Sari la conținut

Veteranii,adunarea!


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@'Aran' - depinde la care intrare in "orasel" ai fost. Motoretele erau chiar la gard (un VFR era chiar dupa gard) la intrarea dinspre Polivalenta (Bd. Tineretului).

Si eu am ajuns aproape de ora 20.

 

:laugh:

 

Exact in acelasi loc eram la 20.10,am trecut "maturand" cu privirea zona din stanga pe directia sosirii,pana la (aproape,cam la 8 - 10 metri ) intrarea in orasel si inca odata zona din dreapta pe directia plecarii,stiam ca pe acolo sunteti.

Acum,pe data viitoare.

 

Salutari motociclisti din vremuri vechi,puternici pe motoare si in vremuri noi ! :D

;)

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai bosorogilor senili, lipsesc vreo citeva zile (motivat, am acte, zau!) si gasesc aici macel! Cine va cere voua tresele cind va legitimati, mah?! Organili se uita doar in permis si alte acte...asa ca mai muiati-o cu declaratiile de avere, cu pomelnicele de kilometri efectivi rulati sau mai stiu io ce drac' va da prin cap! Muierile, is sigur ca va cerceteaza alte puncte daca vor ceva...iar la Ticleni va trebuie doar ceva bani si placerea de a participa, asa ca linistiti-va! Asta-i o asociatie benevola, fara vreun profit, fara obligatii si ca atare, cine vrea sa vina la intruniri si sa ne vedem, bine, cine nu ne agreeaza, sa stea in bancuta lui, pe burta, sa citeasca ce scriu bosorogii participanti si sa inghita-n sec, fara sa mai dea cu maciuca-n balta! Tresele, fiindca vad ca aci se tot bate apa-n piua, is pur facultative, cu titlu orientativ pentru cine cunoaste...si de purtat le poate purta doar cine si le doreste si le are. Bogdan Harea a facut tot posibilul ca aceste trese sa fie inminate doar cui trebuie, cum trebuie si fara rabat (io-s unul care m-am supus regulilor si caruia Bogdan nu i-a trecut cu vederea faptul ca, cu toate ca am prezentat dovada primului meu permis anulat de militie, nu s-a lasat induplecat si pentru ca pina la obtinerea celui de-al doilea permis au trecut citiva ani, pe care i-am petrecut fraudulos in sa, dar nu mi-e rusine sa recunosc, nu am primit decit ce "scrie-n acte"). Faptul ca asa am stabilit odata, (beti, treji, sau buimaci) zic sa ramina asa, sa n-o mai labarim, ca vorba unuia, nu sintem la gradinita. Aici, acum, incercam sa ne intilnim la Ticleni, unde fiecare va face ce-l taie capu', ca doar de aia sintem maturi si liberi, cum numai noua ne place sa fim! Unii intrebati pe-aci daca a existat cineva care a avut tot timpul motor de la dobindirea permisului cat. A, eh, iote...io-s unu' care am avut mereu motociclete in batatura, chiar si vreo 10 la un moment dat, pe numele meu, iar activitate pe doua roti am avut mereu. Ce-i drept, de cind mi-am luat BMW-ul m-am lenevit, fiindca mi-am luat si conserva, si mi-a fost mila sa cocosez motocicleta carind vrute si nevrute cu ea, basca bolile acumulate prin oase si comoditatea virstei, asa ca in ultimii 5-6 ani am facut cu caprele doar vreo 50.000km si cu masina peste 200.000. Parerea mea este sa va hotariti fuga cei care vreti sa participati la intrunire, fiindca zilele-s numarate si io nu mai am la dispozitie decit ~24 ore ca sa duc tabelul cu participantii pentru rezervari la hotel. Cei inscrisi pina acum vor avea sigur cazarea asigurata, de restul, cei care se vor inscrie de duminica incolo, cei care nu se vor inscrie sau nu vor anunta pe vreo cale ca participa, imi pare rau, dar nu le pot promite ca vor gasi locuri libere. Acelasi lucru, adica nu pot promite ca tariful negociat de 110 lei lei/camera/noapte il voi putea pastra daca nu se vor ocupa cele 40 locuri pentru care am negociat. Decideti si miscati-va ca vremea-i frumoasa, locurile nu s-au ocupat toate si vinul v-asteapta! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ivane, trece-ma si pe mine prezent pentru simbata noapte..adica o singura persoana, daca poti, cupleaza-ma cu cineva la camera, sa nu platesc una intreaga... :laugh:

 

 

Cu aceasta ocazie fac invitatia celor din Bucuresti care au mobre spre enduro la un traseu ocolitor spre Ticleni...

