Sari la conținut

Transfagarasan deschidere 2024 iunie 7


Postări Recomandate

a...ok. s-a lamurit treaba. si tare'n clont si fara sa tina cont de sfaturi. Drumuri faine ca o vreme cel putin o sa stai pe "tusa " ( ignore adica), pana te mai linistesti.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai de MKMFKMJIOPE JOIj45 me , ce scandal din nimik,  curbele perfect se abordeqza pe circuit,( nu stiu nu am fost nu am ajuns), in sc himb pe TF, TA, sunt gropi, noroi, nisip, tampenii, cand am fost (in urma cu 3- saptamani creed) era de 3-4 ori sa plec in curba la pascut, fuge spatele pe tampeniile alea  ceva de groaza, asa ca se merge la( ajungere acasa) nu la genunchiul si apexul curbei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ati sti voi ce misto iau curbele pe un PS5... dar niciodata socoteala de acasa (din fata ecranului) nu se potriveste cu cea din targ (pe drum/viraje)

In alta ordine de idei, cred ca autorul a mers mai cu minte (sic!), si avand o tema bine definita sa prezinte drumul in sine, TF-ul, nu calitatile personale de supermotard....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, DesertEagle a spus:

scuterist-motociclist

1. Scuteriștii nu e motocicliști!

2. Îi e teamă să nu fi inaugurat camionagiii bulgari pișăcioși de motorină TF, nu vrea să lase lolo de carene pe asfalt.

3. V-am zis cu scuteriștii vs motocicliști?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

1. Scuteriștii nu e motocicliști!

2. Îi e teamă să nu fi inaugurat camionagiii bulgari pișăcioși de motorină TF, nu vrea să lase lolo de carene pe asfalt.

3. V-am zis cu scuteriștii vs motocicliști?

Daaa, ne.ai zis darcel mai probabil atunci cand erai cu celalat Nickname, acum parca esti msi potolit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, ianachim a spus:

 

motociclistul bun … este cel care se bucura de drum in stilul lui si seara ajunge acasa …

 

Acum 13 ore, DesertEagle a spus:

Nu, ala e motociclistul (sub)mediocru care crede ca e special prin faptul ca merge pe 2 roti si care cauta permanent validare de la necunoscuti pe internet.

 

Man, detaseaza-te, fiecare are dreptul la propria opinie. Nu m-am uitat la cum merge Ianachim, nu m-am uitat la videoclip de fapt, e mult prea lung pentru gustul meu, dar omul ti-a subliniat ce inseamna pentru el un motociclist bun. Uite, pun "bun" in ghilimele daca te face sa te simti mai bine. Eu unul sunt de acord cu afirmatia lui, chiar daca in ochii tai si ai altora asta ma transforma automat in "(sub)mediocru". Nu mi-am luat mobra pentru a fenta traficul din metropola, nu mi-am luat mobra pentru consum, nu mi-am luat mobra pentru a impresiona necunoscutii. Dupa ani de ciclism pe toate coclaurile, mi-am luat mobra pentru a ma bucura de acelasi grad de libertate, dar pe distante notabil mai lungi, mi-am luat mobra doar pentru mine, sunt definitia unui egoist.

 

Din modul in care alegi sa te exprimi, imi lasi impresia ca iti place nu doar sa ii dai gaz, ci sa si ataci virajele. Ce sa vezi, si mie imi place, ohoo. Experienta, inca de cand pedalam, m-a invatat insa sa fiu cumpatat acolo unde exista multe necunoscute in ecuatie, exemplu: curba fara vizibilitate, carosabil compus din mai multe tipuri de suprafete, drum public. Insist pe acesta din urma pentru ca ofera suprize neasteptate. Ma dadeam la un moment dat pe serpentinele de la Voineasa, asfaltul ca in palma, perfect pentru un condus tare si agresiv. Intr-un apex insa era o bucata de stanca cazuta, cam cat o casca moto de mare. Care este iesirea din aceasta situatie? Fie strangi virajul, care oricum era strans si eu aplecat serios, fie ocolesti obstacolul prin stanga, dar iesind pe contrasens in acest caz. Alta data, alta zona, curba la dreapta fara vizibilitate, viteza destul de mare, un tir voia sa intoarca si ocupa astfel ambele sensuri de mers. Sunt doar doua exemple, din sute. Ce vreau sa subliniez e faptul ca drumul public nu-i tocmai sigur. Cand vreau sa dau capat anvelopei spate merg pe circuit, acolo am reusit din a doua tura, nimic mai simplu.

