Sari la conținut

Accident 24 Aprilie.padurea Bogatii....brasov


soso-bum
 Share

Postări Recomandate

stiu ca vroiai sa pari spiritual, dar e "plancton", nu planton. Fii mai atent la orele de biologie. Sugerez sa te sui pe motor si sa mergi prin trafic, sa vezi cum ti se schimba brusc coordonatele in judecata. Pana atunci toata vorbaraia ta e fix jibberish.

 

toate bune

planton....e corect....sefa...... e unu destepe care pazeste bocancii in armata.......ai vazut dak n-ai facut armata :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 605
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

na ca fix asta dadeam sa fac, sa ma editez, tarziu m-am prins. :lol:

 

restul ramane valabil :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@AB-33-MAD

Prietene nu tin partea nimanui din contra ma revolta la fel de mult ce se intampla si ma enerveaza tot mai mult faptul ca multi soferi merg pe barba lor fara sa tina cont de noi si noi uitam asta, am cel putin o intamplare naspa la fiecare iesire in sensul ca mi se taie calea intentionat sau neintentionat de catre soferi si injur in gand sau direct pe respectivul om dar ma felicit ca am stiut sa-i anticipez miscare nu neg ca e posibil ca odata sa nu mai am atentia necesara si sa patesc si eu ceva dar pana atunci incerc sa fiu cat mai atent.Apoi nimeni nu blameaza pe cei cu vitezane si sunt convins ca multi dintre ei isi stapanesc motoarele foarte bine si au reflexe foarte bune numai ca uita de elementul surpriza si anume soferul taran sau cocalar sau chiar soferul normal neatent pt o clipa si atunci cred ca doar norocul,sau ingerul pazitor sau Dumnezeu te mai salveaza cu toate reflexele si experienta ta.Si apoi 160Km/h nu e o viteza asa mare si mobra mea prinde atat si am mers cu atat si poate si mai mult si apoi sa nu crezi ca ceilalti care nu merg cu viteza de croaziera 160km/h nu au reflexe foarte bune defapt nu stiu ce te face sa afirmi asta oricum eu prefer sa conduc mai mult bazandu-ma pe anticipare si intot deauna am fost de parere ca un sofer sau un motociclist bun (sau in viata) trebuie sa se bazeze foarte mult pe anticipare mai ales in mediul urban unde daca nu ghicesti ce vre sa faca celalat si te bazezi pe reflexe si pe motor esti un pic mancat ,da poate ma insel eu si sunt paranoic si incetinesc atunci cand vad o masina ca incetineste ca poate cine stie ce manevra ii vine sa faca tembelului sau scoate botul in intersectie si incearca sa o traverseze.

Inca odata nu contest calitatiile nimanui ca si pilot de bolid dar ma tem ca atunci cand nu vrei sa intelegi ca traficul din romania sufera din cauza soferilor care nu cunosc regulile de circulatie sau le incalca cu buna stiinta se urca betii la volan nu sunt atenti si pe deasupra mai avem si un carosabil sub orice critica plin de gropi si acoperit cu nisip,balega sau pamant atunci devine cam riscant orice viteza peste limita legala.

Nu am afirmat niciodata ca respect viteza legala si nu ne luam motoare de viteza pt ca ne place altceva sa ne plimbam si sa ajungem intregi la destinatie ,plecam toti ne intoarcem toti ,mergem in grupuri compacte si cu viteze rezonabile asta e choperul e un life stile pt multi dintre noi nu o modalitate de a te da pe bulevard ostentativ eventual poate pica si vreo gagica care admira plasticele si costumul asortat cu motocicleta.Incaodata nu acuz pe nimeni dar vad la mine in oras si in Bucuresti astfel de cazuri asa cum imi vad amicii cu vitezane inca intregi si teferi si ma bucura asta.

Editat de BrokenWind
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca viitor motociclist am tras destule concluzii din ceea ce a patit soso. nu zic a cui e vina sau sa arunc vreo parere pt. ca n-are rost ...