 

Buc, Pitesti, Rm Vilcea, Brezoi, Cabana Petrimanu+Lacul Petrimanu, Curmatura Oltetului, Cheile Oltetului, Polovraci,Ticleni

 

post-7547-1285937923_thumb.jpg

 

Bucata fara asfalt, sau asfalt prost este cea cu buline...dar si partea cea mai frumoasa...

 

Si chiar daca sintem doar doi, mergem, de unul singur nu m-as baga...

 

Cristache.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recapitulez, fiindca nu vreau sa gresesc, deoarece oboseala si stres-ul de saptamina asta vad ca m-au marcat, spre bucuria unora! Dar nu le fac pe plac! ;)

Am inscrisi pe site, copiati intr-un tabel aflat in fata ochilor pe urmatorii (in ordinea numerelor de pe tricouri):

- Adi VFR - 2 pers.

- Stefan45 - 2 pers.

- Sorin 666 - 2 pers.

- Dan rfd - 2 pers.

- Dan Oralu - 2 pers.

- Gigi Ctin - 2 pers.

- Bebe lupisoru' - 2 pers.

- Bogdan Harea - 2 pers.

- Constantin profu' - 2 pers.

- Stefan Constantin - 2 pers.

- Popescu Marian(a) - 1 pers.

- Petrica - 1 pers.

- Sorin sforaila 1 pers.

- Cristache - 1 pers.

In afara celor inscrisi aici mai am citeva nume, confirmate doar telefonic, fiindca nu au vrut sa fie monitorizati aici...persoane carora le respect dorinta.

Imi cer scuze celor botezati, dar am facut-o fara intentie (adica nu vreau sa fiu strigat "nasule", in schimb pot aduce si ei cite un curcan si-o vadra de vin, ca la nasu' :laugh: ) si daca exista ceva nepotriviri, omisiuni sau alte alea, astept sa fiu tras de urechi.

L.E. - nu solicit data exacta a sosirii, negocierea spune ca simbata noaptea sa fie ocupate 20 camere pentru a beneficia de reducerea aratata, vineri fiind liber la cazare la acelasi tarif redus.

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seniori, Veterani AMOVERO,

Salut, prieteni !

 

Nimic nu te face mai antipatic decat lipsa de populism;

un termen la mii de kilometri distanta de popularitate !

Eu mi-am asumat acest risc in favoarea corectitudinii.

 

In clipa de fata suntem la nivel de... dialog al surzilor

cu o oarece interferenta de chibiti „bine intentionati” !

 

Este curios, insa, cum un grup de oameni de bine nu au inteles evidenta:

 

1) Existenta statutul veteranilor activi - publicat pe topicul „VETERANII ADUNAREA”

in aceeasi forma de aproape 20 de luni,

cu reluari periodice in fiecare luna (pentru asimilarea exacta) aprobat si adoptat prin vot majoritar !

 

Si acum, constatam: unii nu stiu de el, altii nu-i inteleg rostul, ceilalti sensul...

...Unul crede ca aici este o adunare de bosorogi, de zurbagii - apropitari de motoare !

 

Nimeni nu s-a intrebat:

Daca pentru acordarea treselor nu se ia in calcul DECAT PERMISUL DE CONDUCERE

... oare de ce STATUTUL CERE

evaluarea personala, declaratia pe propria raspundere a anilor petrecuti pe motor ?!

Simplu !

Aici nu se iau in calcul zbenguielile moto pe langa sau in afara legii !

Deci, daca aplicantul vine cu o istorie de 20 de ani in plus... in afara permisului... nu se contorizeaza !

Simplu, legal si... elegant !

Cine vrea o adunare fara norme morale... nu are decat !

Dar, „cumetrii” sa munceasca si sa-si conceapa alt statut, si sa-si gaseasca alta titulatura !

Marca AMOVERO este proprietate intelectuala, se vrea, este si va fi un club de SENIORI !

 

Lucrurile sunt simple si clare:

Primeai cate o tresa dupa fiecare zece ani de activitate pe doua roti !

Conform dex, ACTIVITATE, activități, s. f. vrea sa zica: muncă, ocupație, îndeletnicire, lucru.

NU POSESIE DE MOTOR SAU CARNET !!!

 

2) In urma cu un sezon, am propus ca „banutul personal” cu anul obtinerii carnetului de conducere

sa aiba si o valoare de simbol, respectiv discul soarelui cu raze, ingloband si roata de motocicleta !

