Sari la conținut

Postări Recomandate

1 oră în urmă, joby_toss a spus:

Hmm...urmeaza sa inmatriculez o rabla (cu 4 roti) din Germania...mi-ai stricat seara... :( 

 

In Bucuresti exista firme care se ocupa cu operatiuni cu masini.

Eu am tot lucrat cu una dintre ele pentru diverse operatiuniu inclusiv cu masinni aduse din UE: Delta Inmatriculari.

Le duci actele asa cum le ai, semnezi o procura pentru ei la notariat (chestie de 5 minute) si te cheama cand sa treci sa iei talonul si numerele.

La RAR m-am dus personal pentru ca eram interesat sa aflu daca masina sau mobra are ceva probleme.

Pretul era undeva in jur de 250 Lei.

 

Referitor la CMR: am adus Goldwing-ul pe camion si cand am prezentat CMR-ul nu stia militianul ce sa faca cu el asa ca mi l-a dat inapoi. 🤣

Mai exista o varianta in locul CMR-ului: Spui ca ai adus-o pe remorca moto si anexezi la declaratia pe propire raspundere o copie dupa un talon de remorca moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iar - în București cel puțin - toate taxele (certificat și numere, preferențiale au ba) se achită la ghișeu la depunerea actelor. În schimb nu am cunoștință de proceduri diferite pt moto față de auto privitor la țidula de la anaf, mie mi-a trebuit la moto, dar nu am mai înmatriculat recent moto din import. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, john17 said:

Iar - în București cel puțin - toate taxele (certificat și numere, preferențiale au ba) se achită la ghișeu la depunerea actelor....

Se mai poate plati la ghiseu doar taxa aferenta placutelor de inmatriculare, dar nu si cea a certificatului de inmatriculare. TAXE DRPCIV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 minutes ago, vlad.alexandru said:

Se mai poate plati la ghiseu doar taxa aferenta placutelor de inmatriculare, dar nu si cea a certificatului de inmatriculare. TAXE DRPCIV

 

Confirm, am platit eu vineri seara pentru o inmatriculare, am avut noroc ca vis-a-vis de DRPCIV este cladirea SERICO care are la intrare un robotel de plati diverse printre care si taxa certificatului de inmatriculare. Se poate plati cu cardul sau numerar dar atentie ca aparatul nu da rest, 49 lei taxa plus 6 lei comision.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va intreb si pe voi ca sunt in dubii...

Inmatricularea definitiva a unei masini aduse din Germania, dar avand deja numerele rosii scoase la Cluj, mai necesita ANAFul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.11.2020 la 10:49, Georgica_Popescu a spus:

Da ! 

Si atentie ca-ti trebuie si fiscalul de la cel care a scos numerele 😁

 

 

Am fost ieri la inmatriculari. Nu au solicitat actul. Nici fiscalul acela.

 

In plus fusesem la ANAF si mi-a transmis doamna de acolo ca daca contractul este cu persoane avand domiciliul in Romania, nu e necesara scoaterea documentului de catre mine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ajuta pe cineva aceasta informatie: Motocicleta mea a fost adusa din afara si a venit cu o firma de transport colete, iar pentru taxe reduse nu a fost facut CMR. Asta inseamna ca am mers pe premisa ca proprietarul a venit cu ea pe roti din tara de origine(pentru ca nu aveam act de transport, doar un AWB sifonat care nu cred ca ajuta). La ghiseul de la DRPCIV unde am lasat toate actele, politistul s-a uitat de multe ori pe acte, si cu greu m-a "crezut" ca proprietarul a venit cu motocicleta, 3500km in luna Oct 😁

Editat de CristiaNNNw0w
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, CristiaNNNw0w a spus:

Poate ajuta pe cineva aceasta informatie: Motocicleta mea a fost adusa din afara si a venit cu o firma de transport colete, iar pentru taxe reduse nu a fost facut CMR. Asta inseamna ca am mers pe premisa ca proprietarul a venit cu ea pe roti din tara de origine(pentru ca nu aveam act de transport, doar un AWB sifonat care nu cred ca ajuta). La ghiseul de la DRPCIV unde am lasat toate actele, politistul s-a uitat de multe ori pe acte, si cu greu m-a "crezut" ca proprietarul a venit cu motocicleta, 3500km in luna Oct 😁

Dragul meu, chiar nu stii despre ce vorbesti.

