Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut, am cartea de identitate de anglia si doresc sa inmatriculez motocicleta pana la sfarsitul lunii. Cartea arata ca in imagine, vreau sa o traduc, dar nu mai tin minte daca trebuie sa fie traducere legalizata sau doar cu stampila de la traduceri autorizate.

Contractul de vanzare dintre cel de la care am luat-o si englez este tradus, nu stiu daca imi trebuie, eu am factura de achizitie. ms

 

Carte-identitate-Anglia.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut! Care este procedura de inscriere in circulatie a unei motociclete aduse dintr-o tara UE acum 5 ani, neinmatriculata si actele pierdute ?

Ma intereseaza strict procedura, costuri si durata, fara comentarii care nu-si au rostul.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa cumperi asa ceva, uita instant de afacerea asta. Lasa sa umble dupa acte vânzătorul si cand le are in regulă, o cumperi. 

Daca e a ta deja, e posibil sa mearga sa dai niste declaratii pe propria raspundere. Iar politia sa faca cercetari amănunțite, care pot dura si vreo 2 ani. Cel putin asta mai scrisesera unii baieti pe forum acum ceva timp.

 

 In altă ordine de idei, actele din tara de origine nu se pot duplica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 10.10.2019 la 8:46, TrekOut a spus:

Salut, am cartea de identitate de anglia si doresc sa inmatriculez motocicleta pana la sfarsitul lunii. Cartea arata ca in imagine, vreau sa o traduc, dar nu mai tin minte daca trebuie sa fie traducere legalizata sau doar cu stampila de la traduceri autorizate.

Contractul de vanzare dintre cel de la care am luat-o si englez este tradus, nu stiu daca imi trebuie, eu am factura de achizitie. ms

 

Carte-identitate-Anglia.jpg

Citat

Traducere autorizată, nu legalizată. 

Nu cred ca mai trebuie traduse.

Tocmai ce am inmatriculat mobra si nu mi-a cerut nimeni nimic tradus.

60 lei aruncati in vant, mi-a si tradus combustibil: "Petrol" =motorina.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

14 hours ago, john17 said:

Dacă țin bine minte doar la taxe și impozite a fost nevoie de acte traduse, la rar și înmatriculări nu. Dar sigur au trebuit undeva. 

Fix asa imi amintesc si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare comunitate, sunt rezident in Germania si am o motocicleta inmatriculata pe numele meu aici. As vrea in viitorul apropiat sa o trimit in Romania si sa o inmatriculez acolo tot pe numele meu. Stie cineva oare care e cea mai simpla procedura pentru a face asta? si cam care ar fi pasii? Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut masina de pe numele meu dintr-o tara UE in Ro. A fost fix procedura de la "vanzare-cumpărare autovehicul inmatriculat in UE" de pe site-ul DRPCIV. Ca act de vanzare-cumpărare am dus actul original de cumparare din reprezentanță, tradus.

P.S. radierea din DE se face automat prin DRPCIV dupa ce le predai placuta de înmatriculare si brief-urile in original.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare

Am am si eu o intrebare, poate cineva s-a confruntat cu aceasta dilema.
Vreau sa cumpar o motocicleta din strainatate (Polonia).
Proprietarul,are toate actele motocicletei (carte si talon,nr de inmatriculare) doar ca nu ii inscris pe numele lui. (cica doar din 2020 obliga statul polonezi pe cetateni sa inscrie motorul pe ei)
Proprietarul a cumparat motorul  din showroom si are factura si un alt contract intre proprietarul din actele motorului si showroom.
(la final o sa am 3 contracte de V-C : intre proprietarul #1 si showroom, intre  showroom si proprietar #2 si proprietar #2 si mine)
Intrebarea ii, credeti ca o sa am probleme cu inmatricularea in tara ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna ziua,

Am o intrebare, care sunt pasii care ar trebui facuti ca sa pot inmatricula o motocicleta care are CIV si Verificare Tehnica.

Traducrea se face doar dupa actele de provenieneta ale motocicletei (factura fiscala) sau si dupa CIV-ul motocicletei din U.E.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îți trebuie civ românesc pt înmatriculare.