 

Aceiasi „oameni de bine” au confectionat la repezeala pur si simplu un mic oval,

precum numerele camerelor de hotel,

fara nici cea mai mica legatura cu ideea de simbol si motociclist !

 

Si pentru ca majoritatea este formata din „cumparatori de buna intentie”

si a nu mai continua o discutie sterila la nesfarsit:

 

PROPUN O REZOLVARE DIPLOMATICA :

 

1. Numarul de trese ramane in forma actuala la proprietar - si de acum inainte -

daca posesorii lor insumeaza CEL PUTIN un minimum de 10 ani de activitate moto

din anii care rezulta din permis !

 

2. Veteranii care sunt de acord cu cele de mai sus vor purta, la cerere,

anul personal dobandirii carnetului, in forma de mai jos, (diametrul 20 mm.) ex.:

 

post-882-1285950632_thumb.jpg

 

Inscrierile se fac aici, prin Mesaj Personal: DAN NASTASE.

 

Salut vartos de veteran !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Unul crede ca aici este o adunare de bosorogi, de zurbagii - apropitari de motoare !

Aici nu se iau in calcul zbenguielile moto pe langa sau in afara legii !

Ok, am inteles senior Nastase, cred ca ai ceva personal cu mine, iar daca este asa, te invit respectuos inca o data sa lamurim problemele, create de tine artificial, asa cum se cuvine, adica fata in fata! Si asta o putem face in mod civilizat intre 08-10.10.2010, la Ticleni. Daca va fi o intrunire si cu zbenguiala, nu cred ca ne afecteaza poza de veteran motorizat.

Mult mai tare afecteaza dubla identitate si/sau personalitate. Ma refer aici doar la tine, domnule Dan Nastase, la posturile anterioare in care te-ai transformat din motociclist in camionagiu (poate iti este familiar userul @Axor!), doar pentru a isca valuri! Vezi, valurile pe care le provoci, is doar in pahar! Hai la Ticleni sa discutam omeneste, fara apropouri si atacuri subtile, inutile! Vrei recunoastere? Dovedeste-ne ca o meriti!

Is prea obosit sa procesez acum toate prostiile scrise de unii doar de amoru' artei, asa ca ma rezum la a va saluta! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ivane, trece-ma si pe mine prezent pentru simbata noapte..adica o singura persoana, daca poti, cupleaza-ma cu cineva la camera, sa nu platesc una intreaga... :laugh:

 

 

Cu aceasta ocazie fac invitatia celor din Bucuresti care au mobre spre enduro la un traseu ocolitor spre Ticleni...

 

Buc, Pitesti, Rm Vilcea, Brezoi, Cabana Petrimanu+Lacul Petrimanu, Curmatura Oltetului, Cheile Oltetului, Polovraci,Ticleni

 

post-7547-1285937923_thumb.jpg

 

Bucata fara asfalt, sau asfalt prost este cea cu buline...dar si partea cea mai frumoasa...

 

Si chiar daca sintem doar doi, mergem, de unul singur nu m-as baga...

 

Cristache.

 

 

 

Eu sunt amator de mers pe langa asfalt si traseul ales de tine e foarte frumos dar ma tem ca nu vom putea trece de la Curmatura sa ajungem

la Polovragi! Am incercat sa o iau pe acolo acum circa o luna si era inchis pe motiv ca s-a surpat in unele locuri si mi-e greu sa cred ca

se repara asa repede.

 

 

 

Oricum tinem legatura poate reusim totusi sa facem acest traseu

Editat de radu85
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei recunoastere? Dovedeste-ne ca o meriti!

Sincer, n-am cum ! Cine sunt eu ?!

Eu nu sunt decat unul dintre umilii romani nastase,

unul dintre anonimii activisti particulari de turism al unei agentii judetene gorjene...

E adevarat, plin de zel, tupeu si obraznic...:laugh:

 

Pe langa tine, neica, care faci deja parte din istoria scrisa a motociclismului romanesc !

Jupan Ivanoiu, ai...;)

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

...Si cand tocmai ma convingeam ca aici chiar asistam la un dialog al... absurzilor,

iata ca mesajele personale sunt mult mai rezonabile. Citez unul dintre ele:

 

Buna seara,

Propunerea dumneavoastra ''diplomatica'' va reduce discutiile actuale inutile...

Asa sa fie !

 

Asa sa ne ajute Dumnezeu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AVE ! (asociatia veteranilor)

Veterani mici... veterani mari... juniori si seniori !

 

E foarte simplu... faptui fapt...

In capitala bucurestiului regulile jocului le abureste... interesele... tupeistilor !

