Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sambata am iesit cu MTB-urile in padure, am facut aproape 70 km cu drumul pana acolo si intoarcere cu tot, a fost o vreme superba pentru asa ceva. Am dat si de balti de 15-20 de metri lungime si am ocolit prin lastaris (am adunat ceva zgarieturi pe maini), am dat si de noroi de 5-10 cm adancime prin care am trecut mai greu (eu eram pe slick-uri, ca sa fie si mai distractiv), dar a fost o plimbare excelenta si abia asteptam sa vina iar ziua de sambata (in timpul saptamanii pana la birou si inapoi nu se pune).



Mi-am rupt my butt ....

O sa inveti si o sa te inveti. O sa inveti ce sa iei la tine, ce sa mananci inainte de ture, sa pedalezi in picioare, iar fundul tau o sa se invete cu seaua. Nu stiu in cat timp ati facut cei 135km, dar pe cursiera nu ar trebui sa fie mai mult de 5-6 ore. Sambat am stat in sea de la 9:30 dimineata pana la 7 seara cu o pauza de masa de vreo ora si din tot grupul de 9 oameni era doar un incepator cu dureri de posterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa inveti si o sa te inveti. O sa inveti ce sa iei la tine, ce sa mananci inainte de ture, sa pedalezi in picioare, iar fundul tau o sa se invete cu seaua. Nu stiu in cat timp ati facut cei 135km, dar pe cursiera nu ar trebui sa fie mai mult de 5-6 ore. Sambat am stat in sea de la 9:30 dimineata pana la 7 seara cu o pauza de masa de vreo ora si din tot grupul de 9 oameni era doar un incepator cu dureri de posterior.

 

Pedalatul in picioare a fost aproape imposibil azi pe cursiera pentru ca-mi fugeau talpile de pe scarite, la spinning de ex. de-abea astept sa vina pasajele cu fundul sus , aici am fost pedepsit in fund de la inceput pana la sfarsit. Initial am zis ca nici nu merg pentru ca ma durea deja cam tare de la tura de ieri dar n-am vrut sa par pussy fiind invitat indirect la tura si vrand sa vad si eu rutele lor. Anyway, mi-a placut chiar si cu durerea in dos, a fost prima iesire cu cursiera dupa aproape 25 de ani, nu m-am blamat prea tare, I'll be back vorba lui Arnie.

Ca review la bicicleta, destul de greu de oprit fiind invatat cu MTB cu frane pe disc, cere mai mult timp. Frica mare de nisip si pietris care e inca din abundenta peste tot. Schimbatul vitezelor e un vis cu Di2 si tot le-am incurcat de cateva ori, se comporta insa excelent si schimbi de doua ori gresit si a treia oara bine in acelasi timp in care schimbi odata mecanic.

Pozitia foarte civila, daca luam TT ma blestamam acum. M-am luat si cu TT-uri si tine pasul chiar daca aia erau cat o gogoasa iar eu eram ca un velier pe roti.

Jacheta luata e foarte tare, n-am simtit pic de vant prin ea desi in fata ma batea grav. Sticla de apa am tinut-o in ea pentru ca nici suportii de sticla nu au venit inca. O sa ies mai des de-acum ca s-a spart gheata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind pe topic de gen, de vanzare Scott Scale 29 Comp 2012 48" negru mat practic nou, rotile sunt absolut noi DT Swiss 485 D. Nu are zgarieturi de nici un fel, a mers doar pe camp max 20 km. EUR 900 sau EUR 650 fara roti/discuri/caseta (in poza rotile originale AlexRims care au fost upgraded intre timp).

post-6531-0-01885700-1366142733_thumb.jpg

Editat de aquilla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici oferta asta a fost acum vreo 2-3 saptamani, si mi-am luat si eu cate ceva:

-minipompa cu manometru, e cam panarama dar aveam nevoie urgenta ca mi se stricase pompa mea , in mod normal as fi luat-o pe cea de la decathlon modelul de plastic cel mai ieftin, care-i super ok, am avut vreo 2-3 prin tara de care am fost f multumit dar le-am ratacit

- o pereche de manusi cu gel pe care le-am purtat doar o data intr-o tura de 20-30km dupa care ma dureau mainile mai tare decat cu niste manusi normale de piele pe care le port deobicei (poate nu m-am invatat eu cu astea inca)

- multi-toolul ala, e ieftin are cam tot ce-ti trebuie dar materialul se vede ca nu-i cine stie ce insa sper sa-si faca treaba in caz de urgenta ca doar atunci l-as folosi

- mansoanele reflectorizante de pus pe spite, pe astea nu le-am montat inca dar materialul reflectorizant pare eficient, mereu imi atrag atentia cand trec noaptea pe langa ele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Festina Lente - Calitativ sunt la o media (așa cu bunăvoință) - am testat pănă acum:

- mănușile și pot spune că-s decente (în regim de spălat la 3 zile, cele de la Lidl încă rezistă, cele de la Decathlon au ajuns la ghenă).

- Tricourile (în afară de ăla primit anul trecut la tura de mare) - rezistă ok la multe spălări, nu se scămoșează și lucră ok (se duce bine transpirația, eu fiind unu' care transpiră mult)

- Sculele sunt sub medie - inbusul s-a deformat la (probabil) a treia utilizare.

- Pompa m-a ținut două luni, luni în care am folosit-o probabil de 3-4 ori și apoi s-a dezmembrat în rucsac (singurică, singurea)... Oricum, în caz de necaz... e bună și aia.

- Vesta windstopper - cel mai bun produs al lor... de departe... oricând sunt dispus să cumpar încă vreo 2-3.