CMR a facut soferul ca altfel o beleste daca il prinde cu marfa nedeclarata. Si nici nu trebuie sa il scotoceasca: il suie pe cantar si verifica masa marfii din acte cu ce se vede la cantar. Si crede-ma ca la 180-200 Kg ''se sesizeaza organul''.

 

Macar poti sa ne luminezi si pe noi: despre ce taxa redusa este vorba? De nu ti-a facut CMR?

 

Macar ai habar ce inseamna AWB si CMR? AWB-ul este document de transport. La fel precum este si CMR-ul.

AWB= Air Way Bill. Se utilizeaza la transport aerian dar a fost preluat de catre toti transportatorii gen DHL, TNT, FAN, CARGUS etc, chiar daca nu se transporta mereu pe calea aerului.

CMR vine din franceza Convention relative au contrat de transport international de Marchandises par Route  si este specific transportului rutier. Pe romaneste i se mai spune scrisoare de trasura.

La transportul naval se foloseste Conosamentul.

Si toate au in spate niste tratate privind raspunderea transportatorului.

Pentru info: documentul de transport indica proprietarul marfii, nu factura.

 

Daca mobra ar fi fost venita pe roti, omul de la ghiseu iti cerea tablele de inmatriculare. Fie cele provizorii pe care le gasea in actele de radiere, fie pe cele originale.

In plus daca venea pe roti cu numere originale, nu figura scoasa din evidenta in tara de unde a plecat si atunci era buba mare.

 

Alte povesti din seria 1001 de nopti mai ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Silver Arrow a spus:

Dragul meu, chiar nu stii despre ce vorbesti.

CMR a facut soferul ca altfel o beleste daca il prinde cu marfa nedeclarata. Si nici nu trebuie sa il scotoceasca: il suie pe cantar si verifica masa marfii din acte cu ce se vede la cantar. Si crede-ma ca la 180-200 Kg ''se sesizeaza organul''.

 

Macar poti sa ne luminezi si pe noi: despre ce taxa redusa este vorba? De nu ti-a facut CMR?

 

Macar ai habar ce inseamna AWB si CMR? AWB-ul este document de transport. La fel precum este si CMR-ul.

AWB= Air Way Bill. Se utilizeaza la transport aerian dar a fost preluat de catre toti transportatorii gen DHL, TNT, FAN, CARGUS etc, chiar daca nu se transporta mereu pe calea aerului.

CMR vine din franceza Convention relative au contrat de transport international de Marchandises par Route  si este specific transportului rutier. Pe romaneste i se mai spune scrisoare de trasura.

La transportul naval se foloseste Conosamentul.

Si toate au in spate niste tratate privind raspunderea transportatorului.

Pentru info: documentul de transport indica proprietarul marfii, nu factura.

 

Daca mobra ar fi fost venita pe roti, omul de la ghiseu iti cerea tablele de inmatriculare. Fie cele provizorii pe care le gasea in actele de radiere, fie pe cele originale.

In plus daca venea pe roti cu numere originale, nu figura scoasa din evidenta in tara de unde a plecat si atunci era buba mare.

 

Alte povesti din seria 1001 de nopti mai ai?

Nu stiu ce frustrari ai dezvoltat si care este motivul din cauza caruia iti expui in asa fel ideile si ... sincer nici nu este problema mea. 

Multumesc pentru explicatia referitoare la AWB, respectiv CMR.

 

Ca sa te luminez:

1) transportul era cu 100-150€ mai scump daca firma de transport imi facea CMR (din ce mi-au zis ei). AWB a fost facut pentru ca era mai ieftin(nu am cunostinte in domeniu, asta e ce mi-au spus ei)... am actul in fata, dar daca stii mai bine, felicitari. 

2)Aveam placuta de inmatriculare din tara de origine, pentru ca de acolo se radiaza dupa ce o inmatriculez eu, deci am lasat placuta de numar din tara de origine.

 

Seara faina

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15 minutes ago, Silver Arrow said:

Alte povesti din seria 1001 de nopti mai ai?