 

p.s. felicitari pt stapanirea de sine in acel moment...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acuma sa revin un pic ontopic si sa va descriu putin orizontul meu de asteptari vizavi de atitudinea post accident a unuia din categoria soso care din start se afla dpdv teoretic si practic mult deasupra oligofrenului care a dat coltzu recent in caransebes.

vizavi de culpabilitatea juridica a lui soso si a soferului dubei nu vreau sa discut acum. vreau numai sa punctez doar faptul ca dpdv moral culpa apartine lui soso 1000%. pence ?

penca el se afla acolo pt filmari nu era un simplu vitezan trecator prin curba aia. soferul voia sa intre in parcarea aia probabil sa faca si el un pisu la marginea drumului ca tot mioriticul uber civilizat. soferul nu era acolo sa epateze, in timp ce soso era acolo pt spart in figuri in fatza pretenarilor cu camera. or asa ceva e inadmisibil pt unul ca soso. la asa ceva te astepti de la puberi de 18 ani precum tembelul din caransebes.

bun, acuma s-a intamplat s-a inamplat, omul mai risca in viata ca sa-i simta gustul. perfect de inteles, perfect de acord. acuma in momentu in care risti tre sa te gandesti de pe atunci in primu rand la posibilele consecinte ale acelui risc precum si la ce atitudine vei adopta daca la o adica iese nashpa toata chestia.

eu ma asteptam ca soso sa-si recunoasca aceasta vina morala si sa adopte o atitudine mai verticala. ok te inervezi pe sofer care o avut si el partea lui de vina (evident involuntara, cine crede ca ala cu duba a vrut voluntar sa-l futa pe soso e (cuvant urat) din start) dar totusi sub nici un motiv nu bagi sub pres motivul pt care te aflai in curba aia la viteza aia. cam asta e ce ma asteptam sa aud de la soso.

 

 

ai fost off pt multi.........nu e frumos sa vb asa de cei morti....park esti reprezentantul lu ala cu kornite...la fiecare accident

1000%......ai cam gresit....nu te cred asa darnik

la ce speach ai teas promova purtator de cuvant...k la ghiseu nu te aude nimeni...numai carne de tun vine la ghiseu.......aurolak drak

verticala?....nu domnu ...stau la orizontala de 3 sapt si mai am vreo 5.....dar ti-as dao sub nas si din pozitia asta...zdreanta drak

esti off si pt mine........................

 

Asta e un fel de proces de constiinta? discutie cu alter-ego?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, l-a citat pe monsieur charlie za brilliant, doar ca nu stiu cum de a iesit numele lui in casuta de quote :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect. acum am citit postul lui charlie asta....eu dupa ce citisem un pic din el, am ignorat restul....

Dar postul cu acelasi continut fusese postat de pe userul soso-bum, fara quote,fara nimic...probabil o usoara neatentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare mie sau totzi cretinii pe care ii intalnesc zilnic pe drum se manifesta shi pe net??? citesc shi nu pot sa cred!!! comentarii la film, comentarii pe alte siteuri.....ash vrea sa am rachete montate pe motor....

frate daca merg cu 500 la ora merg pe riscu meu! imi asum riscurile "pe care le ajung din urma". cel ce vine din contrasens, schimba directzia de mers intersectandu-se cu alta fara a se asigura ca o poate face in sigurantza e un (cuvant urat) ordinar shi l-ash da cu capu de asfalt pana leshina. daca noi suntem nebuni shi mergem cu viteza ilegala, lasatzi-ne sa ni se ia carnetu, sa luam amenzi, sa ne alerge politzia DA NU VA ARUNCATZI IN FATZA NOASTRA BOILOR!!! lastzi-ne sa traim!!!!! cand zice unu ca nu l-a vazut cand s-a uitat in retrovizor mai intzeleg, DA CAND VINE DIN FATZA...???!!! (cuvant jignitor) care ej bou........!!!