Am avut cască (Crivit, marca lor, însă luată din Germania) dar nu am fost mulțumit de ea, scârțâia ciudat și nu era foarte aerisită. Nu le-am văzut pe cele de la noi.

Sper să-ți ajute informațiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sculele de bicicleta am preferat sa nu mai merg pe cele ieftine pentru ca nu sunt multe si atunci pot sa cumpar unele bune pe care sa pot pune baza. Am luat din hornback imbusuri, T si prelungitoare (lung si scurt) WGB, sunt fara moarte, iar pompa am comandat-o de pe bike-components.de cu alte chestii la un loc (comanda de peste 1000 de euro cu niste colegi), asa ca transportul nu a fost o problema. Leviere am luat tot de pe bike-components, am folosit mai multe modele si am ramas pe cel care mi se pare cel mai bun (Tacx parca, 1.5 euro setul de 3).

 

Manusi iarasi am tot incercat si ales, mai ales ca era obisnuit cu cele moto (cu alea de vara mai merg si cu bicicleta pe munte), pana la urma am ales unele Shimano pe care le folosesc din vara trecuta la ture de 50-70km fara nici o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat si eu de la lidl tricou si pantaloni. E prima data cand port asa ceva. Ce ciudat e sa ai "pampers".

Nu ma pricep mult la echipament de ciclism, dar recunosc un lucru de calitate, iar pantalonii scurti si tricoul asa par.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat si eu de la lidl tricou si pantaloni. E prima data cand port asa ceva. Ce ciudat e sa ai "pampers".

Nu ma pricep mult la echipament de ciclism, dar recunosc un lucru de calitate, iar pantalonii scurti si tricoul asa par.

nu man , pantalon cu mega-tampon !! :lol: nu ma pot obisnui cu asa ceva intre picioare , abia m-am lasat de purtat pampers si sa trec la asa ceva ...... ?! eu mi-am luat pantaloni lungi pentru alergat care au fost sptamana trecuta in oferta si nu stiu cat o sa-i port ca ma simt ca o balerina imbracat cu ei ..... ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot să pedalez dacă n-am bazon... Nici fără mămuși, tricou de bicicletă (pentru respirație/transpirație și buzunare) sau cască (pe care am și oglindă). Apropo de oglinda de pe cască, acum 10 ani nu vedeam pe nimeni cu așa ceva, toți care mă remarcau se mirau. Acum am observat că din ce în ce mai mulți folosesc așa ceva. Eu mi-am făcut singur, că nu găseam pe nicăieri, dar am constatat că au început să se găsească între timp. Nici nu mai concep să merg fără așa ceva!

312607_292270747470624_417157269_n.jpg

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot să pedalez dacă n-am bazon... Nici fără mămuși, tricou de bicicletă (pentru respirație/transpirație și buzunare) sau cască (pe care am și oglindă). Apropo de oglinda de pe cască, acum 10 ani nu vedeam pe nimeni cu așa ceva, toți care mă remarcau se mirau. Acum am observat că din ce în ce mai mulți folosesc așa ceva. Eu mi-am făcut singur, că nu găseam pe nicăieri, dar am constatat că au început să se găsească între timp. Nici nu mai concep să merg fără așa ceva!

312607_292270747470624_417157269_n.jpg

Toate bune! :cheers:

pff.. trebuia sa mergi pana la capat!

 

(adica si oglinda pt dreapta :D )

 

S-au dus vremurile cand era suficient sa ai o amarata de bicicleta :)

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am obisnuit sa intorc des capul sa ma uit dupa trafic, chiar si pe motocicleta unde am oglinzi laterale; mi se pare ca un pic de miscare a gatului e buna, nu stau prea mult in aceeasi pozitie.

 

Cu pantaloni cu bazon nu circul, dar ocazional (rar) mai port bazonul detasabil de la niste pantaloni scurti de ciclism din Decathlon; arata ca un soi de pantaloni scurti din plasa cu bazon, ii pot pune pe sub orice pantaloni (scurti, lungi, doar suficient de largi sa fie) si sunt o idee mai comozi decat fara. Dupa ce faci destui kilometri fara bazon incepi sa te obisnuiesti cu seaua si nu ii mai simti lipsa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot să pedalez dacă n-am bazon... Nici fără mămuși, tricou de bicicletă (pentru respirație/transpirație și buzunare) sau cască (pe care am și oglindă). Apropo de oglinda de pe cască, acum 10 ani nu vedeam pe nimeni cu așa ceva, toți care mă remarcau se mirau. Acum am observat că din ce în ce mai mulți folosesc așa ceva. Eu mi-am făcut singur, că nu găseam pe nicăieri, dar am constatat că au început să se găsească între timp. Nici nu mai concep să merg fără așa ceva!

312607_292270747470624_417157269_n.jpg

Toate bune! :cheers:

Au fost discutii pe forumuri de ciclism precum ca acea oglinda atasata la casca ar fi periculoasa in caz de accident .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au fost discutii pe forumuri de ciclism precum ca acea oglinda atasata la casca ar fi periculoasa in caz de accident .

N-am mai intrat de ceva ani pe forumul de ciclism, nu cunosc discuțiile, dar pot garanta pentru oglinda mea că i se rupe prinderea instant în caz de cădere pe partea stîngă! Am prins-o cu o spumă poliuretanică.

 

Și, culmea, stă pe cască începînd cu anul de grație 2003!

 

Am mai spus-o și repet, nu mă scutește de întors capul, dar mă ajută enorm!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

922855_526046120763832_756881071_n.jpg

:)

 

 

N-as cara asa ceva dupa mine nici daca as avea drumuri ca in Olanda.

Doi saci laterali, sunt arhi suficienti pentru orice fel de tura as avea.

ulT5iLK.jpg

 

...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...