Pentru a nu ma zapaci in acest viespar... ca si traficu de acolo... am recurs si eu la o metoda simpla... chiar legea veteranilor !

 

Am vazut in regulamentul vostru ca pentru a purta una tresa trebuie sa fi condus motociclete cel putin10 ani...

2 trese dupa o calarire de 20 etc - cu multiplu de 10 ani de motociclism !...

 

Dupa cumvad, mai nou... NICI CU LEGEA DIPLOMATULUI nu dovedesc nici macar 10 ani...

 

Si nici soferii nu-i prea iubiti !

 

Cu alte cuvinte... nu corsepund !

 

Carevasazica, vedeti-va sanatosi de organizatia voastra... mai deperta si fara mine...

dar si eu fara asa mari oameni, mare caractere...

 

Ma voi simti mult mai bine dimineata, cand ma voi uita in oglinda si voi sti ca nu am furat niciodata pe nimeni

si nu voi datora nimic, nimanui...

Si ma voi simti mult mai bine cand voi fi calare pe chopperul meu... si la piept, in dreptul inimii

voi purta mandru o insigna de bronz unde va scrie

 

MOTOCICLIST PREAHOVEAN DIN ANUL 1980 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regretabil ce se petrece aici...impresia mea era ca lucrurile astea se pot intampa doar la motociclistii "incepatori",ca sa nu zic tineri,carora li se aprind spiritele mult mai repede si nu gandesc prea mult atunci cand arenalina isi face efectul...dar vad ca oamenii,indiferant de varsta,statut sau orice alceva,sunt echivalenti in greseli.

Dialogul este cel mai important...ideea de baza este sa se vrea acest dialog direct...

Cat despre unii care fac "valuri" pe acest forum,dau dovada de lipsa de bun simt si isi expun frustrarile personale aici,unde chiar nu isi au locul.

Mult respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi face placere sa raspund in doi peri unui prieten, considerat astfel vad ca doar de mine, fiindca el ma blameaza, dar o voi face cit pot de scurt si la obiect, dupa care n-o sa-i mai raspund onorabilului nici macar la salut (cu toate, repet, ca nu ma caracterizeaza astfel de comportamente). Asadar, onorabile domn Nastase, afla ca aici la mine nici macar nu cred ca exista vreo agentie de turism judeteana si cu atit mai putin una la care io sa activez in particular.

Faptul ca prietenii m-au rugat sa ne intilnim, faptul ca am ars gaz si am pierdut timp ca sa gasesc o locatie acceptabila din mai multe puncte de vedere pentru noi, nu ma transforma in agent sau marioneta a cuiva. Am facut asta din placere si imi dau seama ca de-aici ii roade grija pe unii, cum de locatiile lor nu-s agreate si ale altora sint!

Locul in istoria motociclismului romanesc n-o sa ti-l iau io sau altcineva, coane Nastase, iar obraznicia mea este reversul monezii cu care am fost tratat! N-o sa ma las calcat degeaba in picioare, pe acest forum, nici macar de tatal motociclismului mondial!

Si pentru ca sa inchei cu latratul la o oala sparta, supun onorabilului care se vede ignorat si atins in amoru' propriu sa analizeze atent un proverb romanesc: "orice fata ajunge baba, orice cal ajunge gloaba si-orice ciine ajunge javra!"...

Apropos, nu te mai chinui sa ataci folosind identitati diferite, stie toata lumea ca te folosesti de id-urile @Axor, @Freedom...si poate multe altele pentru a-ti sustine argumentele, fii demn si stai in banca ta daca nu vrei sau nu poti participa la un eveniment si daca nu-ti mai face placere...LASA-NE!

Nu toti am fost si am ramas elita motociclismului romanesc si mondial, nu toti am condus toata viata motociclete noi sau construite de altii pentru noi prin toata lumea,...noi astia de-aici care ne-am regasit si vrem sa ne revedem am plecat de la fiare vechi si multi n-am depasit conditia asta, ne-am plimbat cit ne-a tinut cota de gaz data de comunisti si n-am putut depasi granitele tarii, dar avem microbul asta in singe si vrem sa ne simtim bine de citeva ori pe an, impreuna.

Gresim?

On topic: peste o ora plec sa duc lista la hotel, daca intre timp se mai hotaraste cineva si vrea sa vina, astept inscrierea!

