Sari la conținut

Chopper Sau Enduro


POPA
 Share

Postări Recomandate

buna baieti! sunt un novice in domeniu, sunt unn tip atletic am 30 de ani, 1.80 m 95 de kg. Am postat si la chopperisti cu aceeasi intrebare,, chopper sau enduro''. Sunt adeptul calatoriilor lungi in natura, in schimb am o dragoste de cand ma stiu pentru motoarele chopper. Am un coleg care are Honda Transalp si e foarte multumit are ce si-a dorit, mi-am dat venit cu tot felul de motive pentru a exemplifica faptul ca o Honda transalp enduro e ceea ce mi s-ar potrivi la aliura si statura mea si la ce as avea eu de gand sa fac. As opta pentru un chopper e dragostea mea dar mai am o mare pasiune MUNTELE si din cate am mai auzit si citit si eu, cu chopper esti cam limitat la asfalt si nu-ti poti permite prea multe. Sunt intr-o mare dilema astept parerile voaste pro si contra. Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce TA si nu AT?!?Sau Ful de la BMW?Sau Tenerele, SuperTnerele ... ?!?

 

De ce chopper si nu cruiser?

 

De ce 1.80 m si nu 180 cm?!?

 

 

 

De ce pana mea nu te dai tu cu un TA si cu un chopper si decizi in (cuvant urat) mea singur ce iti doresti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toti enduristii or sa spuna sa-ti iei enduro si toti chopperistii sa-ti iei chopper... si-o sa sara s-un comunist sa-ti iei Ural sau DNepr....

 

asa ca mai bine fa ce-a zis inteleptul de mai sus... are dreptate... as always.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna baieti! sunt un novice in domeniu, sunt unn tip atletic am 30 de ani, 1.80 m 95 de kg. Am postat si la chopperisti cu aceeasi intrebare,, chopper sau enduro''. Sunt adeptul calatoriilor lungi in natura, in schimb am o dragoste de cand ma stiu pentru motoarele chopper. Am un coleg care are Honda Transalp si e foarte multumit are ce si-a dorit, mi-am dat venit cu tot felul de motive pentru a exemplifica faptul ca o Honda transalp enduro e ceea ce mi s-ar potrivi la aliura si statura mea si la ce as avea eu de gand sa fac. As opta pentru un chopper e dragostea mea dar mai am o mare pasiune MUNTELE si din cate am mai auzit si citit si eu, cu chopper esti cam limitat la asfalt si nu-ti poti permite prea multe. Sunt intr-o mare dilema astept parerile voaste pro si contra. Va multumesc anticipat!

 

 

Daca ai bani cumpara-le pe amandoua.

Daca nu. Incearca sa te hotarasti.

Asa ca sa iti dau un start iti spun doar ca enduro merge unde merge si chopperul, dar chopperul nu merge unde merge enduro... :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut dilema asta si eu...am enduro care face si permite multe....

initial m-am dat f mult pe strada pt ca puteam sa umblu si singur. Acum am ajuns sa am alergie la asfalt. Scot motorul doar pe teren si sunt super multumit. trebe sa te dai cu amandoua si sa alegi. Motorul inseamna pasiune...pasiunea ta si tu trebuie sa decizi.

daca pasiunea trage spre munte si natura, ia un enduro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca am inteles corect iti plac cruiserele sau chopperele CUM ARATA. Daca iti plac drumetiile si iesirile in natura, mergi pe mana prietenului tau. S-ar putea sa te stie mai bine decat te stii tu. Nu cred ca iti va parea rau iar la choppere te vei putea uita si mai tarziu. keteme-ul are dreptate cand zice ca enduro merge pe unde merge oricare alta, invers nu. Mai ales la inceput enduro e mai bun pentru o serie de motive, greutate mai mica, nu se rupe asa usor cand cade, manevrabilitate mai mare, e mai sprinten si te solicita mai mult, inveti mai mult una peste alta.

Oricum nu poti sa-ti faci o parere proprie fara sa te urci pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Asta e o decizie care nu se ia cu mintea ci cu "corasonu`".

Comparatiile de orice fel nu isi au rostul. De ce e mai buna una ca ailalta...

Daca ma intrebi pe mine, recunosc si apreciez cel putin vreo 4-5 avantaje ale masinii fata de motocicleta.

Asa ca ia ce iti place, ia-ti motorul ala la care salivezi, nu ce crezi tu ca e bine :banana: , fiindca te vei adapta imediat.

Sunt oameni care se dau si cu speederu pe munte. Cunosc un tip din Timisoara care a bagat in jur de 100 si ceva de km numai pe drumuri forestiere/montane cu un ZX 7 R cand s-a apucat sa faca turul tarii cu prietenii lui - toti gasca de soft-enduristi.

 

Bafta la ales si sa o stapanesti cu placere, indiferent care va fi !

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fa un efort si ia-ti ambele modele de motociclete ! Ma aflu in aceeasi situatie ! Vreau si aia, vreau si aia ! Asa ca am luat ceva de strada si in viitorul (foarte) apropiat, o sa am si ceva de teren !

 

... parerea mea ! :banana:

 

Bafta ! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna baieti! sunt un novice in domeniu, sunt unn tip atletic am 30 de ani, 1.80 m 95 de kg. Am postat si la chopperisti cu aceeasi intrebare,, chopper sau enduro''. Sunt adeptul calatoriilor lungi in natura, in schimb am o dragoste de cand ma stiu pentru motoarele chopper. Am un coleg care are Honda Transalp si e foarte multumit are ce si-a dorit, mi-am dat venit cu tot felul de motive pentru a exemplifica faptul ca o Honda transalp enduro e ceea ce mi s-ar potrivi la aliura si statura mea si la ce as avea eu de gand sa fac. As opta pentru un chopper e dragostea mea dar mai am o mare pasiune MUNTELE si din cate am mai auzit si citit si eu, cu chopper esti cam limitat la asfalt si nu-ti poti permite prea multe. Sunt intr-o mare dilema astept parerile voaste pro si contra. Va multumesc anticipat!

