Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

daca nu faci o mentenanta adecvata cardanului se poate intampla la orice fel de mobra, ce sa vezi ca nici supapa nu prea ajuta.....sa fie Super Tenere? nu cred, cica e infailibila.

 

 

:)

 

Bai ce rai sunteti... se strica si o Yamaha dupa maxim un an, din cele foaaarte multe vandute in primul an de fabricatie (ca poza e din aug. 2011), si voi sariti imediat s-o faceti de ras... hai sa ne vedem de verzele noastre ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:)))

 

si ca tot era vorba de aerisitorul ala de la cardan, are si yamaha. e chestia aia lucioasa din care curge ulei. :)

 

208hgk9.jpg

Eu zic ca e normal. Stiu ca pare aerisitor, dar este de fapt picurator. Daca la BMW e bug - scuipa ulei cand vrea ea si da eroare computerul de bord la calculul coeficientul de dilatare al uleiului, la modelul din poza e feature - bun cand cei din spate sunt pe lant si au nevoie de lubrifiere (si cred ca face bine si la ten).

 

Pe de alta parte, putem sa terminam cu topicurile de iarna? Ca e primavara de asta toamna...

 

Pe cai!

Editat de robert_bobariu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad nimic anormal. Aerisitorul, elimina excesul de vapori de ulei. Daca nu ar fi existat se impusca simeringul. Cine l-a desfacut stie ca are o gaurica de 0,5 probabil, care printr-o sicana comunica cu exteriorul. Problemele adevarate sunt cardanele care crancane sau se rup. Pe alea sa le contabilizati. Sezonul nu a inceput pt toti, se vede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad nimic anormal. Aerisitorul, elimina excesul de vapori de ulei. Daca nu ar fi existat se impusca simeringul. Cine l-a desfacut stie ca are o gaurica de 0,5 probabil, care printr-o sicana comunica cu exteriorul. Problemele adevarate sunt cardanele care crancane sau se rup. Pe alea sa le contabilizati. Sezonul nu a inceput pt toti, se vede.

ce culoare are uleiul la yamaha? sau trebuie sa-mi schimb iar monitorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fi mai explicit ca nu te inteleg. Ce vezi e la mintea cocosului, ulei din cardan combinat cu praful de pe drum.

aha, un fel de pigment... sa se vada pe unde curge...

 

deci in fine s a lamuri lumea ca "lantul" face legea:)

bagati mareeeeeee

 

orice cioara isi lauda puiu', heh?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca atat ati gasit la ST e inca bine. Scurgerea respectiva, cum s-a arata pe aici, in afara ca este normala, poate fi datorata excesului de ulei in cardan sau exploatarii excesive. La mine nu a aparut niciodata, dar eu spal motorul la 2-3 saptamani. Cand am vazut in detaliu aerisitorul ma intrebam daca nu intra apa, nu de la ploaie, ci daca treci printr-un vad si nivelul apei depaseste cardanul. Probabil diametrul foarte mic al gaurii limiteaza intrarea, dar asta este valabil la orice cardan prevazut cu aerisitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la yamaha si la chuck norris lichidele se scrug numai intr-un singur sens, n-ai de ce sa-ti faci grijanii.

si eu am avut yamaha. am vandut-o pentru ca ma scotea din sarite cu perfectiunea ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am impresia ca va referiti la a doua poza, in care treaba se intampla conform prevederilor fabricantului, in schimb in prima poza, picuratorul nu a facut fata si a scapat ulei si pe la simering...cel putin asta era in discutie.

A nu se intelege ca am ceva cu Yamaha, insa probabil mobra perfecta este alta....eu sper ca noul GS.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revenind la GS SI GSA...

la un drum. 700 km

consum de 7.2 la o medie de 90 km/h

autostrada cam 50 km iar restul judetene

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au fost zone intinse unde am stat la 140-150

pe autostrada nu am depasit 120

 

pai daca la 8.40 am plecat

si la 18.30 m am intors

dincare pauzele au fost cam 1.30 ore

 

cand am iesit de pe autostrada imi indica un consum general de 6.4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto, dar 7.2 e consum de SS la 170 :)

in fine, stiam eu ca intre K si GSA e un punct comun in afara de faptul binestiut,

 

acum am aflat si care , consumul

 

apropo, ai carat cu tine 7.2 l de ulei ?!sau i-au cumparat de la peco pe drum ?:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

misto, dar 7.2 e consum de SS la 170 :)

in fine, stiam eu ca intre K si GSA e un punct comun in afara de faptul binestiut,

cum am aflat si care , consumulpropo, ai carat cu tine 7.2 l de ulei ?!sau i-au cumparat de la peco pe drum ? :)

tu ai incercat sa scoti vreodata o medie de 90kmh la noi in tara (pe 700km)?

am facut suceava - bucuresti cu masina si am scos o medie de 88 kmh. scopul nu era sa scot o medie cat mai mare, doar ca aveam o urgenta.

la cum se circula la noi, media de 90 kmh e f mult.

 

p.s. ia-ti ce ss vrei tu si te duc pe drumurile pe care merg eu deobicei (dn-uri, nu prin munti sau offroad). am timp si de-un schimb de ulei pana ajungi tu. si odata ajuns, sigur nu mai ai chef nici sa f*** :)

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok! eu scot 6,9-7 ca si medie generala cu media de viteza la drum undeva la 80-85km/h.

Mai naspa e la autostrada, ca daca merg cum as vrea pe la 130-140/h, sare generalu la 7,4.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok! eu scot 6,9-7 ca si medie generala cu media de viteza la drum undeva la 80-85km/h.

Mai naspa e la autostrada, ca daca merg cum as vrea pe la 130-140/h, sare generalu la 7,4.

Sigur nu e ceva in neregula cu ele? Poate trebuie reglat ceva.

Aveam maxim 6,3 la ZZR (193 CP, 230 kg), iar la GTR (155 CP, 305 kg) am 5,5.post-15375-0-02586200-1362588199_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...