Sari la conținut

Parbrize home made


Cavaleru
 Share

Postări Recomandate

presupun ca aste (a fost) un puig.....exact la fel am si io unu..si tre sa fac la fel cred ca cu plex de 4 mm. e nasoala prinderea , in 2 puncte. da` le stang tare

 

PS: chederul acela transparent e musai sal pun?( sau tine laolalta bucatile in caz de spargere..?)

 

Puig a fost.

 

Chederul ala nu face decat sa adune mizerie iar daca e transparent se ingalbeneste. SIngurul lucru bun este ca acopera imperfectiunile de taiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Răspunsuri 277
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In primavara erau mai multe tentative de bricolat parbrize. Ce se mai aude? Eu am mai facut cateva tot pt V-Strom, de data asta din Plexiglas GS de 4mm, tot de la MonsMedius. Eu iesit foarte bine fara nici un defect optic in comparatie cu cele de asta iarna de 5 mm. Se si indoaie mult mai usor si mai repede decat cel mai gros. Cred ca asta este materialul ideal pt parbrize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primavara erau mai multe tentative de bricolat parbrize. Ce se mai aude? Eu am mai facut cateva tot pt V-Strom, de data asta din Plexiglas GS de 4mm, tot de la MonsMedius. Eu iesit foarte bine fara nici un defect optic in comparatie cu cele de asta iarna de 5 mm. Se si indoaie mult mai usor si mai repede decat cel mai gros. Cred ca asta este materialul ideal pt parbrize.

Eu am mulajul de parbriz dar nu prea stiu ce pot face cu el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mulajul de parbriz dar nu prea stiu ce pot face cu el...

Pune o poza cu mulajul. Daca este corepunzator poate vii la mine cu el si te ajut sa-ti faci parbriz.

Mesaj completat

Intamplator am gasit firma Geplast pe sos. Fundeni, care comercializeaza policarbonat clar pt termoformare cu grosimi de 2,3,4,5,6 mm. Vinde placa intreaga 2050x3050, dar si taiat la cerere la dimensiunile necesare. Pt grosimea de 4 mm pretul este de cca 30 euro/mp. Evident este indestructibil, dar transparenta este 90%, fata de plexiglas 98%. Temperaturile si metoda de termoformare identica ca la plexiglas. Pt un parbriz materialul ar costa cca 35-40 roni. Nu este exagerat.

Mesaj completat

Cu metoda de termoformare homemade am ajuns aproape la perfectiune, nu mai am ce inbunatatiri sa-i aduc. As vrea sa acum sa inlocuiesc masca neagra facuta de mine din colant negru mat cu una din folie transparenta pe care sa imprim puncte negre in degrade, similar cu cele originale, eventual si inscrisuri. Caut priceputi in imprimare pe folii transparente pt sfaturi si indrumare. Am auzit ca se pot face prin aceeasi metoda ca stikerele, dar nu stiu unde si cum.

Mesaj completat

Am reusit cu ajutorul unui prieten sa imprim folia pt mascare. Asa arata. Restul meseriasilor ce ati mai facut? Hai ca sezonul s-a terminat. :rolleyes:

post-8769-1255003921_thumb.jpg

post-8769-1258644590_thumb.jpg

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Pune o poza cu mulajul. Daca este corepunzator poate vii la mine cu el si te ajut sa-ti faci parbriz.

Mesaj completat

Intamplator am gasit firma Geplast pe sos. Fundeni, care comercializeaza policarbonat clar pt termoformare cu grosimi de 2,3,4,5,6 mm. Vinde placa intreaga 2050x3050, dar si taiat la cerere la dimensiunile necesare. Pt grosimea de 4 mm pretul este de cca 30 euro/mp. Evident este indestructibil, dar transparenta este 90%, fata de plexiglas 98%. Temperaturile si metoda de termoformare identica ca la plexiglas. Pt un parbriz materialul ar costa cca 35-40 roni. Nu este exagerat.

Mesaj completat

Cu metoda de termoformare homemade am ajuns aproape la perfectiune, nu mai am ce inbunatatiri sa-i aduc. As vrea sa acum sa inlocuiesc masca neagra facuta de mine din colant negru mat cu una din folie transparenta pe care sa imprim puncte negre in degrade, similar cu cele originale, eventual si inscrisuri. Caut priceputi in imprimare pe folii transparente pt sfaturi si indrumare. Am auzit ca se pot face prin aceeasi metoda ca stikerele, dar nu stiu unde si cum.

Mesaj completat

Am reusit cu ajutorul unui prieten sa imprim folia pt mascare. Asa arata. Restul meseriasilor ce ati mai facut? Hai ca sezonul s-a terminat. :alcy:

 

Am gasit si eu un pret, pentru o dimensiune nesatisfacatoare: "Policarbonat compact transparent dimensiune minima 2050x1523 mm 4 mm - 29.9 eur/mp + TVA" la firma EMSA Systems. Inca mai caut doritori, dar s-ar putea sa apelez la varianta "policarbonat, dimensiuni reduse".

Maine va fi gata si mulajul, multumita unui sculptor priceput.

 

LE: switch, poate ne intalnim la o claca si punem ban pe ban pt o bucata de plexiglas / policarbonat

Editat de Alexxus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit si eu un pret, pentru o dimensiune nesatisfacatoare: "Policarbonat compact transparent dimensiune minima 2050x1523 mm 4 mm - 29.9 eur/mp + TVA" la firma EMSA Systems. Inca mai caut doritori, dar s-ar putea sa apelez la varianta "policarbonat, dimensiuni reduse".

Maine va fi gata si mulajul, multumita unui sculptor priceput.

