Sari la conținut

Intalnirile


Pavel
 Share

Postări Recomandate

Consider foarte interesanta ideea ta.Trebuie aprofundata,studiata,imbunatatita.Dar.....ce se fac cei ce mai fac un ban la aceste intruniri obisnuite?

Se adapteaza situatiei nu!? :kiss: :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut tuturor in primul rand,si cele mai ale dreq respecte pentruBoieru.Cred k a explicat destul de clar ce inseamna organizarea unei intruniri :kiss:

E adevarat totusi k au inceput sa semene intre ele si cam aceleasi formatii sa cante dar nu stiu dak toata lumea vine la intruniri k sa vada concertu' de exemplu.Cred ca cel mai frumos lucru este drumul si intalnirea cu prietenii veniti de prin tara-in ordinea care vreti voi.

E clar k nu poate fi toata lumea multumita, mi se pare imposibil oricum.Eu personal merg la intruniri pentru cele 2 lucruri mentionate mai sus; k se mai trezeste cate unu' care tureaza motoreta??ce sa-i faci ? sa-l bati? nu! :what: :kiss: omu' se distreaza si cred eu k d'aia a si venit!Si oricat s' ar discuta si comenta pe faza asta tot o sa fie unu' care o sa faca asta sunt convins!

In afara de asta si poate in primul rand intrunirile nu sunt frate obligatorii!!! :kiss: cine vrea sa vina tre sa se gandeasca k e posibil sa se intample una din chestiile nasoale enumerate de voi carcotasilor! Daca ati obs la intrunire nu e ca la pensiune...se mai imbata cate unu' vomita pe cortu' tau, tureaza fieru' pana cand crapa la 2 metri de cortu' tau ,da muzica la maxim la 7 dimineata(din masina care nu stiu de unde a aparut),gasesti la tine in cort un cuplu care si-o trage(nu-i cunosti),nu mai gasesti manusile(furate evident),berea e apa chioara(apa cu miros de bere),alearga unu' cu motoreta(inconstientu' dreq) prin multime,e plin de"turisti-blatisti"adica aia care se imbata pana dorm pe jos(anu asta au fost dati afara sambata dimineata la brasov)--toate astea mi s-au intamplat in decursul timpului si nu am zis niciodata k nu mai merg la o intrunire!!! Asta e..e frumos, mie imi place asa cu bune si rele!

Cui nu-i convin toate astea sa numai vina frate! sa stea acasa si sa auda de la cei care au fost cum a fost la intrunire. Oricum s-a umplut peisaju' de fitzosi cu R1 si Haiabusa, incaltati cu adidasi galbeni, care au pretentii de hotel...(aia care :"mi-a luat tata motor de 8000 de eu") si care nu stiu cum se schimba o bujie si se dau motociclisti...

In fine astea fiind spuse va doresc o vara minunata fara nici un fel de evenimente...daca ati inteles..asfalt uscat si sper sa ne vedem la intruniri si sa bem o bere d'aia(apa cu miros de bere).

P.S Boierule, nu te lasa tata !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu voi fi la prima intrunire anul asta. Sincer sa fiu din tot ce am citit pe topicul asta am fost speriat doar de perspectiva intalnirii cu baietasii cu adidasi galbeni care probabil au si un kil de gel in par asortat cu tricoul mulat pe burta :what:

Ai ghicit di prima !!!! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am renuntat la orice intalnire din 2006. . .multe vorbe degeaba. .nu o sa se schimbe nimic prea curand.

 

Mai bine ma plimb unde si cand am chef, cel mai bine singur, decat sa-mi pierd vremea cu abureli din astea de 2 lei. . .numai asa sa "ma simt membru al comunitatii" :what:

 

Nu esti un pic cam arogant sa clasifici toate intalnirile "abureli de 2 lei"? Foarte bine daca tu ai ales sa nu vii, dar nu te lauda cu asta ca si cum esti mai presus decat aia care se duc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti un pic cam arogant sa clasifici toate intalnirile "abureli de 2 lei"? Foarte bine daca tu ai ales sa nu vii, dar nu te lauda cu asta ca si cum esti mai presus decat aia care se duc.

Bine zisa paul!!! :wink:

Dupa cum am mai zis nu e nimeni obligat sa vina!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine zisa paul!!! :wink:

Dupa cum am mai zis nu e nimeni obligat sa vina!!

