Sari la conținut

Eu Vs Tractor Neinmatriculat Pe Drum European 19.10.2007


ZIDU'
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In primul rand insanatosire grbnica si fara urmari. Asta este cel mai important acum.

Felicitari pentru modul cum ai descris conditiile accidentului. Fiind incepator citesc destul de des aceasta rubrica in dorinta de a invata din experienta celorlalti si cred ca nu am vazut un post atat de bun de cateva luni. Majoritatea cred ca il injurau pe tractorist dupa care urmau alte 50 de posturi cu diverse injuraturi. Foarte utile si concluziile de final.

Sanatate maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai de capul meu! Ce taran jegos fmm de prost. Banii cum ii recuperezi? Idiotul ala merita sa ii iei casa si tot ce are.

om vedea ce si cum, mai important e sa il fac sa nu mia aiba jucarii pe roti sa omoarepe altu'.

Iti dai seama ca atata timp cat eu am fost aproape de garsoniera cu intrarea pe tavan, foarte foarte aproape de carucior pt urmatorii zeci de ani, si am reusit sa ajung la spital cu salvarea si 6 saptamani la pat NU MA INTERESEAZA DACA MOARE DE FOAME. el si cu toti ai lui. greselile se platesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va fi destul de greu sa il dai in judecata fiindca te va costa foarte mult.

Daca vrei sa ceri despagubiri trebuie sa platesti taxa de timbru foarte mare.

Eu am fost cu Pepsiman sa il dam in judecata pe ala cu BMW-ul. Am fost la judecatorie unde judecatorul de serviciu ne-a explicat politicos sa ne luam un avocat. Am fost la doi avocati care ne-au luat cate 50 ron consultatie si am plecat de la ei mai putin boi decat ne dusesem dar nu stiu de ce ne simteam cam vaci.

Impresia mea este ca justitia romana este construita in asa fel incat sa nu fie deranjata cu probleme de acest gen decat daca ai lovele sa o ungi.

O alta problema va fi locul unde se va judeca procesul daca reusesti sa il aduci in instanta. Inceraca daca se poate sa il aduci pe el in Bucuresti altfel trebuie sa te tot duci tu la el.

Oricum ma bucur mult ca esti relativ ok. Multa snatate in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va fi destul de greu sa il dai in judecata fiindca te va costa foarte mult.

Daca vrei sa ceri despagubiri trebuie sa platesti taxa de timbru foarte mare.

Eu am fost cu Pepsiman sa il dam in judecata pe ala cu BMW-ul. Am fost la judecatorie unde judecatorul de serviciu ne-a explicat politicos sa ne luam un avocat. Am fost la doi avocati care ne-au luat cate 50 ron consultatie si am plecat de la ei mai putin boi decat ne dusesem dar nu stiu de ce ne simteam cam vaci.

Impresia mea este ca justitia romana este construita in asa fel incat sa nu fie deranjata cu probleme de acest gen decat daca ai lovele sa o ungi.

O alta problema va fi locul unde se va judeca procesul daca reusesti sa il aduci in instanta. Inceraca daca se poate sa il aduci pe el in Bucuresti altfel trebuie sa te tot duci tu la el.

Oricum ma bucur mult ca esti relativ ok. Multa snatate in continuare.

bucuresti sau giurgiu.

avocat este.

are balta peste pt restul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica :) tocmai vreau sa schimb de la etz la un thundercat de 600cc dar dupa ce vad ce ai poatat stau pe ganduri.Multi zic ca viteza de croaziera nu o mentii doar vreo 2 saptamani dupa care intra dracusorii si-i dai in blana,ma refer la thundercat nu la etz ;) draq stie ce sa fac :ok:

importanta-i sanatatea si dupa ai restu' :pow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa bafta omule cu reparatiile si mai ales cu recuperarea pagubelor... si inarmeaza-te cu rabdare sa nu patesti precum colegul SVR de aici... In ianuarie se implinesc 3 ani de cand se judeca cu una... :)

 

stiu intamplarea lui svr, scopul meu nu e sa il fac sa plateasca financiar, ci sa simta greseala facuta si la faza asta pleaca pe minus cu "conducere autovehicol neinscris in circulatie pe drum public" = un an de puscarie, Vatamare corporala - sa vedem ce zice IML, si o sa fie si plangere pt daunele materiale ca sa acopar tot

