Sari la conținut

Anvelopele on si off


Postări Recomandate

Ca ,,aspect" ma cam incanta guma spate de Karoo T, insa imi este cam groaza de crampoanele alea rare ale cauciucului de fata ! Este clar ca o sa merg si pe asfalt, nu numai pe coclauri si nu vreau sa ma fac praf in vre'o curba sau la o franare mai viloenta ... altfel perechea Karoo T imi inspira destula incredere pentru ,,in afara soselei" !

Cat despre Karoo (simplu, fara T), nu am tupeu sa merg cu ele pe asfalt ! Nu ca le-as toci rapid, ci ca ma voi pansa garantat !

 

La fel si Michelin T63 Desert, 'mi se par cam extreme pentru asfalt ! LC8-ul este tare greu pe fata, la franare, sau in curba nici nu mai vorbesc .....

 

Mi-a sarit in ochi, in schimb, Metzeler Enduro 3 ! Parca imi inspira mai multa incredere pe asfalt ?! ..... dar parca seamana destul de mult cu K60 Scout ?!

 

Continental TKC80, in nici-un caz ... am niste amintiri legate de o pereche noua ce o pusesem pe un LC4. La nici doua spatamani reusisem sa crap la baza vre'o 3 crampoane si am taiat intr-un ciob cateva ate undeva in spatiu dintre crampoanele de pe creasta !

 

Parca inclin asa:

 

1.- Metzeler Karoo T

2.- Metzeler Enduro 3

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

 

Mi-a sarit in ochi, in schimb, Metzeler Enduro 3 ! Parca imi inspira mai multa incredere pe asfalt ?! ..... dar parca seamana destul de mult cu K60 Scout ?!

 

 

Pai dupa cum arata profilul, Enduro 3 este concurent direct pentru K60 (Scout sau nu), ca si noul Karoo 3. Ar mai fi o chestiune legata de cat de mult si in ce fel mergi on si off road. Daca mergi mai mult pe asfalt, ar fi mai potrivite Enduro 3, K60, Karoo 3 si altele din gama asta.. daca mergi mai mult macadam si mai agresiv, baga ceva cramponat, gen Karoo T sau similare de la alti producatori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca ,,aspect" ma cam incanta guma spate de Karoo T, insa imi este cam groaza de crampoanele alea rare ale cauciucului de fata ! Este clar ca o sa merg si pe asfalt, nu numai pe coclauri si nu vreau sa ma fac praf in vre'o curba sau la o franare mai viloenta ... altfel perechea Karoo T imi inspira destula incredere pentru ,,in afara soselei" !

Cat despre Karoo (simplu, fara T), nu am tupeu sa merg cu ele pe asfalt ! Nu ca le-as toci rapid, ci ca ma voi pansa garantat !

 

 

 

nici eu nu am curaj, pe fatza am Trailmax , dar nu se pune problema aderentei, sunt foarte aderente pt ca sunt M+S, d'aia se termina repede. Oricum , de la insi cu multi km rulati am auzit vorba asta : "nu cred ca voi mai cumpara altceva"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cramponatele pe asfalt nu sunt chiar de speriat. Nu pierd brusc aderenta dar nici nu o recapata brusc, asa cum se intampla cu stradalele cand intalnesc o portiune de nisip, de exemplu. Cu cramponate distantele de franare se maresc, inclinarile in viraje se reduc, dar marele dezavantaj ramane faptul ca se tocesc repede pe asfalt. Iar pentru o roata de 21" si 90 mm latime e cam exagerat sa ai pretentia sa fie aderenta pe asfalt, chiar si cu slick.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cramponatele pe asfalt nu sunt chiar de speriat.

 

Nici mie nu mi se pare ca dupa ce te ajustezi iti mai fac probleme. Aaaa... si faza cu trantele pe asfalt... singuru' mai cu crampoane care m-a dat jos pe asfalt e K60 clasic. Culmea cel mai "stradal" dintre astea cu ceva crampon.

 

Am si eu o intrebare totusi. T63, Enduro 3... de ce nu sunt recomandate la vaci de >200kg? Ca vad ca au aceeasi indici de incarcare ca cele recomandate, unele culmea mai cramponate ( in cazul lui Metz chiar de la acelasi producator ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In momentul asta 99%, cred ca o sa iau Metzeler Karoo Traveler ! (alea din foto) Exita ,,vre'un loc" de unde se pot cumpara la cele mai decente preturi ? :)

 

..... si noile Karoo 3, imi par interesante ! Ma intreb cand vor fi disponibile si la noi ?! ... si la ce pret ?!

 

 

 

post-10224-0-46099200-1356875538_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Nu stiu ce sa cumpar ?! ... vreau sa cumpar acum, imediat dupa sarbatori piese de schimb pentru o revizie majora la mobra. Printre piese se afla si o pereche de cauciucuri, care imi da mari batai de cap !"

 

pe advrider am vazut multi posesori de lc8 ce folosesc d908rr pe spate.

l-ai luat in considerare?

Editat de Alexey04
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

In momentul asta 99%, cred ca o sa iau Metzeler Karoo Traveler ! (alea din foto) Exita ,,vre'un loc" de unde se pot cumpara la cele mai decente preturi ? :)

 

..... si noile Karoo 3, imi par interesante ! Ma intreb cand vor fi disponibile si la noi ?! ... si la ce pret ?!

 

 

 

Or sa iti placa! Si ai sa vezi ca on sunt de 10!

/index.php?/topic/224462-cauciucurile-onoff/page-58#entry3277241

 

Un mic review aici!

Spor!

Editat de klu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

pe advrider am vazut multi posesori de lc8 ce folosesc d908rr pe spate.

l-ai luat in considerare?

 

Stiu de mult de gumele astea, insa nu sunt fezabile pentru noi ! ... in sensul ca sunt prea scumpe si vin de prea departe !

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D ... exact acolo m-am uitat si eu ! Vad ca au saltat putin preturile 485+330=815 perechea, cred ca e bine si asa ! Pe 03 ianuarie ii sun !

 

Astea sunt !

 

http://www.anvelopemoto.eu/pagina-principala/detail/277-metzeler/flypage|ask/63314-mce-karoo-2-ms-tt.html?sef=hcfp

 

http://www.anvelopemoto.eu/pagina-principala/detail/277-metzeler/flypage|ask/63317-mce-karoo-ms-tl.html?sef=hcfp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie, Petrica! In link-urile tale scrie de Karoo dar pozele sunt de Karoo T. Intereseaza-te mai in detaliu.

 

Da man, oricum merg personal in Bucuresti sa le cumpar, sa le pipai, sa le miros ... nu le iau prin curier si oricum, mai intai o sa sun si sa vorbesc cu aia daca au pe stoc si alte chestii !

Nu am incredere in siturile neactualizate ale astora !

 

Mult'am frumos ! :)

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Da man, oricum merg personal in Bucuresti sa le cumpar, sa le pipai, sa le miros ... nu le iau prin curier si oricum, mai intai o sa sun si sa vorbesc cu aia daca au pe stoc si alte chestii !

Nu am incredere in siturile neactualizate ale astora !

 

Mult'am frumos ! :)

cand vii da un semn sa te fac o bere

 

un an nou cu sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Anvelopele on si off

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...