Sari la conținut

7. Gran Premio d’Italia Brembo - Mugello


Postări Recomandate

Acum 1 minut, frigider a spus:

nu prea-mi place directia in care merge forumul asta. :laugh:

 

e influenta negativa FQ20  asta... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 742
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 3 ore, apriliacluj a spus:

din pacate el a avut nesansa cu acel accident din prima etapa din 2023, care accident l-a tinut pe tusa cam trei sfert din sezon

si accident care nu era din vina lui, el era doar victima

Direct nu a fost vina lui,indirect insa...imi aduc aminte foarte clar respectiva cursa - a pierdut in 2 viraje 3 locuri ajungand de pe locurile 5-6 pe locurile 8-9,adica in mijlocul plutonului unde iata,te expui unor greseli ale unor piloti mai....ageamii.Cum ar fi LM,parca printul s-a imprastiat si l-a luat cu el?

Coechipierul sau Bagnaia,pe aceeiasi motoreta,era in fata pe primele locuri - pe el nu l-a antrenat nimeni in nici o cazatura,pt ca acolo la varf,e mult mai mica sansa sa cada cineva si te accidenteze.So...dupa cum am zis - n-a fost vina lui,n-a fost - dar ce shit cautai in mijlocul plutonului?

Acum 4 ore, apriliacluj a spus:

o cursa doua tot o sa castige zic eu

Wanna bet? :D

Poate sunt rau,dar nu ii dau absolut nici o sansa.

Pe un circuit normal (pe care Ducati nu a testat zeci si sute de mii de km),e Pecco,daca nu e el e JM,daca nu e el e MM,daca nu e Vinales,chiar Acosta etc,baiatul asta e pe niciunde.Imi pare rau de el,ca e simpatic,dar...vorba aia - de unde nu e nici Dumnezeu nu cere.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Method a spus:

 

Coechipierul sau Bagnaia,pe aceeiasi motoreta,era in fata pe primele locuri - pe el nu l-a antrenat nimeni in nici o cazatura,pt ca acolo la varf,e mult mai mica sansa sa cada cineva si te accidenteze.So...dupa cum am zis - n-a fost vina lui,n-a fost - dar ce shit cautai in mijlocul plutonului?

Bagnaia isi creeaza singur sansele de a cadea de la varf. Este unic, in sensul asta.. :D Statistic vorbind, Bagnaia a cazut mai mult, cand se afla pe prima pozitie, decat Bastianini in pluton. Nu ma refer doar la sezonul in curs. 

 

In rest, mi se pare o prostie sa spui ca pilotul este vinovat pentru o accidentare ca aceea, pentru ca se afla in pluton. Ok.. probabilitatea sa cazi sau sa fii scos de pe circuit, in pluton, este mai mare, dar cati nu au suferit asemenea incidente de cursa si nu s-au accidentat.  Accidentarea este ghinion, frate!! Tine de momentul ala rau.. de hazard, spune-i cum vrei. la fel gandesti si in cazul lui MM. De parca MM a vrut sa se accidenteze. Daca ar fi repetat de 100 de ori cazatura aia, in 99,99% din situatii ar fi fost bine merci, doar cu orgoliul sifonat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, xt600 a spus:

Accidentarea este ghinion, frate!!

Deloc !

Ok,e si ghinion dar sunt multe circumstante care pot influenta acest lucru.

 

Rossi - ma ala cum de nu s-a accidentat decat o data in 20 de ani?Ala era pe combinatie cu vreun inger pazitor sau wtf?Sau poate era atat de inteligent incat nu se punea in anumite situatiii in care ar fi putut sa o pateasca?

Si pe partea cealalta sunt altii gen Pedrosa Lorenzo care se accidentau non stop...pai?

Sunt niste circumstante in accidentari,nu e chiar asa vag - "e ghinion cand te-ai accidentat".Daca o luam asa ca la gradi....

 

Cand esti in pluton,te expui.Cand esti in fata,mult mai putin.

Aaa,ca te imprastii precum zici de Bagnaia de pe 1,asta e altceva.Dar ai mult mai multe sanse sa te accidentezi cand iata,o comite unul in pluton da in tine si te imprastie.

La fel cu MM - cand fortezi o motoreta mult peste limita ei,pana la urma te va scuipa - reia declaratia lui Miller din 2020 - aia cand se spala la braul gol la furtun intre 2 rulote la Jerez si povestea cum a fortat MM motoreta pana aia a plecat de spate dupa aia a mai fortat-o putin pt a intelege ce trebusoara a facut MM atunci.Pai daca o cauti...pana la urma o gasesti.

Vezi Simoncelli.

 

SI as mai zice ceva si despre pregatirea si forma fizica aici - Basti e cam ca Rossi la forma fizica,adica nu prea trece pe la sala.

 

Un accident nu are o singura cauza,are 5-6 mai mici.Trebuie sa se reuneasca pt a "forma" o situatie urata.Basti la Portimao 2023 a reusit de le-a bifat pe toate.

Si oricum si neaccidentat nu l-as fi vazut sa rupa norii pe GP23,uite ca nici pe GP24 nu prea face mare branza - are niste sclipiri,dar sporadice as zice,avand in vedere ce material de concurs formidabil are pe mana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana una, alta, in doar doua tururi Bestia a scos cursa din anonimat. Ca sa nu mai vorbim ca a ajutat si la relansarea campionatului cu vreo 4 punctisoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-as credita in general pe MM pt cursele animate.Dar in cursa asta,da - cel mai mare spectacol l-a facut Bestia,dar asta nu spune multe avand in vedere ca singurul lucru spectaculos (4 real) a fost depasirea din ultimul viraj al unui JM care dormea relaxat ca citise la inceputul turului pe tablita ca are 0.8s avans.