 

 

 

insanatosire grabnica ;) tocmai vreau sa schimb de la etz la un thundercat de 600cc dar dupa ce vad ce ai poatat stau pe ganduri.Multi zic ca viteza de croaziera nu o mentii doar vreo 2 saptamani dupa care intra dracusorii si-i dai in blana,ma refer la thundercat nu la etz ;) draq stie ce sa fac :ok:

importanta-i sanatatea si dupa ai restu' :pow:

Ia ce mobra vrei, nu motorul e de vina. Tine minte ca exista situatiii in care nici o combinatie de experienta/performante/actiuni/ nu te scapa. poti doar minimaliza efectele asa cum am facut eu. Am inteles de la politie ca anul trecut a mai fost in acelasi loc un accidentmoto+conserva asemanator, dar motociclistul si pasagerul de atunci au scapat mult mai rau pt ca au deviat spre dreapta si au intrat pe rigola betonata adanca de 1m si lata de 2. Sunt riscuri pe care ti le asumi si pe care nu le poti inlatura, doar pot sa incerci micsorarea efectelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu intamplarea lui svr, scopul meu nu e sa il fac sa plateasca financiar, ci sa simta greseala facuta si la faza asta pleaca pe minus cu "conducere autovehicol neinscris in circulatie pe drum public" = un an de puscarie, Vatamare corporala - sa vedem ce zice IML, si o sa fie si plangere pt daunele materiale ca sa acopar tot

Ia ce mobra vrei, nu motorul e de vina. Tine minte ca exista situatiii in care nici o combinatie de experienta/performante/actiuni/ nu te scapa. poti doar minimaliza efectele asa cum am facut eu. Am inteles de la politie ca anul trecut a mai fost in acelasi loc un accidentmoto+conserva asemanator, dar motociclistul si pasagerul de atunci au scapat mult mai rau pt ca au deviat spre dreapta si au intrat pe rigola betonata adanca de 1m si lata de 2. Sunt riscuri pe care ti le asumi si pe care nu le poti inlatura, doar pot sa incerci micsorarea efectelor

 

Sal, recuperare rapida si fara urmari.

Ce echipament ai avut pe tine? Ma intereseaza in special ce protectie de coloana ai avut (gen burete sau ce dracu e, sau din aia gen armura/carapace)? Ceva separat? Sau cea care vine cu jacheta? In ce stare e acuma?

 

Oricum E70 ala e o gluma, drum national cu o singura banda pe sens. L-am parcurs de 2 ori anul asta si e un drum aiurea. Iar santurile adanci si facute din beton se gasesc pe mai multe drumuri importante, le gasesti si pe drumul spre Targoviste, zona Pitesti - Ramnicu-Valcea, daca te infigi si cu masina intr-un astfel de sant nu prea mai ai cum sa iesi :ok:. Cine o fi fost intelectualul care le-a gandit? Tot aici imi vin in minte protectiile din beton de la stalpii Electrica insirati pe lange DN1, la vreo 5-10 m distantza de drum.

 

si rabdare la reparat motorul si procese...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, recuperare rapida si fara urmari.

Ce echipament ai avut pe tine? Ma intereseaza in special ce protectie de coloana ai avut (gen burete sau ce dracu e, sau din aia gen armura/carapace)? Ceva separat? Sau cea care vine cu jacheta? In ce stare e acuma?

 

 

am avut protectie de coloana din spuma semirigida cativa cm grosime

e protectia standard care vine cu gecile tcm , aveam defapt toate protectiile in geaca. A absorbit foarte bine socul de impact, care a fost cam pe toata coloana, nu mi s-a oprit respiratia, fractura provine de la socul din zona de jos si torsionarea coloanei pe incovoierespre interior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa accident, seama cu al meu oarecum, numai ca eu nu am fost atat de norocos sa reusesc sa misc picioarele dupa el, tot fractura la L1 ,bafta mare la recuperare

 

P.S.Bou de mine nu a avut protectii ci numai tricou ca era foarte cald, si m-a costat asta...purtati protectii chiar daca va coaceti...lesson learned

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate Zidule si sa ai o recuperare cat mai placuta!

