Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

 

Pune niste hartie inauntru cand dai cu dusul sa vezi exact pe unde se prelinge.

 

Da, fain, multumesc frumos. Mi-ar place sa am mai mult timp dar cred ca noi nu o sa avem nici macar cele 3 saptmanani pe care le-ati avut voi. Noi ne gandeam ca poate trimitem mobrele inainte ca sa castigam 1-2000km. Oricum, notat traseul (salvat in my maps), merci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar atat de proaste sa fie butoanele alea? am citit ca se strica in draci...dar sa fie deja 3 in 1 an jumatate?

 

Pai ca sa fiu cinstit pana la capat, nu s-au stricat niciodata de tot.

Adica sa numai mearga, doar ca agatau, ramaneau blocate si asta insemna in anumite cazuri cate un reset pentru diverse info (jurnalier, consum etc)...

Si sunt agasante.. Cel mai ciudat e ca in 3 ani nu au reusit sa faca ceva sa nu se mai intample. Pare ca e o problema fff frecventa.

Credeam ca presiunea celor care ies din garantie si trebuie sa plateasca va impulsiona gasirea unei solutii. Dar pare ca inca nu :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai ciudat e ca in 3 ani nu au reusit sa faca ceva sa nu se mai intample. Pare ca e o problema fff frecventa.

Credeam ca presiunea celor care ies din garantie si trebuie sa plateasca va impulsiona gasirea unei solutii. Dar pare ca inca nu :(

Stai linistit ... probabil va fi rezolvata problema la modelul urmator.

:)

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune niste hartie inauntru cand dai cu dusul sa vezi exact pe unde se prelinge.

 

Da, fain, multumesc frumos. Mi-ar place sa am mai mult timp dar cred ca noi nu o sa avem nici macar cele 3 saptmanani pe care le-ati avut voi. Noi ne gandeam ca poate trimitem mobrele inainte ca sa castigam 1-2000km. Oricum, notat traseul (salvat in my maps), merci.

Am aflat pe unde intre, pe la imbinarea din dreptul incuietorii....

 

Nu stiu de unde plecati, ca sunt cateva variante de pus mobra pe tren in Germania si sa economisiti ceva km si fiind trenuri de noapte economisesti si cazare :). Era cam 250 € de la Viena la Hamburg 2 persoane si motorul. Dar daca tu pleci de unde ai coordonatele nu stiu daca te ajuta prea mult.

 

http://www.oebb.at/en/angebote-ermaessigungen/autoreisezuege-deutschland

 

Poate feribotul din Olanda direct in Norvegia ar fi mai de ajutor. Anul asta parca era unul

» Post actualizat in 27 Oct 2016 13:05

Salutare,

 

Cred ca am dat de capat problemei cu apa in topcase.

La sfatul unui prieten mai priceput ca mine in bricolaj m-am apucat sa dau cu un silicon in zona niturile de pe capac.

Pana acum pare ca functioneaza perfect, am facut un drum de vreo 600 de km zile trecute si nicio picatura. Ieri cand in Bucuresti a plouat din plin iarasi nimic...

 

Estetica nu e punctul forte al acestei soluti dar ... O sa incerc si cu cutiile laterale. Daca si aici merge sunt in al 9lea cer !

post-64253-0-81816200-1477573518_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat valabil nu doar pt cutiile BMW. In perioada in care nu sunt folosite ( min 90% ), cutiile nu trebuie incuiate. Pot fi inchise, dar fara sa se preseze garniturile In timp acestea se deformeaza si nu mai etanseaza perfect. Odata turtite nu-si mai revin, trebuie inlocuite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Cred ca am dat de capat problemei cu apa in topcase.

La sfatul unui prieten mai priceput ca mine in bricolaj m-am apucat sa dau cu un silicon in zona niturile de pe capac.

Pana acum pare ca functioneaza perfect, am facut un drum de vreo 600 de km zile trecute si nicio picatura. Ieri cand in Bucuresti a plouat din plin iarasi nimic...

Estetica nu e punctul forte al acestei soluti dar ... O sa incerc si cu cutiile laterale. Daca si aici merge sunt in al 9lea cer !

post-64253-0-06288300-1477573635_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Pentru LC din 2013 exista cumva recall pentru blocul de comanda de pe dreapta, sau varianta cumparat piesa noua? Ramane blocat butonul pentru incalzirea mansoanelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Pentru LC din 2013 exista cumva recall pentru blocul de comanda de pe dreapta, sau varianta cumparat piesa noua? Ramane blocat butonul pentru incalzirea mansoanelor.

Eu inca sunt in garantie. Dupa cum ziceam mai si mai sus. Am schimbat blocul din dreapta de 2 ori, pe cel din stanga odata si deja am motive sa-l schimb inca odata... Ies din garantie in iunie la anul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cel din dreapta stiu ca exista recall, dar nu iti spune sau nu te cheama nimeni de la bmw, mie mi l-au schimbat cand am fost la revizie. Probleme mari si cu blocul din stanga, foarte deranjante, deocamdata mie nu au vrut sa mi-l schimbe desi am garantie extinsa inca 2 ani. Poate la urmatoarea revizie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, oi fi eu singurul norocos care nu a avut (inca) probleme cu butoanele ? Cu nici unul din blocuri. Sau poate nu le folosesc suficient de mult :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, oi fi eu singurul norocos care nu a avut (inca) probleme cu butoanele ? Cu nici unul din blocuri. Sau poate nu le folosesc suficient de mult :laugh:

Ai avut noroc, cel din stanga functioneaza si la a mea dar uneori agata si devine enervant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, oi fi eu singurul norocos care nu a avut (inca) probleme cu butoanele ? Cu nici unul din blocuri. Sau poate nu le folosesc suficient de mult :laugh:

Poate o fi de la lotul de piese livrate in acea perioada, pe F700 GS este exact acelasi bloc de comanda si nu face figuri.

 

In alta ordine de idei, cat de tare trebuie sa te dai cu un LC ca sa consume ulei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

S-a belit incalzirea la manerul stang. Din pacate nu a mai putut fi resuscitat - nici dupa refacerea celor 2 lipituri nu aveam continuitate - probabil este intrerupt undeva pe traseu (o'sh fi strans prea tare de maner la ultima tura).

Eftin - 470 stangul si 660 dreptul.

 

post-18136-0-42494100-1477855733_thumb.jpg

 

PS - In cazul in care se doreste schimbarea manerelor de cauciuc este necesara destul de mult atentie la taiere - cauciucul este bine lipit in capete si in anumite puncte pe suprafata manerului.

 

stima,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si update-urile astea nu se pot pune si pe lc-ul anterior? (2014-2016)?

 

Avand in vedere ca nici ABS Pri nu s-a putut pune la modelele anterioare, m-as mira.

 

Oricum, Hill Start Control mi se pare o idee tare buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si update-urile astea nu se pot pune si pe lc-ul anterior? (2014-2016)?

 

Pai ce crezi ca-s prosti :).

Din ce vad misto pare Hill Controlul si stopul pe spate care se aprinde si la decelerari nu doar la franare.

Dar asta cu stopul poate are legatura cu fobia mea de a fi lovit din spate.

Altfel probabil ca si suspensia care se adapteaza in mers si ABS-ul updatat vor fi misto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...