut la JM pentru start au fost dezastru, plecari ale motociclete de-a latul si cu derapaje greu de controlat. 

Te referi doar la  weekendul asta, sau la tot sezonul.?Pentru ca pe parcursul sezonului a avut, in general, starturi bune si foarte bune, ceea ce ma face sa cred ca ceea ce s-a intamplat in aceasta etapa, ar fi o "exceptie" de la regula. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, xt600 a spus:

Te referi doar la  weekendul asta, sau la tot sezonul.?Pentru ca pe parcursul sezonului a avut, in general, starturi bune si foarte bune, ceea ce ma face sa cred ca ceea ce s-a intamplat in aceasta etapa, ar fi o "exceptie" de la regula. 

ma refer la tot week-endul

 

acum extindem aria de sabotaj la tot week-endul? mai putin cursa de sprint..  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, therocketscientist1 a spus:

De curiozitate, te-ai uitat la vreo sesiune de antrenament sau calificari in cadrul careia a fost exersat startul?

Banuiala mea este ca nu te-ai uitat. Cauta-le si vezi ce simulari de start a avut JM89. 

Iti dau totusi un spoiler: a facut in cursa fix ce a facut si in simulari.

Da, ai dreptate, nu m-am uitat la nici un FP dar am citit aici ca a avut episoade similare in simularile de start.

iti dai seama ca nici eu nu sunt convins de ce zic aici, insa prea e coincidenta..  a mers ceas in Sprint si apoi in cursa ca un gunoi.

In plus nu stiu cat poate incinge acel spin de la start cauciucul incat sa nu mai fie bun de nimic o cursa intreaga. Naina stie.

 

legat de privit la Motogp @PzKpfW .. pai si toti cei care se uita la american Wrestling stiu ca e teatru vesel si totusi se uita. Asa si noi, ne uitam ca ne place cum se invarte roata, cum suna motoarele, mai o depasire.. .. plus ca e gratis. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, B.B. said:

legat de privit la Motogp @PzKpfW .. pai si toti cei care se uita la american Wrestling stiu ca e teatru vesel si totusi se uita. Asa si noi, ne uitam ca ne place cum se invarte roata, cum suna motoarele, mai o depasire..

 

De acord. Dar nu-i văd să se plângă de faptul că totul este o făcătură. O iau ca atare.

 

Ca subiect adiacent, probabil s-a mai pus - calendarul pentru 2024:

 

image.thumb.png.3774a33205e518c54dfef55102c2e61b.png

 

Cel mai lung din istorie. Dacă nu vor fi anulări, 22 de GP-uri, 44 curse în total.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, xt600 a spus:

 Tu, gata, ca sa iti sustii teoria, introduci in ecuatie brandul Michelin, in mod absolut gratuit.

1.Eu nu sustin nici o teorie.

2.Nu am introdus eu in nici o "ecuatie" pe Michelin,eu doar am reprodus ceea ce au zis JM si mai apoi MM si mi-am spus parerea.Nimic altceva.

3.Mi se pare ca esti paranoia rau de tot,peste tot vezi numai conspiratii and shit,dar meh,daca asta iti face tie placere,go ahead.

Eu nu te contrazic :)

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

Pentru toți cei care suspectează mânăreli, conspirații și alte bălării - sunt două soluții:

  • Fie acceptați că a fost o situație circumstanțială rezultată dintr-o combinație de factori obiectivi.
  • Sau sunteți convinși că i s-a furat titlul lui Jorge Martín pe față, deci competiția e măsluită (i.e., nu este competiție), nu vă mai uitați și faceți ceva mai util cu timpul rămas din viața voastră.

:10:

1 oră în urmă, B.B. a spus:

MM a lasat mult de interpretat si concluzia finala a fost ca NU SE POATE PRONUNTA pana nu are mai multe date. Nu a zis categoric. Ce a zis categoric a fost ca guma aia a fost overheated.

Acuma.. daca si Jorge Martin e mai bou ca noi in materie de MotoGP si nu stie cum trevuie sa se comporte o guma .. in plus la start cu launch control skillul si actiunea pilotului sunt aproape NULE, ZERO, tu ai vazut cum fac, apasa butonul..  trag ambreiajul acceleratia blana, dau drumul la ambreiaj si motocicleta pleaca cat mai bine posibil, electronica face totul. 

