Sari la conținut

15. Pertamina Grand Prix of Indonesia


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 172
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

La 29.09.2024 la 8:31, apriliacluj a spus:

Aldeguer cizma ca de obicei,

Nu cred ca va face mare branza in MotoGP....

:agree: Tot timpul l-am vazut pe Lopez mai bun,nu ca ar rupe nici el gura targului,dar e mai incisiv mai constant si mult mai bataios.Cum au zis si comentatorii - n-a avut pace deloc si totusi s-a descurcat sa ii tina in spate sa apuce un podium.Aldeguer...pfff

 

La moto3 Alonso deja e in alta liga - a zis ca nu s-a simtit bine a avut nush ce probleme de sanatate dar a zis hai pt public ca ma aclama sa ii dau o forja si direct win.E imbatabil baiatul ala,abia il astept la motogp.Cica se antreneaza cu Marcelino...sper sa nu ii ia naravurile :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, B.B. a spus:

Pai alea sunt monitorizate in timp real de comisarii de cursa si daca li s-a aprins beculet in dreptul lui Acosta?

A zis ca nu stie sigur,se prea poate dar a dat-o ca avea si alte treburi gen sa piloteze.

Are si el dreptate...

 

Ieeei,Martin nu a mai avut tulburari de erectie - finally a reusit sa o tina sculata o cursa intreaga.Asa ar trebui sa mearga la fiecare cursa.

Pecco...bai nene bai,cred ca incep sa devin fan Pecco - pt ca felul cum reactioneaza omul asta la probleme si cum stie sa intoarca o cursa care promitea sa fie de calcat pt el intr-o cursa mai mult decat decenta...wow.Respekt.

Ca sa o zic pe sleau - aici Martin a fost superior ca viteza ca tot (asa a fost si anul trecut),dar Pecco a reusit sa salveze rezultatul ff bine.

 

Ce mi-a placut insa - Pecco a fost nitel arogant in declaratiile de dupa sprint vorbind despre cazatura lui Martin si de cele 4secunde gap,iar Martin i-a promis ca ii da distanta alea 4 secunde,bai si de data asta chiar s-a tinut de cuvant.

Acum 23 ore, Lup69 a spus:

In primul rand cand s-a dus sa il felicite pe Martin in parc ferme, a stat o gramada cu mana intinsa, desi unul din gasca lui Martin l-a tras de maneca sa ii raspunda dar tiganushul tot tiganush, a dat din mana a lehamite, era foarte obosit probabil, iar pe podium Peco probabil nu a fost placut impresionat de mediatizarea excesiva cu Ezpeleta si presedinte, ministri...probabil urmeaza si p-acolo alegeri...

Mie imi place de el,insa intradevar ca e cam arogant si agitat si plin de el.Cred ca o da mult si in extreme - cand e super mega exaltat cand e depresiv daca se imprastie.Eu tot cant ca omul nu sta ok cu psihicul (adica nu e ok pt un pilot de gp care se lupta in campionatul mondial,unde nu poti sa fii asa de labil),Pecco la psihic mi se pare mai puternic.Ok - in spatele lui Pecco e o echipa factory (o avea si psiholog si unul smecher samd samd,tigano il are pe ta-su....)

Acum 8 minute, apriliacluj a spus:

Lucchi ??

Marquez

 

Btw am zis ca doar vise isi poate face pt campionat - done deal da?

Si cu pretentiile lui MM si cu cele ale fantasticului Bastianini.

La pretentii reale ma refer nu la teorii matematice.

 

Acum e o lupta in 2.Atat.

Acum 20 ore, damager a spus:

e un circuit stop-and-go....ii place pt ca e circuit de franari agresive.

daca e vreme buna si scapa in fata, o sa fie f greu de depasit.

True that.

Insa la Motegi de multe ori isi face si ploaia simtita prezenta...si cateodata chiar si Marquez  :wink:

Poate ii amesteca nitel..

Acum 19 ore, Cavaleru a spus:

Acosta scapa de penalizare si-si pastreaza locul 2

:bow:

Chiar merita acel loc - e omul cursei as zice eu prin prisma a ceea ce a facut,avand in vedere ca etalonul (nu?) Binder a fost pe niciunde.

De Miller nu mai zic nimic,el a a fost la popicaraie.

 

Ce piese a schimbat oare Acosta pe motoreta?A zis ca "we made some changes,we changed some parts and it turned out to be a good thing",foarte interesant ce manevra a facut.Parca il are pe Guy Coulon in garajul lui?

Si am inteles ca fix Acosta cand s-a dus in pauza de vara in Austria a declansat schimbarile de la varful KTM.

