Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Nu pot sa merg cu dakru pentru ca am 172cm, sunt prea mig.

 

Dakarul e ok (810 mm sha-sol), am stat eu pe el si merge la 170 cm ai mei.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai mult ca sigur ca nu se potriveste. Cea de g650 este upside-down si are diametrul mai mare in partea de sus decat dea de f650 si ca urmare nu o sa intre in tripla originala. Daca o schimbi si p-aia cu una de g se pune problema daca se potrivesc axul directiei si rulmentii, daca ai cum sa montezi etrierul de frana si senzorul de abs. Si inainte de toate, daca tot vrei sa schimbi furca, schimb-o macar cu una ca lumea, de exemplu http://www.touratech-usa.com/shop/media2/0...0FCF6Jrj36267A9 .

 

Mersi de raspuns!

Nu vreau sa iau una nouo de la touratech, aia de G X-moto nu este nouo si mar costa mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merge linkul postat de tine, dar presupun ca de handguarduri e vorba..

am eu doua perechi acerbis, noi, pt ca mi-a fost lene sa le adaptez.. :friends:

iti trimit poze daca vrei...

bafta !

 

Fa click pe link de 2x la rand si o sa mearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar ca aia de la touratech probabil costa vreo 2000 de iepuroi.. :friends:

 

Si daca vrem sa fim exacti.... $3542.10

Acu' nu-mi dau seama... sunt foarte scumpe sau sunt eu foarte sarac????

:bounce:

Editat de RobbieB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca vrem sa fim exacti.... $3542.10

Acu' nu-mi dau seama... sunt foarte scumpe sau sunt eu foarte sarac????

Vorbind pentru mine.. as raspunde "amundoo".. :friends: DAAAMMM!! De banii aia imi iau o capritza pe langa offizier, cu care sa ma duc in fiecare uichend la circuitul de cross de la Campina.. Pupa tata pa iel de offizier, ce bine s-a tinut!! in ciuda kitului de lantz distrus, in ciuda "slick"ului de pe spate, in ciuda furcii sudate/indreptate!!

 

 

 

..da, recunosc, am momente cand chiar mi-o caut.. Da' macar n-o fac prin trafic.. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt toata numai un zambet... motorul asta e un vis! Sunt extrem de incantata de el!...

O intrebare: cine ma poate ajuta cu un manual din ala simplu, riders manual parca ii zice, nu din ala de service, la F650 GS dupa 2001 (daca e 2005 cu atat mai bine!)? :friends:

Am uitat sa precizez ca manualul meu e in germana.

Editat de Purghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt toata numai un zambet... motorul asta e un vis! Sunt extrem de incantata de el!...

O intrebare: cine ma poate ajuta cu un manual din ala simplu, riders manual parca ii zice, nu din ala de service, la F650 GS dupa 2001 (daca e 2005 cu atat mai bine!)? :friends:

Am uitat sa precizez ca manualul meu e in germana.

 

Am si manualul utilzatorului si manualul de intretinere. Trimite-mi pe PM emailul si ti le trimit.

Editat de Rainman22
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GS-ul meu e trist.

Lacrimeaza radiatorul stanga sus in zona urechiusei de prindere

 

ma gandesc sa-l dau jos.

 

Repara cineva radiatoare ?

 

 

Cineva serios ,meserias !

 

Daca doar plange, vezi ca functioneaza solutiile acelea de lipit radiatoare, care se toarna in instalatia de racire si isi fac treaba... Fratele meu a facut lucrul acesta la masina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca doar plange, vezi ca functioneaza solutiile acelea de lipit radiatoare, care se toarna in instalatia de racire si isi fac treaba... Fratele meu a facut lucrul acesta la masina...

 

N-am incredere in solutiile alea.

mai stric si motoru cu cine stie ce c.a.c.a.t.u.r.i....unii cica mai puneau faina ,ou ,..ceva rom si zahar..si apoi faceai clatite cu antigel in motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am incredere in solutiile alea.

mai stric si motoru cu cine stie ce c.a.c.a.t.u.r.i....unii cica mai puneau faina ,ou ,..ceva rom si zahar..si apoi faceai clatite cu antigel in motor

 

O solutie la indemana si care functioneaza foarte bine este poxipol-ul pentru metal (cel gri metalic), daca ai cum sa il aplici. Am reparat asa un radiator de aro, avea o crapatura la baza gatului unde se monteaza termostatul. Evident ca mai sigur e sa il sudezi, cositoresti, dar pana acolo merge si asa, mai ales la aro.

