Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

La ''reprezentanta'' mi-au spus: nu avem mecanici moto. Daca ai probleme, ti-l trimitem la Bucale contra sumei de 600 lei + TVA. In Cluj nu avem mecanic moto din cauza numarului scazut de motoare BMW.

In schimb, in Cluj cei de la BMW s-au oferit sa-mi vopseasca motorul..asta au spus ca o pot face.

 

Salutare

Cel mai aproape de tine vei gasi service calificat la Brasov.

Au si coputer acolo si un mecanic care stie ce face, e un tip tanar, roscovan, foarte de treaba.

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

Am gasit o varianta de BMW Dakar. Este facut in 2005, deci aprindere pe 2 bujii (ura). Dar nu are ABS (nasol). Are 50k km, mie mi se pare cam mult, 10k pe an, cu acest moto, e de luat in seama. Voi ce credeti?

Userul vad ca e cunoscut printre BMW-istii de pe acest forum. Deci ma astept si nu ma supar daca veniti cu pareri de bine... asa ma astept sa sariti si pt mine cand voi vinde Dakarul (ca sa iau altul cand o sa il produca din nou, eventual cu ~50kg mai usor) :D

In acest w-end ma voi duce sa il vad. Daca cineva doreste sa ma ajute accept cu mare placere, multumiri, si cinste. Daca sunteti profesionisti in ale diagnozei chiar platesc, e normal :) Va multumesc pt sfaturile de acum 2 sapt in legatura cu "testarea" unui Dakar inainte de achizitie, le voi folosi.

 

Astept raspunsuri pe pm.

Multumesc anticipat.

Toate cele bune!

Mesaj completat

nu stiu daca a mai fost postat pe acest forum, dar uitati ce am gasit, furca rupta in timpul mersului pe sosea, BMW F650 Dakar 2002:

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=371650

Mesaj completat

pt Brake: frumusetea de Dakar care va este in posesie are ABS? (intreb orientativ pt pret)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre horia, ia nu fă prostii. nu Âştiu cum arată dakarul ăla, nu vreau să mă hazardez, dar 50.000 de km e mult. întreabă-l pe niculae cum e cu mobră de 50.000, mai ales dacă s-a făcut enduro cu ea. vino duminică pe la garaj pe la noi Âşi îți prezint eu niÂşte variante de mobre mai ieftine Âşi mai noi. spre exemplu, e una la bavaria din 2007, cu 11.000 de km, la 4.300 de euro. arată Âşi merge foarte fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Le urmaresc site-ul celor de la Bavaria. Si bikeshop. Si varianta cu Italia. O sa trec duminica pe la garaj sa vad.

 

Dar m-am hotarat pe Dakar, cu 2 bujii. Am rabdare si o sa gasesc, ofer un pret chiar ok... sau calc pe urmele lui Stefan ca in paralel ma interesez si de SV...

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa sara cu oferta buna de dakar si daca o refuz atunci sa scuipe...

pana atunci eu sunt ala care cauta de o luna, cu banu' pregatit, si nu gasesc desi scuip in stanga si-n dreapta cu cautarile >:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aloo, aici e un topic pe care se discuta mai mult chestii tehnice (despre F650GS/Dakar), daca va iubiti asa mult, sunati-va. :)

50.000km nu sunt multi pentru un Dakar, in umila mea opinie. Depinde de cum a fost exploatat, s-a mai spus de cateva sute de mii de ori si pe topicul acesta si pe altele, chiar nu e greu de inteles.

 

Nu are nimeni niste date de contact ale celui care se ocupa de jante spitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Nicu', scuze pt off.

 

Pt ultima data: am doar 2 variante. Strada si strada + off. Fara suparare din partea celor de pe acest forum, dar pt strada gasesc oferte considerabil mai bune ca pret / performanta decat f-urile (nu twin, alea sunt scumpe inca, daca gaseam la cati bani aveam eram f tentat spre un twin)

 

La varianta strada + off (dual sport), din tot ce am citit, Dakar pare cea mai buna varianta atat pt mine cat si in general (V-Strom iese din discutie, nu are ce sa caute pe off, e un SV carenat ca enduro - touring, joasa, fatza grea etc de altfel f buna (doar) ca magar de drum lung). O sa ma multumesc cu 90-100 km/h pe sosele (pana si cu masina merg cu 90, si as putea sa merg lejer fara sa o fortez cu 160).