Official: Aki Ajo to become KTM MotoGP team manager

 

....si ceva interesant,Bez explica diferentele dintre GP23 si GP24 (si avantajele celui din urma) :

“[The GP24] is better in stopping and turning," Bezzecchi added. "And then in traction, for sure they have something less. 

"When we have a new front tyre especially we can try to stay with them in the entry. And then in the exit, maybe we gain something.

“But then when the front grip drops, we are destroyed. And they are fantastic.

“They turn so well... They are able to carry entry speed, they are smooth with the gas. And at the end [of the race] they also have more traction."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, Method a spus:

Btw am zis ca doar vise isi poate face pt campionat - done deal da?

Si cu pretentiile lui MM si cu cele ale fantasticului Bastianini.

Acum e o lupta in 2.Atat.

 

mda, cu cursa asta s-a cam incheiat pt Bestie si MM

5 curse a 37 de puncte totusi sunt o gramada... (185 vs vreo 70 cat e diferenta)

dar realistic vorbind, cei 2 au ramas doar cu sanse matematice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Method a spus:

 

 

....si ceva interesant,Bez explica diferentele dintre GP23 si GP24 (si avantajele celui din urma) :

“[The GP24] is better in stopping and turning," Bezzecchi added. "And then in traction, for sure they have something less. 

"When we have a new front tyre especially we can try to stay with them in the entry. And then in the exit, maybe we gain something.

“But then when the front grip drops, we are destroyed. And they are fantastic.

“They turn so well... They are able to carry entry speed, they are smooth with the gas. And at the end [of the race] they also have more traction."

Pt ca softul ala smecher al Ducati stie cand sa dea gaz maxim si cand sa nu. :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt MM mare ghinion bubuirea motorului, iar Bestia si-a facut-o cu mana lui fortand sa-i ajunga pe cei 2 din fata.

 

lui JM ii lipseste psihicul solid ca sa devina campion. Nu cred ca-i iese nici anul asta pasenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inca cred ca anul asta chiar va iesi JM campion. Dupa atatea esecuri in a-si indeplini scopul pana si sortii chiar sunt in favoarea acestui lucru, adica pana cand sa i se intample numai pe dos fata de ce vrea el. O sa iasa campion dar .. cam atat, o sa fie primul si ultimul daca in viitor nu revine la Ducati sau cine stie cum dupa marea resetare din 2027 sa isi revina alt constructor si JM sa fie cu acel constructor atunci. Nu, nu cred ca Aprilia va fi acela, poate tot Yamaca sau Honda sau poate cine stie cum, KTM.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, B.B. a spus:

Pt ca softul ala smecher al Ducati stie cand sa dea gaz maxim si cand sa nu. :D 

Ii dai proportii magice la soft,la fel ca si colegul.Si nici nu prea are ce face softul aici.

Bez a zis ca GP23 sunt mai bune pe IESIRE (unde softul ar face o diferenta),GP24 e mai bun pe intrare,frane si turning.E chestie de cadru probabil,de balans fata-spate,de multe.

E a better bike overall,dar e si normal sa fie asa,e normal sa progreseze de la un an la altul,doar Honda  reuseste performanta de a regresa:bounce:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, B.B. a spus:

Eu inca cred ca anul asta chiar va iesi JM campion.

Uite ce departe suntem și cat de strânsă e treaba. Se judeca la greșeală.

 

Unde e celebrul sabotaj?

JM e asa bun ca și fără update uri tot ii da praf lui Peco.

 

JM > Peco.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Method a spus:

Sunt f curios de GP25,pt ca am inteles ca vor merge cu GP25 si in 2026 cand va fi impus un freeze total asupra dezvoltarii?

Auzisem de ceva freeze la motor, dar încă s discuții.

Nu știu de altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.09.2024 la 14:47, Cavaleru a spus:

in romanica se practica aducerea ploii cu popi si tot alaiu... macar la aia e o chestie culturala, la noi o mizerie infecta pt prostime

 

au furat sistemele de irigatii si acum sa roaga sa vina ploia ca sa nu moara de foame.

Cel mai pr0st, cel mai off, cel mai antiromânesc, cel mai imb€cil comentariu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Umatoarea etapa se cheama:

 

Qatar Airways Australian Motorcycle Grand Prix 

 

Eu acum 1-2 saptamani m-am uitat pe calendar si mi-am zis, uau, ce tarziu au pus anul asta Qatar in calendar.. :D  si ma uitam in acelasi calendar sa vad cand e Philip Island... si probabil nici nu am gasit.. :crack: 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...