Sari la conținut

04 Gran Premio Estrella Galicia 0,0 de España - Jerez


Postări Recomandate

Mdaaa, eterna discutie intre pilot vs cotet, care e mai altfel decat ..., plus update/upgrade, apoi noua versiune, si iar update... de aia DiCaprio tine doar gagici de pana in 25 de ani, ca dupa se upgradeaza singure si nu mai corespund cerintelor...:lool:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 429
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 oră în urmă, Cavaleru a spus:

 

hai ca e prima greseala grava sezonu asta. sa nu facem din tantar armasar

Prima în 4 etape = 25%! Și deloc prima din carieră. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, xt600 a spus:

Suntem la etapa a patra. Eu cred ca problemele de set up, despre care vorbesti, au fost reglate, in mare parte. Update-urile cu care vor veni, nu mai tin de set up, ci de evolutie/dezvoltare. 

Daca ar fi asa simpu....☺️. Problema e ca setarile sunt in general specifice fiecarui circuit, aderenta, vreme, etc... parerea mea e ca este extrem de greu sa gasesti setsrile in primele 4 runde, mai ales ca primele 4 runde sunt in general pe circuite atipice sezonului. Nu degeaba zic astia ca, campionstul incepe in Spania.

1 oră în urmă, xt600 a spus:

Pai nu imi explic decat prin aceea ca omul compenseaza prin pilotaj niste limite ale modelului. Inca odata, nu spun eu ca GP23 vireaza mai greu, o spun pilotii. 

 

Cu siguranta au si noile pneuri impact, dar pneurile sunt aceleasi pentru toti. Este drept ca unele motociclete sau modele pot fi avantajate, altele nu, dar toti au acces la aceleasi pneuri. 

 

Eu spun ca a castigat Bagnaia + GP24, in fata lui MM + GP23. Asta nu ii stirbeste meritele, a mers impecabil si mi-as dori sa il vad mai des facand asemenea curse. 

 

Foarte de acord, diferentele se vor adanci. Nu numai din set up, ci si din up grade-urile care vor fi aduse de la jumatatea sezonului. Dar aceste diferente sunt sensibile si acum... pana la urma, cel mai la indemana indicator il reprezinta performantele celorlalti piloti echipati cu GP23, comparativ cu MM. 

 

uite si declaratiilor dupa ultimile teste:

 

Bag: with the GP24, I feel like Ducati read my mind. It fits perfectly with my way of driving. For Jorge Martin? That, I couldn't say. But for me, the adaptation was immediate. The bike has that “little extra” that I was looking for with the GP23 »

bagnaia nevertheless tempers: “ if we look at the chrono, the two models are very close. What really changes is the feeling you get while driving… It's as if we had merged the best features of the GP22 and GP23. Currently, the feeling is positive. Enea and Martin also shine in the GP24, showing that our work is paying off »

 

JM: it is true that the two models, GP23 and GP24, offer comparable performances. Opting for the same mount as Pecco puts me on par with him, which is crucial. Ducati has managed to make the bike a bit more stable. But as for lap times, it's too tight to decide »

The Martinator's methodical approach emphasizes the importance of continuous evolution: “ What's fascinating about Ducati is their ability to refine the model as the season progresses. According to Gigi Dall'Igna, the GP24 is just the base. There is still much to explore and improve. The journey has only just begun »

 

deci aman2 zic ca diferentele nu sunt asa mari, bla, bla, bla.... important este faptul ca e doar inceputul.

 

sa nu o dam ca gp24 e stratosferica si 23 e gunoi..... diferentele sunt mici intre ele.

Sansa lui MM la victorie ramane in Germania. Si eu sper sa castige acolo. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, apriliacluj a spus:

Epic!!!

 

Campion de carton, ha?????

 

In mintea lui xt600!👻

 

Acum 3 ore, xt600 a spus:

Da!. Diferentele sunt evidente. 

Ia baga mare ce este evident de la TV intre GP24 si GP23.🤥

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iaca ce noroc cu "bătrânu expirat" ca mai face puțin spectacol altfel benzinarul defila cap-coadă fara a fi deranjat de careva. Zic sa se retragă ca e expirat, sa vie alții care știu merge frumos în șir indian asa cu vreo 2 sec între ei și la final sa se pupe pe gura toți de fericire 🙄

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, _Tex_ a spus:

Cu fiecare cursă, mi se întărește impresia că există un regizor în spate, care învârte niște butoane la pupitrul Ducați. Nu va ieși campion mondial altcineva decât pilotul de la echipa de uzină. Azi a fost rândul lui Martin, ieri și data trecută- Marquez. Nu îi vedeți că sunt siderați despre modul cum le zboară motocicleta de sub fund? Oricum, e un regizor talentat, ne lasă să avem emoții. 