 

Mie imi place sa vin pur si simplu sa vad motociclete, sa le aud motoarele si tobele si sa schimb niste vorbe la o bere cu alti motociclisti. Nici nu ma intereseaza altceva. Normal, cu cat locatia si conditiile is mai faine cu atat mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mie la intruniri imi plac paradele. Zgomotul motoarelor si mirosul de fier incins e demential. Mie imi place sa simt ca fac parte din aceasta comunitate si merg la intruniri pentru exact motivul din care au aparut. Ma duc sa ma intalnesc cu prietenii si sa cunosc oameni noi. De felul meu sunt foarte sociabil si nu exista intrunire unde sa nu cunosc un nou motociclist. Astfel ca imi place sa colind pe la intruniri sa ma plimb prin mutime iar la fiecare pas sa intalnesc cate un prieten pe care nu am ocazia sa il vad decat acolo. Nu ne dam telefoane nu ne stim numele dar stim ca in fiecare an bem o bere in cinstea revederii noastre.

Nu imi pasa cine e pe scena cu toate ca daca e Iris, Phoenix, si alti grei stau sa ii aascult. Ei fac parte din mine si din viata mea. Am crescut cu ei si e ca si cand te-ai plictisi de parintii care te-au crescut cand spui ca te-ai saturat de Iris. Desigur sunt unii care au crescut cu manelele la maxim si atunci normal ca s-au saturat de Iris fiindca ei ar dori sa fie Guta pe scena.

Pentru asta ma duc la cate intruniri imi permite timpul. Pentru drumul pana acolo cu toate ca uneori e obositor si te cam saturi de atata drum si iti doresti sa ajungi odata ca te doare poponeata. :) Si desigur cum spueam pentru a ma intalni cu prietenii si cunoscuti.

Ce imi doresc de la intruniri?

Mancare multa diversificata si fara coada. Desigur prefer sa fie si buna ca sa stiu pe ce dau banii. Daca sunt multe tarabe cu mancare parca mai scade si pretul putin decat daca sunt putine. In orice caz de cele mai multe ori pretul este de 5 stele iar caitatea evident este de taraba.

Berea nu ma deranjeaza daca are apa in ea ca beau mai mult si ma imbat mai greu astfel apuc sa ma distrez. :P Evident pretul sa coincida cu propotia de apa din pahar.

Imi doresc sa nu imi mai baraie ij-ul in creieri acolo unde pun cortul ca sa dorm dar nu ma deranjeaza daca il tureaza ceva mai departe.

Pe scurt acolo unde dorm s-au unde manac as vrea sa nu fie zgomot si fum. E nasol sa mananci mici cu miros de cauciuc incins si sa inghiti dumicatul pe ritm de pacanele. Treba asta se rzolva simplu. se face un gard mititel peste care sa nu treca cu motorele in locurile amintite. Mi-a placut la Ploiesti ca de doi ani dupa o anumita ora in camping se intra numai cu motoreta impinsa si cu motorul oprit. Oricum la Ploiesti imi plac multe chestii legate de intrunire. Se cunoaste ajutorul prmit de la Daci.

Si la Timisoara mi-a placut.

Evident ca nu au fost perfecte si la vremea respectiva am criticat la greu si o voi face in continuare dar asta nu inseamna ca nu m-am simtit bine.

O mare problema la intruniri o reprezinta toaletele. O nota buna primeste aici locatia de la Targoviste unde au existat si dusuri. Era foarte curat peste tot.

 

Stiu ca sunt probleme organizatorice grave mai ales din lipsa fondurilor. Stiu ca firmele moto de la noi sunt sarace si nu la intruniri isi scot vanzarile de varf. Banii vin de la aiai cu gel in cap ce le cumpara taticu motocicleta. Treba asta se face mai lejer in showroom mai ales ca taticu cel cu banii nu vine la intruniri ca e urat si nu canta Vali Taifun.

 

Eu as face in felul urmator:

As chema reprezentantii firmelor din domeniu si nu numai. Le-as pune la dispozitie contra sumei de sponsorizare un spatiu. In spatiul respectiv fiecare firma isi organizeaza prpriile concursuri unde sa dea ca premii produsele lor. Evident ca in acelasi spatiu ar exista si standuri de vanzari cu preturi promotionale.

In acest fel scap de grija concursurilor si a premiilor.