Bai desteptule ... asa zic si astia care fac stanga pe linia continua sau pe contrasens. Ca merg asa pe riscu' lor. Hai sa mergem toti cu 500 pe riscu nostru.. sa te vad daca mai ai acelasi tupeu sa iesi in "trafic".Sau daca mai ai tupeu sa-ti lasi copilul sau prietena sa plece la munte/mare printre rachetele ce gonesc cu 500 . Legea e aceeasi pt. toti. Iar legea asta a fost facuta ca sa-i protejeze pe toti .. inclusiv pe tine , daca nu esti in stare sa te protejezi singur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai desteptule ... asa zic si astia care fac stanga pe linia continua sau pe contrasens. Ca merg asa pe riscu' lor. Hai sa mergem toti cu 500 pe riscu nostru.. sa te vad daca mai ai acelasi tupeu sa iesi in "trafic".Sau daca mai ai tupeu sa-ti lasi copilul sau prietena sa plece la munte/mare printre rachetele ce gonesc cu 500 . Legea e aceeasi pt. toti. Iar legea asta a fost facuta ca sa-i protejeze pe toti .. inclusiv pe tine , daca nu esti in stare sa te protejezi singur

cine a mers cu 500 la ora si de ce exagerati? defapt, nu inteleg de ce va certati?... adevarat, fiecare merge pe barba/riscul lui, fie cu 100 la ora, fie cu 10 la ora.

P.S. intr-adevar pe acolo a trecut si un OZN si avea o viteza de cateva mile pe ora si a fost detectat numai de radarele "marilor cunoscatori"...defapt dupa OZN se uita si soferul dubei, nu ii venea sa creada ca i-a interceptat viteza super sonica :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE (charlie_root @ May 12 2008, 07:18 AM) *

[...]ok te inervezi pe sofer care o avut si el partea lui de vina (evident involuntara, cine crede ca ala cu duba a vrut voluntar sa-l futa pe soso e (cuvant urat) din start) [...]

 

INERVĂ, pers. 3 inervează, vb. I. Tranz. (Despre nervi) A produce o stare de excitare a unui organ sau a unui țesut. – Din fr. innerver.

 

ENERVĂ vb. a agasa, a indispune, a irita, a necăji, a plictisi, a sâcâi, a supăra, (livr.) a tracasa, (pop.) a ciudi, a zădărî, (reg.) a zăhătui, (Mold.) a chihăi, (Ban.) a zăgălui, (Mold. Âşi Bucov.) a zăhăi, (înv.) a scârbi, (pop. fig.) a ardeia, (reg. fig.) a scociorî. (Îl ~ cu insistențele.)

 

Cu drag,

 

Manelistul pe 2 roti ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mergi cu 500 la ora nu mai mergi pe riscul tau, mergi pe riscul celorlalti participanti la trafic ca esti pericol public. Cred ca AB-33-MAD vroia sa sublinieze ca e absurd sa mergi cu 500 fara sa patesti nimic si sa apara unu cu masina si sa ii taie calea. Adica tu ai atata experienta incat sa tii in frau un motor la viteza mare, insa apare unu cu masina si iti taie calea...faza care e naspa si la viteza mai mica. Aici are dreptate... bine, e o chestie generala, ca nu cred ca Soso a mers foarte tare atunci....

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tudor.manowaru:

 

ok mai draga s-a mai zis asta. ca sa te linistesti si tu iti atrag atentia ca is constient ca im a lousy typist asa ca o sa gasesti o groaza de greseli prin posturile mele penca n-am timp sa le periez pas cu pas.

nici eu nu m-am obosit sa o ironizez pe ralucoana care a confundat biologia cu militaria. vanatoarea unor astfel de chestii minore e un hobby furajer rezervat obositilor ca tine.

oricum nu ma deranjeaza nici daca tu le pui pe seama inculturii mele. eu insa pun astfel de interventii gramatical pruteniene pe seama lipsei de imaginatie si a epuizarii argumentelor.

am voie nu?