Editat de invictus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua intrebari:

1 - ce fel de ulei folositi? Mineral sau semi-sintetic? Fosta proprietara mi-a zis mineral, in manual scrie mineral si in Romania toata lumea mi-a zis sa pun semi-sintetic. :rolleyes:

2 - unde se vorbeste despre ce folosim si ce facem cu BMW-urile noastre? Pe topicul asta sau pe ala numit Club BMW? Ca nu pricep de ce trebuie sa existe atatea topicuri BMW... Eu am infiintat acum vreo 4 ani un topic al Viragistilor si acolo se discuta tot ce tine de Virago. Cu BMW-ul m-am zapacit pe aici, ca nu stiu unde sa imi scriu ideile/intrebarile... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua intrebari:

1 - ce fel de ulei folositi? Mineral sau semi-sintetic? Fosta proprietara mi-a zis mineral, in manual scrie mineral si in Romania toata lumea mi-a zis sa pun semi-sintetic. :rolleyes:

2 - unde se vorbeste despre ce folosim si ce facem cu BMW-urile noastre? Pe topicul asta sau pe ala numit Club BMW? Ca nu pricep de ce trebuie sa existe atatea topicuri BMW... Eu am infiintat acum vreo 4 ani un topic al Viragistilor si acolo se discuta tot ce tine de Virago. Cu BMW-ul m-am zapacit pe aici, ca nu stiu unde sa imi scriu ideile/intrebarile... :cheers:

 

Sar'na tanti !

io uzez ulei Castron 10w50...am impresia ca e full sintetic..si ce daca ?

De vorbit vorbim peste tot ..depinde cat de bauti suntem....dar ai grija ca pe "cine are 650 gs sau dakar " sunt treburi serioase....

Daca vrei caterinca si ai ceva simt al omorului..te dai si pe club BMW..dar mai ales pe BktmW !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Salut

Are cineva pe aici o presa pentru rotorul de la alternaror de imprumut sau de vanzare?

Presa arata asa http://faq.f650.com/FAQs/Photos/Transmissi...s/07_puller.jpg

post-3763-1235836047_thumb.jpg

 

Yamaha recomanda si ei folosirea unei prese ce functioneaza cam pe aceleasi principii. Lucrand cu ea nu am reusit decat sa o indoi ca pe plastelina si sa bombez usor capatul arborelui cotit.

La acest link este un material facut de mine referitor la demontarea motorului de la Tenere.

http://www.tenereclub.ro/index.php?p=materiale&m_id=66

Aproape de sfarsit (cam dupa 4/5 din material) vei gasi capitolul d - "Demontarea instalatiei electrice".

Acolo am pus schitele unei prese care foloseste forta de lovire, inspirata dupa presele folosite pentru demontarea injectoarelor la masinile diesel.

Sper sa iti foloseasca (Din ce vad in pozele cu rotorul tau, sper sa o poti fixa cu acele piulite lungi in interiorul rotorului).

Daca nu ai motorul deja demontat, ti-as recomanda sa culci motocicleta lateral, pe 2 cauciucuri de masina, pentru a exercita forta vertical, nu orizontal.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin la uleiul meu... Cica BMW recomanda folosirea celui mineral. Sunt curioasa: cei care ati fost la AB pentru schimb ulei ce v-au bagat? Mineral sau semi-sintetic?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin la uleiul meu... Cica BMW recomanda folosirea celui mineral. Sunt curioasa: cei care ati fost la AB pentru schimb ulei ce v-au bagat? Mineral sau semi-sintetic?

 

De la AB o sa-ti dea un 15W40 semi-sintetic. Pe bidon apare pozat un motor de masina...

Primul ulei l-am luat de la ei, a fost ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...