Am eu una, cu motocicleta mea: scoasa la licitatie (usor lovita) de asiguratorul neamt, adusa de samsar cu contract in alb direct cu proprietara nemtoaica, fara numar pe ea; la DRPCIV am dat o declaratie pe propria raspundere ca am adus-o pe platforma fara numere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, AdrianB1 a spus:

Sigur, si care e informatia? Ca nu stii sa legi 2 cuvinte ca sa scrii o chestie clara, se poate confirma. 

Informatie poate folositoare pentru cineva si pe care eu nu am gasit-o nicaieri, este ca poti si fara un act de transport sa mergi la ghiseul DRPCIV pentru eliberare numere de RO. Nu stiu daca e valabil peste tot, sau a fost indulgent nenea, dar m-am gandit ca poata ajuta. Nu inteleg, de unde atata hate?!

 

Editat de CristiaNNNw0w
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator goe 75
10 minutes ago, XaeL said:

Am eu una, cu motocicleta mea: scoasa la licitatie (usor lovita) de asiguratorul neamt, adusa de samsar cu contract in alb direct cu proprietara nemtoaica, fara numar pe ea; la DRPCIV am dat o declaratie pe propria raspundere ca am adus-o pe platforma fara numere.

 

Pai si nu se sesizeaza vreun organ pentru declaratie falsa si uz de fals?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, goe 75 a spus:

 

Pai si nu se sesizeaza vreun organ pentru declaratie falsa si uz de fals?

E o poveste din seria aia cunoscuta 😥

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, einstein1984 a spus:

Informatia e ca desi ai folosit un transportator care lucreaz la gri (sau negru), ai comis un fals in declaratii si ai scapat. Dar daca dadeai de un politist care se plictisea, putea intreba la ce punct TF ai intrat in tara (se scaneaza talon si buletin) si te cam dovedea ca nu e cum ai declarat tu. 

  Tu ai rezolvat problema, dar exista si samsari care-ti dau copie dupa talonul remorcii, declaratia si ce trebuie. 

E una dintre cele mai mari companii de transport din romania, cu puncte de lucru si depozite in multe tari din UE.. nu stiu cum lucreaza sincer, nu m-am documentat foarte mult, a fost o chestie de cum rezolv mai repede... 

Nu am zis ca e o solutie buna, am zis cum am rezolvat eu. In cazul in care cineva are parte de o situatie asemanatoare, poate ajuta informatia...

Editat de CristiaNNNw0w
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, CristiaNNNw0w a spus:

Nu stiu ce frustrari ai dezvoltat si care este motivul din cauza caruia iti expui in asa fel ideile si ... sincer nici nu este problema mea. 

Multumesc pentru explicatia referitoare la AWB, respectiv CMR.

 

Ca sa te luminez:

1) transportul era cu 100-150€ mai scump daca firma de transport imi facea CMR (din ce mi-au zis ei). AWB a fost facut pentru ca era mai ieftin(nu am cunostinte in domeniu, asta e ce mi-au spus ei)... am actul in fata, dar daca stii mai bine, felicitari. 

2)Aveam placuta de inmatriculare din tara de origine, pentru ca de acolo se radiaza dupa ce o inmatriculez eu, deci am lasat placuta de numar din tara de origine.

 

Seara faina

 

 

Foarte corect. I-ai dat placuta originala, talonul si CIV originala. In acest caz nu ai nevoie de nici un document de transport.

Ce o fi ciudat sa mergi in Octombrie cu mobra?

Aia cu taxele este vrajeala. Ti-a adus omul mobra ''la negru''. Adica bagat banii la buzunar fara sa iti mai faca factura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, Silver Arrow a spus:

Foarte corect. I-ai dat placuta originala, talonul si CIV originala. In acest caz nu ai nevoie de nici un document de transport.

Ce o fi ciudat sa mergi in Octombrie cu mobra?

Aia cu taxele este vrajeala. Ti-a adus omul mobra ''la negru''. Adica bagat banii la buzunar fara sa iti mai faca factura.

Exact, ma bucur ca acum s-a inteles situatia. Ti-am zis, eu am spus ce info aveam de la ei pentru ca nu am cunostinte in domeniu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, goe 75 said:

 

Pai si nu se sesizeaza vreun organ pentru declaratie falsa si uz de fals?