 

Ca sa inchei, suntem toti diferiti, asta e si farmecul de fapt. Unii se dau mai incet, altii mai tare, unii mai bine, altii mai prost. Cred insa ca ceea ce conteaza la finalul zilei este ca fiecare sa se intoarca intreg acasa. Daca te-ai dat exact asa cum ti-ai dorit, o sa vrei sa mergi din nou si sa repeti experienta. Daca simti ca ai facut greseli, ai o alta ocazie pentru a merge si pentru a-ti imbunatati stilul de condus. E loc sub soare pentru toti, asa ca nu te ajuta nici pe tine, nici pe altcineva daca arati cu degetul si razi. Serios, maturizeaza-te.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa revenim la secțiunea și topicul de POZE... FILMARI... unde agaricii' care nu au cu ce contribui nu știu de ce intra !!!

departamentul "uite cum se ia curba neamule.... sub diverse nicknameuri schimbate de a lungul experienței pe 2 roti în serviceuri' și păreri de colt de bloc" este pe alt topic

 

DJI_0733.jpg

DJI_0735-2.jpg

DJI_0749.jpg

DJI_0751-2.jpg

DJI_0753-2.jpg

DJI_0767.jpg

DJI_0774.jpg

DJI_0778.jpg

DJI_0784.jpg

DJI_0786.jpg

DJI_0809.jpg

DJI_0795.jpg

DJI_0779.jpg

DJI_0756-2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, Lup69 a spus:

Daca ati sti voi ce misto iau curbele pe un PS5... dar niciodata socoteala de acasa (din fata ecranului) nu se potriveste cu cea din targ (pe drum/viraje)

In alta ordine de idei, cred ca autorul a mers mai cu minte (sic!), si avand o tema bine definita sa prezinte drumul in sine, TF-ul, nu calitatile personale de supermotard....

ai mirosit ceva ..ceva iar ca urmare iti zic 

exact... am mers ..mai cuminte căci xadv este /era în km de prima revizie..km depășiți pentru care deja m au certat la dealer

dar cum spuneam unii se dau...mai schimba și moto/scutere iar alții ......altiii hihihi 

 

Acum 3 minute, Ruginel a spus:

@ianachim frumoase pozele! Ce drona folosesti?

in functie de zona, de vant de ce calitate am nevoie îmi aleg din cămară:

phantom 4 pro v2

mavic 3 clasic

air 2 s

mini 3 pro

mini 4 pro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca din postarea mea majoritatea a inteles ca eu critic viteza de deplasare a domnului dronist, cum ca ar fi prea mica.

Total gresit, eu remarcam ca, pentru o viteza OARECARE, motociclistul respectiv se deplaseaza crispat, franand tarziu in curba si iesind ezitant. Nu am spus nimic de genunchi pe jos si alte aberatii. Cat despre atacurile dumnealui ad hominem, nu pot spune decat ca doar in mintea sa ma afecteaza.

 

Nu are nimic de a face cu numarul de km pe 2 roti, in fond toti am aflat cum poate cineva sa se pravaleasca pe jos in Bulgaria de la o urma (motorina?), parerea mea fiind ca tot din cauza de lipsa de anticipatie a virajului si a condusului reactiv, aka motociclist slab.

 

Hihihihihi.

Editat de DesertEagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 6/12/2024 at 12:54 PM, ianachim said:

in functie de zona, de vant de ce calitate am nevoie îmi aleg din cămară:

phantom 4 pro v2

mavic 3 clasic

air 2 s

mini 3 pro

mini 4 pro

Care din ele ar putea sa "urmareasca", chiar si pentru 15-20 de secunde?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Lup69 a spus:

Care din ele ar putea sa "urmareasca", chiar si pentru 15-20 de secunde?

