Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

De ce ar vrea cineva sa faca touring pe un VFR?

:crack: Pai ce faci atunci cu el? Ca luand-o asa, nici pe curbe nu il poti da ca sunt altele mult mai capabile, in oras la fel, ca sunt naked-uri multe mai capabile, de offroad nici nu vorbim.

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hatere!

Eu nu sunt hater, sunt curios. Eu voiam sa fac touring cu VFR-ul (cand imi pusesem in gand sa imi iau) si acum mi se spune ca nu merge asa. Nici mobra de terasa nu pare, ca sunt altele mai ochioase si care se aud a polizor cand le dai treispe mii, deci inteleg ca in lumea moto VFR-ul e un fel de ... Fi©at.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Exista vreo posibilitate de montare a unor crash pad-uri ca sa evit pe viitor neplacerile de genul ?

La o scurta cautare pe google, imi da ceva imagini. As vrea o parere de la cineva care stie ce vorbeste.

Adica sa nu ma leg de cadru intr-un punct mai slabut ca mai apoi sa fac alte trasnai daca o scap vreodata ...

 

Cum ai patit beleaua? Pare ca s-a tarat destul de mult pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: Pai ce faci atunci cu el? Ca luand-o asa, nici pe curbe nu il poti da ca sunt altele mult mai capabile, in oras la fel, ca sunt naked-uri multe mai capabile, de offroad nici nu vorbim.

Foarte simplu! Eu l-am cumparat pe al meu deoarece:

1. Imi placea cum arata!

2. Am vrut sa incerc V2 sau V4

3. Nu am vrut sa platesc mai mult de 3500e pe motocicleta

4. Am vrut ceva sportiv dar nu de curse (gen GSX, r6 etc.)

5. Habar nu aveam ce este un VFR!

Ultimul punct este interesant deoarece eu unul l-am cumparat si datorita celor nenumarate review-uri pozitive primite de VFR de la mai toate publicatiile de cand a aparut pe piata! Eu in schimb nu mai vazusem asa ceva decat in filmulete si ocazional pe strada, dar nu cunosteam pe cineva cu acest model, pe care sa il intreb ce si cum! Asa ca i-am crezut pe cuvant pe review-eri si am muscat glontu cum se zice!

 

Acum vorbesc strict de parerea mea personala! Motorul acesta NU are pentru mine nici un fel de valenta touring si doar ceva de sport! Stai prea aplecat in fata si pe mine personal dupa 1, 2 ore incep sa ma doara incheieturile apoi umerii si ceafa!

Protectia la vant este bunicica dar nu excelenta, fiind nevoie sa te ascunzi dupa parbriz la viteze mai mari! Dar fiindca pozitia este aplecata dar nu 100% sportiva stai cam chircit!

Fata de un touring ii lipsesc: protectia la vant, pozitia relaxata aproape dreapta, suspensii cu garda marita pentru drumuri grele, cuplu la ture mai joase, mai putine plastice expuse (ca tot vorbeam de carene).

Fata de un sport ii lipsesc: amortizoare mai tari dar cu progresie si reglaje, putere mai multa (105cp din 800cm este totusi putin), frane mai bune, masa mai mica, alta ergonomie, raspuns in acceleratie (venind dupa un fazer de 600 pe carburatie sincer am fost dezamagit)

 

Eu personal o voi vinde pe a mea deoarece nu face bine nici touring dar nici sport! Jack of all trades master of none!

 

Daca o sa ma orientez catre sport dar fara pretentii de SB voi alege un FZ1 Fazer, iar daca ma voi orienta catre touring voi alege un Varadero, Vstrom (astea fiind mai in buget) GS800 etc.!

 

 

Apropo..si sa nu incep cu VTEC-ul care este o PROSTIE monumentala! Adauga un strat de complexitate suplimentar la motor (deci posibilitati de defect) si nu aduce nici un beneficiu real. Argumentul fiind VFR-urile dinainte de 2002 care dau aceiasi cai si cam acelasi cuplu fara valvele variabile ale ma-sii de inginerie!

