Sari la conținut

R6 Magheru - 08.03.2007


Baracuda
 Share

Postări Recomandate

Urmaresc aceasta sectiune de ceva timp sperand sa invat din greselile altora, oarecum in sufletul meu stiam ca o sa ajung sa postez si eu candva aici...si uite ca am ajuns. Initial nu am vrut sa mai zic nimic, sa nu mai dau satisfactie diferitelor persoane care posteaza doar sa-si potoleasca invidia pe necazurile altora, dar cum un procent din ce in ce mai mare de motociclisti nu mai ajung sa-si spuna sfaturile si greselile decat poate prin intermediul rudelor sau prietenilor apropiati eu sunt recunoscator ca pot pune aceste ganduri cu propriile mele maini.

 

In primul rand vreau sa spun ca spre deosebire de alte persoane eu nu caut vinovati, desi as putea sa gasesc 100 de motive care sa ma salveze de vina. Nu am deschis acest topic pentru a va arata voua ce grozav am fost eu si cum am scapat, ci pentru a va avertiza inca odata la ce pericole te expui cand ignori niste notiuni elementare doar pentru ca nu mai ai rabdare sa vina o vreme mai adecvata pentru aceasta pasiune. Si daca doar vremea ar fi fost si nu mana dreapta cu pofta de adrenalina si senzatii...

 

 

Dupa cum stiti au fost cateva zile mai calduroase care au trezit in noi pofta de 2 roti, problema este ca zilele s-au termina si pofta a cam ramas, si uite asa m-am trezit eu pe magheru la ora 1 noaptea plimbandu-ma. Nu aveam ce sa caut cu motoru la 3 grade afara...pur si simplu nu aveam. Mai deschideam viziera la cate un stop...vedeam ca iese abur, stiam ca e prea frig si ca am cauciucurile de piatra si tot nu m-am potolit sa ma duc acasa. Initial am mers incet, legal frumos si elegant fiind constient ca am reflexele amortzite dupa atata pauza. Dupa care treptat treptat am inceput sa-i dau...am vazut ca are cat de cat aderentza nu mi-a dat nici un semn nici pe franari chiar si putin mai violente si nici pe accelerare. Buun..a crescut pipota in mine cand am vazut ca e ok...si am inceput sa ii dau si mai mult, si de parca nu ar fi ajuns am inceput sa fac si slalom printre masini...si uite asa ma trezesc eu undeva la 120-140 cum trec de o masina si dau sa intru pe banda unu si sa o indrept...numai ca, nu s-a mai indreptat. Banda unu nefiind asa circulata avea mazga...ca deh e magheru, nimeni nu merge pe banda 1. Am vazut ca se duce, din instinct am incercat sa franez...poate si aici a fost greseala, desi motoru nu a fugit de spate sau fatza, pur si simplu s-a dus ca pe gheatza. Am vazut ca o sa pic cu el si in acel moment i-am dat drumu. Motoru s-a dus sub un taxi care circula regulamentar pe banda 1 (Na ca nu numai taximetristii ne fac pe noi, ii mai facem si noi pe ei) iar eu m-am rostogolit de mult prea multe ori, in acele secunde, tin si acum minte ma gandeam ca nu ma mai opresc odata. Am dat cu capu de asfalt de vreo 4 ori si odata de coltul barii din spate al taxiului.

 

Rezultate : Motoru dauna totala, Casca, geaca, manusi distruse. Eu m-am ales doar cu niste asfalt in genunchi si daca aveam genunchere nu pateam nici acolo ceva. Am avut un noroc extraordinar ca am reusit sa scap din asa ceva, sentimentul a fost oribil...nu pot sa va descriu. Cine a cazut stie...

 

Echipamentul, desi incomplet si-a facut treaba impecabil. Casca a fost un Shoei Xr-1000. Geaca si manusile au fost streetgear Icon

 

 

 

 

Va rog din suflet, nu mai dati gaz dupa o pauza asa mare. Eu am facut-o si am platit pentru greseala MEA, am platit mult prea putin fata de ce se putea intampla. Am stat si m-am gandit in acea dimineata...erau cel putin 10 feluri in care puteam sa mor din cazatura aia. Mergeti usor, aveti rabdare si in acest fel o sa va bucurati tot sezonul. Ganditi-va la ce lasati in urma cand bagati mana in gaz, prieteni, familie, copii. Ganditi-va bine daca merita acele secunde, macar in orash mai lasati mana din gaz. Mor prea multi motociclisti...nu trece ziua si apare un nou topic.

