Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Intr-adevar, burdufurile alea arata ca munca'n schimbul trei !! :)

Am inteles ca la KTM in Cotroceni au unele de neopren. Le-am vazut montate si arata super!! Plus ca-s mai mici in diametru si problema "gatuirii" fluxului de aer dispare... Eu unul le am pe agenda de cumparaturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Phantoame, daca nu ai ce face cu protectiile alea mici de le ai pe mobra, sau le aveai, decat sa le arunci, le vreau eu.

 

Si eu m-am tot gandit la cum arata, dar pana la urma daca sunt eficiente si nu mai am probleme cu simeringurile se merita si acele burdufuri. Trumy daca nu mai am ce face cu aparatorile alea ti le dau dar sa stii ca gasesti si la Louis, sunt vreo 10 EUR perechea parca, deci nu sunt cine stie ce.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot uitat pe Louis dupa protectiile alea de praf dar nu le-am gasit.

Apropo de Louis, pentru cine este interesat, am vazut ca au la reduceri o super geaca de turing pentru toamna-primavara. Este un Vanucci All Terain, eu era sa o cumpar cand costa 299E (bine ca nu a gasit-o un prieten in magazinul din Viena :)). Ieri am vazut ca au redus-o la 149E. Ca si cod de produs puteti sa cautati dupa 20569158 sau va direct la Vanucci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10042051

Nu bre...eu ma refeream la garnituri/aparatorile de praf; la fantoma se prelungeau vertical cu un plastic finut de cativa cm si protejau de praf/nisip/muste 10-15cm din furca.

Editat de Trumansky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, burdufurile alea arata ca munca'n schimbul trei !! :P

Am inteles ca la KTM in Cotroceni au unele de neopren. Le-am vazut montate si arata super!! Plus ca-s mai mici in diametru si problema "gatuirii" fluxului de aer dispare... Eu unul le am pe agenda de cumparaturi...

 

Vezi ca alea sunt pentru furca upsidedown, nu merg la noi, la ktm da :)

 

La mine nu s-au montat acele burdufuri deoarece nu s-au gasit pe negru.

 

@ Trumy: http://www.louis.de/_30d0f39f61b876d3b2610...6&anzeige=0

 

Au si pe negru la 9,95 EUR, sau la Touratech: http://www.touratech.com/shops/001/popup_i...e9a6bce7b21e311 la 52 de EUR : http://www.touratech.com/shops/001/product...e9a6bce7b21e311

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alea lungi sunt mult mai interesante

Da, mai ales ca nu trebuie demontat nimic :)

Daca e cineva interesat de o comanda la Touratech, poate ne bagam impreuna si mai scoatem ceva, macar costuri de transport... Eu vreasu sa-mi comand cel putin protectia aia pentru far :P pare ma adventure apoi :)

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca alea sunt pentru furca upsidedown, nu merg la noi, la ktm da :)

 

La mine nu s-au montat acele burdufuri deoarece nu s-au gasit pe negru.

 

@ Trumy: http://www.louis.de/_30d0f39f61b876d3b2610...6&anzeige=0

 

Au si pe negru la 9,95 EUR, sau la Touratech: http://www.touratech.com/shops/001/popup_i...e9a6bce7b21e311 la 52 de EUR : http://www.touratech.com/shops/001/product...e9a6bce7b21e311

 

Bafta.

 

Sar'mana, le-am gast!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa ne adunam mai multi

sa facem o scrisoare deschisa catre cei de la Motorrad Germania, semnata de cat de multi putem aduna, in care le explicam situatia, ca astia isi bat joc de noi, poate fiecare sa scrie pe o foaie exact ce probleme a avut cu bavaria noastra...si o trimitem.

 

al doilea lucru de as putea sa il fac eu, e sa fac un micut blog, pe care sa il bag pe google bine, si cand o sa caute cineva BMW, moto BMW, etc si etc, sa dea de el, si sa ii facem putin pe bafta. Eu nu cred totusi ca cei din germanica sunt chiar nepasatori. nu avem noi scule de banii unui x5, dar totusi, suntem destui, si bagam bani multi in mobrele astea.

 

zo, care se baga? Eu zic asa, o scrisoare clasica, e mai serioasa si da un pic mai multa greutate mesajului, decat un e-mail, domnul iulian a trimis un mail catre germanica si am inteles ca nu se intampla nimic. Acum, ca sa nu forjam topicul asta cu aceasta discutie, propun sa continuam cu ideile pe topicul CLUB BMW /index.php?showtopic=212689.