Pentru mine este un stres rahatul asta de vtec deoarece din nu stiu ce motiv parca simt nevoia sa nu depasesc 7000 de ture. Parca ar fi o bariera si nu stiu de ce!!

Editat de Bogus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu pentru ce si-au cumparat unii VFR, dar eu am facut-o pentru clasa din care face parte. Eu vad un all rounder perfect. Am fost plecat acum 2 saptamani prin tara vreo 12 zile. Mers zilnic 350-400 km + vizitat cam tot de pe traseu.

Nici o problema legat de pozitie, dureri, vant samd. Nu mai zic ca ma si plouat vreo 3 zile. Totalul de km pe tura aia a fost de ~3500. Chiar m-am mirat ca nu ma doare spatele ori mainile. Si nu va ganditi ca am mers doar pe drum european. Nicidecum.

Peste astea, ma impac cu el si in oras. Consumul e ok, pozitia la fel. Se cam incinge dar nu e panica. Motocicleta asta nu o vand pana nu fac cu ea 30-40k km.

 

 

Cum ai patit beleaua? Pare ca s-a tarat destul de mult pe jos.

 

Am intrat prea tare intr-o curba. Ma scos spre exterior, am franat (ceea ce nu trebuia), motocicleta s-a indreptat, point fixation, luat pietrisul de pe margine dupa care am inceput sa ne taraim pe asfalt (ea cu carenele, eu cu cu echipamentul).

A fost si un moment de "slabiciune" din partea mea. Mai trecusem pana sa cad de curbe mult mai stranse si a fost ok. Ceva s-a intamplat acolo de nu am fost atent. Nu stiu ce.

Cauciucuri noi, dot decembrie 2015, drum foarte ok, zona Lepşa, prin Rezervatia naturala Putna-Vrancea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu pentru ce si-au cumparat unii VFR, dar eu am facut-o pentru clasa din care face parte. Eu vad un all rounder perfect. Am fost plecat acum 2 saptamani prin tara vreo 12 zile. Mers zilnic 350-400 km + vizitat cam tot de pe traseu.

Nici o problema legat de pozitie, dureri, vant samd. Nu mai zic ca ma si plouat vreo 3 zile. Totalul de km pe tura aia a fost de ~3500. Chiar m-am mirat ca nu ma doare spatele ori mainile. Si nu va ganditi ca am mers doar pe drum european. Nicidecum.

Peste astea, ma impac cu el si in oras. Consumul e ok, pozitia la fel. Se cam incinge dar nu e panica. Motocicleta asta nu o vand pana nu fac cu ea 30-40k km.

 

Tu ai si 23 de ani! Ar fi fost aiurea sa te doara ceva! :) Eu am spondiloza cervicala..de acolo durerile!

PS ce temperaturi ai in oras?

Editat de Bogus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS ce temperaturi ai in oras?

 

Cum a fost zilele astea 30, 30+ grade, la mers intre semafoare si daca mai prind si aglomeratie si trebuie sa ma bag printre masini, oscileaza intre 102-108 grade. Mai jos de 100 in nici un caz.

La mers in afara la 30 grade afara, e ok, 87-90 grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mersul in afara ai 90gr la ce stil de condus? Eu daca las vtecul sa intre sta cam in 112gr! Altfel cam 95-102!

 

In orice stil. Si la 9k ture cu a 6-a (210 km/h) si la 5-6k ture (120-130 km/h).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte simplu! Eu l-am cumparat pe al meu deoarece:

1. Imi placea cum arata!

2. Am vrut sa incerc V2 sau V4

3. Nu am vrut sa platesc mai mult de 3500e pe motocicleta

4. Am vrut ceva sportiv dar nu de curse (gen GSX, r6 etc.)

5. Habar nu aveam ce este un VFR!

Ultimul punct este interesant deoarece eu unul l-am cumparat si datorita celor nenumarate review-uri pozitive primite de VFR de la mai toate publicatiile de cand a aparut pe piata! Eu in schimb nu mai vazusem asa ceva decat in filmulete si ocazional pe strada, dar nu cunosteam pe cineva cu acest model, pe care sa il intreb ce si cum! Asa ca i-am crezut pe cuvant pe review-eri si am muscat glontu cum se zice!