Pai ce a fost fals in declaratia mea? In postarea de mai sus m-am exprimat, ce-i drept, un pic gresit: nu am declarat ca am adus-o EU pe platforma, ci ca A FOST ADUSA pe platforma, fara numere. Ceea ce este perfect adevarat.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, CristiaNNNw0w a spus:

Informatie poate folositoare pentru cineva si pe care eu nu am gasit-o nicaieri, este ca poti si fara un act de transport sa mergi la ghiseul DRPCIV pentru eliberare numere de RO. Nu stiu daca e valabil peste tot, sau a fost indulgent nenea, dar m-am gandit ca poata ajuta. Nu inteleg, de unde atata hate?!

 

Credeam ca informatia e ca s-a mirat politistul ca merge cineva toamna cu motocicleta, din ce ai scris tu se putea intelege orice.

 

Hate...? doar atat te duce capul. Nu e nici un hate, e doar o observatie de natura empirica asupra unei stari de fapt. De facto ai descoperit ca apa e uda, dar nu stiai tu asta si te-ai grabit sa impartasesti cunostintele si altora. Felicitari, ai vreo cateva postari in plus care nu conteaza la nimic. In schimb daca o citesti pe asta e un bine facut umanitatii, ti-ar putea da de gandit si desi e dureros, pe termen lung s-ar putea sa aibe efecte benefice incredibile in acest moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, AdrianB1 a spus:

Credeam ca informatia e ca s-a mirat politistul ca merge cineva toamna cu motocicleta, din ce ai scris tu se putea intelege orice.

 

Hate...? doar atat te duce capul. Nu e nici un hate, e doar o observatie de natura empirica asupra unei stari de fapt. De facto ai descoperit ca apa e uda, dar nu stiai tu asta si te-ai grabit sa impartasesti cunostintele si altora. Felicitari, ai vreo cateva postari in plus care nu conteaza la nimic. In schimb daca o citesti pe asta e un bine facut umanitatii, ti-ar putea da de gandit si desi e dureros, pe termen lung s-ar putea sa aibe efecte benefice incredibile in acest moment.

Esti mirific! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, CristiaNNNw0w a spus:

Informatie poate folositoare pentru cineva si pe care eu nu am gasit-o nicaieri, este ca poti si fara un act de transport sa mergi la ghiseul DRPCIV pentru eliberare numere de RO. Nu stiu daca e valabil peste tot, sau a fost indulgent nenea, dar m-am gandit ca poata ajuta. Nu inteleg, de unde atata hate?!

 

Pai tocmai asta este problema:  informatia nu este utila, fiind eronata.

Tu ai mers la DRPICV cu numerele de inmatriculare, de aceea nu ai avut nevoie de un document de transport.

Haide sa iti spun si utilitatea unui CMR: daca se intampla vreo incurcatura ca camionul pe drum, in baza CMR-ului poti ridica pretentii asupra bunului distrus sau disparut.  Fara CMR marfa nu exista. De altfel sa stii ca persoana (fizica sau juridica) trecuta in documentul de transport, fie el CMR, AWB sau Conosament, este proprietarul marfii si doar lui i se poate preda.

Tu ai mers la risc ca sa economisesti 100-200 €. Este dreptul tau, dar nu este nevoie sa ii faci reclama pe aici.

Nenea de la inmatriculari nu a fost indulgent, ci a respectat procedura. Pentru ca daca ar fi indulgent si mobra s-ar dovedi ciordita a bagat-o pe maneca.

 

Daca chiar vroiai sa dai o informatie utila, puteai sa spui ca daca nu exista un document de transport, si mobra nu are numere fiind radiata din circulatie in tara de unde a venit, se poate anexa la acte un copie talon remorca transport moto si sa se dea o declaratie cum ca a fost adusa pe remorca.

 

Nu cred ca propunerea sa o transporti la negru a venit din partea companiei aceleia mari, ci din partea unui agarici sau a unui sofer .....

Pe romaneste a facut si soferul o mica hotie din buzunarul companiei. Si tu ai pus umarul la ea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...