Evident ca e fictiune ce spun eu aici. Importatorii nostrii de orice fel, ori sunt prosti, ori sunt rai, ori sunt saraci. Vin la unele intruniri si expun o marfa care are niste preturi de te omoara. Nu se gandesc ca nici un motociclist nu pleaca la drum cu 50 de mil la el sa isi cumpere geaca de piele de 30 e mil si casca de 15 mil. La intruniri ar trebui sa vanda costume de ploaie care sa coste 1 mil maxim 2 mil. Ceva de pus pe sub geci sa tina de cald. Maieuri imprimate cu sigle vestite. Vorbesc de lucruri pe care si le permite oricine si care ii sunt necesare cand il ploua cand ii e frig s-au cand ii e cald.

Si pentru idile astea pe care le scriu eu aici ar trebui sa angajeze oameni sa le stie si sa il plateasca bine pentru asta ca au niste campanii de promovare inexistente. Sunt prea prosti ca sa angajeze oameni destepti. Ii complexeaza.

Oricum comerciantii nostrii nu investesc in domeniul in care isi desfasoara activitatea si se asteapta sa aiba vanzari. Ei bine nu au vanzari si astfel nu au bani sa sposorizeze evenimentele din domeniu. Fara banii sponsorilor organizatorii fac si ei ce pot iar noi ii criticam de pe margine.

Concluza este ca nu pe organizatori trebuie sa ii criticam ci pe cei care nu investesc in imaginea motociclismului din Roamania si astfel vedem efectul acestui cerc vicios prin dezastrul de la intruniri.

Sa speram ca anul asta va fi mai bine. Poate s-au mai trezit unii s-au altii si nu mai asteapta sa le faca nevestele campanii de promovare.

Neveste care in general au alta meserie. :)

 

Ne vedem pe la intruniri baieti. Bune rele macar exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bun topicul acesta...

Adi P spunea ca nu e usor deloc sa organizezi o intrunire. Mai mult ca sigur asa este. Insa se pot elimina cu usurinta manifestarile mentionate de ceilalti tovarasi. Fara motoare turate toata noaptea, preocupare pentru admiterea de comercianti suficienti ofertanti de mancare, multe concursuri care se se desfasoare mai mult decat 30 de minute pe parcursul celor 3 zile etc.

Faptul ca unele trupe nu stiu sa comunice cu publicul nu e vina organizatorilor.

Organizatorii nu ar trebui sa se indeparteze de ceea ce ar trebui sa insemne o intrunire, adica o manifestare din care nu trebuie neaparat sa faca avere, ci sa-si amortizeze cheltuielile si sa ramina cu un profit de bun-simt, ca sa mai aiba chef si anul urmator.

Eu sint motociclist "adevarat" doar de anul trecut (am avut toata viata motoare, dar doar de anul trecut am trecut la motocicleta si la spiritul care sint necesare pentru a ma numi motociclist), insa am participat la intruniri si mi-am format o imagine.

Principala problema a noastra e ca nu ne respectam unii pe altii. A tura motoreta in miez de noapte e o dovadaclara de nepasare fata de cel din cortul de linga tine. A te plimba beat printre corturi, e de asemenea lipsa de respect fata de ceilalti. Problema mare nu este neaparat organizarea proasta, ci imbinarea nefericita intre organizarea proasta si nesimtirea unora din noi.

Ceea ce trebuie sa preocupe organizatorii este instituira unor reguli minime. Spun minime, pentru ca prea multe reguli ne vor priva de acea libertate inspirit specifica motociclistilor.

Totul e ca organizatorii sa fie deschisi la ceea ce spunem noi si sa ia ce-i bun din toate.

Ar fi incorect sa-mi dau cu parerea despre cea mai reusita si cea mai nereusita intrunire de anul trecut, dar ceea ce a spus Pavel in primul post e adevarat, unii au tintit doar profitul, in timp ce altii s-au preocupat ca intrunirea sa iasa cit mai bine...

Astept cu nerabdare sa ne intilnim.

 

 

--- Mesaj completat în 26 Feb 2008 08:56 -------------

Salut tuturor in primul rand,si cele mai ale dreq respecte pentruBoieru.Cred k a explicat destul de clar ce inseamna organizarea unei intruniri :D

E adevarat totusi k au inceput sa semene intre ele si cam aceleasi formatii sa cante dar nu stiu dak toata lumea vine la intruniri k sa vada concertu' de exemplu.Cred ca cel mai frumos lucru este drumul si intalnirea cu prietenii veniti de prin tara-in ordinea care vreti voi.