 

Cam 400-500 lei costă toate operațiunile la rar. (Ți se face și ITP, chiar daca are din alta tara și inca e valabil)

Poți ajunge acolo cu numere roșii sau cu platforma/împinsă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salutare! Intentionez sa cumpar o motocicleta si am o nelamurire. Motocicleta pe care vreau sa o cumpar nu este inmatriculata pe numele actualului proprietar, doar trecuta la primarie, in talon este trecut fostul proprietar. Eu daca o cumpar pot s-o inmatriculez pe numele meu cu fiscalul de la actualul proprietar? Sau am nevoie de fiscalul proprietaru;ui din acte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.05.2020 la 17:20, Alex28 a spus:

am nevoie de fiscalul proprietaru;ui din acte

Din cate stiu ai nevoie de succesiunea completa de acte intre proprietarul din acte, intermediar(i) si tine. Adica actele de vanzare-cumparare si certificate fiscale (cu datele de la momentul respectiv) sau contracte stampilate de taxe si impozite.

1 oră în urmă, einstein1984 a spus:

nu se mai da nici un fiscal, se da o stampila pe contract

L-ai lamurit relativ... :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se da urmatorea problema:

- buletin de Bucuresti schimbat in 2019

- bunurile (motocicleta si masina) luate in evidenta popesti leordeni taxe si impozite

- certificatele de inmatrictulare (moto si masina) cu vechea adresa din popesti leordeni

- bineinteles, numerele de inmatriculare cu IF

 

Motorul se vinde si pentru a putea face rost de certificat fiscal, a trebuit sa:

- fac cerere de mutare bunuri din popesti leordeni pe Sectorul 1

- trebuie sa astept 2-3 zile sa-si faca treaba ilfovenii, apoi ma duc cu dosarul la taxe si impozite sect 1 unde inregistrez bunurile

- scot un certficat fiscal si sanatate

 

Intrebare 1: trebuie sa ma duc si la DRCIPV sa schimb taloanele si implicit nr de inmatriculare? eu cred ca da, daca vreau sa fie totul struna.

Intrebare 2: Adaug intrebarii 1 si aici e cheia - daca nu ma duc sa schimb talonul (ce are vechea adresa) si-l voi da cumparatorului, acesta va avea o problema cand se va duce la inmatriculari tinand cont ca:

- vanzatorul (adica eu) are sediul in B, viza fiscala de B

- talonul moto figureaza pe pop. leordeni (nu coincid datele)

 

Domnul foarte amabil de la taxe si impoz pop leordeni mi-a spus soto ca nu va fi nicio problema la inmatriculari (care nu raspunde la telefon momentan :) )

 

Apreciez domnilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, SuzukiRf600R a spus:

Intrebare 2:

 

Eu zic sa nu risti. Uite exemplul personal: prin 2014 talonul la conserva in sectorul 5, iar CI in sectorul 6. M-a oprit politia si mi-a spus ca ar trebui sa merg la DRCPIV sa schimb adresa si in talon. In plus, poate vreau s-o vand si trebuie sa am aceeasi adresa pe toate. 

Ce-i drept, era acum 6 ani... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci. Cred ca mi-ai raspuns cu ....poate vreau s-o vand si trebuie sa am aceeasi adresa pe toate.

Probabil ca voi face si eu acelasi lucru daca este imperios necesar. totusi a fost acum 6 ani...mai nou cineva? da mai bine cineva?? :d 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, SuzukiRf600R a spus:

 

Treaba i foarte simpla. TI-ai schimbat domiciliul in buletin? Daca da, atunci toate bunurile se trec pe noua adresa, cat si toate actele. Aici intra inclusiv declarat la impozit masina, casa, moto, cat si schimbat buletin, permis-daca ai model vechi cu domiciliu pe el. APOI,la schimbarea adresei de domiciliu, se schimba si actele de inmatriculare. Esti obligat sa faci asta, ia uite aici lista:

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab132bbfa4e9422012c2b96

Ai si un termen legal parca, si o amenda by default, daca n-ai facut asta in timp util. De cautat pe gogu, dar stiu ca asa era, aveai x zile.

 

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...