 

Acum vorbesc strict de parerea mea personala! Motorul acesta NU are pentru mine nici un fel de valenta touring si doar ceva de sport! Stai prea aplecat in fata si pe mine personal dupa 1, 2 ore incep sa ma doara incheieturile apoi umerii si ceafa!

Protectia la vant este bunicica dar nu excelenta, fiind nevoie sa te ascunzi dupa parbriz la viteze mai mari! Dar fiindca pozitia este aplecata dar nu 100% sportiva stai cam chircit!

Fata de un touring ii lipsesc: protectia la vant, pozitia relaxata aproape dreapta, suspensii cu garda marita pentru drumuri grele, cuplu la ture mai joase, mai putine plastice expuse (ca tot vorbeam de carene).

Fata de un sport ii lipsesc: amortizoare mai tari dar cu progresie si reglaje, putere mai multa (105cp din 800cm este totusi putin), frane mai bune, masa mai mica, alta ergonomie, raspuns in acceleratie (venind dupa un fazer de 600 pe carburatie sincer am fost dezamagit)

 

Eu personal o voi vinde pe a mea deoarece nu face bine nici touring dar nici sport! Jack of all trades master of none!

 

Daca o sa ma orientez catre sport dar fara pretentii de SB voi alege un FZ1 Fazer, iar daca ma voi orienta catre touring voi alege un Varadero, Vstrom (astea fiind mai in buget) GS800 etc.!

 

 

Apropo..si sa nu incep cu VTEC-ul care este o PROSTIE monumentala! Adauga un strat de complexitate suplimentar la motor (deci posibilitati de defect) si nu aduce nici un beneficiu real. Argumentul fiind VFR-urile dinainte de 2002 care dau aceiasi cai si cam acelasi cuplu fara valvele variabile ale ma-sii de inginerie!

Pentru mine este un stres rahatul asta de vtec deoarece din nu stiu ce motiv parca simt nevoia sa nu depasesc 7000 de ture. Parca ar fi o bariera si nu stiu de ce!!

Pai daca tin bine minte cam pe acolo intra, de acolo ar trebui sa devina si mai sportiva ... Oricum tu clar nu stii ce vrei sau macar in ce te-ai bagat, ca tot am auzit zilele astea fraza "Esti genu care nu stie ce vrea dar cere sa vb cu managerul" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer o parere. Pentru carena laterala stanga (fara partea cu farul), 280 lei considerati un pret ok ? M-as apuca sa o repar dar nu stiu ce o sa iasa pe la prinderi. Plus ca s-a cam turtit ca un sandwich pentru ca a stat pe ea toata motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cer o parere. Pentru carena laterala stanga (fara partea cu farul), 280 lei considerati un pret ok ? M-as apuca sa o repar dar nu stiu ce o sa iasa pe la prinderi. Plus ca s-a cam turtit ca un sandwich pentru ca a stat pe ea toata motocicleta.

avind in vedere ca una noua originala este catre 350-400eu, mi se pare un pret decent...si eu as inlocui-o decat sa o repar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca tin bine minte cam pe acolo intra, de acolo ar trebui sa devina si mai sportiva ... Oricum tu clar nu stii ce vrei sau macar in ce te-ai bagat, ca tot am auzit zilele astea fraza "Esti genu care nu stie ce vrea dar cere sa vb cu managerul" :)

Bine ca tu si cei ca tine v-ati nascut direct versati si le stiti pe toate! Eu NU le stiu din pacate! Eu am nevoie sa le incerc si apoi sa imi fac o parere!

Sau tu, fara suparare, io fi genul de barbat care nu s-a culcat decat cu o femeie pe care a luat-o si de nevasta, dar apoi urla in gura mare ca femeie ca a lui nu are nimeni!?

 

Eu personal o sa mai experimentez si sport si touring si enduro, mama ma-sii, pana gasesc ce imi place MIE si nu ma mai iau dupa "intelepciunea colectiva", fiindca este clar un lucru, chiar daca 99% din populatia avizata considera ca un lucru este bun si chiar daca este asa, asta nu inseamna ca acel ceva va multimii pe toata lumea!

