Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Un topic suspect de frumos pe forumul acesta. ÂŞi eu sînt amator dar am mai mult poze cu aparate muzicale. Poate anul acesta mă apuc să fac Âşi cu mobre. :D

 

Felicitări tuturor colegilor care au postat, în special lui Ekosekthor :)

 

 

th_BIB_1349_DxO_raw.jpg th_BIB_1369_DxO_raw.jpg th_BIB_1530_DxO_raw.jpg th_BIB_1576_DxO_raw.jpg th_BIB_1579_DxO_raw.jpg

 

Tep Zepi? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

dar avatarul unuia dintre voi m-a inspirat si m-a pus dracu' si am copiat (nu plagiat, ca berile eu le-am baut)
Era al lui ovidius, dar intre timp si l-a schimbat. :D

 

Am vrut sa mai postez si eu cateva poze facute cu o sapuniera, dar mi s-a atras atentia ca e topicul pasionatilor de FOTOGRAFII. Si dupa ce am stat si am tot citit pe aici, aveti dreptate. Asa ca mai dau si eu o geana si clatesc ochiu' cu pozele voastre.

O sa-mi iau si eu un aparat decent, dar nu in viitorul apropiat.

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva din Bucuresti un Tamron 17-50@2.8 pe Nikon ? Nu de vinzare, pentru citeva pareri. Ideal ar fi sa ma intalnesc 5 minute cu posesorul si sa il vad live :bigstar: ma intereseaza in special viteza de autofocus pe un body Nikon si soliditatea constructiei. PM va rog daca e cineva dispus sa ma ajute; multumesc anticipat !

Editat de fuchsia
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva din Bucuresti un Tamron 17-50@2.8 pe Nikon ? Nu de vinzare, pentru citeva pareri. Ideal ar fi sa ma intalnesc 5 minute cu posesorul si sa il vad live biggrin.gif ma intereseaza in special viteza de autofocus pe un body Nikon si soliditatea constructiei. PM va rog daca e cineva dispus sa ma ajute; multumesc anticipat !

 

Poti sa mergi la F64 Studio sa testezi obiectivul. Te ajuta baietii din magazin sa faci ce teste vrei tu, fara nicio problema :bigstar:

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-e cam jena, am de gind sa-l iau sh, nu de la f64 :bigstar:

 

Nu cred ca ar trebui sa iti fie jena. Incercatul e o treaba normala ce preceda cumpararea. Macar asa sti cum trebuie sa functioneze o obiectiv in stare buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema : am un samsung wb5500 si la definirea setarii de alb , cea cu coala de hartie, in interior imi vede coala cam galbena, chiar daca am luminat-o si cu un proiector, tot galbena ramane ... si din cauza asta cred eu ca imi ies culorile ciudate in interior . Intrebarea este : gresesc eu undeva ? sau e o problema ?

Multzam ! si :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema : am un samsung wb5500 si la definirea setarii de alb , cea cu coala de hartie, in interior imi vede coala cam galbena, chiar daca am luminat-o si cu un proiector, tot galbena ramane ... si din cauza asta cred eu ca imi ies culorile ciudate in interior . Intrebarea este : gresesc eu undeva ? sau e o problema ?

Multzam ! si :bigstar:

 

 

Ridica coala de hartie si tine-o indreptata spre sursa de lumina. Sau citeste instructiunile despre setarea balansului de alb. In mod normal, e o treaba simpla. Tu apesi pe Set si el isi face singur treaba. :D Dar sa nu te astepti sa iasa mare branza... o sa-ti dea niste tente usor albastrui, fiindca temperatura de culoare, in general, in interior e foarte slaba si greu de citit (2500-3500 grade kelvin). Mai bine faci cu blitzul pus pe slow-sync, ca acolo ai tot timpul 5000-5500 grade kelvin. Joaca-te si tu cu setarile (daca-ti da voie camera).