Cat despre Bastianini care a relansat campionatul...sa fim seriosi.Nu credea nimeni ca JM s-a detasat in invingator din a 5a cursa,si Bastianini furandu-i 4 puncte iata - a relansat campionatul.Campionatul e o batalie lunga si mai e mult pana departe.Contributia lui Bastinanini la acest campionat cred ca va fi derizorie.

Insa chiar as vrea sa iasa si el in fata si pe viitor,nu doar la Mugello.Speranta moare ultima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 minute, apriliacluj a spus:

yepp!

pe o lada de bere ca Bestia castiga anul asta cel putin o cursa!

 

te bagi?

altfel e dispus sa riste Basti pt o victorie vs Peco sau JM daca nu se simte totul OK.

ceea ce e de inteles, cand te bati la campionat o cazatura in GP = multe puncte pierdute.

tre sa mergi si cu cap, nu numai cu mana dreapta.

 

probabil duel direct Peco-JM vom vedea daca se simt amandoi OK, ceea ce e putin probabil.

sau sa se ajunga la ultima etapa si sa fie f stransi la puncte.

altfel se va merge cu cap, 'nu se simte ok moto, nu o pun jos, adun niste puncte'.

doar cei din 'afara' vor risca maxim sa recupereze/ pt glorie.

 

probabil duel direct Peco-JM vom vedea daca se simt amandoi OK, ceea ce e putin probabil.

sau sa se ajunga la ultima etapa si sa fie f stransi la puncte.

altfel se va merge cu cap, 'nu se simte ok moto, nu o pun jos, adun niste puncte'.

doar cei din 'afara' vor risca maxim sa recupereze/ pt glorie.

 

sunt curios de la jumatea campionatului incolo cine o sa inceapa sa mearga mai bine, sa se mai complice putin lucrurile.

 

sunt curios de la jumatea campionatului incolo cine o sa inceapa sa mearga mai bine, sa se mai complice putin lucrurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce i-a făcut Márquez din vorbe.

 

Ceva nu înțeleg totuși din articol:

 

The rider has understood that Ducati will not present him with a contract to join the official team and will take charge of the situation by accepting, in the short term, one of the various offers he has on the table, from KTM, Aprilia, Honda and even Pramac, if finally - as everything suggests - it separates from Ducati and becomes a partner of Yamaha.

 

Nu tocmai au confirmat că rămân cu Ducati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

image.thumb.png.8dcab6bf985b5ff31027b6aed17d5403.png

 

O să ne spună @B.B. cum știa deja de vreo câteva luni. L-a văzut pe arhanghelul Gigi în vis și i-a șoptit.

Nu cred frate.
Pur și simplu nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, bmdbmw a spus:

Martin la Aprilia, deci MM la Ducati Factory

Nu are cum MM la ducaty pentru ca #jijinu-lvrea, și Jiji nu minte, nunu 🙄🙂

Chiar acum, frigider a spus:

Nu cred frate.
Pur și simplu nu cred.

Nu te excita prea tare ca încă nu l-au confirmat 😉

Chiar acum, frigider a spus:

Nu cred frate.
Pur și simplu nu cred.

Nu te excita prea tare ca încă nu l-au confirmat 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

image.thumb.png.8c2a40dea2861f98236e6ffce874c8ea.png

cert e JM la Aprilia. Damn, ma bucur.. sa vedem ce poate sa scoata din mobra.

 

cum ar fi acuma sa anunte Ducati ca-l pastreaza pe Bes😂😂☺️😂.

 

clar MM se duce la factory. Nu stiu. E oficial deja?

 

e clar cine a facut jocurile

 

image.thumb.jpeg.99c66d47ab8b2154e8b8baa9f7f12db5.jpeg

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 minutes ago, danypop said:

Nu are cum MM la ducaty pentru ca #jijinu-lvrea, și Jiji nu minte, nunu 🙄🙂

 

Nu cred că a spus Dall'Igna vreodată că nu-l vrea pe Marc la factory. Dealtfel conform articolului Autosport, ar fi încercat să-l plaseze la Pramac și să-l aducă pe Martín. Dar se pare că le era mai frică să-l piardă pe Márquez decât pe Martín. Este destul de logic: Marc a demonstrat că este rapid și pe altă motocicletă, pe când Jorge este necunoscută pe altceva decât Ducati.

 

Totuși, urât rău ce i-au făcut - dacă este adevărat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, PzKpfW a spus:

 

Nu cred că a spus Dall'Igna vreodată că nu-l vrea pe Marc la factory. Dealtfel conform articolului Autosport, ar fi încercat să-l plaseze la Pramac și să-l aducă pe Martín. Dar se pare că le era mai frică să-l piardă pe Márquez decât pe Martín. Este destul de logic: Marc a demonstrat că este rapid și pe altă motocicletă, pe când Jorge este necunoscută pe altceva decât Ducati.

 

Totuși, urât rău ce i-au făcut - dacă este adevărat.


sincer, sper din tot sufletul sa ia titlul anul asta, si la anul sunt curios ce o sa reuseasca sa faca pe Aprilia.

desi, dupa acest anunt, ma indoiesc ca o sa mai performeze ca pana acuma.

Editat de damager
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...