E clar k nu poate fi toata lumea multumita, mi se pare imposibil oricum.Eu personal merg la intruniri pentru cele 2 lucruri mentionate mai sus; k se mai trezeste cate unu' care tureaza motoreta??ce sa-i faci ? sa-l bati? nu! :) :P omu' se distreaza si cred eu k d'aia a si venit!Si oricat s' ar discuta si comenta pe faza asta tot o sa fie unu' care o sa faca asta sunt convins!

In afara de asta si poate in primul rand intrunirile nu sunt frate obligatorii!!! :) cine vrea sa vina tre sa se gandeasca k e posibil sa se intample una din chestiile nasoale enumerate de voi carcotasilor! Daca ati obs la intrunire nu e ca la pensiune...se mai imbata cate unu' vomita pe cortu' tau, tureaza fieru' pana cand crapa la 2 metri de cortu' tau ,da muzica la maxim la 7 dimineata(din masina care nu stiu de unde a aparut),gasesti la tine in cort un cuplu care si-o trage(nu-i cunosti),nu mai gasesti manusile(furate evident),berea e apa chioara(apa cu miros de bere),alearga unu' cu motoreta(inconstientu' dreq) prin multime,e plin de"turisti-blatisti"adica aia care se imbata pana dorm pe jos(anu asta au fost dati afara sambata dimineata la brasov)--toate astea mi s-au intamplat in decursul timpului si nu am zis niciodata k nu mai merg la o intrunire!!! Asta e..e frumos, mie imi place asa cu bune si rele!

Cui nu-i convin toate astea sa numai vina frate! sa stea acasa si sa auda de la cei care au fost cum a fost la intrunire. Oricum s-a umplut peisaju' de fitzosi cu R1 si Haiabusa, incaltati cu adidasi galbeni, care au pretentii de hotel...(aia care :"mi-a luat tata motor de 8000 de eu") si care nu stiu cum se schimba o bujie si se dau motociclisti...

In fine astea fiind spuse va doresc o vara minunata fara nici un fel de evenimente...daca ati inteles..asfalt uscat si sper sa ne vedem la intruniri si sa bem o bere d'aia(apa cu miros de bere).

P.S Boierule, nu te lasa tata !!!

 

 

 

Bai nene. La intruniri nu vin doar defecti. Greutatea intrunirilor e data de participarea celor ca Pavel sau ca ceilalti dintre cei ce au scris aici, care simt ca-si pot simti spiritul mai liber, macar timp de 2-3 zile. Astia de care zici tu, adica cei care tureaza fieru', care borasc pe cortul tau, care.. care.. care, ei, astia ar trebui aruncati afara. Placerea unei intruniri consta in a cunoaste tovarasi noi, a "povesti motociclete", a asista sau a participa la jocuri relaxante si de ce nu, a bea o bere in relaxare...

Exaltatii care se menifesta in afara unui minim de respect fata de ceilalti, vor fi dati afara. Inclusiv tu, daca nu esti in stare sa pricepi ca libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea mea.

 

--- Mesaj completat în 26 Feb 2008 09:08 -------------
Frumos ce spui, dar ai omis niste amanunte neinsemnate: UNDE dormi, CE si UNDE maninci (tu si inca 300 de oameni), CE faci in afara de a merge pe sosea ? Mai screme-te un pic si vino cu ceva posibil...

 

 

 

Salutari tuturor in primul rand!Nu fac nici un comentariu in legaturi ca intalnirile de la noi; trec direct la subiect:

Dupa mine o intalnire perfecta sau ideala ar fii in felul urmator:

 

La o data anume se intalnesc un grup mic sau mai mare de motociclisti. Stabilesc un traseu din timp,cu puncte de oprire, cazare si alea alea pe durata a mai multe zile.Spre exemplu: Ne intalnim in Brasov mergem una la Sibiu unde stam peste noapte urmand ca a doua zi sa o luam din loc din nou spre alta destinatie spre exemplu Targu Mures unde mai stam iara o noapte, dupa care in urmatoare zi mergem la Suceava unde stam iara o noapte!

Avantaje:

- scapi de cei care vin "gura casca";

- e exclisivist motociclistilor;

- faci o calatorie si scapi de monotonie;

- asa ii obosesti pe cei care au chef de turat si ambalat motoare;

- nu exista costuri, decat personale;

- si avem timp de a ne cunoaste mai bine intre noi!!!!!!

