Sari la conținut

Again....accident Bucuresti


DragStar650
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 116
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...EXPERIENTA...asta ajuta si atunci cand cazi,pierzi controlul, sau eviti caine,om,masina,groapa...cu un motor mai domol sau cu experienta mai mare.In rest se ajunge la ce s-a intamplat mai sus.Jumatate din cei care au postat sunt incepatori,dar ce m-a bucurat este ca au motoare de maxim 400cc,poate si rerstul invata ceva...R.I.P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa l odihneasca.

Ceea ce ma supara e faptul ca unii chiar nu inteleg ca nu e de joaca cu motoru, esti incepator ,ai max 500 cc cu care treb sa inveti, chiar daca nu da bine la "gagici"( pana si Rosii a fost mai intai campion la 125,250 si apoi Gp).

Cred ca ar trebui pe langa o campanie anti-accidente sa se mai faca o campanie de initiere si suport teoretic-practic pentru incepatori. sa li se explice la ce pericole se expun in trafic , mai ales atunci cand sar direct pe un motor mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

:angryfire: :angryfire: :angryfire:

R I P .

 

 

Si strada te omoara.. ( denivelari ,decopertari ,canale ,gropi ,caini ,aurolaci ,pete de ulei ,apa din dambovita , etc ) din acest motiv te contrazic ! Ex : poti veni printre masini pe banda 2-3 ,dinspre P-ta PRESEI LIBERE spre ARC si vei constata cat de denivelat e drumul aproape de semafor ,asa ca oricand poti cadea sa-ti rupi gatul, sa treca vreo masina sau bus peste tine..asa ca si strada te poate omori !

Iar chestia cu viteza e relativa ,candva ,vreodata tot te grabesti din n motive ,si daca mai ai si motor ii dai gaz ,asa te poate surprinde radarul ,iti ia carnetul sau patesti ce e mai rau ,cazi din motivele enumerate mai sus .Ma afecteaza cand se intampla asemenea accidente ,dar nu-i mai dati atata cu viteza ...e periculoasa intr-adevar ,dar trebuie sa ne miscam uneori mai repede decat sant altii obisnuiti .Aberez ?

Dumnezeu sa-l ierte ! :angryfire:

 

Trebuie adaptata viteza la conditiile de drum... In nici un caz nu te dai ciu motor de curse si cu viteze mari cand stii ce drumuri avem...

 

On topic: Odihneasca-se in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat, mare pacat. Un baiat atat de corect si sufletist cum rar am intalnit. Este o mare pierdere, atat pt familie cat si pentru toti cei ce l-au cunoscut. Dumnezeu sa-l ierte.

Judecata nu-si are rostul acum. Cei ce l-au cunoscut stiu ce fel de om era si n-ar fi in stare sa-l judece asa cum fac unii de pe aici; chiar si ca avea permisul suspendat. Ca a fost din teribilism, din lipsa de experienta, din greseala, chiar nu mai conteaza, Luci nu mai e printre noi si asta e cel mai important acum.

 

 

Ramai in inimile noastre asa cum te-am cunoscut, mereu cu zambetul pe fata.

post-4060-1208006907_thumb.jpg

 

Odihneste-te in pace Luci!

 

Adi

Editat de adiviraj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat....D-zeu sa l aiba in grija..si pe el si pe copilul lui (am auzit ca avea)...condoleante familiei si prietenilor..130 cu un 1000 nu este mult...e viteza "mica"..drumul si posibil neexperienta au facut totul..

ce sa mai zic..pe strazi sunt prea multe inimi :angryfire:

 

Cand va aud ca 120 nu e o viteza mare ma crucesc si apoi imi aduc aminte despre ce tara e vorba.

 

120 este o viteza de 3 ori mai mare decat limita legala si sinucidere curata pt oras...

 

Copil de 19 ani, motor de 1000 sport, carnet de 1 an si 120 in oras...

 

In orice tara civilizata astea nu prea se pot intampla. In Anglia daca ai sub 25 de ani si motor mare platesti o asigurare de te usuca, daca nu ai atestat nu poti conduce motor atat de mare iar daca te prind astia cu viteza d-aia nu scapi fara inchisoare.

Editat de marmota
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti cei care i-ati criticat moartea aveti dreptate pe de-o parte. Noi am luat totul ca pe o gresala de-a lui si nimic mai mult. Cei care mai au nedumeriri sa-mi citeasca posturile de pe acest topic. In ele se gaseste ras[uns si daca avea viteza si de ce avea motocicleta de 1000 etc.