 

 

Eu acum 1 luna poate chiar 2 stau pe bara, pana vine noul motor. Pentru ce ? Pentru 1 ora de plimbat ignorand niste notiuni elementare ? A meritat ?

Puteam sa fiu mort acum, si sa-mi dati rip-uri

 

Purati echipamentu chiar daca muriti de cald, va salveaza. Nu intotdeuna...dar aveti o sansa in plus. La mine a meritat.

 

Asfalt uscat va doresc tuturor si sa va ganditi bine de tot cand bagati mana in gaz. Va salut cu 2 faruri momentan :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ai avut noroc mare ca ai scapat doar cu atat,cum ai zis si tu ti-ai terminat norocul pe 2007Faza nasola cu echipamentele bune e ca nu toata lumea isi permite un echipament bun.Se poate intampla oricui,poate mergi un an de zile incet si sigur si esti nervos intr-o zi si o comiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am casco, motorul era luat pe leasing 1 an de zile (Din cate am inteles fierul ramane la asigurari). Din pacate nu a mai apucat sa termine anu :wave:

 

Echipamentu a fost chiar rezonabil ca pret. Casca a fost luata de la cineva care aduce pe sbz.ro cu 350euro iar Icon-u de la Bota.

 

Oricum avand in vedere ca e streetgear sunt uimit de cum a rezistat. Geaca a amortizat caderea foarte foarte bine...si mi-a salvat cotul stang. Manusile au fost cele pursuit scurte si s-au rupt putin la cusaturi, dar au protejat perfect palmele. Am si echipament mai profesional dar din comoditate si avand in vedere ca iesisem la o plimbare in oras si nu la un drum...nu m-am echipat cu el.

 

Casca la fel, impecabil...dupa 5 socuri nu are decat vopsea luata, nici macar viziera nu a sarit. O recomand cu mana pe inima. Din pacate trebuie alta acum...am sa o pastrez ca amintire langa motor, pentru momentele in care ma sui pe el cu o mancarime in palma :crack:

Editat de Baracuda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule, nu mai e nimic de zis. ti-ai consumat o viata la stagiul asta....

 

Sper ca citesc si altii si trag invataminte. adevarul este ca te fura jocul asta, indiferent ce motor ai avea....

pana la urma erai in frana de motor sau te-ai aplecat si nu a mai revenit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eram pe banda 2, aveam o masina in fatza...m-am aplecat pe dreapta sa intru pe banda 1, cand m-am aplecat stanga sa vin inapoi pe banda 2 am simtit cum se duce...am incercat sa ma indrept si n-am mai putut. Atunci am pus frana pentru o fractiune de secunda probabil din instinct si i-am dat drumu.

 

Ma bucur ca am avut puterea sa-i dau drumu, intotdeuna mi-a fost frica sa nu ma tin de ea si sa ne ducem impreuna, pt ca asta este primul instinct atunci cand se intampla ceva...sa te incolacesti pe motor. Daca nu ii dadeam drumu eram si eu sub taxiu.

 

Oricum vreau sa va spun ca am mare ciuda pe mine. Intodeuna am fost atent, intotdeuna am avut grija sa feresc eu lumea in trafic. Am mers pe principiu ca sunt invizibil si m-a scapat de necazuri. Am experienta in trafic, intotdeuna am prevazut eventualele situatii...atat cu masina cat si cu motorul si nu am avut probleme. Si uite acum cum ajung sa ma vars, ca un handicapat. Dar asta e...pasiunea iti intuneca ratiunea

 

Repet :

Greseala 1 Vremea

Greseala 2 - Reflexele varza (puteam sa trec printre masini intre banda 2 si 3, dar mergand atat de mult pe 4 roti am gandit ca un sofer si am ales banda libera)

Greseala 3 Viteza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare tare rau de accidentul tau, dar ma bucur ca esti constient ca a fost vina ta. Ce bine ar fi, daca ar exista mai multi motociclisti ca tine! Eu am patit aproape la fel anul trecut pe str. Parcului, numai ca era nisip pe jos si nu mazga. Amandoi am avut mare noroc, si sa stii ca asta ne-a salvat si nu echipamentul. La peste 100 km/h... echipamentul nu face decat sa reduca daunele in cazul in care ai bafta si nu te infigi intr-un stalp, sau intr-o alta masina. Dar si, spun ca si tine: daca aveam protectiile pentru genunchi, scapam fara julituri. ALLWAYS WEAR PROTECTIVE GEAR!