Ce plua calului a putut JM, care a mai luat 320932740932743 starturi de cursa la viata lui, sa faca EXACT in ziua aia.. hai ba sa fim seriosi. In plus JM e un tip foarte onest din ce am vazut pana acum, nu se apuca sa arunce cu (cuvant urat) daca ar fi stiut ca EL A FOST PROST i gata, tacea si-si vedea de viata, zicea next time si hasta luego..

Normal ca MM a lasat mult de interpretat si a zis ca nu se poate pronunta !!!

E foarte logic si corect ce a zis MM - de unde sa se pronunte,bazandu-se pe ce?El nu are toate datele toata telemetria (precum le are colegul xt de exemplu care,iata,stie ce vorbeste,spre deosebire de MM,el e informat :bounce:)nu s-a dat pe motoreta aia,vorbeste in totala necunostinta de cauza,doar pe baza experientei.Si atunci e normal ca omul sa nu se pronunte,sa nu dea un verdict,pt ca ar insemna ca impusca in intuneric (pe langa faptul ca a-si da cu parerea despre prestatia altui pilot e big-nono in gp,ai vazut ca absolut nici unul din ei nu face asta)

Nici macar nu a zis ca guma aia a fost overheated - a zis ca s-a comportat ca o guma overheated ! Omul stie cu vorbele,a avut parte de n interviuri delicate,nu e prost.Dar eu cred ca stie despre ce vorbeste si a tras o concluzie logica.Il iau drept expert,nu?

 

Intrebarea pe care ar fi trebuit sa ti-o pui tu e "de ce a fost guma aia overheated,cine a supraincalzit-o si din ce cauza?"Avem un singur om care ar fi putut interveni asupra gumei ca sa o supraincalzeasca...pilotul.

Nu am spus ca "JM e mai bou ca noi in materie de gp",am spus doar ca a gresit.People make mistakes,mai ales la ce presiune era pe el si mai ales la start de pe trasa murdara samd.

LC e setabil am mai avut discutia asta,nu mai reiau.Reia interviul lui Miller despre cum a cazut MM la Jerez si o sa vezi ca LC si TC merg pana la un punct,daca insisti...te lasa.LC se seteaza pt anumiti parametri ai gumei,nivel de grip etc,are nivele de la 1-6 mi se pare,arata intr-un timp pe ecrane pt cine era curios,nu e o axioma - "am cuplat LC iau startul raketa indiferent ce guma am si ce asfalt e pe jos".nu merge ca in video games bai nene ba.

 

Ahaahha,actiunea pilotului sunt zero? :lol: Pai atunci inseamna ca Zarco ar trebui sa rupa starturile ca are cea mai buna motoreta de pe grila.

Q ar trebui sa fie lemn (si omul pleaca PERFECT la fiecare cursa recupereaza o gramda de pozitii la start) ,samd.

Starturile lui Maravilla cum ti se par?Cine e prostul acolo?el sau aprilia?Din moment ce tu spui ca "actiunea pilotului e nula la start",inseamna ca aprilia e praf...

Vezi ca sunt multe lucruri pe care nu le intelegi despre cum functioneaza acele motorete si afirmi cu siguranta de sine niste lucruri total neadevarate.

1 oră în urmă, damager a spus:

JM a mers prost tot week-endul.

Era frustat si dadea din cap ca nu reseste sa aibe ritm.

Exceptia in week-endul trecut a fost cursa de Sprint, cand a reusit ceva ce nimeni nu a inteles. 

in rest, cursa a fost in ritmul care l-a avut in FP-uri. Nici macar in calificari nu a stralucit.

Toti ducatisti au fost peste el, exceptia facand Bez. In rest, cred ca si Bas il depasea daca pleca mai din fata.

Toate start-practice-urile lui au fost identice cu startul din cursa, exceptia afacut startul din Sprint. 

Aici, parerea mea este ca se vede limita ingineriilor de cursa a unei echipa private. In timp ce echipa factory reuseste sa scoata ceva din joben pt Pecco in GP, altii nu reusesc.

Eeeeexact.Perfect spus.

Si foarte corect subliniata diferenta dintre client si factory,Pecco nici nu era stresat sambata,stia ca duminica o sa ii prepare baietii moto stas.JM era stresat ca el are 2 baieti,si aia nu gasisera nimic ok pana la ora aia.Si sambata dupa sprint era ingrijorat de pe locul 1.Stia ca duminica va fi deranj.

 

Acum 56 minute, Cavaleru a spus:

adevarata observatia lui @therocketscientist1 toate simularile pe care le-am vazut la JM pentru start au fost dezastru, plecari ale motociclete de-a latul si cu derapaje greu de controlat. 