 

hai sa fim sanatosi

 

Sorry ca readuc discutia in actualitate aici, dar vad ca nu v-ati mutat pe topicul celalalt. Ideea e ca si eu chiar ma gindeam ca ar trebui scris nu numai la OPC, dar chiar si la BMW Germania. Desi AB sunt numai importatori si deci nu reprezentanta, parca nu imi vine sa cred ca BMW trece cu vederea chiar asa orice atitudine! Daca va hotariti vreodata, va sustin cu traducerea! Ideea e ca va pot da in momentul de fata inca un mic exemplu de cum actioneaza live cei de la AB:

 

Ma programez eu frumushel acum vreo luna (intr-o marti) la dinsii ca sa imi faca o constatare GENERALA a mobrei. Si le specific in mod repetat ca vreau ca in final dinsa sa fie CA NOUA si sa imi spuna TOT ce e de facut la ea... si dupa o saptamina, dupa ce tip eu cit pot ca eu imi iau mobra de la ei vineri ca am nevoie de ea in weekend, ("suntem ocupati, sunt multe de facut la motocicleta dvs. -constatarea!- le facem si noi intre alte motociclete") mi-o iau inapoi, cu acordul lor ca tot ce credeam eu ca trebuie schimbat trebuie schimbat. (ca o mica anecdotica- dupa aia mi-am dat seama ca din reflex eu le cerusem si reglaj si curatare carburatoare, iar mobra e pe injectie! :) iar ei au fost de acord!!!!!!:) Astept factura pentru manopera asta :) ) Si comand piesele si mi se zice ca trebuie sa mai fac alta programare pentru manopera. Cit dureaza pina vin piesele nu se stie, dar pentru siguranta ma programeaza pe 23 luna asta... "dar e gata mobra sigut pina pe 1 iulie, ca v-am zis, cel tirziu atunci am nevoie de ea!" "Pai da, fiti fara grija, ca daca sunteti progarmata, o sa fie suficient timp!". Nu mi-a prea venit sa cred, dar ce, aveam incotro!

Si vine data de 23 si ma prezint la service. Si mai cer o constatare, ca intre timp ma uitasem si eu la cablul de ambreiaj care era cam franjurat (da, evident, trebuie schimbat neaparat! :) ) si la rulmentii de ghidon care "nu au inca nimic, dar s-ar putea strica daca merg mult offroad" si ar fi mai bine sa ii schimb, daca tot a inceput sa curga vaselina din ei..... :P

La birou ma duc sa fac comanda (da, asa cum banuiati, nu mi se garanteaza ca piesele ajung pina pe 1.07, dar de platit, am paltit!) si am tupeul sa intreb de ce nu s-au constatat respectivele defectiuni..."pai nu am constatat decit la ce ne-ati zis dvs sa ne uitam...., ce scrie pe comanda......" iar eu intrebasem in mod repetat de cablul de ambreiaj, ca sa nu mai vorbesc ca pe comanda scrie mare CONSTATARE GENERALA!!!!!

 

OK: "Si e gata mobra cu ce e deja comandat pina la vineri?" Ehhhhhh! asta e alta pretentie!!!! Sincer? "Nu se stie, sa speram! "

Eu una, inca mai sper! Ca ce altceva mi-a mai ramas, de facut, dupa ce am bagat o multime de bani in piese si draci si etc., etc. in organizarea turei care incepe pe 1......Macar de un lucru sunt ca si sigura. Ca o sa ma rog tot timpul sa nu se rupa cablul ala, ca sperante sa imi vina pina plec, nu prea am....si si daca vine, noroc ca mai stiu si eu sa inshurubez un shurub, ca doar nu o sa ii las tot pe ei sa mi-l schimbe- pina pe la mijlocul lui iulie poate!

 

Asha ca, dragi cosuferinzi, eu stiu pe cineva care a determinat unu-doua capete sa cada direct din Germanica pe baza de o prostie facuta aici in RO de catre AB si raportata constiincios direct la sursa......Eu sunt de parere sa facem scrisoarea aia!

 

 

DOI: Sa inteleg deci ca protectiile alea de praf din neopren de la KTM nu se pot pune de nici o culoare pe Furile noastre? Atunci stie cineva alta sursa de protectii similare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu zic ca aparatorile s-ar putea sa se potriveasca. Sunt pur si simplu niste "mânecuțe" din neopren... Simplu si eficient! Oricum pana nu le vad cu ochii mei, n-am cum sa stiu 100%.... Va tin la curent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut revizia de 20.000 km la ei. Pe langa operatiunile obisnuite, schimb bujii, ulei, filtre ulei, aer si benzina, lichid de racire, le-am atras atentia sa verifice si jocul valvelor, pt ca motorul are un tacanit specific. Mi-au spus ca nu e nevoie, ca zgomotul este din cauza uleiului uzat. Schimba uleiul, bineinteles ca zgomotul nu dispare, bineinteles ca nu verifica valvele si imi pun motoreta in brate la fel cum le-am lasat-o. Acum trebuie sa mai fac un drum pana la ei, alta programare alt timp pierdut.

