Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

La-am laut de pe ebay germania la licitatie cu 175 euro cu tot cu transport.Sunt noi amandoua si aveam neaparat nevoie de cel spate ca urmeaza sa fac ITP zile astea. Cele pe care le-am comandat sunt 160/60 rz 17 spate exact ce imi trebuie, si cel de fata 120/60 zr 17 , si eu am 110/80-17.PE fata nu ar fi problema ca il scimb eventual dupa ce fac ITP=ul ca ala este ok . eventual o sa intreb la RAR, ca acolo se facela noi itp-ul ,daca imi trece pe carte si dimensiunea repectiva daca se incadreaza ,cel de spate este trecut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...despre Dunlop Arrowmax GT501

 

nu cumpara asa ceva , e cel mai prost cauciuc din lume !

 

Argumenteaza, te rog ... am cumparat CB-ul cu aceste gume (aproape noi) si am facut cu ele aprox 15.000 km in doi ani. Dupa acest timp spatele s-a tocit ,fata mai merge mult si bine.

Eu am fost multumit de ele, atat de multumit incat in aceasta primavara am luat pe spate o guma noua, identica. Mentionez ca toti kilometri i-am facut cu pasager, am facut in 2009 Transfagarasanul pe ploaie, m-a prins ploaia pe Cheia (cam 1/2 de traseu), am dat cu scarita de asfalt pe acele de par din padurea Bogatii, etc .. si nu am avut probleme cu aderenta.

Ok, poate nu se lipesc de asfalt ca cele de circuit dar nici nu sunt facute pentru asa ceva - numarul de kilometri in care au rezistat ar trebui sa spuna cate ceva ... poate Doctor X vrea sa faca (mini)touring, nu trebuie sa aruncam imediat cu noroi.

Astept parerile tale, obiective bineinteles.

Editat de Guzganel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

m-am gandit sa incerc sa imi fac o toba scurta dintr-o toba stoc.

a incercat cineva?

nu vreau sa iasa ceva de prost gust care sa sune mai tare decat niste sirene de ambulata dar parca nici zgomotul asta de motocicleta electrica pe care il am acum nu e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut asta in 2009, merge si suna bine, tai din lungime dar lasi vata de sticla si sita, nituiesti la loc si gata

cheers!

 

pardon, era sebring nu stock dar nu era goala...sa se inteleaga

 

sfatul meu: tobele de cb alea stock sunt grele, urate si nu merita taiate

o alta toba stock, de la ceva mai nou , ar fi mult mai potrivita pt asa ceva

preferabil una cu nituri nu suduri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...despre Dunlop Arrowmax GT501

 

 

 

Argumenteaza, te rog ... nu trebuie sa aruncam imediat cu noroi.

Astept parerile tale, obiective bineinteles.

 

hmm.. ce argumente ai vrea sa iti dau? nu stiu cum iti pilotezi tu atelajul, acc mea sta mult timp deschisa la maxim, cat am avut arrowmaxurile pe mobra am blocat fata de nenumarate ori si asta pe cand aveam un singur disc de frana pe fata.

Am schimbat cu conti sport attack si nu am mai putut bloca fata (nici intentionat), momentan am BT 45 care o-data incalzite sunt niste gume decente.

 

Parerea mea este total subiectiva binenteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei face asa fie din cauza amestecului dereglat fie din cauza mizeriei din carburatoare ... ai filtru de benzina pe traseu, din rezervor in carburi ? Pune mana si verifica si filtrul de aer ... nu ai sa mori daca desfaci 3 suruburi M6 cu cheie de 8.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am filtru de benzina intre rezervor si cadru, voi aveti?

 

Offtopic: Si-a montat cineva aparatori de praf pentru furca fata? Se numesc in engleza "Fork Gaiters"...sunt ca niste burdufe... are cineva pe CB? Daca da, de unde? Stie cineva cam ce masuri se potrivesc?

 

eu am exact burdufe prinse cu niste colieere. Sunt chiar incantat de ele.

Asa am cumparat motorul, si nici nu am simtit nevoia sa umblu :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor am patit o chestie nasoala: mi-am pus filtru de ulei Champion, si in doua saptamani i s-a rupt garnitura aia de cauciuc si am pierdut vreo 500ml de ulei. Aviz amatorilor!

Probabil era cu defect de fabricatie, am folosit de nenumarate ori, chiar si acum champion am pe motor si nu am nici o treaba, in service tot champion folosesc si nu a fost unu sa se planga ...

Cum e suportul de topcase?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ TheDude :

Am invatat demult o chestie utila : Mann Filter.Pt orice fel de masina,motocicleta,etc.

(Aproximativ) ieftin si bun,fara batai de cap,foloseste cu incredere,nu te mai complica cu Champion,K&N,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva de unde pot sa iau un cablu de ambreiaj pt cb? Sau daca are cineva unul sh, pentru ca as vrea sa evit sa dau 130 ron pe unul nou...

 

Eu mi-am facut unul, la modul ca am luat un cablu de frana de spate de scuter(se potriveste perfect), l-am bagat pe camasa cu ceva ulei pe el si i-am bagat in capat un blocator cu surub ... Merge bine, doar ca undeva la 8luni- 1 an tre sa ii schimb sufa ca incepe sa se desfaca ... 130 ca 130, dar te tine mult mai mult ca o improvizatie sau altceva.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Ce ulei puneti in telescoapele furcii ? 10W sau 15W ?

In manual nu zice nimic de asta. Cred ca un 10W ar fi cel mai potrivit !?!? :scratch:

Aaa ... ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Ce ulei puneti in telescoapele furcii ? 10W sau 15W ?

In manual nu zice nimic de asta. Cred ca un 10W ar fi cel mai potrivit !?!? :scratch:

Aaa ... ???

 

http://www.louis.de/_20aa5ac6e6782cd53ff9b1444268b57fe7/index.php?topic=bikedb&article_context=bikedb&anzeige=0&CONTENT=technik&typ_id=PC17

Sper sa iti mearga link-ul, zice 15w, 260 cm3, care inseamna cam tot atatia ml.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Aha ... da man ! Merci pentru info ! Ma gandeam si eu la 15W, insa imi este frica sa nu fac prea tare furca si de aici m-am dus cu gandul la 10W. Ghestia ciudata este ca am vre-o 4 manuale diferite pentru CB450S si in nici unul nu este specificat vascozitatea uleiului pentru furca. Voi la CB500, ce ulei aveti in furca ?

 

... doar ,,asta" spune in manual despre noul ulei de furca !? :scratch:

post-10224-0-63904000-1309329176_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha ... da man ! Merci pentru info ! Ma gandeam si eu la 15W, insa imi este frica sa nu fac prea tare furca si de aici m-am dus cu gandul la 10W. Ghestia ciudata este ca am vre-o 4 manuale diferite pentru CB450S si in nici unul nu este specificat vascozitatea uleiului pentru furca. Voi la CB500, ce ulei aveti in furca ?

 

... doar ,,asta" spune in manual despre noul ulei de furca !? :scratch:

 

Am pus eu acum 2 sapt 10W de la Motul si e ok. (10w scrie si in manualul Haynes pt HondaCB500)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde gasesc un kit de lant pt CB? la pret decent .

Avea un tip din iasi un kit de la regina cu 400 de lei ... e cam cel mai bun pret pe care il stiu, doar ca nu stiu daca il mai are, da un tel daca esti interesat la nr 0743314559 - Marius

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...