 

Ar trebui sa ne miram cum de a castigat sprintul in conditiile in care a avut tot weekendul dezastros, bombanea, gesticula si dadea din cap la fiecare revenire la boxe in antrenamente.

N-are mai cum,tu nu citesti ce a scris @B.B.?N-auzi ca "la start cu LC skillul si actiunea pilotului sunt zero",nu conteaza ce naiba :D

Deci daca JM patina inseamna ca i-au manevrat si gumele din fp'uri. :bounce:

 

Sper sa nu zic si eu o prostie dar imi aduc aminte ca dupa sprint si Luca si Pecco au zis ca nivelul de grip sambata seara era mult mai mare decat se asteptau ei,si poate asa se explica performanta lui JM.idk...Marini a zis ca se astepta sa il duca guma soft tot sprintul dar dupa 4 tururi era terminata.

Duminica insa nu a mai fost cazul de acelasi nivel de grip...

 

Sa nu uitam ! Circuitul a fost resurfaced de anul trecut ,nu? si clar nu aveau date !!! Acolo a facut diferenta skillul mecanicii si inginerii Ducati factory !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, Method a spus:

Avem un singur om care ar fi putut interveni asupra gumei ca sa o supraincalzeasca...pilotul.

Ei na, incalzitoarele alea pentru ce se pun... 

In plus pot plusa in a spune ca acel cal troian de la Pramac i-a pus incalzitorul sa-i coaca guma la toate FP-urile ca sa para un weekend prost.. si la sprint n-a fost el cel care a pus incalzitorul..

Simplu ca buna ziua.

 

Acum 39 minute, Method a spus:

 

 

N-are mai cum,tu nu citesti ce a scris @B.B.?N-auzi ca "la start cu LC skillul si actiunea pilotului sunt zero",nu conteaza ce naiba :D

 

Hai nu chiar 0, 0,0001 .. trebuie sa se tina bine de motocicleta si cam atat. 

Bai tu ai vazut vreodata un start in viata ta? Ei duc acceleratia BLANA si apoi dau drumul la ambreiaj, exact cum zic, atata fac. Isi fac cruce si se arunca, ce plua mea skill iti trebuie pentru asta.

Skillul este in a lua startul LA MOMENTUL POTRIVIT exact cand se sting becurile rosii si a-si pastra echilibrul si a tine motocicleta pe o traiectorie dreapta in primele secunde.

In rest NU EI CONTROLEAZA TRACTIUNEA ROTII, CI LAUNCH CONTROL-UL - MAMA LUI DE CONTROL, CA DACA NU ERA NECESAR SI STIA PILOTUL SA DEA DRUMUL LA AMBREIAJ PERFECT NU SE MAI INVENTA..

 

Acum 39 minute, Method a spus:

 

 

 

Na, acum explica-ne tu de ce a mers asa bine in sprint JM.. daca tot a fost un weekend de ca.cat pt el, de ce nu a fost caca si in cursa de sprint??? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar :crack:

N-ai ce cu omul ca e plecat tare

Plus ca,nu ca as mai incerca vreodata sa ii combat bazaconiile,dupa faza asta conspirationista Pramac-Ducati-Michelin m-am lecuit pe vecie,dar din cate mai tin eu minte,tyre-warmers nu au voie prin regulament sa depaseasca o anume valoare,nu?Colegii care stiu mai bine regulamentul,sa se pronunte.

Uite ce zice Crafar :

Screenshot-2023-11-22-at-14-48-56-Moto-G  Screenshot-2023-11-22-at-14-50-07-Moto-G

 

E si Crafar in cardasie cu ei - manevraaaa :lol:

Au manevrat cei de la Pramac incalzitoarele le-au pus pe direct ca sa ii coaca la ala gumele.Conspiratie ! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Method a spus:

Sa nu uitam ! Circuitul a fost resurfaced de anul trecut ,nu? si clar nu aveau date !!! Acolo a facut diferenta skillul mecanicii si inginerii Ducati factory !

Dar de ce tocmai acest circuit pe care avea JM sanse, pe care era o posibila finala ce dampionat? Asta nu te-ai intrebat?De ce nu Silverstone sau Redbull Ring?

Inghititi tot pe nemestecate fara sa va folositi simtul critic. Ntz, ntz, ntz!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

multi pe aici care nu-si iau pastilele la timp.. 

De ce vorbesti de parca as fi in alta camera?

