Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Salut,

Am mers ieri dimineata cand era mai ud si cand am ajuns in mizeria de pipera, peste tot pe jos era un namol subtire care a sarit pe toata motocicleta de mi-a acoperit-o.

Asta nu e o problema, chiar mi se pare ca arata mai bine asa :cheers: , problema e ca namolul mi-a acoperit toata furca si asta m-a cam pus pe ganduri ca ar cam trebui sa imi iau niste burdufe.

Voi aveti burdufe pe ale voastre? Neopren sau cauciuc?

 

Acum ar mai fi o chestie, ca unele GS-uri(vorbesc de cele 00-08), mai au imediat deasupra rotii o aripioara mica, pe care eu nu am... Oare asta ar fi suficienta sa nu mai stropeasca furca atat de tare sau poate m-ar ajuta doar sa nu se mai acopere cu namol farul?

 

Multam!

 

Adi

 

La noroiul de pe strazile noastre poti sa ai si aparatori si zici ca-i deltaplan. Tot te faci porc. Din ce am citit si se aplica mai ales la F-ul clasic dar in destula masura si la GS, sa nu pui burdufe de cauciuc gen cele de la Honde. Cica muta aerul care ar trebui sa ajunga la radiator si da cafeaua in fiert foarte repede. Din nou, e vorba de citite de pe F650.com, eu nu am incercat. Asa ca aparatorile dn neopren sunt cele recomandate. Daca gasesti ceva da un link si aici, m-ar pasiona si pe mine un set.

 

Alex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Neoprene am gasit aici, dar nu am apucat sa masor sa vad dimensinile de pe motor.

http://www.acerbisstore.it/product.aspx?ID...p;C=152&L=2

 

Am mai vazut in schimb o poza cu un motor de vanzare care are o prelungire pe aripa fata care imi place. Aveti idee de unde as putea cumpara asa ceva?

post-41299-1234358628_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neoprene am gasit aici, dar nu am apucat sa masor sa vad dimensinile de pe motor.

http://www.acerbisstore.it/product.aspx?ID...p;C=152&L=2

 

Am mai vazut in schimb o poza cu un motor de vanzare care are o prelungire pe aripa fata care imi place. Aveti idee de unde as putea cumpara asa ceva?

post-41299-1234358628_thumb.jpg

 

adicatelea ceva de genul asta? http://www.sierrabmwonline.com/f800gsf650g...e8b45fbbeee638d

 

am mai vazut la BMW accesories asa ceva dar acum la search nu-mi mai iese nimic. Daca ai drum pe la Bavaria merita sa arunci o intrebare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt luate din targ de la vitan

 

Baga o poza cand sunt montate sa vedem cum apare apoi. Am mai auzit de chestii de genul proiectoare de Logan...

 

Bafta.

 

Neoprene am gasit aici, dar nu am apucat sa masor sa vad dimensinile de pe motor.

http://www.acerbisstore.it/product.aspx?ID...p;C=152&L=2

 

Am mai vazut in schimb o poza cu un motor de vanzare care are o prelungire pe aripa fata care imi place. Aveti idee de unde as putea cumpara asa ceva?

post-41299-1234358628_thumb.jpg

 

Merge la modelele de la 2003 in sus care au buza aia pe mijloc. Unii si-au pus un proiector acolo.

 

Salut,

Am mers ieri dimineata cand era mai ud si cand am ajuns in mizeria de pipera, peste tot pe jos era un namol subtire care a sarit pe toata motocicleta de mi-a acoperit-o.

Asta nu e o problema, chiar mi se pare ca arata mai bine asa :cheers: , problema e ca namolul mi-a acoperit toata furca si asta m-a cam pus pe ganduri ca ar cam trebui sa imi iau niste burdufe.

Voi aveti burdufe pe ale voastre? Neopren sau cauciuc?

 

Acum ar mai fi o chestie, ca unele GS-uri(vorbesc de cele 00-08), mai au imediat deasupra rotii o aripioara mica, pe care eu nu am... Oare asta ar fi suficienta sa nu mai stropeasca furca atat de tare sau poate m-ar ajuta doar sa nu se mai acopere cu namol farul?