Da, da, si tot ala i-a dat si 'oaie lu' Peco, nu?! Peco se tine tare la bataie doar cand ii zice ala.p, probabil.

A, chiar, nu-l cearta niciun forumist pe Peco pen5ru ca e cam fan Rossi la cum se intarata de cate ori vede 93 langa el?! Ce nesimtit, nu stie ca Vale s-a 0ensionat?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, nike a spus:

 

In mintea lui xt600!👻

 

Ia baga mare ce este evident de la TV intre GP24 si GP23.🤥

A fost weekend de curse si ai intrat si tu, sa bagi batul prin gard. :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, PzKpfW a spus:

 

Viñales vrea să te contrazică. Zicea după CotA că funcționează peste tot acum. Nu-l vedeam să ajungă departe după calificările alea pe ud, dar ieri a fost competitiv în sprint.

 

Marc: vor veni și circuite unde voi suferi mai mult, aici am fost rapid.


da,m-am uitat la timpi, nu a mers rau, a mers .38 low. 
problema e ca a ratat startul si jerez e un corcuit pr care se depaseste greu. Dar, tot raman la parerea ca Aprilia e un pic mai slaba ca ducati la iesirile din virajele lente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, xt600 a spus:

A fost weekend de curse si ai intrat si tu, sa bagi batul prin gard. :) 

 

Nimic concret cum ne-ai obisnuit. Te urmareste de 2 ani de zile titlul pierdut de lgtbQ20 in niste ani cand statea ceva mai confortabil in sezut decat acum si de cobori in derizoriu in privinta comentariilor facute.

Haida, ai bagat batul prin gard in privinta diferentelor dintre gp23 si gp24. Zi-ne despre ce este vorba ca sunt sigur ca nici Pzkpfw nu stie ce stii matale :clap:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg de ce Martin nu a incercat sa revina, mai lua acolo 1-2-3 puncte, mai erau 14 ture.

MM mereu incearca sa revina.

 

 

Aleix la cat de rau a mers anul asta probabil va decide sa se retraga, cine i-o lua locul?

 

Q a ramas la yama si MM cica ar fi refuzat (Nu am vazut o sursa concreta pana acum).

Martin cred ca tot la rosu trage, stie ca poate iesi campion.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Martinache este favorit la titlu si daca mai abandoneaza o cursa.

Doar ca vreau sa vedem si o batalie intre el si Marcel ca sa vedem cum e vorba cu stofa :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, Speedy.K said:

Pai el are in continuare recordul de victorii aici.

image.thumb.png.b466fad4145a04a742a2cee7e1d77dfe.png

 

Asta era fata de sambata...aia de duminica s-a vazut cand canta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, nike a spus:

Martinache este favorit la titlu si daca mai abandoneaza o cursa.

Doar ca vreau sa vedem si o batalie intre el si Marcel ca sa vedem cum e vorba cu stofa :P

vom mai vedea multe intre astia 3.

 

 

ceva info de la englezi:

 

* si MM a facut personal best lap in ultimul tur. deci omu a tras pana la capat. 

 

*inainte de kazahstan s-ar lua o decizie ref cine vine la factory
mijlocul lui Iunie

 

*MM are maneta de ambreiaj care functioneaza si ca frana spate, comuta ceva si dupa start devine frana spate.
or avea mai multi chestia asta.

 

ori am eu probleme psihice ori pot sa jur ca am auzit englezii ca au zis ca la incidentul ala cand au cazut si Peco si MM ca MM ar fi fost auzit cum i-ar fi zis lui Peco  "nu-ti convine ca deja pot sa te bat" :)) 

 

eu o sa mai ascult si pun segmentul, nu am cum sa fiu atat de schizofrenic sa imi imaginez astfel  lucruri :))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipa Ducati Lenovo de la anul! :D

 

FB_IMG_1714332460265.jpg

Acum 42 minute, nike a spus:

Martinache este favorit la titlu si daca mai abandoneaza o cursa.

