Sari la conținut

Casti Enduro/Dual Sport - Pareri, Informatii, Ponturi


Postări Recomandate

Ma gandeam ca, probabil, multi nu stiu de existenta anumitor modele dual-sport si am zis sa-mpartasesc. Si asa topicul asta e mort si as fi citit si eu despre ce au mai gasit/probat/utilizat altii. Evident ca s-a gasit cineva sa-mi dea la cap, citand tot mesajul meu aflat chiar deasupra, de parca nu s-ar fi stiut la ce face referire. Eu zic ca eu am facut bine, tu ai facut rau si eu am facut rau la randu-mi razpunzandu-ti. Asta e viata, trebuie sa ne facem toti loc sub soare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 590
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cele bune.

a sosit momentul achizitionarii unei noi casti, de data asta dual sport(cross cu viziera).

astfel, colind louis-ul, ma speriu de preturi, ma speriu de cat is de sarac, fac o selectie si ajung la:

 

airoh s4

* Material: Thermoplast

* Gewicht: ca. 1350 g

* Visier: kratzfest klar

* BelĂźftung: Stirn- und Kinnbereich, sowie seitliche BelĂźftungselemente und HinterkopfentlĂźftung

* Futter: Sanitized® Innenfutter, komplett herausnehmbar

* Verschluss: Drucktastenschloss

* PrĂźfungen: ECE 22.05

* Sonstiges: inklusive Umbaukit zum Integralhelm

179 euro!

204083_410_FR_08.JPG

 

uvex Enduro Helm

* Material: Polycarbon, 2 HelmschalengrĂśĂen

* Gewicht: ca. 1490g / 1590 g

* Visier: supravision® kratzfest, leicht getĂśnt, beschlagfrei

* BelĂźftung: Stirnbereich, verstellbar sowie Kinnbe- und HinterkopfentlĂźftung.

* Futter: Coolmax® Innenfutter mit integriertem Brillenkanal, Wangenpolster herausnehmbar

* Verschluss: Ratschenverschluss

* PrĂźfungen: ECE 22.05

* Sonstiges: inklusive Windabweiser. Helmschirm und Visier abnehmbar.

199 euro!

204688_410_FR_09.JPG

 

dintre toate aceste 2 variante, care mi le-as putea permite, sper sa se gaseasca proprietari care sa dea cu parerea, sa nu fac vreo greseala de 200euro.

ma intereseza:

1. sa nu vajaie pana la 100(de la airoh mandibulara am facut 2 otite toamna asta).

2. sa fie cat de bine airisita.

3. MUSAI sa nu se abureasca viziera una doua.

 

so... pareri, opinii, idei?

 

nu sunt in masura sa-mi dau cu parerea din pacate, dar iti pot spune ca poti seta limba siteului pe "engleza" :wacko:

 

e un stegulet sus, in dreapta, langa cos, si dai pe steagul UK :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...

N-am mai vrut sa dau quote la tot postul cu AX-8 DS (poza e prea mare ca sa-i mai dau quote) dar stiti vreun magazin din ro care are asa ceva pe stoc? Vreau sa mi-o cumpar si nu prea m-as risca sa o iau de afara fara sa o probez mai intai (desi o pot trimite inapoi in 2 saptamani dar meh, prea multa bataie de cap). Am gasit doar varianta normala pe la vreo 2 magazine, nu cea DS.

 

st1bnl.jpg

Mi-am cumparat casca de pe fc-moto.de. Cum se vede si in poza, am luat versiunea titan. Casca e facuta foarte ok, finisata aproape perfect (are cateva zone unde au mai ramas cateva muchii sau se zone micute care mai puteau fi netezite). E foarte confortabila si usoara (1.3kg). Are o viziera imensa (in comparatie cu orice) si mi-a cam dat "ameteli" unghiul de vedere :D. Barbia este cu vreo cativa cm mai joasa decat la alte casti dual/enduro dand un aspect destul de agresiv. Ce-mi place cel mai mult e ca toate aerisirile frontale se pot inchide/deschide foarte usor. Inca nu am testat-o pe mobra dar cred ca ma voi indragosti de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai vrut sa dau quote la tot postul cu AX-8 DS (poza e prea mare ca sa-i mai dau quote) dar stiti vreun magazin din ro care are asa ceva pe stoc? Vreau sa mi-o cumpar si nu prea m-as risca sa o iau de afara fara sa o probez mai intai (desi o pot trimite inapoi in 2 saptamani dar meh, prea multa bataie de cap). Am gasit doar varianta normala pe la vreo 2 magazine, nu cea DS.

 

st1bnl.jpg

Mi-am cumparat casca de pe fc-moto.de. Cum se vede si in poza, am luat versiunea titan. Casca e facuta foarte ok, finisata aproape perfect (are cateva zone unde au mai ramas cateva muchii sau se zone micute care mai puteau fi netezite). E foarte confortabila si usoara (1.3kg). Are o viziera imensa (in comparatie cu orice) si mi-a cam dat "ameteli" unghiul de vedere :D. Barbia este cu vreo cativa cm mai joasa decat la alte casti dual/enduro dand un aspect destul de agresiv. Ce-mi place cel mai mult e ca toate aerisirile frontale se pot inchide/deschide foarte usor. Inca nu am testat-o pe mobra dar cred ca ma voi indragosti de ea.

 

cat a fost?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu cateva impresii dupa mici teste.