Editat de charlie_root
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am B-ul de 10 ani si A-ul de 1 an ... Ma uit pe forumul asta in speranta ca as putea sa gasesc ceva constructiv in comentariile fiecarui accident. Ceva care sa ma ajute sa previn sa mi se intample si mie ceva similar. Pana acum am depistat un singur lucru de mare ajutor daca respecti legea si porti echipamentul full , esti mai putin expus nenorocirilor ... dar nimic nu-ti garanteaza 100% viata pe 2 roti. In special faza cu "merg pe riscul meu" nu e o solutie nici pt. motociclisti nici pt. conservari. La o viteza mare devii o bomba in trafic .. pericol pt. tine si pt. altii. Nu suport sa aud cordacii care merg pe barba lor cu gazu la blana si se asteapta sa fie vazuti auziti si protejati de masini. Avand si A-ul sunt de 10000 de ori mai atent la motociclete cand sunt cu masina in trafic si chiar si asa reusesc multi sa ma surprinda iar marea mea spaima este ca eu fiind pe motor sa nu fiu lovit vreodata de un alt motor condus pe o barba infantila cu 200+ . De asemenea ... celor cu masini puternice care in trafic sau la semafor te provoaca sa-i dai gaz .. sa-ti arate ca ei au o conserva care se tine mai tare ca motorul tau la viteza sau la plecare de pe loc le doresc multa _|_ . 99.9% din masinile de pe sosea nu sunt in stare sa faca un motor de 600 nu mai vorbesc de un 1000 sau 1300 . Pricepeti odata chestia asta si nu va mai rupeti in figuri cu BMW-uri Audi-uri sau alte basculante, riscati sa-l loviti chiar pe cel care-l concurati .

Ca sa concluzionez ... eram in depasire regulamentara a unui camion pe banda 2 , venind dinspre Rm. Valcea spre Pitesti. Inainte sa termin depasirea , banda aditionala pe care circula camionul se termina iar respectivul intra pe banda mea fara sa se asigure scotindu-ma pe contrasens. Din fatza se apropia alt tir ... nu exista spatiu de trecere printre ele. Tirul ce venea din fatza a franat si a iesit de pe carosabil in santz, mi-a salvat viata pe cand imbecilul care m-a scos pe contrasens nici nu stia ce a facut , nici prin cap nu i-a trecut sa se asigure sau ca as putea fi acolo. Nu putem categorisi camionagii , taximentristii motociclistii sau conducatorii oricaror vehicule ca's varza, evident intre toti exista si scursuri care merg pe barba lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca incarc topicul cu offtopics...:

@brokewind: intru-totul de acord cu ultimul tau post, asha circul shi eu, doar ca nu ii blamez pe cei care merg tare, poate ei pot shi ishi asuma riscurile care decurg din asta. poate ei chiar pot merge safe shi nu li se intampla nimic pana nu apare unu care gresheste mai rau ca el.

@lifeowner: "bai desteptule..." trecem peste apelativul la mishto, nu cred ca merita sa-tzi raspund pe masura...., n-ai priceput nimic, era o expunere hiperbolizata (vezi 500km/h, cu ce motor crezi ca potzi atinge asta pe strazi?????!!!!!!!!!!!!!!), era o figura de stil, o luare de pozitzie vis-a-vis de cei care itzi taie calea fara sa se asigure shi p'orma itzi dau in nas "ce-i bah, mergeai tare, da-te drak d'aci". din cate povesteshti ai patzit shi tu la fel. dar, hai, poate te-a luat flama shi n-ai prea intzeles ce am vrut eu sa spun. numa' bine!

@vladut 50: multzam' prietene, ma bucur ca macar unul a priceput...:lol:

 

intr-u totul greshala de scriere (ca sa nu ma faca careva de kko ca sunt agramat :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau ca incarc topicul cu offtopics...:

@brokewind: intru-totul de acord cu ultimul tau post, asha circul shi eu, doar ca nu ii blamez pe cei care merg tare, poate ei pot shi ishi asuma riscurile care decurg din asta. poate ei chiar pot merge safe shi nu li se intampla nimic pana nu apare unu care gresheste mai rau ca el.

@lifeowner: "bai desteptule..." trecem peste apelativul la mishto, nu cred ca merita sa-tzi raspund pe masura...., n-ai priceput nimic, era o expunere hiperbolizata (vezi 500km/h, cu ce motor crezi ca potzi atinge asta pe strazi?????!!!!!!!!!!!!!!), era o figura de stil, o luare de pozitzie vis-a-vis de cei care itzi taie calea fara sa se asigure shi p'orma itzi dau in nas "ce-i bah, mergeai tare, da-te drak d'aci". din cate povesteshti ai patzit shi tu la fel. dar, hai, poate te-a luat flama shi n-ai prea intzeles ce am vrut eu sa spun. numa' bine!

