Sari la conținut

Turul Lumii Pe Motor


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Felicitari! Calatorii ca a lui Dan ma incurajeaza si pe mine sa mai descopar cate ceva din lumea asta. Calatorii ca aceasta iti dovedesc in primul rand tie anumite lucruri si apoi trebuie sa le dovedeasca altora. Tu esti el care se foloseste in primul rand de aceasta experienta. Nu e lucru mic ce a facut Dan!

 

La mai multi kilometri in sa!

 

Inca o data: FELICITARI!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am ajuns acasa de la intalnirea cu Dan. Omul a fost, a vazut mult, are ce povesti. Nu a trecut ca magaru' prin ceata cum ziceau unii pe aici. Inca o data RESPECT. Am tacut si eu. Voi mai vorbii poate dupa ce voi avea curajul sa fac ce a facut el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu la Carturesti in seara asta si tot ceea ce pot spune este:

Bravo, Dane, tot respectul pentru ca ai avut taria sa-ti indeplinesti un vis!! :rock:

 

Am vazut poze, filmulete, l-am ascultat povestind despre locurile prin care a trecut. Amintiri frumoase, pe care nu le va intelege nimeni din cei care doar stau in spatele unui calculator si se contreaza in opinii :bounce:

 

El a facut ce si-a dorit sa faca. Nu conteaza in cat timp, nu conteaza cu ce, sau impreuna cu cine..

 

FELICITARI inca o data!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu am ajuns sa-l vad si sa-i ascult povestile. Oricum felicitari Dan, un om care si-a implinit un vis pe care si eu il am ! Bravo! Asteptam un DVD, o carte sau un site.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu acolo si pot sa zic ca Dan este un tip deosebit. A facut asta pentru ca asa si-a dorit, eu asa am simtit. A povestit cu pasiune ce a trai si vazut prin lume. El chiar a trait intens aceasta experienta si nu pot decat sa-l felicit si ca orice motociclist dornic de cati mai multi km, sa-l invidiez putin pentru aceasta unica si extraordinara experienta. Pacat ca a trebuit sa plecam de acolo, pentru ca devenea din ce in ce mai interesant. Ar fi minunat sa ne impartasesti si cu alte ocazii experienta pe care ai putut sa o traiesti, probabil ca poti sa scri si o carte daca vrei, cred ca ar fi foarte interesant. Oricum sper la cat mai multe poze si relatari din partea lui Dan.

 

Anunt pe aceasta cale pentru toti cei care vor sa vada un mic reportaj despre Dan Honciuc si turul lumii, sa se uite maine, 29.08, la jurnalul de stiri al Kanal D ora 7.30 si 12.30.

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Anunt pe aceasta cale pentru toti cei care vor sa vada un mic reportaj despre Dan Honciuc si turul lumii, sa se uite maine, 29.08, la jurnalul de stiri al Kanal D ora 7.30 si 12.30.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai mai dres un pic ciorba.

Felicitari protagonistului, asteptam sa ne mai faci cinste cu astfel de expeditii.

 

 

ce sa dreg????? chiar nu ai intzeles nimic...eu mi am spus parerea mea PERSONALA! PUNCT!

 

doresc la toti care au ocazia sa se plimbe cat mai mult !

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am fost aseara, foarte interesant comentariul lui Dan la poze.

 

Pacat ca la 8:30 a trebuit sa incheie. Oricum s-a prelungit pe Motoare :rock:

 

Celor care nu au ajuns aseara, poate pagina asta mai clarifica din intrebarile de la inceputul acestui topic, legate de alegerea motocicletei. :bounce:

 

Oricum a mentionat unele din ele si aseara, cum ar fi:

  1. Greutate
  2. Calitatea motorului si faptul ca avea si kickstart
  3. Switch - in caz de benzina proasta
  4. Cadru solid
  5. Grippere incalzite
  6. priza de 12 V

 

Toate astea standard pe moto, sa nu piarda timp IN PLUS cu pregatirile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am fost aseara, foarte interesant comentariul lui Dan la poze.

 

Pacat ca la 8:30 a trebuit sa incheie. Oricum s-a prelungit pe Motoare :rock:

 

Celor care nu au ajuns aseara, poate pagina asta mai clarifica din intrebarile de la inceputul acestui topic, legate de alegerea motocicletei. :bounce:

 

Oricum a mentionat unele din ele si aseara, cum ar fi:

  1. Greutate
  2. Calitatea motorului si faptul ca avea si kickstart
  3. Switch - in caz de benzina proasta
  4. Cadru solid
  5. Grippere incalzite
  6. priza de 12 V

 

Toate astea standard pe moto, sa nu piarda timp IN PLUS cu pregatirile.

 

 

 

ASA DA! asta asteptam! 2 prieteni au vrut sa plece in INDIA, trebuie sa lasi garantie la ACR 10 mii de euroi! daca nu vii cu moto inapoi, daca ti l fura pe acolo ..nu mai poti sa ti retragi banii! ADIOS!..

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Carnetul de Trecere prin Vama (Carnet de Passage en Douane - CPD) - titluri de import temporar al autovehiculelor rutiere particulare si comerciale, apartinand persoanelor fizice sau juridice care circula cu acestea in afara teritoriului statului unde este inregistrat autovehiculul. Sunt solicitate in general la trecerea granitelor tarilor arabe, acoperind plata drepturilor si a taxelor de import al autovehiculelor.

