Sari la conținut

Postări Recomandate

Acum 2 minute, apriliacluj a spus:

daca nu a mai fost inmatriculat in UE, e cam nasol,

trebuie sa respecte normele de poluare  EURO5 ca sa fie inmatriculabil!!

trebuie sa aibe CIV cu cartonul ala galben pa care se specifica valabilitatea ITPului,

plus certificat de autenticitate

si COC daca e vehicul nou ce nu a mai fost inmatriculat

Am inteles  - deci la cartonul galben si la cerificatul de autenticitate intervine RAR-ul. Am sa verific si norma Euro cu vanzatorul.  Multumesc frumos. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

6 minutes ago, 3.14 said:

DAca pastrezi numerele , si nu sunt terfelite rau , ti le da inapoi tantica de la ghiseu . Insa e musai sa  le arati

Restul de acte , in cca 3 ore .

Asta luna trecuta pe 22 parca 

Nu pastrez. Vreau preferențiale. Tot 3 ore?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, 3.14 said:

La preferentiale predai numerele vechi .

Nu stiu timpul de asteptare .

Hai ca in final au răspuns la DRPCIV. Tot 2-3 ore si la preferentiale daca am programare online si este pana in ora 15.00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare

Dupa noile cerinte de la DRPCIV, nu se mai solicita fisa de inmatriculare pt vehicule din UE care au mai fost inmatriculate, in schimb se cere,  "înscrierea numărului de înregistrare în Registrul de evidenţă a mijloacelor de transport supuse înmatriculării/înregistrării, pe actul de înstrăinare-dobândire."

 

Mi se pare ciudat sa puna viza la primarie, pe o hartie scrisa de mana, care e si in nemteste.

 

A mai inmatriculat cineva motoare/ masini dupa noile reguli?

 

Mersi

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, zo10000 a spus:

Salutare

Dupa noile cerinte de la DRPCIV, nu se mai solicita fisa de inmatriculare pt vehicule din UE care au mai fost inmatriculate, in schimb se cere,  "înscrierea numărului de înregistrare în Registrul de evidenţă a mijloacelor de transport supuse înmatriculării/înregistrării, pe actul de înstrăinare-dobândire."

 

Mi se pare ciudat sa puna viza la primarie, pe o hartie scrisa de mana, care e si in nemteste.

 

A mai inmatriculat cineva motoare/ masini dupa noile reguli?

 

Mersi

 

 

Salut,

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab1302cfa4e9422012c2b81

 

Teoretic se simplifica treaba. CEi de la taxe trebuie sa isi faca un registru, cum era si normal, respectiv sa puna langa VIZA lor, si numarul de inregistrare al CVC in registru.  Fiindca ei prin lege sunt obligati ca in momentul in care primesc in evidenta un CVC, sa comunice la drpciv in 5 zile tranzactia. SI asta de ceva ani de zile deja, dinainte de pandemie. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, Adrian M. a spus:

Salut,

https://www.drpciv.ro/document-details/inmatriculari/5ab1302cfa4e9422012c2b81

 

Teoretic se simplifica treaba. CEi de la taxe trebuie sa isi faca un registru, cum era si normal, respectiv sa puna langa VIZA lor, si numarul de inregistrare al CVC in registru.  Fiindca ei prin lege sunt obligati ca in momentul in care primesc in evidenta un CVC, sa comunice la drpciv in 5 zile tranzactia. SI asta de ceva ani de zile deja, dinainte de pandemie. 

 

Teoria am inteles-o si eu. Eram curios daca intr-adevar asa se intampla si in realitate. Ca pe site-ul de la DRPCIV si pana acuma scria ca taxa nu stiu care se poate plati si la ghiseu, problema era cand apareai acolo si te trimitea militianul la CEC.

 

Deci, a inmatriculat cineva vehicul in conditiile astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdată am fost la taxe și impozite. Unde cer în continuare copii după buletin etc., cică doar anaf nu mai are voie să ceară... 🤬 :moron:

La înmatriculare or mai trebui? Că mi-aș lua un i8 dacă aș avea câte 100€ pt fiecare din copiile de buletin duse încoa încolo în ultimii 2 ani! 🤬

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: doresc sa achizitionez un Aprilia Tuono V4 1100 model 2020, nou-nout, adus din Germania dar neinmatriculat in Romania. 

Am inteles ca s-ar putea sa am probleme la omologare din cauza Euro 5 - ma poate lamuri cineva ce ar trebui sa verific inainte sa achizitionez motocicleta? 

Multumesc! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

33 minutes ago, ENEOS said:

 

Și cred că plătești și tva, că e nouă. 

Nu mai stiu unde am vazut , dar 100% este o limita minima de km unde mobra este considerata noua . ...parca sa zic 2500 km , sau mai mult ...tre cercetat ., dar sigur e o limita , tocmai pentru a evita frauda .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare colegi,

se da următoarea problema: am o motocicleta adusa în țară în 2007, carte scoasă dar nu a fost înmatriculată niciodată. Am fiscal de la fostul proprietar, am trecut motoreta la mine pe rol.... Din ce am citit pe site-ul DRPCIV trebuie sa fac dovada ITP.... Întrebare: trebuie sa mă duc cu Mobra la RAR pentru ITP sau se poate face la orice stație? A mai trecut careva prin așa ceva? Menționez ca motoreta funcționează perfect, e stock, schimburi făcute, etc (Yamaha XJ600 1989)

Stima si merci frumos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Salut,

Pui mana si dai google, ca iti da TOATE raspunsurile.

si incepi de pe site DRPCIV, cu lista actelor. APoi ai si aici o sumedenie de TOPICURI.