 

Maine, (Duminica) va asteptam sa-i aprindeti o lumanare prietenului nostru Lucian. Inmormantarea va fi la Darza, la ora 11. Parintii s-ar bucura sa va vada pt ca stiu cat de mult a iubit Luci motocicleta.... Va rugam din suflet sa veniti!

 

Pt mai multe info: 0730 660 428 (Sandra)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat, mare pacat. Un baiat atat de corect si sufletist cum rar am intalnit. Este o mare pierdere, atat pt familie cat si pentru toti cei ce l-au cunoscut. Dumnezeu sa-l ierte.

Judecata nu-si are rostul acum. Cei ce l-au cunoscut stiu ce fel de om era si n-ar fi in stare sa-l judece asa cum fac unii de pe aici; chiar si ca avea permisul suspendat. Ca a fost din teribilism, din lipsa de experienta, din greseala, chiar nu mai conteaza, Luci nu mai e printre noi si asta e cel mai important acum.

Ramai in inimile noastre asa cum te-am cunoscut, mereu cu zambetul pe fata.

post-4060-1208006907_thumb.jpg

 

Odihneste-te in pace Luci!

 

Adi

 

pai isi are loc si judecata, nu pentru el, ci pentru cei ramasi in viata, care la un moment dat ar putea trage colcuziile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.click.ro/actualitate/a-murit-la...-de-motocicleta

 

<small>--- Mesaj completat în 12 Apr 2008 20:19 -------------</small><br/>diferenta intre tine ,bavareze , si luci a fost ca el n-a judecat pe nimeni niciodata. si acum, mort, nu-l poate arata nimeni cu degetul ca a fost lupul moralist.

 

judeca si tine pt tine. vezi-ti de drumul tau si de motocicletele tale, care nici alea nu-s de rangul unui oras ca bucurestiul. tu ai avut noroc fata de el.

Editat de disney
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mai lasati odata capacitatea motorului ca nu are absolut nimic de-a face cu accidentul asta. de parca 250cc nu-s de ajuns pentru 120km/h... de parca vorbim aici de viteze incredibil de mari.

 

odihneasca-se in pace

Editat de aoleks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

De vina e motocicleta! Nu va mai luati sportive din prima, asteptati 1-2 ani pe mono sau bi-cilindre; chiar pozitia de pilotaj pe sportiva nu permite anticiparea TUTUROR riscurilor , ca sa nu mai vorbim de sound (>6000) sau de (falsa) senzatia ca esti una cu motorul si poti cat poate si el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.click.ro/actualitate/a-murit-la...-de-motocicleta

 

<small>--- Mesaj completat în 12 Apr 2008 20:19 -------------</small><br/>diferenta intre tine ,bavareze , si luci a fost ca el n-a judecat pe nimeni niciodata. si acum, mort, nu-l poate arata nimeni cu degetul ca a fost lupul moralist.

 

judeca si tine pt tine. vezi-ti de drumul tau si de motocicletele tale, care nici alea nu-s de rangul unui oras ca bucurestiul. tu ai avut noroc fata de el.

 

dar eu nu il judec absolut deloc pe luci. chiar ma identific cu el, acum 4 ani, cand as fi mers 110% din ce putea motocicleta, fara casca si fara nici o masura de prevedere. norocul meu e ca mi-am luat de 250 :angryfire:)

 

ba mai mult decat atat, consider ca e dreptul fiecaruia sa isi faca rau sau sa se puna in pericol. daca l-as judeca pe el ca s-a pus in pericol ar insemna sa ii judec pe toti care mananca prea multe grasimi, baga droguri, beau prea multa cola ori fac acrobatii cu rolele. pot cel mult sa le dau un sfat (celor aflati inca in viata) in masura in care ma pricep si am o parere cat de cat fondata.

 

eu judec doar circumstantele producerii accidentului si cauzele care au dus la producerea sa. cred ca asta e scopul acestei sectiuni de forum, nu?

Editat de bavareze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Copil de 19 ani, motor de 1000 sport, carnet de 1 an si 120 in oras...

 

In orice tara civilizata astea nu prea se pot intampla. In Anglia daca ai sub 25 de ani si motor mare platesti o asigurare de te usuca, daca nu ai atestat nu poti conduce motor atat de mare iar daca te prind astia cu viteza d-aia nu scapi fara inchisoare.

permis de 1 an dar in acelasi timp suspendat.

 

asa ca nici aici teoretic asta nu trebuia sa se intample, pt. ca la acel moment nu avea permis.

doar ca la noi, daca il prindeau inainte de a muri sigur nu facea inchisoare, in cel mai rau caz lua cu suspendare.

 

 

R.I.P.

De vina e motocicleta!

desigur. trebuia legata cu lantul...