 

 

Tari care solicita Carnetul de Trecere prin Vama (CPD)

 

AFRICA

Benin, Botswana, Buthan, Burkina Faso, Camerun, Republica Central Africana, Chad, Ciskei, Comoros, Congo, Egypt, Gabon, Ghana, Guinea-Bissau, Ivory Coast, Kenya, Lesotho, Libya, Madagascar, Malawi, Mali, Mauritania, Namibia, Niger, Senegal, Somalia, Africa de Sud, Swaziland, Tanzania, Togo, Uganda.

 

 

AMERICA

Argentina, Brazilia, Chile, Colombia, Costa Rica, Dutch Antilles, Ecuador, Jamaica, Paraguay, Peru, Surinam, Trinidad & Tobago, Uruguay, Venezuela.

 

 

ASIA si ORIENTUL APROPIAT

Bahrain, Bangladesh, India, Indonesia, Iran, Iraq, Japonia, Iordania, Kuwait, Liban, Malayesia, Myanmar, Oman, Pakistan, Qatar, Singapore, Sri Lanka, Syria, Emiratele Arabe Unite, Yemen.

 

 

EUROPA

Belgia, Danemarca, Finlanda, Gibraltar, Grecia, Italia, Malta, Monaco, Olanda, Turcia.

 

 

OCEANIA

Australia, Noua Zeelanda, Vanuatu

 

 

NOTA

Aceasta lista poate cuprinde unele erori datorita schimbarilor intervenite in legislatiile nationale ale tarilor respective.

 

In unele tari din Africa CPD-ul nu este obligatoriu, dar este deseori utilizat pentru a facilita importul temporar.

 

In Brazilia CPD-ul este obligatoriu doar pentru autovehiculele care sosesc cu vaporul.

 

In tarile din Europa CPD-ul este solicitat doar pentru anumite categorii de vehicule. Pentru vehiculele particulare nu este necesar CPD.

 

Sursa: http://www.acr.ro/_8/3/Carnet-de-Trecere-prin-Vama.htm

 

Si inca ceva informatii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Carnet_de_Passage

Editat de Pacasac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

Felicitari pentru performantza, Dan Honciuc !

Editat de Dan Nastase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar pt amicu' care a facut 600 km de la 7 dimin la 1 noaptea ( 18 ore ) ii sugerez sa incerce si treapta a doua a cutiei de viteza.

 

 

Bre, dar esti rau , bre! Bine ca nu era Nipra, ca putea merge si cu spatele!

 

Oricum, o asemena calatorie inseamna o aventura fantastica! Imi pare rau ca n-am ajuns la intalnirea cu Dan.

Editat de bugix
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am murit de ciuda ca am aflat despre intilnirea cu Dan abia la ora vreo 10 seara (si despre topicul asta abia acum)....daca asi fi stiut ca la Brasov a durat pina la 1 noaptea, mergeam probabil la libraria respectiva si la ora aia.....

 

Ce am eu de comunicat nu e "Bravo" sau "Felicitari", ci ca toata invidia mea pentru ce a facut deja, il insoteste oriune va fi fiind el acum. L-asi intilni cu placere si tot respectul evident.

Imi doresc sa fac turul lumii de mult timp, si am plecat anul asta intr-o excursie pe care, mai mult sau mai putin in serios am denumit-o "antrenament pentru inconjurul lumii" . Cei care au postat aici stiu ce a fost. Nu scriu decit ca sa spun ca, desi poate stilul meu de a calatori e mai degraba de acord cu al celor care prefera contemplarea, in egala masura il inteleg pe Dan si in invidiez (cu toate ca ma repet). Nu poate nimeni stabili daca asa ceva a fost facut bine sau rau. Cred ca de doua ori daca ar fi sa faci ACELASI drum, de ambele dati ar fi diferit. Cu atit mai mult ce ar face doua persoane deosebite.

In mare masura insa, citind in fuga pe situl lui, pot afirma ca a merge distantele pe care le-a parcurs el intr-o singura zi prin anumite zone, mi se pare incredibil! Si doar daca ar fi sa te gindesti la simplul efort fizic (nu si cel mental) pe care acest lucru il implica! Dar, pe de alta parte, daca asa ai planuit, trebuie sa stringi din dinti si sa mergi mai departe, chit ca poate ai vazut ceva interesant pe drum si ti-ar face placere sa te opresti...chit ca poate e mai greu decit te-ai asteptat....Fie ca ai plecat sa faci turul Romaniei intr-o luna sau in doua zile (parca a existat si trebusoara asta), te tii de plan. Asta masoara reusita. Alta data, poate mai ai sansa sa corectezi planul, sa iti iei adio de la viatza ta, sa gasesti o sursa de subzistenta pentru tot restul vietzii si sa faci nu turul lumii, ci sa scrii o enciclopedie despre ea daca iti place..... dar probabil ca sansa sa corectezi faptul ca nu ai reusit sa te tii de plan ACUM nu o vei mai avea....

Ce frumos ar fi sa putem sa ne facem o viatza asa cum isi doreste celelalt Dan, Motoplus! Toti cei despre care vorbeste el, traiesc din ceva, care le finanteaza excursia. Si toti acesti calatori perpetui, fara exceptie, au rupt orice ii leaga de viatza de la care au plecat. Nu poti pleca un an si sa te astepti sa iti reiei viata de unde ai lasat-o!

Cred ca pina se va putea acest lucru, cei care il critica pe Dan Honciuc ramin niste visatori. La fel cum suntem si noi, toti ceilalti, care visam sa facem ce a facut el, "macar turul lumii in trei luni"!

 

Revenind cu picioarele pe pamint: din anuntul pe care l-am primit eu cu privire la conferinta lui de presa, am inteles ca a plecat mai departe, dar nu am inteles de ce. Doar turul lumii s-a incheiat cu intoarcerea acasa, nu? Stie cineva dintre cei care au ajuns la intilnirea cu el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...