Spor si lumina buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva din Bucuresti un Tamron 17-50@2.8 pe Nikon ? Nu de vinzare, pentru citeva pareri. Ideal ar fi sa ma intalnesc 5 minute cu posesorul si sa il vad live :bigstar: ma intereseaza in special viteza de autofocus pe un body Nikon si soliditatea constructiei. PM va rog daca e cineva dispus sa ma ajute; multumesc anticipat !

 

Am prins si eu un 17-50 f2.8 odata si m-am jucat cu el vreo doua ore. Ce sa zic... mi-a lasat o impresie buna, constructie buna, lentile calumea, si focaliza ok, n-am avut probleme. Am nimerit eu o copie buna, se pare. O chestie nu mi-a placut la el: inelul de zoom se misca o idee mai incet decat cel de la 18-70ul meu, dar cu timpul, te obisnuiesti.

 

Cel mai bine, da, du-te la F64 si joaca-te cu ala pe acolo - du-te cu body-ul tau si cere-le un 17-50 pentru test. Vezi ca din gama f2.8 ieftine mai exista si 28-75. Vezi care te ajuta mai mult. Eu am avut pe mana si un 28-75 al unui amic, si la fel, mi-a placut. Raportul calitate/pret este ok. Nu prea ai ce obiective Nikon cu 2.8 constant sa alegi in banii aia, decat fixe. Tamroanele sunt un compromis bun. Astept si eu sa batpalma la niste lucrari si pana-n vara sper sa mi-l iau si eu. Pe mine m-a convins, mai ales ca nu am 6000 ron sa dau pe un Nikkor 17-50 f2.8.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sugestii, stiu foarte bine cam tot ce inseamna zoom la 2.8 in plaja respectiva, inclusiv preturile si performantele :bigstar:. La F64 nu o sa merg atata vreme cit nu am nimic de cumparat de la ei, deci ramane valabila solicitarea initiala.

Daca e cineva interesat de o comanda de la keh, poate ne lipim la un transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fuchsia, daca vrei sa-ti iei asa ceva, NEAPARAT, repet N E A P A R A T, sa ai un laptop la tine si sa faci teste la sange la toate modurile posibile. Sunt sanse ca obiectivul ala sa se comporte perfect pe un D80 iar pe un D200 sa-ti dea gherle intr-o veselie. Din ce am citit pe net, 17-50 f2.8 de la Tamron face pereche foarte buna cu D80. Pus pe un D300s da rateuri foarte multe in ce priveste back/front focus si chiar focus ratat. Cauta pe net cum se testeaza treaba cu back/front focus si cand vrei sa-l cumperi, ia-l la puricat. Chiar si nou, NU LUA FARA SA TESTEZI, deci eu as exclude din start varianta "comanda online". La asa ceva, prefer sa iau un sh care sa imi functioneze bine decat unul nou la care sa am surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, nu stiam de focusul slab pe D300, am cautat si eu si intr-adevar sint foarte multi cu problema asta. Tamron si Sigma au avut tot timpul loterie la calitate, normal ca l-as testa pe toate partile. 17-50 era doar o mutare intermediara, nu ma atrage nimic la el in afara de pret; l-am vazut si la 8-9 milioane in stare buna. Oricum nu ma interesa decit varianta fara motor, am vazut ca problemele cele mai multe apar la variantele mai noi.

 

De la keh.com nu voiam tamronul, ci un 20-35 de la Nikon :bigstar:

Nikkorul 17-55 dx e o aberatie comerciala, e aproape cit un 24-70 fx la pret. SH se invarte pe la 38-40 de milioane, bani la care iti iei lejer un 17-35.

Un obiectiv foarte bun la banii lui e Sigma 20-40 f2.8, din pacate nu se mai face, si nici nu prea e de gasit la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu treceti domnilor de partea Canon? :D Glumesc, evident :laugh:

Sunt plin de spume :bigstar: tocmai mi-am stricat obiectivul de suflet (50mm f1.8). Stie careva unde gasesc inelul de sharf? Se gaseste asa ceva?

L-am scapat de la cca. jumatate de metru, pe covor si s-a rupt un piciorus. Mare grija! sunt foooarte sensibile ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...