Doar ca vreau sa vedem si o batalie intre el si Marcel ca sa vedem cum e vorba cu stofa :P

In cursa de sprint de ieri a cam trecut de Martinel ca trenul prin gară .. :D

Nu prea a fost timp de bătălie..

 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, B.B. a spus:

Echipa Ducati Lenovo de la anul! :D

va fi greu cu ei in aceeasi echipa dar MM va fi agresiv oriunde ar fi, asa ca de ce sa nu fie tot pilotul tau?

e inca devreme totusi.

JM da cox, Peco da cox, MM incepe si el sa dea.

 

eu cred ca ducati va vb cu JM si MM si le va zice "cine iese campion (sau pe 2) vine la uzina" si aia e.

daca ai tupeu sa stai pana pe final de camp fara sa fi semnat.

 

Ciudat de 'slab' Acosta, o fi avut si el o zi nasoala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, nike a spus:

 

Haida, ai bagat batul prin gard in privinta diferentelor dintre gp23 si gp24. Zi-ne despre ce este vorba ca sunt sigur ca nici Pzkpfw nu stie ce stii matale :clap:

Boss, am aceleasi surse de informare pe care le au la indemana toti, inclusiv tu. Asa ca pune mana si citeste. Nu stau sa iti fac rezumate, despre lucruri pe care ar fi trebuit sa le stii. Aa... si mai uita-te la o cursa, din cand in cand. Spor! 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, ENEOS a spus:

Poate Atari...

:crack:

Nu, nu, Lenovo.

 

@frigiderai văzut ca ai înțeles cum se pune problema?

--++

Ma uitam acum pe social media, la MM postare locul2 - 23k likes.

Pecco nici nu a mai postat ca a castigat dar are o postare generala cu poze numita "Spanish GP' care are 2.3k likes.

---

Incepe sa îmi placă de Pecco cand lasa jos cartonul si devine bătăios. Asta e spiritul!!

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 7 ore, xt600 a spus:

Boss, am aceleasi surse de informare pe care le au la indemana toti, inclusiv tu. Asa ca pune mana si citeste. Nu stau sa iti fac rezumate, despre lucruri pe care ar fi trebuit sa le stii. Aa... si mai uita-te la o cursa, din cand in cand. Spor! 

 

Se pare ca stii mai bine decat noi cum a fost ajutat sa castige primul sau campionat. Ma gandeam ca ai o declaratie credibila in privinta diferentelor dintre GP23 si GP24. O aripioara/ambreiaj orice.

Am inteles, daca matale crezi ca articolele citite te fac sa intelegi ce se intampla in timpul unei curse, e clar de ce postezi asa.:ok:

 

 

Acum 1 oră, B.B. a spus:

Ma uitam acum pe social media, la MM postare locul2 - 23k likes.

Pecco nici nu a mai postat ca a castigat dar are o postare generala cu poze numita "Spanish GP' care are 2.3k likes.

 

 

Bine, fie! Iti las una aici cat pentru 23k de laikuri:clap:

 

438223801_459444273413972_1220075427555289760_n.thumb.jpg.0eb6bac57cd9b569d94f3ab80bc4498c.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, frigider a spus:

era o labareala de anunt, a scris un coleg acum ceva pagini.

crede-ma, nu merita cautat.

Ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Cavaleru a spus:

si cand te astepti mai putini campionul de carton loveste.

exact.

 

nu stiu altii de ce il numesc asa, eu o fac pt ca are unele curse f slabe de le termina in jurul pozitiei 6.

sau poate mai jos, nu am statistici.

La 27.04.2024 la 19:59, danypop a spus:

 

A fost azi dacă bine știu, au anunțat cei de la Pramac cv chestii fără interes/importanță 

 

 

Acum 4 minute, B.B. a spus:

Ce?

vezi mai sus

Acum 2 minute, frigider a spus:

nu stiu altii de ce il numesc asa, eu o fac pt ca are unele curse f slabe de le termina in jurul pozitiei 6.

sau poate mai jos, nu am statistici.

nu mai spun ca mai ajunge uneori in Q1 etc.

 

 

Sa ii fim recunoscatori lui JM, cine stie ce era daca nu o punea jos, a ajutat la relansarea campionatului, chiar daca suntem abia in etapa 4 :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...