 

Deci, imi trebuie Dakar pt ca nu vreau sa imi inchid posibilitatea de off (cat ma tine pe mine cu 200kg sub picioare)

 

Si imi trebuie Dakar, cu aprindere pe 2 bujii neaparat, pt ca... e f misto

 

Toate cele bune!

Editat de siu_long
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

La varianta strada + off, din tot ce am citit, Dakar pare cea mai buna varianta atat pt mine cat si in general. O sa ma multumesc cu 90-100 km/h pe sosele (pana si cu masina merg cu 90, si as putea sa merg lejer fara sa o fortez cu 160). Deci, imi trebuie Dakar pt ca nu vreau sa imi inchid posibilitatea de off (cat ma tine pe mine cu 200kg sub picioare)

 

Si imi trebuie Dakar, cu aprindere pe 2 bujii neaparat, pt ca... e f misto

in cazul acesta RABDARE, nu de alta ...dar sa nu dai cu batu'balta si sa-ti para rau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e comparabilă deloc. yamaha are jante de aliaj Âşi cursă mică la suspensii, deci adio off-road. mt-ul e un soi de struțo-cămilă, nu e nici super-moto, nici touring, e să zicem un soi de ducati monster.

Editat de monsteristu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bikez.com/motorcycles/yamaha_mt-03_2006.php VS http://www.bikez.com/motorcycles/bmw_f650gs_2007.php

 

Diferentele se vad de la o Posta..

 

Cat despre pret..depinde de la caz la caz: an, kilometrii, stare, accesorii, etc. Oricum, pt Romania, recomand GS-ul, asta e clar :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot nu prea aveam chef sa ma dau azi, am zis ca e loc de mesterit. Si am mesterit.

Mi-am pus LED-uri in bord (T5), pozitia fata, martorul de faza lunga si banda cu SMD-uri in topcase, pe pozitie si frana.

Cam asa a iesit treaba: :)

post-36079-1301767466_thumb.jpg

post-36079-1301767493_thumb.jpg

post-36079-1301767518_thumb.jpg

post-36079-1301767532_thumb.jpg

post-36079-1301767542_thumb.jpg

post-36079-1301767557_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

 

Am gasit o varianta de BMW Dakar. Este facut in 2005, deci aprindere pe 2 bujii (ura). Dar nu are ABS (nasol). Are 50k km, mie mi se pare cam mult, 10k pe an, cu acest moto, e de luat in seama. Voi ce credeti?

Userul vad ca e cunoscut printre BMW-istii de pe acest forum. Deci ma astept si nu ma supar daca veniti cu pareri de bine... asa ma astept sa sariti si pt mine cand voi vinde Dakarul (ca sa iau altul cand o sa il produca din nou, eventual cu ~50kg mai usor) :D

In acest w-end ma voi duce sa il vad. Daca cineva doreste sa ma ajute accept cu mare placere, multumiri, si cinste. Daca sunteti profesionisti in ale diagnozei chiar platesc, e normal :D Va multumesc pt sfaturile de acum 2 sapt in legatura cu "testarea" unui Dakar inainte de achizitie, le voi folosi.

 

Astept raspunsuri pe pm.

Multumesc anticipat.

Toate cele bune!

Mesaj completat

nu stiu daca a mai fost postat pe acest forum, dar uitati ce am gasit, furca rupta in timpul mersului pe sosea, BMW F650 Dakar 2002:

http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=371650

Mesaj completat

pt Brake: frumusetea de Dakar care va este in posesie are ABS? (intreb orientativ pt pret)

da domnu horia are abs si minere incalzite si e impecabil

 

Mesaj completat

Da Nicu', scuze pt off.

 

Pt ultima data: am doar 2 variante. Strada si strada + off. Fara suparare din partea celor de pe acest forum, dar pt strada gasesc oferte considerabil mai bune ca pret / performanta decat f-urile (nu twin, alea sunt scumpe inca, daca gaseam la cati bani aveam eram f tentat spre un twin)

 

La varianta strada + off (dual sport), din tot ce am citit, Dakar pare cea mai buna varianta atat pt mine cat si in general (V-Strom iese din discutie, nu are ce sa caute pe off, e un SV carenat ca enduro - touring, joasa, fatza grea etc de altfel f buna (doar) ca magar de drum lung). O sa ma multumesc cu 90-100 km/h pe sosele (pana si cu masina merg cu 90, si as putea sa merg lejer fara sa o fortez cu 160).

