Sari la conținut

Cereri pentru comuniste


madcox

Postări Recomandate

Domnilor, mai pun si eu intrebare intrebatoare (ca nu ma doare gura): nu are nimeni un cric lateral (laba de gisca) pentru Ij (Jupiter)??

 

Ca pina acum nu am aflat decit ca se cauta si nu se gaseste nici ioc...

Si cum am pus amortizoare de 56 in locul alora de Jupiter4, cum sa va spun ca nu mai e chiar asa de simplu de pus motoreta pe cricul central? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare care aveti sau cunoasteti pe cineva care mai are cate ceva piese de ij(izh) 56, asi avea nevoie in principal de un rezervor care sa nu fie foarte, ruginit la interior? ; ca am si eu unul dar curge rugina din el, sau capacele de aluminiu care acopera carburatorul, capac aluminiu pinion spate sau tobe ! dau lada de bere, sau platesc .numai bine!

 

am sa pun o fotografie cu tipul motocicletei care se observa de ce piese am nevoie

post-16980-1220479138_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, mai pun si eu intrebare intrebatoare (ca nu ma doare gura): nu are nimeni un cric lateral (laba de gisca) pentru Ij (Jupiter)??

 

Salut. Nu pot sa te ajut decat cu placuta care prinde motorul si are si suportul pt cric, daca il vrei e al tau te costa doar transportul vreo10 lei. Numa bine.

 

salutare care aveti sau cunoasteti pe cineva care mai are cate ceva piese de ij(izh) 56, asi avea nevoie in principal de un rezervor care sa nu fie foarte, ruginit la interior? ; ca am si eu unul dar curge rugina din el, sau capacele de aluminiu care acopera carburatorul, capac aluminiu pinion spate sau tobe ! dau lada de bere, sau platesc .numai bine!

Cernobal,pot sa iti dau capacele de aluminiu de pe IJ-ul meu, nu le mai folosesc. Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Salut. Nu pot sa te ajut decat cu placuta care prinde motorul si are si suportul pt cric, daca il vrei e al tau te costa doar transportul vreo10 lei. Numa bine."

 

 

Salutare!

 

Da, bineinteles ca vreau, m-am uitat jos la motor si placuta de la al meu nu are nici macar suport pt cric :D

 

Mersi frumos, dau pm cu adresa

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor, mai pun si eu intrebare intrebatoare (ca nu ma doare gura): nu are nimeni un cric lateral (laba de gisca) pentru Ij (Jupiter)??

 

Ca pina acum nu am aflat decit ca se cauta si nu se gaseste nici ioc...

Si cum am pus amortizoare de 56 in locul alora de Jupiter4, cum sa va spun ca nu mai e chiar asa de simplu de pus motoreta pe cricul central? :D

Salut -posibil sa ai sudat pe cadru linga cricul mare suportul pentru ala mic ,eu am facut duar cricul aprox ca la SUZIpost-33671-1220561432_thumb.jpgpost-33671-1220561388_thumb.jpg nu am alta imagine mai clara. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut -posibil sa ai sudat pe cadru linga cricul mare suportul pentru ala mic ,eu am facut duar cricul aprox ca la SUZIpost-33671-1220561432_thumb.jpgpost-33671-1220561388_thumb.jpg nu am alta imagine mai clara. :D

 

Da, am observat si pe ala dar nu eram sigur ca pentru cric e

 

Oricum montez si suportul pentru ala care mere in fata, ca oricum nu am nici un fel de cric si o sa pot pune de care cric gasesc (daca o sa gasesc :ph34r: )

 

PS :tu l-ai facut? pai se poate adapta de pe la vre-o alta moto? :rolleyes:

 

Domnilor, mai vin cu o cerseala... :D

 

Are cineva o pereche de amortizoare spate de Jupiter3? sau de Festival? Nu tre sa fie in stare perfecta, "paharele" metalice, arcurile si rondelele care tin arcurile trebe

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As avea si eu nevoie de o piesa pt un motor de Simson Sport. Este acel capac ce desparte pinionul de la distributie de ambielaj. Nu stiu exact cum se cheama. V-oi atasa o poza pt o identificare cat mai usoara. Daca are cineva asa ceva si vrea sa-l si vanda este perfect. Multumesc anticipat

post-25432-1221165152_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca imi ies treburile am sa-ti dau ce piesa vrei de la simson

 

Sal, daca iti ies treburile, ai cumva un far complet cu vitezometru, eventual fara contact? Pe bani bineinteles.

 

Mersi, asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal're....am si eu o intrebare.....stiti cumva cum pot trece un cz de 250 de 6v p 12v..?va rog...pt k stau si ma uit la el..c mi s a ars releu ...mersi :laugh:

Nu cred ca nu gaseste Dany si releu pe 6V ( eu aveam unul de Jawa) cu trecutul pe 12 V treaba cam costisitoare trebe dinam( s-au alternator) de 12 V releu bobina de inductie becuri claxon. Probabil mai simplu cu un magnetou de Minsk s-au Voshod.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este problema de bani...problema este ca nu stiu cum se pune un magnetou..am mai auzit varianta cu minsk sau voshvod...dar daca cumpar unu cade pe ssuportu de prindere??eu am mai auzit varianta ..cu stator si rotor de ij...merge??

Editat de draky90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu este problema de bani...problema este ca nu stiu cum se pune un magnetou..am mai auzit varianta cu minsk sau voshvod...dar daca cumpar unu cade pe ssuportu de prindere??eu am mai auzit varianta ..cu stator si rotor de ij...merge??

E bine sa treci pe 12, gasesti piese usor,fiabilitate marita,nu cred ca scapi fara placa de adaptare. La ij mi-a luat 50 ron un strungar, cu mat lui,pt o adaptare de magnetou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema este ca unde stau eu...sunt prea putini motociclisti...ba chiar mai deloc...si nu am cu cine sa ma "sfatuiesc"..singur nu prea stiu eu sa ma apuc de ea...mai ales daca este vb de modificat....daca as trece'o pe 12v....as avea bubini de la ts ...releu etc..etc

Editat de draky90
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema este ca unde stau eu...sunt prea putini motociclisti...ba chiar mai deloc...si nu am cu cine sa ma "sfatuiesc"..singur nu prea stiu eu sa ma apuc de ea...mai ales daca este vb de modificat....daca as trece'o pe 12v....as avea bubini de la ts ...releu etc..etc
S-ar putea sa se potrivbeasca la Jawa( este topic cu Jawa) ceva alternator fara multe adaptari.De adaptat nu este usor .

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema este ca unde stau eu...sunt prea putini motociclisti...ba chiar mai deloc...si nu am cu cine sa ma "sfatuiesc"..singur nu prea stiu eu sa ma apuc de ea...mai ales daca este vb de modificat....daca as trece'o pe 12v....as avea bubini de la ts ...releu etc..etc

Mai intreaba aici. E f greu la 2 cilindri sa pui magnetou de voschod/minsk pt ca trebuie sa pui 2 bobinute senzor+ 2 napolitane sau de modificat rotoru='utopic'

Pune alternator ca merg bobinele si releul, platou cu 2 platini sau 1-2 senzori si aprinderi tranzistorizate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai intreaba aici. E f greu la 2 cilindri sa pui magnetou de voschod/minsk pt ca trebuie sa pui 2 bobinute senzor+ 2 napolitane sau de modificat rotoru='utopic'

Pune alternator ca merg bobinele si releul, platou cu 2 platini sau 1-2 senzori si aprinderi tranzistorizate

Din cate am inteles este vorba de un CZ 250 monocilindru deci merge fara probleme un magnetou

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...