Sari la conținut

Indicator Treapta De Viteza


xcite
 Share

Postări Recomandate

Salutari. Am o Honda CBR F4i S recent achizitionata si as vrea sa stiu unde as putea gasi si monta un indicator al treptei de viteza si cam cat ar costa asa ceva. Daca si-a pus cineva asa ceva va rog dati-mi niste detalii.

Asfalt uscat ! (macar de joi incolo)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sincer sa fiu mi se pare tras rau de tot de par sa montezi asa ceva ca "aftermarket". Nu de alta, dar un indicator serios ar trebui sa fie conecatat cumva cu pinioanele din interiorul cutiei, si nu cu levierul schimbatorului, pentru a nu indica fals. Se mai poate intimpla sa apesi/ridici de schimbator si sa nu intre in viteza dorita, asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu mi se pare tras rau de tot de par sa montezi asa ceva ca "aftermarket". Nu de alta, dar un indicator serios ar trebui sa fie conecatat cumva cu pinioanele din interiorul cutiei, si nu cu levierul schimbatorului, pentru a nu indica fals. Se mai poate intimpla sa apesi/ridici de schimbator si sa nu intre in viteza dorita, asa ca...

 

Cel facut de Acumen nu-si ia informatia de la levier, ci de la ECU. Cateva sunt plug and play (pentru prooducatorii majori) , altele isi invata vitezele, n-am auzit pe nimeni sa se plange de ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel facut de Acumen nu-si ia informatia de la levier, ci de la ECU. Cateva sunt plug and play (pentru prooducatorii majori) , altele isi invata vitezele, n-am auzit pe nimeni sa se plange de ele.

Asta-i alta treaba, nu mi-a trecut prin cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicatorul de treapta de viteza mi se pare si mie util, mai ales in oras, pt incepator, daca ai 6 viteze. Pe net am gasit, dar pe cineva care sa aduca si sa monteze NU. Daca gasesti persoana, fa-i putina reclama pe forum. :bounce:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicatorul de treapta de viteza mi se pare si mie util, mai ales in oras, pt incepator, daca ai 6 viteze. Pe net am gasit, dar pe cineva care sa aduca si sa monteze NU. Daca gasesti persoana, fa-i putina reclama pe forum. :bounce:

 

daca ti-e asa de greu sa te uiti pe turometru...cum o sa te uiti pe indicator?

si cu ce te ajuta sa stii in ce treapta esti? oricum nu poti sa mergi decat cu o singura treapta in sus jos. nu e ca la masina sa o bagi din a 5 in a 2...

 

scurt:

cand miauna motoru dai in sus, ca e supraturat

cand latra dai in jos, ca e subturat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Am o Honda CBR F4i S recent achizitionata si as vrea sa stiu unde as putea gasi si monta un indicator al treptei de viteza si cam cat ar costa asa ceva. Daca si-a pus cineva asa ceva va rog dati-mi niste detalii.

Asfalt uscat ! (macar de joi incolo)

 

la ce iti trebuie? acum sincer? ca le inveti in functie de turatie si viteza, e drept ca la inceput le cam numeri pe degete dar cum in oras nu te vad trecand de a 3-a ... sincer nu-i vad rostul si la drum lung parca nu prea te intereseaza ce treapta e (plus ca revin la faza ca le inveti). Pe langa asta mai ai un ecran la care sa te uiti si sa pierzi timp in care ai putea sa te uiti la cum se desfasoara traficul din fata ta si cel din spate.

 

 

Oricum daca esti hotarat ai grija ce cumperi si ce "mester" iti monteaza sa nu iti faca mai mult rau decat bine sau sa-ti indice aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios cati dintre cei ce spun ca nu ai nevoie de asa ceva au mers pe o moto dotata cu indicator de treapta de viteza.

Daca sunt asa de inutile oare de ce sunt folosite chiar si la motocicletele de moto GP? Oare pilotii aia sunt asa prosti si nu sunt in stare sa le invetze pe derost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios cati dintre cei ce spun ca nu ai nevoie de asa ceva au mers pe o moto dotata cu indicator de treapta de viteza.

Daca sunt asa de inutile oare de ce sunt folosite chiar si la motocicletele de moto GP? Oare pilotii aia sunt asa prosti si nu sunt in stare sa le invetze pe derost?

 

dar tu ai mers pe moto fara nici un indicator?! :bounce:

ma rog, vitezometru si bec de ulei avea....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt curios cati dintre cei ce spun ca nu ai nevoie de asa ceva au mers pe o moto dotata cu indicator de treapta de viteza.

Daca sunt asa de inutile oare de ce sunt folosite chiar si la motocicletele de moto GP? Oare pilotii aia sunt asa prosti si nu sunt in stare sa le invetze pe derost?

 

pai acolo daca uiti ca esti intr-a 6-a si incerci sa o dai mai sus crezand ca esti a 5-a risti sa pierzi un loc .... pe strada ce pierzi? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar tu ai mers pe moto fara nici un indicator?! beer.gif

ma rog, vitezometru si bec de ulei avea....