Deaia exista inspemii de tipuri de mobre si sa speram timp si bani sa le incercam pe rand!

PS Stiu si eu unde intra vtecul..dar .....nu ai intels ce am vrut sa zic! oricum eviti subiectul! Spune-mi la ce este mai bun modelul cu vtec fata de versiunea anterioara?

» Post actualizat in 02 Aug 2016 17:05

Daca te dor incheieturile, umerii si ceafa dupa doua ore, motocicleta nu are nicio vina.

Citeste mai in urma si apoi sa iti dai cu parerea! Dar iti mai zic o data si tie! Eu am spondiloza cervicala, gasesti pe google ce inseamna! Pentru mine se pare ca pozitia nu este tocmai buna! SI apoi iti mai spun un mic secret daca o sa te chinui sa citesti ce scriu eu aici! AM zis de la BUN INCEPUT ca este vorba numai si numai de parerea mea personala!

Editat de Bogus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca tu si cei ca tine v-ati nascut direct versati si le stiti pe toate! Eu NU le stiu din pacate! Eu am nevoie sa le incerc si apoi sa imi fac o parere!

Sau tu, fara suparare, io fi genul de barbat care nu s-a culcat decat cu o femeie pe care a luat-o si de nevasta, dar apoi urla in gura mare ca femeie ca a lui nu are nimeni!?

 

Eu personal o sa mai experimentez si sport si touring si enduro, mama ma-sii, pana gasesc ce imi place MIE si nu ma mai iau dupa "intelepciunea colectiva", fiindca este clar un lucru, chiar daca 99% din populatia avizata considera ca un lucru este bun si chiar daca este asa, asta nu inseamna ca acel ceva va multimii pe toata lumea!

Deaia exista inspemii de tipuri de mobre si sa speram timp si bani sa le incercam pe rand!

PS Stiu si eu unde intra vtecul..dar .....nu ai intels ce am vrut sa zic! oricum eviti subiectul! Spune-mi la ce este mai bun modelul cu vtec fata de versiunea anterioara?

 

Ce subiect evit domle? Nu despre VFR-uri vorbim sau a modificat cineva numele topicului?

Nu inteleg de ce te agiti asa si iei totul personal.

Daca nu iti place VFR-ul de ce l-ai luat? Stiu vreo doi care au vrut sa isi cumpere mobre dar nu stiau care e treaba cu ele asa ca s-au dus cu banu in buzunar "Uite coa, vreau sa imi iau mobra, am banu la mine da vreau sa dau o tura, ca nu stiu daca imi place sau nu modelul.

Cu ce e mai bun varianta vtec decat anterioara? Simplu, e mai evoluata din punct de vedere tehnic, vtec-ul ala e un plus, numa sa stii sa il si folosesti in avantajul tau ... La tine problema e simpla, ai venit de pe alt tip de motor fara sa stii ce inseamna v4, dar nu ai venit cu asteptari 0 sa il inveti, ai venit cu asteptari mari ca ai citit tu nu stiu ce review-uri pe net. Si ca tot ai adus vorba de femei, tot asa le alegi, dupa review-urile altora? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca tot ai adus vorba de femei, tot asa le alegi, dupa review-urile altora? :)

Lasand la o parte analogia cu femeiele..findca poate te-am ofensat! Tu cand cumperi orice lucru prin casa nu ti cont si de parerile celor ce au mai cumparat inainte?

Am facut test drive cu VFR-ul! Dar nu iti dai seamana de mare lucru in 10-15min de stat in trafic de Bucuresti (cazul meu)! Asa am verificat doar mecanica, poate!

Si da! Sunt deacord cu tine ca am avut asteptari mari de la el, dupa ce am vazut cum vorbeste lumea despre el!

 

Acum ar fi excelent daca lumea nu s-ar ataca asa de tare pe un cacao, inclusiv eu :)) ! Pe banii mei am gresit! Motorul este excelent dar nu pentru mine!