@vladut 50: multzam' prietene, ma bucur ca macar unul a priceput...:lol:

 

intr-u totul greshala de scriere (ca sa nu ma faca careva de kko ca sunt agramat :lol:

Sorry daca am inteles eu gresit ... si tot offtopic . Uite ca sunt motoare care merg cu 640 Km/h top speed. asta ca veni vorba de 500 Km/h :-)

. Este vorba de Dodge Tomahawk motor V10 500 CP . Sincer ... cati dintre voi i-ati da blana pe DN1 :-)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer mie mi se pare o prostie " motoru " asta... nush dak i se poate zice motor .... nu prea`i vad rostul

 

scuzati de offtopic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer mie mi se pare o prostie " motoru " asta... nush dak i se poate zice motor .... nu prea`i vad rostul

 

scuzati de offtopic

Fiind intrebati de ce l-au creat cei de la Dodge au raspuns f. simplu " Because we can " . :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sorry daca am inteles eu gresit ... si tot offtopic . Uite ca sunt motoare care merg cu 640 Km/h top speed. asta ca veni vorba de 500 Km/h :-)

 

Este o mică mare diferență acolo. Nu merge cu 640 km/h ci ar putea merge cu 640 km/h (aka viteza ipotetică). Recordul de viteză pe două roți este stabilit de o chestie cu motor de 3000 cm3 Âşi 425 cp, dar cu o aerodinamică adecvată, desprinsă din aeronautică, pe o pistă de sare (350 mile / h ). La cum arată Tomahawk, pare desprins din coÂşmarele unui posesor frustrat de muscle-car. Sincer, mi se pare pueril, pe de o parte roțile alea îl fac neutilizabil decît pe linie dreaptă, pe de altă parte, cu gel în cap Âşi ochelari de soare zbori de pe el după ce treci de 200 km/h.

 

Eu zic că-l face Hayabusa la orice oră (aia stock).

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind intrebati de ce l-au creat cei de la Dodge au raspuns f. simplu " Because we can " . :-)

:( si or avut ceva vanzari dak tot or facut monstru ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A fost o serie limitata de 9 bucati si s-au vandut la pretul de 555.000$ / buc . :-)

pfoaiii .... da`l ma`n masa de motor 550.000$ :moto: ... de banii aia imi luam 2 motoare din GP :( :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate Soso

las-o moale pe strada ca astia nu ne vad sau nu ii intereseaza

am scapat dintr-o faza aproape identica ( ala era cu tir-u ) si de atunci am lasat-o mai moale + ca am interdictie de la nevasta sa merg singur pe motor ... stie ea de ce nu ma mai lasa

si eu merg (mai bine spus mergeam) ca dracu pe curbe da am ajuns la concluzia ca mai am multe de vazut si de trait si + ca e plin de dobitoci pe sosele

 

daca mergeai mai incet ii aratai la mosu gegetu mijlociu prin intoarcere iar din pacate acuma stai la orizontala si deabia acuma incepe asfaltu sa topeasca gumele

succes la recuperare si sa revii cat mai repede pe 2 roti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate Soso

las-o moale pe strada ca astia nu ne vad sau nu ii intereseaza

am scapat dintr-o faza aproape identica ( ala era cu tir-u ) si de atunci am lasat-o mai moale + ca am interdictie de la nevasta sa merg singur pe motor ... stie ea de ce nu ma mai lasa

si eu merg (mai bine spus mergeam) ca dracu pe curbe da am ajuns la concluzia ca mai am multe de vazut si de trait si + ca e plin de dobitoci pe sosele

 

daca mergeai mai incet ii aratai la mosu gegetu mijlociu prin intoarcere iar din pacate acuma stai la orizontala si deabia acuma incepe asfaltu sa topeasca gumele

succes la recuperare si sa revii cat mai repede pe 2 roti ...

mersi frate...

am sami iau un bmw f650 cred sau un virago

azi am dat jos un ghips si parka e d lemn picioru

dupa 25 de zile tinut drept ma doare de ma pis cand veau sal indoi....e normal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...