Am mers pe moto chiar fara nici un indicator, eu nu am zis ca nu se poate merge si fara indicator de treapta de viteza dar e mai comod sa ai.

La prima japo pe care am avut-o aveam indicator din fabrica ( model 78 ! ) si era f misto si comod mai ales in trafic aglomerat.

La vfr nu mai am dar mi-ar fi placut sa am. Asta cu "nu-ti trebuie decat pe circuit" e ca si cum ai spune la masina ca nu ai nevoie de aer conditionat ca se poate deschide geamul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm eu dupa 5000 de km nu stiu cate viteze am la honda. sincer sa fiu nu le-am numarat niciodata or fi 6 or fi 5 habar nu am si nici nu prea ma intereseaza.

la fel cum zicea cineva mai sus daca e subturata in jos daca e turata in sus, se mai intampla sa incerc sa-i dau in sus cand sunt in ultima dar in afara de asta alte probleme chiar nu am. Cand revin in a 1 a face un tacanit mai tare, chestiile astea daca intra in reflex mi se par de ajuns, chiar si la masina nu ma mai uit de mult la levier cand schimb. in fine depinde cred si de sofer/pilot. E doar o parere de incepator chiar de am fost offtopic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La masina e alta poveste, daca ai cutie manuala stii in ce viteza esti dupa pozitia levierului, ia incearca asta la o masina cu cutie secventiala...apropos, oare de ce la astea le pune indicator pentru viteza?

 

Sunt si motociclete care nu au turometru si care sunt relativ siletioase sa nu-ti poti da seama de viteza in care esti...se intampla daca esti in ultima treapata sa vrei sa ii dai inca o pozitie in sus sau daca vrei sa o bagi in neutru sa o duci mai intai in prima viteza.

 

Daca voi nu considerati util un asemenea instrument asta nu inseamna ca nu e necesar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca voi nu considerati util un asemenea instrument asta nu inseamna ca nu e necesar.

Cred ca ai pus cuvintele "util" si "necesar" invers mestre:P

 

Si acum,on topic...nici eu nu mi-as lua asa ceva,desi,in primele 2 zile de mers cu moto mi-as fi dorit unul,schimbatul vitezelor era ceva nou pentru mine,dar in rest....turometrul e baza..combinat cu o mica ocheada pe vitezometru.Si la viteze inferioare,pentru mine cel mai bun indicator in oras e SUNETUL TOBEI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la inceput pe primele motoare adica yamaha xt 600 si bmw 650 dakar nu am avut asa ceva

acum este pe motor si chiar mai trag cu ochiul la el

 

daca omul vrea

ce mai conteaza ce credeti voi

ii dati un sfat sau nu scrieti nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Primul meu motor a fost chopper..nu avea indicator,nici nu-mi trebuia..al doilea a fost o vitezana..imi facusem de-acum mana si mereu mestecam in cutie dupa inca o treapta peste 150km/ora,crezind ca mai are una..nici la asta nu mi-am pus problema..apoi mi-am luat BMW,care are asa ceva..acum il consider foarte util.

Intr-un viitor scurt va echipa orice motocicleta,asa cum nu va lipsi nici ABS-ul..acum cativa ani cine auzise de ABS pe motocicleta?

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul meu motor a fost chopper..nu avea indicator,nici nu-mi trebuia..al doilea a fost o vitezana..imi facusem de-acum mana si mereu mestecam in cutie dupa inca o treapta peste 150km/ora,crezind ca mai are una..nici la asta nu mi-am pus problema..apoi mi-am luat BMW,care are asa ceva..acum il consider foarte util.

Intr-un viitor scurt va echipa orice motocicleta,asa cum nu va lipsi nici ABS-ul..acum cativa ani cine auzise de ABS pe motocicleta?

Luigi Vicol

 

 

:rolleyes: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi facusem de-acum mana si mereu mestecam in cutie dupa inca o treapta peste 150km/ora,crezind ca mai are una..

 

Mie mi se pare util un indicator de viteza. Pe motoru de care zice binox am mers si eu vrun an si mi-a placut la nebunie indicatorul. Apoi la vfr primele luni , in afara localitatilor pe la 100-110 ba ramaneam in viteza a 5 a ( obisnuit fiind cu turatia motorului vechi) apoi mi se intampla sa fiu in a 6a si sa trag de ambreiaj sa cresc in treapta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu de putine ori ma trezesc incercand sa-i dau a-7-a.Primele 3 se simt si se aud,dar ultimele 3 nu prea mai faci diferenta la ele la viteza mica.Am simtit nevoia de asa ceva de cateva ori.Mai este necesar pt cei care se dau pe-o roata-am vazut faza cand omul a crezut ca este in treapta a doua si i-a dat drumul brusc la ambreiaj in ture si a luat-o la propriu in sus cu un cbr 1000rr.Credea ca este in treapta a doua.Am vazut ca se vand pe ebay mai multe modele si firme.Ia legatura cu cineva care face comenzi pe Ebay.Costa ins amai mult decat face dupa parerea mea si dureaza ceva pana il ai.SUCCES!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...