 

Se pot evita neplacerile cauzate de spondiloza. Cand nu te vor mai durea incheieturile (in primul rand) ai sa intelegi ce si cum. Spor la gasit ce-ti prieste si grija mare pe drum!

 

Cand vin de la serviciu pe la 6 seara mai "uit" sa fac exercitiile...cate o saptamana doua dupa care gat intepenit cu efect de popcorn. In orce caz multumesc de urare :) si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand la o parte analogia cu femeiele..findca poate te-am ofensat! Tu cand cumperi orice lucru prin casa nu ti cont si de parerile celor ce au mai cumparat inainte?

Am facut test drive cu VFR-ul! Dar nu iti dai seamana de mare lucru in 10-15min de stat in trafic de Bucuresti (cazul meu)! Asa am verificat doar mecanica, poate!

Si da! Sunt deacord cu tine ca am avut asteptari mari de la el, dupa ce am vazut cum vorbeste lumea despre el!

 

Acum ar fi excelent daca lumea nu s-ar ataca asa de tare pe un cacao, inclusiv eu :)) ! Pe banii mei am gresit! Motorul este excelent dar nu pentru mine!

 

 

Cand vin de la serviciu pe la 6 seara mai "uit" sa fac exercitiile...cate o saptamana doua dupa care gat intepenit cu efect de popcorn. In orce caz multumesc de urare :) si asfalt uscat!

Eu am avut asteptari mari si au fost confirmate.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut asteptari mari, unele au fost confirmate, altele mai putin, dar per ansamblu sunt foarte incantat de motocicleta, singura mea problema care chiar ma deranjează e faptul ca se încălzește foarte tare in oras si se si raceste greu, cautam chiar si solutii sa mai montez inca un ventilator asa cum aveam la VTR dar nu incape, eventual unul de dimensiuni mai mici, mai caut solutii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e un motor de oras, asta trebuie sa stie orice posesor de VFR. E mare si greu, nu-i neaparat usor de manevrat la viteze mici, consuma mult, se incalzeste, etc. Asa-s toate VFR-urile, vechi sau noi.

 

Asa cum s-a precizat deja, VFR-ul e un Allrounder; nu-i cea mai rapida, manevrabila, puternica, economica, frumoasa, bla bla...dar per total primeste nota mare pt. ca nu sta prost la niciun capitol, spre deosebire de alte motoare care au minusuri mari fie la pozitie, fiabilitate s.m.d

 

You love it or you hate it.

 

Daca pozitia e incomoda atunci treci la alta categorie sau o modifici pe asta, cu toate ca nu se merita zic eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e un motor de oras, asta trebuie sa stie orice posesor de VFR. E mare si greu, nu-i neaparat usor de manevrat la viteze mici, consuma mult, se incalzeste, etc. Asa-s toate VFR-urile, vechi sau noi.

 

Asa cum s-a precizat deja, VFR-ul e un Allrounder; nu-i cea mai rapida, manevrabila, puternica, economica, frumoasa, bla bla...dar per total primeste nota mare pt. ca nu sta prost la niciun capitol, spre deosebire de alte motoare care au minusuri mari fie la pozitie, fiabilitate s.m.d

 

You love it or you hate it.

 

Daca pozitia e incomoda atunci treci la alta categorie sau o modifici pe asta, cu toate ca nu se merita zic eu.

Eu cred ca e ceva facut deficitar la el, ori circuitul de racire e mic ori fluxul de aer prin carene gandit aiurea sau nu indeajuns de bine ... nu stiu, uite al meu(aceeasi generatie cu al tau) fara carene nu se incinge asa tare, ii simt dogoarea dar nu pot zice ca merge ventilatorul prea des vara, culmea mai am si radiatorul de ulei montat pe laterala, sub motor pe lungime, deci flux de aer foarte mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In manual Honda pe undeva scrie ca daca motorul ajunge pe la 125gr. Celsius ar fi probleme! in rest 112-115 cum am eu de exemplu se pare ca este normal, desi m-am cam speriat la inceput!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...