 

LE: switch, poate ne intalnim la o claca si punem ban pe ban pt o bucata de plexiglas / policarbonat

 

 

cand va intalniti dati-mi si mie un PM

vreau sa fac un parbriz ptr Xchallenge-ul meu (ptr mers in oras sau la drum intins de max 200 km - cat ma tzine fundu') ca m-am saturat de muste-n dintzi.

daca stitzi pe cineva care confectioneaza parbrize va raman indatorat

 

Pop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stitzi pe cineva care confectioneaza parbrize va raman indatorat

Pop

 

BOGDAN HAREA, el face parbrize si este un tip foarte de treaba, apeleaza la el (cel care a postat putin mai sus!). ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Am mai cumparat plexiglas pt inca 8 buc parbrize pt V-Strom la care am matrita. Inca nu m-am hotarat cand sa le fac, dar va fi in curand, peste 1-3 saptamani max. Daca mai sant amatori care vor sa invete pe viu tot procedeul sant bine veniti. Tinem legatura pe PM. Le voi face in serie pe toate 8 pt a scapa mai usor. Pt seria asta pregatesc o masca similara celei originale cu punctisoare in degrade imprimate prin serigrafie pe folie transparenta. Sant si eu curios de rezultatul final. E musai sa le fac ca pt mine nu mai am. Le-am vandut pe toate si m-am obisnuit sa incep sezonul cu parbriz nou :lol:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So, care-i procedura daca vreau unul mai mare decat cel din fabrica? E vorba de BMW R 1100 GS si mi-as dori unul ceva mai mare si cu "buza".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai cumparat plexiglas pt inca 8 buc parbrize pt V-Strom la care am matrita. Inca nu m-am hotarat cand sa le fac, dar va fi in curand, peste 1-3 saptamani max. Daca mai sant amatori care vor sa invete pe viu tot procedeul sant bine veniti. Tinem legatura pe PM. Le voi face in serie pe toate 8 pt a scapa mai usor. Pt seria asta pregatesc o masca similara celei originale cu punctisoare in degrade imprimate prin serigrafie pe folie transparenta. Sant si eu curios de rezultatul final. E musai sa le fac ca pt mine nu mai am. Le-am vandut pe toate si m-am obisnuit sa incep sezonul cu parbriz nou :lol:

faci parbrize numai pt V-strom? nu te bagi si la unul pt un gsx-f? :lol: e destul de simplu cel stock... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-a intamplat sa-mi iau un V-Strom si am avut nevoie imperios de un parbriz turing mai mare care sa protejeze mai bine. Am facut o matrita, dupa ea un parbriz, care pt mine a fost foarte bun. Intre timp nr de V-Stroame a crescut si majoritatea posesorilor au vrut parbrize mai mari pe care le-am confectionat si le-am vandut, ajungand pana acum la peste 15 buc. Ca sa faci un parbriz pt un model nou numai pt o bucata nu se merita.Trebuie facuata o matrita. Nu investitia in bani este mare, dar este migalos si necesita mult timp, pe care nu-l am. Am sa fac o matrita noua numai la viitoarea mea motocicleta si numai daca va fi nevoie. Daca este cineva interesat sa dezvolte o mica afacere din treaba asta pot sa-l ajut cu sfaturi si indicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Bogdane!

As dori si eu un deflector. Nu pt FJR, la care nu sunt probleme, ci la Burgmanul 200.

Actualul windscreen are o curbura. Trebue sa o stii?

0744324510.

Mersi,

Constantin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare,

 

As dori sa fac si eu un plexi pe carena de pe motocicleta mea. Nu stiu cat de complicat ar fi si cum as putea indoi . Vreau sa fac identic cu originalul dar sa fie mai inalt cu 5 cm.

post-7518-1267445347_thumb.jpg

Editat de BMW RIDER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

As dori sa fac si eu un plexi pe carena de pe motocicleta mea. Nu stiu cat de complicat ar fi si cum as putea indoi . Vreau sa fac identic cu originalul dar sa fie mai inalt cu 5 cm.

de ce nu-i faci doar o prelungire detasabila,ar fi mai usor nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa fac o matrita noua numai la viitoarea mea motocicleta si numai daca va fi nevoie.

 

 

Nu iti cumperi un DR 650?

Ca am mare nevoie de un parbriz... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine se baga sa imi faca, contra cost bineinteles, un parbriz in genul asta ? Daca sunteti interesati, astept o oferta pe PM :crack:

post-40715-1267643585_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Atelierul meu, cu ghilimelele de rigoare, este deschis 3-4 zile pe an, iarna. Atunci fac 8 buc pt V-Strom, 1 pt mine si restul pt colegii V-Stromisti. Mai mult nu am timp si nici rabdare. Mie-mi place sa-l fac pe primul, cand ajung la serie ma plictisesc repede. Am tot facut apel catre cineva care sa vrea sa se apuce de activitatea asta pe cont propriu, dar vad ca interesul este zero. Ce ma surprinde, nici macar dintre choperisti, care sant facaciosi prin definitie, nu s-a gasit unul care sa preia stafeta. La chopere este chiar si mai usor de facut parbrize, forma gererala avand impusuri mai putine. Eu am cel putin 20 de cereri pe care le-am tratat cu refuz. :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

eu unul as prelua stafeta(pt interes personal(vreu sa-mi fac un parbriz) si pt colectivitatea f650-cistilor) dar... nu-mi place sa cer bani sapoi nici scule nici locatie nu am....timp ar fi si... din ce observ cererea emica

arata foarte bine parbrizele! stima si respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...