 

Toate cele mentionate au aceasta posibilitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.06.2024 la 6:18, ENEOS a spus:

1. Scuteriștii nu e motocicliști!

 

de cat timp ti-am zis asta Johnutzule??? :) 

 

vai ce rupt e tf-ul , am fost anul trecut si mi s-a parut ok 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai fost de câțiva ani pe TF, chiar mă gândeam să trag o fugă anul ăsta, dar dacă ziceți că e rupt tare asfaltul, prefer să evit. Îmi place să merg în tihnă, nu să stau cu ochii pe gropi.

Merci de pont! 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Lucian_M a spus:

N-am mai fost de câțiva ani pe TF, chiar mă gândeam să trag o fugă anul ăsta, dar dacă ziceți că e rupt tare asfaltul, prefer să evit. Îmi place să merg în tihnă, nu să stau cu ochii pe gropi.

Merci de pont! 🍻

 

Man, sper ca glumesti, asa spuneau baietii si anul trecut. Nu zic ca n-au avut dreptate, dar au exagerat oleaca. Pentru ce ti-ai luat mobra aia noua si smechera? Eu am mers cu Hornetul si nu m-am plans deloc. Tu o sa plutesti peste orice groapa sau denivelare cu V-strom-ul, hai, lasa alintarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic, dar tot nu-mi place să iau gropi cu nemiluita și să stea soția cu griji. Dacă avem drum prin zonă, posibil să dăm o tură, nu-i nimic pregătit. Tot teoretic ar fi mai ok drumul decât ce-am prins pe Albania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 12.06.2024 la 17:28, DesertEagle a spus:

eu remarcam ... motociclistul respectiv se deplaseaza crispat

Da da, se vede clar in reflexia din parbriz, este crispat.
Cam la fel de crispat eram si eu acum cateva zile prin Muntenegru, unde au aia numa' drumuri drepte, o fata crispata de erau colturile gurii pe la urechi.
Mai luam un ac de par si eram si mai crispat, hihhihih.
Mai stau o saptamana pe acasa sa imi revin si plec si un pic pa tasos sa ma crispez iar.
 

Acum 3 ore, Lucian_M a spus:

Teoretic, dar tot nu-mi place să iau gropi cu nemiluita și să stea soția cu griji. Dacă avem drum prin zonă, posibil să dăm o tură, nu-i nimic pregătit. Tot teoretic ar fi mai ok drumul decât ce-am prins pe Albania.

Mereu a fost mai bun covorul pe TA decat pe TF, e si asta o varianta daca n-ai chef de stat pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Lucian_M hai man ca nu e asa rau, anu asta am mers pana la Cabana Cumpana de la Curtea de Arges, nu a fost deloc rau pt 4 roti unde e mai greu sa eviti gropile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hsmbpl, în ce hal scriu când las autocorect să preia conducerea... Rog un moderator sau admin să corecteze sau să șteargă tâmpeniile alea, mă fac de râs... 🤦

 

In cazul ăsta, după tura de Turcia, poate facem și un TF, nu-i nimic bătut în cuie. Doar că nu-s fan gropi, am îmbătrânit și eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.06.2024 la 0:17, Lucian_M a spus:

N-am mai fost de câțiva ani pe TF, chiar mă gândeam să trag o fugă anul ăsta, dar dacă ziceți că e rupt tare asfaltul, prefer să evit. Îmi place să merg în tihnă, nu să stau cu ochii pe gropi.

Merci de pont! 🍻

Nu este rupt. Am fost astăzi. Aș zice că este chiar mai ok ca anii trecuți pentru că există o porțiune mai sus care a fost asfaltată de la zero. Depinde cu ce motor se abordează și cu ce tip de suspensii. Nu sunt gropi așa cum le știam acum X ani. Poate doar o peticeală făcută prost pe ici pe colo. Iar la Valea cu pești mult nisip pe o porțiune de câțiva metri fix într-o super curbă. Dar pentru mers la plimbare și nu pentru rupt curbele este foarte frumos. Foarte multe motoare din străinătate, chiar și niște scuterașe de oraș care au urcat până sus (la unul din ele au mai șurubărit pe traseu :)). Mai problematici sunt urșii fără număr și cei care le dau de mâncare. Ursoaiaca cu pui amintită de mai mulți rideri mi s-a părut chiar ușor agresivă, am trecut la dublaj cu o mașină ca să nu fiu în raza ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...