 

 

In primul rand ar fi bine sa te dai cu ambele, chopper + enduro. Asa iti poti face o idee despre pozitia de condus si despre "feeling". Un enduro sau enduro-touring este mai manevrabil. Un chopper e mai "frumos".

Cu un enduro-touring gen Transalp mergi oriunde. Cu un chopper mergi doar pe sosea. Un enduro e mai practic iar un chopper e mai de suflet. Oricum, daca vrei de strada e mai bun un naked sau un touring. Repet, chopper-ul e de suflet.

Doar tu poti hotari. Vrei sa mergi oriunde sau vrei sa suspini doar cand te uiti la "ea"?

Eu as merge pe ideea de enduro-touring. Cu o astfel de motocicleta vezi lumea, mergi oriunde, iar suspinatul il lasi pentru peisaje si pentru aventurile pe care le vei trai calarind o astfel de motocicleta.

TU TREBUIE SA HOTARASTI CE VREI!!!!!!! Bafta :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este sa nu-tzi iei nimic daca nu simti chemare.

ia-ti o vitezana ca sa impaci si enduroaica si chopperoaica :ok: pana nu te dai pe mai multe droange nu poti stii sigur ce sa alegi...nimeni nu poate decide in locul tau pt ca fiecare gandeste diferit si fiecare are alte gusturi decat ale tale. vad ca ai de ales intre transalp si chopper. din cate stiu nici transalpul nu-ti permite endureala adev din cauza greutatii...la fel si tenere (supertenere), KLE, Dominator, etc...daca vrei un motor care sa te duca unde vezi cu ochii eu te-as sfatui sa-ti iei un XR600 sau un XT. Pana la urma...orice ti-ai lua...nu te obliga nimeni sa o tii pana mori. Daca nu-ti place o schimbi? ce atata bataie de cap? :banana:

:baldy: si asteptam foto cu tine si cu noul motor cat mai curand :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toti enduristii or sa spuna sa-ti iei enduro si toti chopperistii sa-ti iei chopper... si-o sa sara s-un comunist sa-ti iei Ural sau DNepr....

 

asa ca mai bine fa ce-a zis inteleptul de mai sus... are dreptate... as always.

 

chopperistii o sa spuna sa-ti iei enduro, ca daca voiai chopper/cruiser iti luai direct nu mai intrebai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca nu o sa mergi pe carari de munte nici cu transalpul, dar esti oricum mult mai putin limitat decat cu un chopper. Si chiar daca vei merge si numai pe asfalt, la cum sunt soselele noastre (excluzand autostrada) te vei simti muuuuuult mai bine pe un TA (nici durerile de spate nu vor exista si nici motorul nu va suferii pe drumuri mai proaste. Iar ca sa admiri natura doar de pe marginea soselei....

Hai succes si oricare ar fii alegerea bine ai venit in randurile noastre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se compara. Poate doar la viteza in cazul unei excursii pe asfalt. Choperul e limitat la asfalt, enduro e mai polivalent...dar nu e asa de frumos pentru unii. Eu am rezolvat problema. Am din toate cate putin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se compara. Poate doar la viteza in cazul unei excursii pe asfalt. Choperul e limitat la asfalt, enduro e mai polivalent...dar nu e asa de frumos pentru unii. Eu am rezolvat problema. Am din toate cate putin...

 

 

:banana: :baldy: :ok: :P :P Daca eram toti asa "norocosi" ca tine, normal ca n-ar mai fi existat intrebari de genul asta: chopper sau enduro? :D :D :jump: :) :D Hai bafta :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chopperistii o sa spuna sa-ti iei enduro, ca daca voiai chopper/cruiser iti luai direct nu mai intrebai

 

:baldy: :banana:

 

chopperele sunt pentru varsta a III-a, a IV-a... :P

 

Boier Dumneavoastră, dacă enduroaicele sunt aÂşa cum zici tu, cele mai comode, suspensii super bestiale, nu simți nici o groapă (ia interesează-te tu întâi care este rolul suspensiilor, Âşi scopul lor principal nu este să-ți protejeze ție poponeața), nu te doare spatele, vezi lumea etc, atunci enduroaicele sunt pentru vârsta a 3a a4a.

 

hardcoriÂştii merg cu cruiserul că le place să-Âşi fortifice muÂşchii :ok: Âşi plimbările până la Cora să încarce motorul de borcane de fasole :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa crezi matale.

 

pensionarii scot chopperul si merg numai pe alei si asfalt, ca daca iau o groapa le sar vertebrele lombare in gat!

 

mergi cu un enduro si taci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa crezi matale.

 

pensionarii scot chopperul si merg numai pe alei si asfalt, ca daca iau o groapa le sar vertebrele lombare in gat!

 

mergi cu un enduro si taci!

:baldy: :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cu chopper esti cam limitat la asfalt si nu-ti poti permite prea multe. Sunt intr-o mare dilema astept parerile voaste pro si contra. Va multumesc anticipat!

 

Aceeasi problema o am si eu - doar ca enduro deja il am... si nu prea e ok pe asfalt la drumuri mai lungi (e drept, e mai mic si mai usor decat un Transalp, de exemplu).

Asa ca ma gandesc sa iau un chopper/cruiser ca moto nr. 2 /index.php?showtopic=82668

 

E greu sa le impaci pe amandoua cu un singur motor... :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...