Editat de ivan_pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca si aici e o problema de orgolii personale. cine e cel mai. lui dan nu cred ca ii contesta cineva trecutul motociclistic numai ca acum traim in prezent, nu inteleg de ce atata tevatura. e asa o dorinta exacerbata a unora de a deveni sefi peste nimic, toti aspira la statutul de mic despot local, sa taie si sa spanzure. fiti frate relaxati si mai permisivi cu cei din jur, merge spritul mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Dane, de ce nu vrei tu sa organizezi o intalnire la care sa venim toti? Eu sunt primul care va veni. Pe de alta parte, daca vei mai continua in stilul asta, frumosul grup de veterani pe care ai reusit sa-l formezi se va sparge. Vor fi cativa care vor merge cu tine si restul care se vor.... descurca.

-Ivan, in urma atacului lui Dan, iti inteleg perfect reactia. Pe de alta parte, nu uita ca toti veteranii pe care-i aduni tu laolalta acum, prima data au fost adunati de Dan prin initierea acestui topic si a grupului veteranilor. Nu-i cant in struna lui Dan, dar incerc sa inteleg nemultumirea lui. Cred ca acum se simte cumva dat la o parte.

 

Sunt tare curios cum se va termina intamplarea asta. Sper sa va impacati cumva si sa fiti toti impreuna.

Dan, lasa supararea si nu uita, toti pentru unul, unul pentru toti ;)

Deasemenea, si tu Ivan sper sa treci peste si sa lasi deoparte supararea pe care o ai acum.

 

:laugh:

Editat de Angi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am fost suparat niciodata pe Dan, chiar l-am considerat prieten (inca nu l-am dat afara din buzunarul de la piept!), si din aceasta cauza nu-i inteleg comportamentul. La fel a procedat cu Dan Rosca (@rfd), pe care l-a atacat, cu toate ca am inteles ca odata erau buni amici.

Nu-i inteleg nemultumirile si mai ales nu inteleg cu ce l-am suparat io. Daca are ceva frustrari, il sfatuiesc prieteneste sa nu si le verse pe mine, fiindca imi ies repede din pepeni si ma dezbrac urgent de caracter (nici nu stiu daca am asa ceva! :D )! Sa nu uite ca-s miner! :P

Io n-am incercat decit sa adun la solicitarea lor, motoveteranii! Atit!

Faptul ca nimeni nu s-a oferit sa organizeze ceva, fiindca stiu ca-i mult mai usor sa stai pe margine si sa arati cu degetul, m-a facut sa iau problema de coada si s-o rezolv...atit cit pot, singur!

Reinnoiesc asadar invitatia mea pentru toti motociclistii imbatriniti pe cele doua roti, inclusiv pentru senoir Dan Nastase, de a participa la intrunire, unde sper sa descilcim lucrurile (sau sa le incilcim de tot! :laugh: )

Salut virtos de veteran! (ca sa-l citez pe maestru!) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, pina la uirma intimplarile astea bizare se explica macar , chiar daca nu se lamuresc :laugh: . Unii dintre noi traim de mult timp in Romania ;) si sintem din pacate obisnuiti cu fenomenul asta ABSOLUT CARACTERISTIC plaiurilor mioritice :D Se pare ca nici virsta nu atenueaza imboldul omniprezent de a masacra capra vecinului.

 

Imi exprim speranta ca majoritatea veteranilor cugeta totusi si nu vor da urmare indemnurilor la zizanie.

In rest nu am hotarit inca daca metodele folosite pe aici sint doar ridicole sau pur si simplu mioritice :P

post-4028-1286019069_thumb.jpg

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Si mai intelepti, sa dea Domnu'! :laugh:

Imi pare rau Dorule ca nu poti veni, dar te inteleg! Iti doresc o toamna frumoasa, lunga si sa ne vedem intregi si sanatosi la anu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand traseul Pitesti - Craiova - Filiasi - Pesteana Jiu - Ticleni, care in afara de radare este mult mai liber si mai bun decit pe Rm.Vilcea. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand traseul Pitesti - Craiova - Filiasi - Pesteana Jiu - Ticleni, care in afara de radare este mult mai liber si mai bun decit pe Rm.Vilcea. :laugh:

 

Sunt de acord cu traseul propus de "ghidusul de agentie mototuristica" Ivan (no offence :D )! Pe Dealul Negru am fost de vreo zece ori anul asta.

 

Si eu vreau sa plec de vineri, dar poate mai devreme de pranz. Stiu ca mai sunt amatori Stefan45, Petrica, Dan - @rfd, Dan Oralu.

 

Tinem legatura.

 

;)

Editat de sorin56ro2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc, stau, gandesc, si ma minunez... Voi chiar credeti ce scrieti pe aici? Daca da, e grav, foarte grav... Va rog, nu imi inversati sistemul de calcul al valorilor...

Editat de Byk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...