Dezavantaje:

- necesita o pregatire mai detailiata!

 

Eu zic ca ar fii ceva unic si original, pentru ca nu sa mai facut asa ceva la un nivel mai mare;decat mici iesiri intre prieteni!

 

Eu acum incerc sa faca asa ceva cu un grup de motociclisti incepatori si speram sa iasa ceva interesant!

Numa bine si bafta la "tocat carne" pentru ca sigur e nevoie!

Editat de UrsuCarpatin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti un pic cam arogant sa clasifici toate intalnirile "abureli de 2 lei"? Foarte bine daca tu ai ales sa nu vii, dar nu te lauda cu asta ca si cum esti mai presus decat aia care se duc.

 

Nu cred ca trebuie sa-ti cer tie voie sa-mi spun parerea pe forumul asta. Vad ca imi vanezi posturile pe toate forumurile. Daca nu ai alta treaba, gaseste-ti alt tiz, ca deja m-am saturat de hartzuiala ta. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raman pesimist ca se va schimba ceva in privinta intrunirilor, geaba sunt asa multe, cat timp toate vor fi la fel nu se va schimba nimic.., pana se vor gasi unii mai destepti sa sparga gheata.., dar pana atunci mai este cale lunga, ata ete, voi continua sa m-a duc, mai rar ca e mai dragut :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca majoritatea sunt civilizati, dar sunt catziva cretini dezaxati alcoolici care strica totul. .Daca ar fi security pe bune, de la BGS sa-i dea afara pe distrusii aia cu borala si forjat niprane fara tobe la doua noaptea. .ar fi un pas inainte. .Dar dati afara imediat, si in shuturi. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Bai nene. La intruniri nu vin doar defecti. Greutatea intrunirilor e data de participarea celor ca Pavel sau ca ceilalti dintre cei ce au scris aici, care simt ca-si pot simti spiritul mai liber, macar timp de 2-3 zile. Astia de care zici tu, adica cei care tureaza fieru', care borasc pe cortul tau, care.. care.. care, ei, astia ar trebui aruncati afara. Placerea unei intruniri consta in a cunoaste tovarasi noi, a "povesti motociclete", a asista sau a participa la jocuri relaxante si de ce nu, a bea o bere in relaxare...

Exaltatii care se menifesta in afara unui minim de respect fata de ceilalti, vor fi dati afara. Inclusiv tu, daca nu esti in stare sa pricepi ca libertatea ta se termina acolo unde incepe libertatea mea."

:D :) :)

In primul rand te-as ruga sa mai citesti inca o data textul, pt ca am obs ca nu ai inteles ce am vrut sa spun...evenimentele pe care le-am enumerat nu am zis ca i-mi plac sau le aprob,era vorba de faptul ca daca au loc nu o sa-mi strice mie buna dispozitie sau,si mai rau, sa ma faca sa nu mai vin la intruniri-asta in primul rand,iar in al doilea..aia cu datul afara.. :P unde incepe libertatea ta? :jump:.Sa fim seriosi!!!

Editat de Boaba_bw
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boaba ! Se pare ca ai dificultati la citire. Libertatea ta se termina acolo unde incepe linertatea mea. Adica atunci cind deranjezi mai mult de jumatate din cei din jurul tau, atunci te afli ilegal in arealul de libertate al celor pe care-i deranjezi (si vei fi indepartat). Cind din 10 insi care au un anumit scop, 6 vor intr-un fel si 4 vor intr-altfel, cei 4 vor face ca ceilalti 6.

Ei, la intruniri, cei care tureaza fiarele la 2 noaptea nu sint 4 din 10 ci 2 din 100, iar in cazurile astea.. aia 2 zboara.

Editat de UrsuCarpatin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate tu chiar nu intelegi?

Am zis ca nici mie nu-mi plac personajele respective si cumva ar trebui "anihilate",nu am luat partea nimanui,dar ,ma repet, nimic nu ma va face sa nu mai merg la intruniri...asta era ideea.

In principiu organizatorii ar trebui sa faca niste reguli, nu noi care suntem invitati/participanti.

Si inca ceva-aia" 2 din 100" sunt de regula cunoscuti asa ca s-ar putea face ceva.