 

dar eu nu il judec absolut deloc pe luci. chiar ma identific cu el, acum 4 ani, cand as fi mers 110% din ce putea motocicleta, fara casca si fara nici o masura de prevedere. norocul meu e ca mi-am luat de 250 :angryfire:)

ai condus si fara permis?

 

ba mai mult decat atat, consider ca e dreptul fiecaruia sa isi faca rau sau sa se puna in pericol. daca l-as judeca pe el ca s-a pus in pericol ar insemna sa ii judec pe toti care mananca prea multe grasimi, baga droguri, beau prea multa cola ori fac acrobatii cu rolele. pot cel mult sa le dau un sfat (celor aflati inca in viata) in masura in care ma pricep si am o parere cat de cat fondata.

sa mananci grasimi nu e ilegal. sa conduci fara permis si cu viteza peste limita, da.

sa mananci grasimi nu pune si pe altii in pericol, sa conduci fara permis si cu viteza peste limita, da.

 

eu judec doar circumstantele producerii accidentului si cauzele care au dus la producerea sa. cred ca asta e scopul acestei sectiuni de forum, nu?

asa e, ai dreptate. postul tau anterior a fost absolut corect. faptul ca altii considera ca il "judeci" pe luci (RIP si din partea mea) denota doar lipsa de obiectivitate (de inteles, fiind prieteni).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... TARKA n-are rost ... bavareze n-are rost ... mai e mult pana cand cultura si educatia rutiera in special la acesti "viteji" ai soselelor sa se cizeleze. Obiectiv si neutru ( ca stiti ca asa sunt) cauzele producerii accidentului:

- conducand cu viteza excesiva cf. declaratiilor martorilor si urmelor gasite la fata locului (sa va aduc aminte ca exista una sau doua declaratii de la cei care au fost depasiti si au vazut accidentul si au si sunat la 112??) pilotul motocicletei marca xyz culoare xyz nr. inm. xyz, identificat ulterior ca fiind xyz, posesor al permisului de conducere categoria(ile): abcdefghi+++ SUSPENDAT IN MOMENTUL VERIFICARII IN RETEAUA RADIO PENTRU ART. 120 ALIN. 3 LIT. H cu vechime din 2007 (cough! cough!), intr-o curba viraj dreapta in zona Pod Straulesti a pierdut controlul asupra directiei de mers, a intrat in coliziune cu roata fata in bordura de separare a sensului de mers fata de trotuar, fiind proiectat din impact intr-un pom aflat pe marginea drumului. La sosirea echipajului de ambulanta s-a constatat decesul pilotului, orice manevra de resuscitare fiind de prisos moartea aparand de la o fractura cervicala (la primele verificari).

 

Eeer... aici un indiciu pentru persoanele care apar la fiecare accident rutier si spun ca salvarea a aparut la 20000 de min de la apel. Tinand cont ca zona se afla la fix 10-11km de statia de ambulanta si accidentul s-a petrecut la o ora destul de tarzie, timpul real de 10-11 minute mi se pare cat de normal ( la un calcul simplu vedeti ca viteza media a fost de 60 km/h, ambulanta avand de trecut de la statia de ambulanta pana acolo .... aprox. 17 intersectii MARI semaforizate - sper sa fii numarat bine ) NICI UNUL DINTRE VOI va garantez nu ar fii scos timpul asta si ar fii ajuns intreg acolo chiar daca ar fii trecut toate semafoarele pe rosu.

 

Si daca se gaseste vre-unu care sa comenteze ceea ce am spus eu s-o faca va rog cu captura dupa cronometru in seara respectiva din locul respectiv :bigstar: Altfel sa se duca sa deschida proces si sa ceara desfasuratorul de la Ambulanta :finger: Deja m-am saturat de aberatii cand moare un om... prea multe mai bine il lasati in pace si asa nu mai e :|

 

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci nightwolf, in afara ca esti politist altceva ce vrei sa ne spui? Tot ce ai scris se stia deja si nimeni nu a zis nimic de ambulanta. Multumim ca te-ai sctrofocat sa citezi raportul, pe care noi oricum il stiam inca de atunci de la seful tau si ar fi mai dragut sa nu mai aduni posturi sau sa faci exces de zel . mai bine sa aprinzi o lumanare.

 

--- Mesaj completat în 14 Apr 2008 13:42 -------------
http://www.pro-bike.ro/forums/index.php?sh...mp;#entry215700

 

asta scria luci cu putin timp in urma. n-avea figuri in cap.