 

Deci, imi trebuie Dakar pt ca nu vreau sa imi inchid posibilitatea de off (cat ma tine pe mine cu 200kg sub picioare)

 

Si imi trebuie Dakar, cu aprindere pe 2 bujii neaparat, pt ca... e f misto

 

Toate cele bune!

da foarte corect.si eu asa am vrut asa am luat

Mesaj completat

Ca tot nu prea aveam chef sa ma dau azi, am zis ca e loc de mesterit. Si am mesterit.

Mi-am pus LED-uri in bord (T5), pozitia fata, martorul de faza lunga si banda cu SMD-uri in topcase, pe pozitie si frana.

Cam asa a iesit treaba: :)

ceva modificari majore cind le-ai pus?de unde se pot cumpara.ce e T5.ast rasp mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ledurile pt bord is SMD-uri T5, nu faci nicio modificare. Le scoti cele vechi si le pui astea.

Pe pozitia fata am pus SMD (4 Buc ) cu soclu de T 10...la fel, nicio modificare. Ledurile le cumpar de aici din Cluj de la un tip ce le importa din SUA :)

Pe spate, am bus banda cu SMD-uri, fara sa ma ating de instalatia motorului. M-am legat direct pe stopul (mai exact pe mufele stopului) spate.

Banda am prins-o in topcase cu silicon.

Cost: undeva la 30 lei plus juma' de ora de munca.

Next time am sa-mi pun semnale in tocase, tot pe leduri. Prioritar e deocamdata ''avarii' si lumini de intalnire pe SMD-uri.

 

 

Led T5

ns-t5-1led.jpg

 

Led T 10 cu 4 smd-uri

 

T10-CANBUS-8SMD.jpg

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da domnu horia are abs si minere incalzite si e impecabil

 

buun, mi-ati mai dat putina speranta... acum sunt sigur o sa gasesc Dakar, si cu 2 bujii si cu ABS :D ... rabdare mai am...

 

duminica dau o fuga la smaeb, vad ce e de vanzare pe acolo, o sa vb si cu cei de la BMW sa le las un contact in caz ca mai apare ceva...

 

o sa trag cu ochiul si o sa incerc si modelele cu 2 cilindre in linie :D pacat de rotile alea ca te tin departe de off... de ce nu au schimbat doare partea de motor??? un dakar cu 2 cilindre in linie e moto perfecta pt mine :)

 

bafta tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mikulinaorangina, acu văz că eÂşti fumeie. vezi că e diferență mare Âşi la înălțimea Âşeii - 780 mm la bmw, 805 la mt.

 

Am vazut inaltimea si nu e o problema. Ma tot bate sotul meu la cap ptr yamaha mt 03, insa am avut suzuki 650 si la drumuri lungi era oribil.

thnx :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput sa ma uit si dupa F650GS simplu, nu neaparat Dakar. Unde pot gasi SIGUR cat este garda la sol a celor 2 modele? Am gasit pana acum o gramada de variante. Stie cineva valorile?

 

Dupa sfatul lui "zeroo", ca nu e musai sa imi iau Dakar, acum mi-am dat seama ca a fost chiar un sfat excelent. Nu sunt atat de inalt incat sa zic: ba, e prea puchineatza GS pt mine, vreau ceva mai mare. Totusi am 1,78. Deci daca nu e diferenta mare intre garda la sol, pt mine GS e numa' bun si el.

 

Are cineva de aici un F650 GS Twin? As vrea niste impresii de la cineva care a mers pe.

 

Imi doresc in continuare Dakar, dar daca nu gasesc si nu si nu, o sa ma uit si dupa GS simplu. Care sunt diferentele in afara de inaltime (in afara de ce e evindent datorat "lungimilor"), e ceva diferit la motor? Duritatea furcii, amortizorul spate etc?

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut inaltimea si nu e o problema. Ma tot bate sotul meu la cap ptr yamaha mt 03, insa am avut suzuki 650 si la drumuri lungi era oribil.

thnx :)

Mt-ul e foarte distractiv in oras si in plus are un motor foarte bine echilibrat (vibratii reduse) dar daca vrei touring cu el iti rogi moartea. Saua e comoda pt conducator dar pasagerul dupa 100 de km o sa se intoarca cu autostopul. Protectia la vant e zero asa ca in regim de autostrada iti lungeste bratele. Pe off se descurca destul de modest dar e ajutata de monopiston, suspensiile soft (dar destul de scurte), garda le sol inalta si eventual niste gume dedicate.

Una peste alta, nu te poti gandi la ea ca la un all-rounder adevarat de genul GS, pt ca ea este exact cum si arata, un mic "hooligan".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...