Editat de Adrian M.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, Adrian M. a spus:

Salut,

Pui mana si dai google, ca iti da TOATE raspunsurile.

si incepi de pe site DRPCIV, cu lista actelor. APoi ai si aici o sumedenie de TOPICURI.

Nu mai trebuie sa caute, i s-a dat mura-n gura sa nu mai piarda timpul degeaba cu cautarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut

Cum se procedeaza cu plata/ recuperarea TVA-ului, la cumpararea unei motociclete noi din Germania?

 

Ideea e ca fiind persoana fizica, dealer-ul din Germania poate sa imi vanda motocicleta doar cu TVA, dar fiind ca este autovehicul nou (conform ANAF) sunt obligat la plata TVA in tara unde va fi inmatriculata motocicleta, adica in Romania.

Asa ajung sa platesc TVA de 2 ori si despre recuperatul TVA-ului, n-am prea gasit informatii clare, cum se face.

 

Stie cineva sa ma lamureasca cum se procedeaza in astfel de cazuri?

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, zo10000 a spus:

Salut

Cum se procedeaza cu plata/ recuperarea TVA-ului, la cumpararea unei motociclete noi din Germania?

 

Ideea e ca fiind persoana fizica, dealer-ul din Germania poate sa imi vanda motocicleta doar cu TVA, dar fiind ca este autovehicul nou (conform ANAF) sunt obligat la plata TVA in tara unde va fi inmatriculata motocicleta, adica in Romania.

Asa ajung sa platesc TVA de 2 ori si despre recuperatul TVA-ului, n-am prea gasit informatii clare, cum se face.

 

Stie cineva sa ma lamureasca cum se procedeaza in astfel de cazuri?

 

Mersi

ce zice site ul asta:

Veți plăti TVA-ul în țara în care înmatriculați mașina. Valoarea TVA-ului se calculează în funcție de prețul total al mașinii, care include accesoriile și costurile conexe, cum ar fi cele de livrare.

Dacă achiziționați mașina într-o țară din UE și intenționați să o înregistrați în altă țară din UE, trebuie să informați dealerul auto astfel încât să nu plătiți TVA acolo.

Dacă ați plătit TVA de două ori, atât în țara de achiziție, cât și în țara de înmatriculare, aveți dreptul la rambursare. Trebuie să abordați această chestiune mai întâi cu vânzătorul sau, ulterior, cu autoritățile fiscale din țara în care ați cumpărat mașina.

 

https://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/cars/vat-buying-selling-cars/index_ro.htm#business-new-1

Trebuie intrebat dealerul masinii din Germania, cat si la noi la Anaf.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat dealer-ul. Mi-a zis ca o poate vinde fara TVA doar unei firme platitoare de TVA, nu si persoanelor fizice. A mai zis ca pot recupera TVA-ul daca trimit o cerere catre administratia fiscala din Germania si dovada ca am platit TVA in Romania. Cam aici se incheie cunostintele. Nu gasesc formulare pt Germania, pe site-ul ANAF e varza ca intotdeauna, la ghiseu mi-e si groaza sa merg. O tanti stie ceva, alta tanti altceva..... si cand ajungi acolo cu actele e o a 3a tanti care zice ca nu-i bine. Pe alea nu ma pot baza(din experienta).

 

De asta am intrebat daca este cineva care si-a luat asa motor sau stie exact procedura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, zo10000 a spus:

Am intrebat dealer-ul. Mi-a zis ca o poate vinde fara TVA doar unei firme platitoare de TVA, nu si persoanelor fizice. A mai zis ca pot recupera TVA-ul daca trimit o cerere catre administratia fiscala din Germania si dovada ca am platit TVA in Romania. Cam aici se incheie cunostintele. Nu gasesc formulare pt Germania, pe site-ul ANAF e varza ca intotdeauna, la ghiseu mi-e si groaza sa merg. O tanti stie ceva, alta tanti altceva..... si cand ajungi acolo cu actele e o a 3a tanti care zice ca nu-i bine. Pe alea nu ma pot baza(din experienta).

 

De asta am intrebat daca este cineva care si-a luat asa motor sau stie exact procedura.

Dap, te cred ca e incurcata.

In acest caz, eu te-as sfatui sa apelezi la o firma de inmatriculari, pentru consiliere-de dexemplu delta inmatriculari.

Nu e atat de mare costul, vs cat de mult te ajuta prin know how-timp-etc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau gasesti pe cineva cu o firma, o cumpara din DE fara TVA, si apoi  ti-o refactureaza cu TVA

PS. chiar ca e aberant sa platesti de 2x TVAul, si apoi tot tu sa umbli sa-ti recuperezi banii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, apriliacluj a spus:

sau gasesti pe cineva cu o firma, o cumpara din DE fara TVA, si apoi  ti-o refactureaza cu TVA

M-am gândit la asta dar nu știu pe nimeni. 

Aș merge și pe recuperarea de TVA dar nu găsesc nimic concret. Am găsit ceva formulare pt PFA de la ANAF dar nimic pt persoane fizice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vrei sa apelezi la o firma, tot de la anaf o descurci. Te duci ,iei bilet ordine si iti explica acolo. am fost acum o luna la s3 anaf, si a fost ok .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...