 

...era libertate nu"linertate" :lol:

 

Ne vedem la intruniri :burnout: :wave: :crack: :crack: :lol: :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

S-a inceput bine, dar a sfarsit prost discutia asta. Adica asa cam fara o concluzie concreta. Haideti sa incercam o discutie cu caracter constructiv, din care organizatorii sa poata trage usor concluziile vis-a-vis de ceea ce ne dorim si ce nu... Haideti sa nu ne mai certam si sa nu ne mai contram. Haideti sa venim cu propuneri concrete.

Scrieti ce concursuri va captiveaza cel mai tare... sau propuneti voi un concurs nou. Propuneti voi un program anume pt o intrunire, astfel incat sa nu "mai semene intrunirile intre ele". Ma refer la faptul ca unii au scris ca nu mai merg la intruniri ca nu e nimic nou si ca seamana intre ele. Ii astept mai ales pe ei cu propuneri. Poate iese ceva constructiv.

Scrieti cam ce formatii va plac si le-ati vrea la intruniri, dar incercati sa va limitati la ceva accesibil din punct de vedere financiar.

Incercati sa nu mai criticati pe cei care incearca sa faca ceva, haideti sa contribuim cu totii cu idei constructive, ca poate iese ceva frumos.

 

SUCCES!!! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vreo cateva saptamani ma gandesc sa organizez eu singur o intrunire, si o sa imi iasa sigur. Fara muzica, fara tarabe de mancare, fara formatzii de muzica. O intrunire de motociclisti care vor pur si simplu sa se simta bine in compania prietenilor din tzara. Am gasit o locatzie super tare. Faza si mai misto, e in mijlocul padurii, pe un platou suficient de mare incat sa incapa cam totzi motociclistii care vin la o intrunire. Cea mai apropiata casa e la kilometrii distantza, asa ca nu deranjam pe nimeni. Partea proasta e ca nu exista curent, apa curenta, toalete ecologice si dushuri. Dar orice problema se poate rezolva. Mi-ar placea sa nu existe nici o formatzie, si nici tarabe ambulante cu mici. Doar dozatoare de bere. Fiecare sa manance ce isi aduce de acasa, sa nu mai fie nemultzumitzi. O sa fie gratare si fiecare isi prepara ce doreste. Ma mai gandeam ca se poate face un vitzel la protzap, sau chestii de genul asta. Si toata lumea sta in jurul focului la povesti. Ca doar de asta ne intalnim. Turatul motoarelor si datul pe o roata, astea se pot face in fiecare zi.

Poate ca ar semana mai mult cu o petrecere haiduceasca decat cu una moto, dar cred ca o sa iasa bine. Sunt sigur ca nemultzumitzi or sa apara si acolo. Dar cine crede ca nu se simte bine, sa stea acasa.

O sa incerc o intrunire din aceasta in "varianta demo" cu catziva prieteni, si daca iese bine, o facem noi mai mare.

 

P.S. Este o idee personala pe care nu am apucat sa o discut cu membrii clubului din care fac parte (Silver Pistons) si care nu are nici o legatura cu festivalul MotoRRock.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt convins ca nu se scoate profit dintr-o intrunire ba chiar dimpotriva. Si nu orice club isi poate permite.Dar cum sa te faci altfel cunoscut sau cum sa spui ca anul asta nu se mai organizeaza nimic ca da rau imaginii. Asa ca organizarea unei intruniri pt. un club este o chestie de orgoliu de a ne demonstra cat de tari sunt ei. De asta avem atatea intruniri mediocre. Viitorii organizatori ar trebui sa se gandeasca daca treaba asta o pot face foarte bine,daca nu mai bine deloc.

Se incearca multumirea tuturor participantilor lasandu-i sa faca fiecare ce vor, fara reguli este total gresit. Binele meu nu este si binele tau, si invers.

Nu este nici o rusine sa spuneti inainte ca nu avem dusuri, mancare diversificata etc. decat sa ajungem noi acolo si sa constatam ca ne-ati mintit, iar mai apoi sa plecam cu un gust amar. Si daca postati asta inainte nici apa la moara carcotasilor nu le mai dati.

Va salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAS a venit cu propuneri bune:

1- organizatorii sa dea informatii cat mai concrete despre ceea ce vor face: ce trupe canta, ce concursuri au si ce CONDITII ASIGURA.