Editat de disney
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

copilu` ai gresit-o... nu`s politzist :bigstar: si nici macar in devenire :finger: Faptul ca stiu anumite chestii n-are nici o legatura cu vesta reflectorizanta pe care scrie POLITIA sau AMBULANTA sau SMURD sau CRIMINALISTICA pe care le-ai vazut tu in noaptea aia. Intelegi tu? ce vreau sa spun si se pare ca TU nu intelegi este ca topicul a devenit o analiza a accidentului, analiza care e fff proasta. Atat. Placerea asta excesiva a romanilor de a intoarce pe toate partile un fapt si de a despica firul de par in 16 ma enerveaza. Cat priveste repulsia pe care tu o ai si pe care au avut-o toti prietenii vostrii in momentul in care li s-a explicat ff clar cine e de vina in acest eveniment, nu am decat sa-ti spun: inghite-o si las-o acolo. Mortii nu se intorc printre noi. Lasatii sa se odihneasca acolo unde sunt. Stau oricum mult mai bine ca noi. Reply-ul meu nu iti este adresat tie ci tuturor celor care au iesit pe cele 2 posturi de TV si au declarat vrute si nevrute (cum de altfel se intampla de fiecare data). Nu vreau sa fiu cinic si nici macabru, dar saptamana asta au murit 2 motociclisti, de ce exista topic doar pentru acesta? Din punctul meu de vedere aceste 10 pagini denota faptul ca mai tre sa intoarcem putin friptura in protap. Am spus si repet: DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA! Nu incerca sa trezesti mortii ca nu vei reusii si moartea oricum nu o vei intelege vreodata!

 

P.S: Iti doresc din tot sufletul, si tie si celorlalti, soferi, motociclisti sau pietoni, sa nu avem vreodata ocazia sa ne intalnim in alta ipostaza decat la un suc sau cafea. Pentru ca altfel, sincer, nu ne vom intalni. Ma voi intalni doar eu cu voi. Si sunt cat se poate de realist poti sa sari tu cat vrei in sus...

P.P.S: N-ai aprins tu lumanari anu asta cate am aprins eu si suntem abia pe 14 aprilei 2008. Intelegi aluzia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca n-ai inteles tu rostul acestui topic. daca as pune la suflet tot ce postezi tu sau altii cred ca as innebuni acum. tu habar n-ai nimic din ce s-a intamplat sau cum s-a intamplat. dar ai venit repede cu "citez din raport". ai pus tu mana pe vreun raport? baga-ti mintile-n cap si nu mai comenta aiurea. daca vrei sa ajuti, fa-ti timp si mergi cu prietenii tai motociclisti si invata-i sa mearga corect. asta daca tu insuti stii sa mergi corect.

Nu incearca nimeni sa trezeasca mortii, cu toate ca sincer, daca as putea as da 10 vieti ca ale tale la schimb cu a fratelui meu de suflet.

stau si postez pe forumu asta, nu ca sa duc munca de lamurire cu voi. dar doar pe topicul asta mai am curaj sa vorbesc despre el.

 

zici ca nu inteleg aluzia.. inteleg aluzia, dar tu, ipocritule, habar n-ai cum e sa-ti moara un om atat de apropiat. f bine ca iti mai speli din pacate punand lumina pentru cei care nu mai sunt printre noi, dar pacat ca iti faci altele judecand si bagand-ti bocancii in memoria unui baiat cu tu n-ai fost si n-o sa fi niciodata. de-ar plange dupa tine atata lume cat plange dupa Luci...

Am incheiat cu tine, om de nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Disney, esti suparata de cele intamplate, insa nightwolf nu si'a bagat bocancii in nimeni si in nimic, a incercat sa spuna la modul obiectiv ce s'a intamplat acolo. Atat. Nu a insultat pe nimeni si cu atat mai putin pe bietul baiat care a plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu ve-ti fi de acord cu mine ,dar stagiul de incepator se face pe ceva mic ,care sa fie orice ,numai super sport ,nu.Mai bine s-ar emite o lege in sensul asta si probabil multi din cei f tineri si fara experienta s-ar bucura de viata.Mai aud pe cate unul care spune; cutare avea experienta,dar avea permis de 2 ani.Ce experienta in doar doua veri?Eu dupa 15 ani si tot mai bag la cap cate una ,de care nu stiam,din ce aud ,sau din ce simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu ve-ti fi de acord cu mine ,dar stagiul de incepator se face pe ceva mic ,care sa fie orice ,numai super sport ,nu.Mai bine s-ar emite o lege in sensul asta si probabil multi din cei f tineri si fara experienta s-ar bucura de viata.Mai aud pe cate unul care spune; cutare avea experienta,dar avea permis de 2 ani.Ce experienta in doar doua veri?Eu dupa 15 ani si tot mai bag la cap cate una ,de care nu stiam,din ce aud ,sau din ce simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...