 

A reglat careva cu succes motorul? Eu am reglat mai demult un motor de dacie, dar cred ca nu e chiar acelasi lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut revizia de 20.000 km la ei. Pe langa operatiunile obisnuite, schimb bujii, ulei, filtre ulei, aer si benzina, lichid de racire, le-am atras atentia sa verifice si jocul valvelor, pt ca motorul are un tacanit specific. Mi-au spus ca nu e nevoie, ca zgomotul este din cauza uleiului uzat. Schimba uleiul, bineinteles ca zgomotul nu dispare, bineinteles ca nu verifica valvele si imi pun motoreta in brate la fel cum le-am lasat-o. Acum trebuie sa mai fac un drum pana la ei, alta programare alt timp pierdut.

 

 

 

 

Aveau obligatia sa verifice "valve clearance" si la 1000 si la 10 000 si la 20 000 de km ,si sa faca reglajele, daca era necesar

 

FACEM SCRISOAREA AIA ODATA ??

post-27837-1214476501_thumb.jpg

Editat de 22iulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu zic ca aparatorile s-ar putea sa se potriveasca. Sunt pur si simplu niste "mânecuțe" din neopren... Simplu si eficient! Oricum pana nu le vad cu ochii mei, n-am cum sa stiu 100%.... Va tin la curent!

 

Pai n-ai vazut la mine cand am fost pe la Vama Buzaului???????????????????

Eu am avut inainte burdufuri si le-am scos. Am pus neoprene si sunt foarte multumit.

 

Nu prea se vad bine in poza asta dar momentan alta n-am.

post-5780-1214478611_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveau obligatia sa verifice "valve clearance" si la 1000 si la 10 000 si la 20 000 de km ,si sa faca reglajele, daca era necesar

 

FACEM SCRISOAREA AIA ODATA ??

 

 

 

facem-facem

 

cine o scrie, si unde o trimitem?

ne adunam toti undeva pe net sa scriem fiecare plangerile?

 

fac un site si scriem acolo tot?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

facem-facem

 

cine o scrie, si unde o trimitem?

ne adunam toti undeva pe net sa scriem fiecare plangerile?

 

fac un site si scriem acolo tot?

 

Cum ziceam, eu va ajut cu tradusul, dar.....dupa jumatatea lui august, ca pina atunci nu mai am timp.... :kali:

 

Parerea mea este sa va hotariti la un text comun, in care eventual sa dati exemplele unor chestii flagrante, cum ar fi daca vi se cere sa platiti manopera la mobre aflate in garantie (mey omule zeroo, asha ceva nu e admisibil, mey!), cum nu se respecta programarile, atitudinea personalului, etc. Un sit gen "Situl nemultumitilor de activitatea importatorului BMW din Romania" e bun, dar aia din germania sigur nu o sa stea sa tot citeasca la el....

 

Si apropos, ca sa nu fiu total nedreapta, aflati ca pina la urma se pare ca o sa am mobra la timp, chiar daca nu cu toate reparatiile , dar, oricum, cu cele absolut necesare... restul ma mai orientez eu si personal, ca deh, suntem romani si mesteri autodidacti.... :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

facem-facem

 

cine o scrie, si unde o trimitem?

ne adunam toti undeva pe net sa scriem fiecare plangerile?

 

fac un site si scriem acolo tot?

 

ma ofer sa o traduc in germana si sa o inmanez personal in munchen la sediul social , vb cu managerul de acolo si ii zic ca am venit special pt asta din romania tre sa ia masuri dupa aia, poate va face ancheta ... le ofera un pret f bun la piese celor de la bavaria sau pipera nu mai stiu. sa cuprinda si adrese si nr de tel ale clientilor nesatisfacuti!

Editat de gabrielleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva sa-mi dea si mie o schema care sa cuprinda toata partea electrica a motocicletei? Ma intereseaza ce culoare are si unde duce fiecare fir din mobra, inclusiv cele de la bord.

 

:P

 

 

Trebuie sa gasim un copiator color A3. Manualul il am eu, cu toate schemele electrice in detaliu. Daca ajungi maine la Arc, vorbim acolo...

Editat de RobbieB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...