2- sa afiseze anumite REGULI pt buna desfasurare a festivalului, iar cei care le citesc, sa aiba bunul simt sa le RESPECTE din proprie initiativa, chiar daca beau un pahar in plus. CEI INCAPABILI de acest lucru sa se simta si sa ne scuteasca cu prezenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi ceva, Boierule, eu imi aduc aminte cu mare placere de miniintilnirile de la Mizil, org de VanDamme acum cativa ani, eram doar 20-30 de motoare si o atmosfera cum nu am intalnit-o nicaieri..,vremuri..,daca vei org o intalnire in mijlocul padurii sa te asiguri ca putem intra si cu motoretele pt asfalt :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PAREREA MEA:

Se sustinea in anumite posturi ca intrunirile cam seamana, ca au devenit cam nu_stiu_cum... ok, eu cred ca e din cauza participantilor, care sunt mult mai diversificati decat acum 10-15 ani. Atunci marea majoritate aveau comuniste, se comportau si se distrau caatare. Acum bikerii sunt mult mai diferiti si cu comportament mult mai diferit. Avem posesori de comuniste si de choppere(rockeri pletosi in mare parte) care se distreaza intr-un anumit mod, traiesc motociclismul intr-un anume fel..., apoi sunt posesorii de vitezane(in general cu gel in par, tricou cu gigolo...), care vad fenomenul moto din alta perspectiva, si care iubesc mersul pe-o roata, liniutele si agatzatul pitipoancelor din discoteci. Apoi sunt cei care iubesc noroiul, dealurile si camel trohy...

Asadar, avand 3 mari categorii de bikeri, complet diferiti, nu poti face un festival in care sa-i impaci pe toti...

 

CONCLUZIA MEA:

consta in faptul ca organizatorii ar trebui sa cada de comun acord (la sedinta UCMR), si sa faca intruniri axate pe un anumit specific. Ceva de gen intrunire pt vitezisti cu concursuri de liniute, muzica cu DJ... etc, apoi intrunire de enduristi la padure in varf de deal cu concursuri de indemanare si chestii specifice, intrunire pt bikeri chopperisti, pletosi, barbosi cu rock, concursuri specifice(bautul berii :ok: , tricouri ude :crack: , etc.)

 

P.S: De apreciat in acest sens este intrunirea de la Turda cu motociclete vechi. S-au axat pe un anumit domeniu, participantii au fost iubitori de moto vechi si s-au simtit bine, organizatorii nefiind criticati de speederi sau enduristi...

 

SUCCES!!! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mi se pare o abordare corecta si realista

 

Comunitatea moto s-a polarizat si acest fenomen va continua.

 

In 2007 nu am fost decit la o singura intrunire, tocmai din motivul ca seamana cam mult intre ele (in mare luat, acelasi program, aceiasi oameni, aceleasi discutii/muzici etc) - nu sariti pe mine ca imi place Cargo si/sau alte trupe ce cinta la intruniri.

 

Dar pe de o parte sunt prea multe intruniri...programarea lor "ocupa" aproape fiecacre wknd din mai pina in octombrie...deci "resursa" de participanti este suprasolicitata...

 

Lipsa de tematici mai specifice...combinata cu multimea de intruniri are ca efect scaderea lor calitativa,...

 

Mi-ar placea mai mult sa exite 2-3- maxim 4 intruniri pe an, organizate la nivel national, fiecare cu tematica ei si mai lungi....

O mega-intilnire generala la inceput si sf de sezon....in loc de 200 de motoare sa fie 5000 :ok:

 

2-3 intruniri gen wknd prelungit (de miercuri pina duminica sau kiar de o saptamina) fiecrae cu specificul ei....vitezanele pe linga un aeroport, etc ...pt liniutze...enduristii intr-o zona de noroaie+stinci+ dealuri...chopperistii la un maraton rock K lumea ....etc...cred ca ati prins ideea....

 

asa ceva ar aduna mult mai multi participanti o data, ar aduce trupe mai serioase, ar putea fin invitati mari campioni enduro sau speed, s-ar putea tine seminarii de siguranta in trafic, de enduro, de mers in viteza, ture prin imprejurimi,. mini-campionate de linutze, proectii de filme, expozitii de poze/arta moto, ar veni firme de piese/echipament/tuning serioase cu standuri...etc etc etc

 

desigur ca nu trebuie uitat ca in marile orase din RO sunt si cite 2-3-4 cluburi, grupuri si grupari care fiecare are mindria si placerea si onoarea de a organiza o intrunire, si rar colaboreaza bine intre ei....dar cred ca timpul si "piata" intrunirilor moto va avea o evolutia asemanatoare cu ceea de fffff pe scurt am descris mai sus.

 

asfalt uscat si bere rece:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...