 

Multam!

 

Adi

 

Pentru GS gasesti doar de la Touratech, si nu sunt gen burduf. Neopren merg de la KTM, vezi la userul Angi.

 

Salut,

Ma poate ajuta cineva din Bucuresti cu doua leviere pentru montat/demontat cauciucul de pe janta?

 

Eu mi-am facut o pana la o vulcanizare normala, mergi doar cu roata si cu cauciucul nou daca nu porti merge calare. Atentie, multi nu stiu sa desfaca o roata de motor, te pun s-o demontezi tu.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut o pana la o vulcanizare normala, mergi doar cu roata si cu cauciucul nou daca nu porti merge calare. Atentie, multi nu stiu sa desfaca o roata de motor, te pun s-o demontezi tu.

Bafta.

 

Mi-am comandat cauciucuri si vreau sa le schimb singur pe indelete la garaj...daia-mi trebuie leviere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am mers ieri dimineata cand era mai ud si cand am ajuns in mizeria de pipera, peste tot pe jos era un namol subtire care a sarit pe toata motocicleta de mi-a acoperit-o.

Asta nu e o problema, chiar mi se pare ca arata mai bine asa :cheers: , problema e ca namolul mi-a acoperit toata furca si asta m-a cam pus pe ganduri ca ar cam trebui sa imi iau niste burdufe.

Voi aveti burdufe pe ale voastre? Neopren sau cauciuc?

 

Acum ar mai fi o chestie, ca unele GS-uri(vorbesc de cele 00-08), mai au imediat deasupra rotii o aripioara mica, pe care eu nu am... Oare asta ar fi suficienta sa nu mai stropeasca furca atat de tare sau poate m-ar ajuta doar sa nu se mai acopere cu namol farul?

 

Multam!

 

Adi

 

Nu imi raspund singur ca am inebunit sau ca fac reclama deloc subtila, dar poate mai intereseaza pe careva! :)

Am gasit la wunderlich tot ce intrebam eu:

Burdufe

Aripa mica de sub aripa mare si extensii aripa fata&spate

Daca intereseaza pe careva e un tip tot aici pe forum care e importator wunderlich sau asa ceva.

 

La Bavaria aripa mica de sub aripa mare este 156.74RON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi raspund singur ca am inebunit sau ca fac reclama deloc subtila, dar poate mai intereseaza pe careva! :cheers:

Am gasit la wunderlich tot ce intrebam eu:

Burdufe

Aripa mica de sub aripa mare si extensii aripa fata&spate

Daca intereseaza pe careva e un tip tot aici pe forum care e importator wunderlich sau asa ceva.

 

La Bavaria aripa mica de sub aripa mare este 156.74RON.

 

150Ron e decent pretul, o sa-mi cumpar si eu...de cand am luat mobra tot zic ca o sa o cumpar, m-am saturat ca atunci cand ploua sa ma fac muci...Atentie, pretul ala nu include si sistemul de prindere. Nu stiu sigur cum se poate prinde fara acel sistem de placuta aia de metal dintre cele doua jambe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io m-aÂş băga la burdufe de furcă, dacă aÂş Âşti că merg Âşi la dakar...

 

Mai bine renunta la idee!! Protectiile astea gen burduf sunt -ce-i drept- eficiente dar iti limiteaza foarte mult fluxul de aer catre radiator si astfel pot sa faca mai mult rau decat bine! S-a mai discutat pe aici despre asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

150Ron e decent pretul, o sa-mi cumpar si eu...de cand am luat mobra tot zic ca o sa o cumpar, m-am saturat ca atunci cand ploua sa ma fac muci...Atentie, pretul ala nu include si sistemul de prindere. Nu stiu sigur cum se poate prinde fara acel sistem de placuta aia de metal dintre cele doua jambe.