 

Bai unii dintre voi sunteti asa fixati pe anumite realitati de cum sare cineva calul cu niste afirmatii gata il catalogati nebun.. :( 

Hombre, discutam, vorbim, de aia e forum, sa ne dam cu parerea despre ce credem noi.

 

Am mai zis mai sus ca habar nu am ce a patit JM cu cauciucurile.. e doar o parere a mea o SUPOZITIE.. 

 

Iar legat start de cursa, crede-ma ca stiu ce vorvesc si ce am zis mai sus, daca nu iti suna bine mergi si bea un pahar cu apa, nu ma fa pe mine nebun.. OK?

Multumesc de intelegere.

Da, asa se ia startul exact cum am zis acolo. 

Acum 48 minute, Method a spus:

Clar :crack:

N-ai ce cu omul ca e plecat tare

Plus ca,nu ca as mai incerca vreodata sa ii combat bazaconiile,dupa faza asta conspirationista Pramac-Ducati-Michelin m-am lecuit pe vecie,dar din cate mai tin eu minte,tyre-warmers nu au voie prin regulament sa depaseasca o anume valoare,nu?Colegii care stiu mai bine regulamentul,sa se pronunte.

Uite ce zice Crafar :

Screenshot-2023-11-22-at-14-48-56-Moto-G  Screenshot-2023-11-22-at-14-50-07-Moto-G

 

E si Crafar in cardasie cu ei - manevraaaa :lol:

Au manevrat cei de la Pramac incalzitoarele le-au pus pe direct ca sa ii coaca la ala gumele.Conspiratie ! :bounce:

Bai tu cred ca esti  plecat cu sorcova complet, deci cand cineva vrea sa faca o manarie, nu o face pentru ca regulamentul o interzice!! :lol:

Doamne, mare iti e gradina!! 

Si mai conteaza si CAT timp sunt tinute pneurile la o anumita temperatura... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste lamuriri si explicatii de la acelasi om despre cauciucuri, sa intelegeti cat de multe chestii influenteaza temperatura unui cauciuc si cum e influentat de intraga motocicleta

da-ti clic sa va duca pe yb sa vedeti clipul

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

52 minutes ago, frigider said:

yama plm, nush ce sa zic

 

Au avut pilot vicecampion mondial anul trecut și au terminat pe locul 2 la constructori. Anul ăsta au cel mai bine clasat pilot pe locul 9 (cu foarte mici șanse să urce mai sus) și sunt penultimii la constructori (cu ceva șanse să termine chiar ultimii).

 

52 minutes ago, frigider said:

ktm? si aia cam pe loc.

 

Au regresat în sensul în care vor termina cel mai probabil anul fără victorie. Dar au ajuns să aibă a 2-a cea mai competitivă motocicletă de pe grilă - chiar dacă la ceva distanță de Ducati. Per total clar progres.

 

52 minutes ago, frigider said:

aprilia vai de m*rtii lor.

 

Regres clar față de anul trecut, nu mai au a 2-a cea mai bună motocicletă, dar nu sunt departe. Au nevoie de dezvoltare mai susținută, de ajutor mai mult la echipa de client și probabil de cel puțin un pilot foarte bun. Nu merită calificativul dat de tine.

 

52 minutes ago, frigider said:

honda nu pare ca a facut vreun pas inainte.

 

Dificil de cuantificat. Au deja mai multe puncte decât anul trecut, dar o bună parte dintre ele (1/5) au fost aduse de către Rins la CotA. Restul au fost aduse de talentul lui Márquez, pentru că Mir a reușit să termine doar 6 curse din 19, și nici alea nu au fost toate în puncte.

Editat de PzKpfW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, Cavaleru a spus:

niste lamuriri si explicatii de la acelasi om despre cauciucuri, sa intelegeti cat de multe chestii influenteaza temperatura unui cauciuc si cum e influentat de intraga motocicleta

da-ti clic sa va duca pe yb sa vedeti clipul

 

Cat de stupid o fi sa vorbesti singur in fata unei camere puse in trepied cu masca de panza peste gura..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, B.B. a spus:

Cat de stupid o fi sa vorbesti singur in fata unei camere puse in trepied cu masca de panza peste gura..

 

Aia te intereseaza pe tine din toata filmarea?  Poti sa iti dai seama ca e filmare de acum 2ani cand regurile covid erau in vigoare si filmeaza in boxa unei echipe si vrea sa reduca riscurile de a transmite virusul?

 

 

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...