 

Casca se lipeste foarte bine pe cap, as fi vrut sa o testez la altcineva inainte sa o cumpar sa fiu sigur ca marimile se potrivesc. Mi-am luat-o pana la urma fara sa o mai probez si imi vine de minune, marimea de pe ea chiar e cea reala (se mai intampla sa nu fie). Pe site scrie ca are 1.4Kg, pe cantar are sub 1.3 :). Viziera imensa face toti banii, nici nu-ti dai seama ca o ai pe cap decat din cauza cozorocului. Tot la partea de viziera, are 2 pozitii intermediare. Prima mi s-a parut cam nefolositoare, nu prea vezi nimic si probabil o sa o folosesc doar la stat la stat la semafor. La deschis maxim baietii au gandit-o destul de bine, viziera (care nu are chiar o forma clasica), sta fix pe orizont. Ce nu mi-a placut insa este faptul ca se cam reflecta chestiile in ea (dinauntru). Daca nu iti vezi fata sigur vezi cateva linii argintii (ce-i drept, nu chiar atat de vizibile) care sunt deranjante la inceput. Ah, si sa nu ma puna dracu sa mai ating viziera pe dinauntru...niciodata. E tratata cu o chestie care la atingere zici ca e ciment. E imposibil sa stergi amprentele de pe ea (sau cel putin mie nu-mi iese foarte usor). Interiorul este facut fain, foarte confortabil, si se da jos din 2 miscari (interiorul este prins cu 3 capse la fiecare piesa, casca are 3 piese).

 

Prin oras casca este mana curata, cu toate aerisirile deschise m-am simtit ca-ntru-n fotoliu de piele :) (aerisiri care se deschid foarte usor si rapid cu o singura mana). Izoleaza fonic destul de bine si, datorita vizierei mari, nu prea trebuie sa intorci capul stanga-dreapta. De pe la 90 in sus incepe sa se simta prezenta cozorocului dar nu chiar atat de rau ca la alte casti (uvex, etc). Forma de bumerang (care permite deschiderea vizierei), sparge majoritatea curentilor fara a-ti trage capul pe spate. La 120, desi nu iti trage capul pe spate, incepe sa cante :D iar pe la 140 devine stresant "cantecul" si incepe sa traga si pe spate (desi in manual scrie sa-i dai jos cozorocul la 100).

 

Per total casca pare destul de solida. Am fost putin nemultumit de unele finisaje (viziera are niste zone ciudate la baza, sunt unele margini care au ramas de la turnare, etc) si de faptul ca spatele e putin mai ridicat decat la alte casti si orice lichid se va scurge pe gat daca nu e purtat cu o geaca buna. Ah, si arata foarte misto, chiar agresiva as putea spune. O combini cu o armura solida si sa vezi dupa aia prioritate prin oras :P

 

 

Cam atat pe moment, n-am avut timp s-o scot decat ieri la drum. O sa trag niste poze diseara, eventual cu cateva detalii de prin interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un sfat daca se poate!

Mi-a venit casca de la FC Moto, Uvex Enduro Black. A fost la oferta 149 euro!

Inainte sa o comand, mi-am masurat bostanul si au iesit 56 cm, drept urmare am comandat M(57-58)!

Treaba e ca imi intra destul de greu capul in ea! Adica e stramta in ,,gura,, ca sa zic asa :laugh: si urechile(l.e. urechile mele) trebuie sa le aranjez cu mana(alea sunt mai mari)!

Ce sfat doresc de la posesori: sa o schimb sau nu, se mai lasa, asa trebuie sa fie, nu s-au nimerit masurile? Ce credeti?

Chestia e ca nu pot rupe etichetele de pe ea ca nu o mai primesc nemtii!

O sa stau maine cat o sa pot cu ea pe cap sa vad ce si cum!

Dar as dori un sfat de la posesori!

 

Va mutumesc!

Editat de klu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am uvex enduro si o port de 3 sezoane. nu s-a lasat deloc sau insesizabil... cand am cumparat am probat asa ca nu stiu cum e cu masurile, nu mi-am masurat capul. tot ce pot sa spun e ca se simte la fel pe cap ca acum 3 ani.

Editat de cristialex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt la a 2-a uvex enduro. Asa e la inceput, si eu am luat-o si a 2-a si e la fel de fixa. Am L. Stai linistit, se va lasa dupa 2 ture de enduro in care o dai jos si o tot pui ( la gura...cum zici tu)

Editat de Patrick_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci e bine!

Ideea e ca se poate schimba doar timp de 14 zile!

Si deja pretul a crescut la 214 euro(zic ei tot redusa de la 286)!

Maine o sa o tin pe cap sa vad cum ma simt! Sau poate dorm la noapte cu ea :scratch: ,asa o sa fiu sigur dimineata daca e buna sau nu!

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 1 month later...

As vrea sa achizitionez si eu un Uvex Enduro si am vazut ca pe Louis.de este la pret foarte bun, dar nu imi dau seama care este diferenta intre anumite modele, mai exact intre pozitiile 2 si 3 de sus si prima de jos.

http://www.louis.de/_20a06421d871d12122cb42c3830897f2a8/index.php?topic=wgr&grwgr=150&wgr=832&hersteller=50&anzeige=0&typ_id=

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa achizitionez si eu un Uvex Enduro si am vazut ca pe Louis.de este la pret foarte bun, dar nu imi dau seama care este diferenta intre anumite modele, mai exact intre pozitiile 2 si 3 de sus si prima de jos.

http://www.louis.de/_20a06421d871d12122cb42c3830897f2a8/index.php?topic=wgr&grwgr=150&wgr=832&hersteller=50&anzeige=0&typ_id=

 

vopseaua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"prima de jos" presupun ca zici de ultima , este mai usoara dar la fel de rezistenta, de aia e mai scumpa, alt material ... carbon mai scump

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta am vazut la standul celor de la Airoh modelul S5 !

Era in vitrina, dar parea un S4 cu ochelar interior de soare....in genul celor de strada.

 

Oricum...interesanta casca. Eu am un Uvex Enduro si chiar eram curios.

Sper sa revin cu detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...