 

Am prins o discutie mai demult pe un forum din Germania unde spuneau cate unii ca alea originale si cele de la Wunder.. n-ar fi asa eficiente. Eu mi-am comandat de la Touratech: http://www.touratech.com/shops/001/product...deb10a95381daa8 Setul fiind complet atat pentru GS cat si o placa (de prindere) in plus pentru modelul Dakar, care de fapt nu am nevoie de ea, si deci cine ar fi interestat sa se anunte. Cat despre eficienta nu ma pot pronunta deocamdata deoarece am mers o singura data prin ploaie cu aripioara cea noua.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

burdufe...despre ele.

 

am mai citit si eu ca se pot crea probleme cu aerul, dar altfel se strica simeringurile foarte repede...de la noroi întărit si alte muste care se mai lipesc de furca in mers.

momentan am ciorapi de neopren pe ea, dar cand am desfacut după un an pe acolo, am gasit o gramada de nisip fin care a trecut prin neopren si a patruns chiar si după raclorul de praf.

 

ar mai fi o solutie cu plasticele alea de la touratech care se monteaza cu inele la coroana de jos a furcii...dar alea nu retin noroiul aruncat din spate, de catre roata...

 

deci, parca as incerca si cu niste burdufe

as vrea unele pro grip negre, dar deocamdata am gasit doar unele verzi pe la cotroceni la ktm Âşi toti au zis ca nu mai aduc pro grip ca se lucreaza greu cu...texte

 

Am prins o discutie mai demult pe un forum din Germania unde spuneau cate unii ca alea originale si cele de la Wunder.. n-ar fi asa eficiente. Eu mi-am comandat de la Touratech: http://www.touratech.com/shops/001/product...deb10a95381daa8 Setul fiind complet atat pentru GS cat si o placa (de prindere) in plus pentru modelul Dakar, care de fapt nu am nevoie de ea, si deci cine ar fi interestat sa se anunte. Cat despre eficienta nu ma pot pronunta deocamdata deoarece am mers o singura data prin ploaie cu aripioara cea noua.

 

Bafta.

 

ma interesează si pe mine procedura de comandare de la touratech...poate imi iau si io protectii de furca, ma poti ajuta?

pliiiiz :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma interesează si pe mine procedura de comandare de la touratech...poate imi iau si io protectii de furca, ma poti ajuta?

pliiiiz :burnout:

 

Userul _mae_ aduce asa ceva dar deocamdata e in Africa. Parca si _gabrielleru_ spunea ca trimite de la tourat, wunder..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, parca as incerca si cu niste burdufe

as vrea unele pro grip negre, dar deocamdata am gasit doar unele verzi pe la cotroceni la ktm Âşi toti au zis ca nu mai aduc pro grip ca se lucreaza greu cu...texte

 

Progrip e o firma cu care se lucreaza destul de greu ;) Dar au produse bune calitativ.

Burdufe vei gasi din nou pe stoc la acelasi magazin de marti-miercuri incolo. Negre, albastre, rosii. Pe-alese :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata ! Am citit cele 288 pagini ... si pot sa spun ... ca ... m-am ingrozit ! ;) cam multe probleme ... ma rog, cam tarziu acum, trebuia citit inainte sa dau comanda de motor, dar inainte sa citesc acest topic nu am auzit decat de bine despre F si tot timpul era inaltat la cer pentru fiabilitatea lui ... sper sa am noroc de un motor bun (asa cum, de altfel, am avut parte de primele doua).

 

Ciao ! Revin cu detalii cam intr-o saptamana. :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

troncanitu din ghidon/jug poate fi cauza si de slabire.

la a mea cel putin asa a fost.

 

oricum asta este factorul decisiv pt care f650-u e primul si ultimu bmw, AUTOMOBILE BAVARIA !

 

nu cred ica n jdemii de pagini de motoretism.ro sa fi citit macar o fraza buna la adresa AB

 

bafta !

Citesti acu: se ocupa de motoare JM3k3r3, cu doi de JM mare.. :crack:

 

AB da cu virgula, insa de Tibi am auzit vorbe bune..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...