 

Bafta maxima si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baracuda, multumim pentru concluzii si invataminte.

Bine ca ai scapat atat de usor. Ai avut "noroc" ca erai pe Magheru care e larg si era si necirculat la ora aia ca altfel aveai toate sansele sa te izbesti de ceva.

Ai grija in continuare. Oricum, 120-140 in oras e enorm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfat prietenesc:

Data viitoare sa te-nsori c-o fata de casa k sa nu mai stai la ora aia pe strazi...

 

 

PS: fii fericit ca-i loc de gluma pe topicul despre accidentul tau :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic totusi ca sa nu incerci ceva timp de cativa ani ca nu sunt sigur ca e doar pe un an norocul ,fi tu sigur si nu mai incerca pe tot restul vieti, in rest nu mai bine si asfalt uscat.

Editat de BrokenWind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-ai dat seama ce/unde ai gresit si asta e un lucru bun. Mai bun ar fi fost sa te fi prins si inainte sa-i dai :crack:

 

Si sa stii ca cei care zic de bine sa stii ca nu o zic din invidie sau rautate. O zic din omenie si pareri de rau cand se intampla accidente din prostii.

 

Sanatate si mai multa minte.

 

Thomas C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ups... :crack:

Si cand te mai gandesti ca zicea cineva pe un topic ca nu exista dumnezeu... bine ca nu are dreptate.

 

Bafta multa in continuare! Pe masura ce citesc tot felul de subiecte imi dau seama ca bafta de a nu cadea niciodata e pretioasa si rara. Macar sa fie singura data pentru tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul din greseli invata, asta e frate, bine ca ai scapat cu viata si cu o lectie importanta atat pentru tine cat si pentru noi . Chiar daca sunt reguli elementare pe care orice rider le cunoaste (cred) uite ca se mai intampla si necazuri de genul asta care uneori au un final tragic sau in cazul tau, fericit. Toti suntem constienti ca aceste reguli nu trebuie incalcate si totusi le incalcam drogati parca de setea de adrenalina acumulata pe tot parcursul iernii iar din comoditate si siguranta pe sine nu ne mai echipam corespunzator in ideea ca noi avem experienta si sigur nu se va intampla nimic.. GRESIT!!! Pericolul ne paste la fiecare metru parcus.

In concluzie, gazu mai subtire, purtati echipamentul de protectie si atentie sporita in trafic!!!

Insanatosire financiara grabnica si te asteptam din nou calare pe o noua mobra printre noi!

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca ai scapat numai cu atat :wave: si ca ai putut sa povestesti aici experienta asta negativa!

 

Insanatosire grabnica pe toate planurile si grija si mai mare de aici inainte! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur pentru tine ca n-ai patit nimic, sper ca ai invatat si tu ceva din toata chestia asta si ca nu se va mai repeta. Bafta multa!

 

CONDUCETI CU GRIJA SI PURTATI ECHIPAMENT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cum zici ca ai cazut.......pot sa spun ca ai avut un noroc cum nu mai vezi.doamne fereste...cunosc senzatia cand zbori si nu stii cum sa te opresti din rostogoliri(vezi cand cerul cand asfaltul)

 

norocul tau ca nu te-ai lovit de obstacole ca asa te duci taras si n-ai nimic

 

 

hai sanatate!!!!!!!!!!!11

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu ai patit nimic si felicitari pentru modul cum ai scris articolul. Putin sunt cei care accepta ca au gresit si fac asta public. Sper sa ajute pe cat mai multi.

 

De asemenea bine ca NIMENI nu a patit nimic. Motorul putea la fel de bine sa se 'opreasca' intr-un biciclist sau ajunga pe trotuar.

 

Pentru cei ce se cred in oras pe circuit sa constientizeze ca nu e numai pielea lor in joc si pot rani pe cei din jur. Si acestia chiar nu au nici o vina.

 

Radu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite asa mai invatam cate ceva. Bine ca nu ai patit nimic mai grav si esti intreg, o sa tin minte patzania ta atunci cand imi voi scoate motoru de la iernat sa nu ma bag si eu la viteza asa de repede.

 

Capul sus, se mai intampla, bine ca nu o dam cu RIPuri...

 

Sanatate maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...