Multe invataminte se pot trage din genul asta de accident (cuvant urat), dupa care te trezesti schilod fara nici o vina. Daca ma gandesc bine de multe ori am depasit exact in situatia descrisa de tine si de fiecare data nici macar nu m-am gandit ca as putea pati ceva. :ok: Uite ca se poate. Si tocmai la cei la care te astepti mai putin.

A fost ghinion, dracu sa-l ia de ce a fost, dar iti spun, 100 de alti motociclisti daca ar fi fost in locul tau ar fi procedat la fel, adica ar fi depasit. Concluzia este ca ala nu mai are ce cauta pe drumuri publice, nici macar pe camp, maine poimaine isi calca copilul cu tractorul din neatentie. Si nici altii ca el.

 

Da-l in judecata si arde-l pe retardat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu scriu ca sa iti spun cum sa ii rupi capul lui ala ci cum sa iti recuperezi cat de cat rapid banii.

 

In Romania exista constituit un Fond de Protectie pt Victimele Strazii(FPVS).Exact acest fond iti acopera tie daunele cauzate de tractorul fara RCA.

Aici ai link-ul catre ei : FPVS

Citeste exact legislatia pusa acolo la dispozitie si apoi actioneaza conform ei si completeaza acea cerere de despagubire existenta pe site.

Acest Fond chiar da banii oamenilor aflati in necaz din vina celor fara RCA si apoi ei se judeca cu cel care te-a vatamat .

 

Sanatate ZIDULE si sa te vad din nou pe doua roti ! :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zidule... cand ti-am vazut postul am inghetat...Dumnezeu e mare si milos... insanatosire grabnica de la mine...

 

Ce sa intamplat cu tractoristul ala il dai in judecata sau ce v-a urma?

 

O alta intrebare...crezi ca daca erai cu Ij-ul erai mai putin supus unor riscuri?

 

Numai bine Zidule!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari ZIDU' de 3 ori:

1. Pt. scris: ai reusit sa descrii tot ce s-a intamplat asa de clar (fara amanunte in plus) incat pe masura ce citeam parca vedeam un filmulet, inclusiv vremea buna de afara se vedea!

2. Pt. felul in care ai gestionat evenimentul: cred ca cineva cu mai putina experienta sau cu mai putin sange rece ar fi patit-o mai grav.

3. Pt. cocluziile la care ai ajuns: pot deveni reguli pt. toti motociclistii. :ok:

 

Iti doresc si eu sanatate maxima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zidule... cand ti-am vazut postul am inghetat...Dumnezeu e mare si milos... insanatosire grabnica de la mine...

 

Ce sa intamplat cu tractoristul ala il dai in judecata sau ce v-a urma?

 

O alta intrebare...crezi ca daca erai cu Ij-ul erai mai putin supus unor riscuri?

 

Numai bine Zidule!!!

da, il dau in judecata.

 

nu - ambele mobre sunt foarte sigure. Doar ca a fost o ecuatie nasoala in cazul asta, fara alternative de mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-l in judecata ,nu trebuiesc iertati ca dupa aia ,te felicita si pupa talpile si cand se intoarce cu spatele ti-l baga direct in gura... si chiar se va lauda ca ce smecher e el! aud prietenii lui ,si uite asa ... ii avem pe cap pe conservari, tractoristii mai lipseau :ok: ! sanatate maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca ai patit-o....imi pare bine ca ai reusit sa scapi destul de bine...

 

Vreau sa-ti multumesc personal pentru descrierea evenimentului. Am invatat lucruri noi si mi s-au edificat altele mai vechi, anume sa nu depasesc in zone de alea. Eu nici la intrarile/iesirile din orase nu consider ca e sigur. Sint tot felul de firme, depozite, cartiere rezidentiale de unde se intra/iese.........

 

Un claxon puternic nu te-ar fi ajutat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica, Zidu'le ! Si multa rabdare !

 

Tot din cauza unui bou care s-a gasit sa intoarca in fata mea (ce-i drept de pe contrasens) am ajuns si eu in spital si acum tre sa stau la pat.

 

Conduita preventiva, bat-o vina !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva reflexe din copilarie au ajutat (dobandite pe la arte martiale si parasutism). timp de gandire egal cu 0 in situatia asta

insanatosire grabnica man, si bafta cu procesul :ok: da, artele martiale in general ajuta la formarea instincului de a cadea, sau a te apara in situatii dificile...foarte eficiente in acest sport ;)

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...