Sari la conținut

Accident mortal in Maramures! - Razvan Sima


cosmin bm
 Share

Postări Recomandate

ACCIDENT - Tanarul motociclist accidentat langa Somcuta Mare nu avea permis

 

Tanarul din Valea Chioarului, Razvan Sima, implicat intr-un grav accident de circulatie la sfarsitul saptamanii trecute langa Somcuta Mare, nu detinea permis de conducere pentru motocicleta pe care o conducea. Politistii din cadrul SPR Maramures au aratat ca evenimentul rutier putea fi evitat, iar motociclistul putea acum sa fie teafar, nu in coma, pe patul Spitalului Judetean Baia Mare.

 

Politistii au aratat ca tanarul, in varsta de 24 de ani, se deplasa cu viteza excesiva, conform rezultatelor cercetarii la fata locului (violenta impactului, urme de franare) si declaratiilor martorilor.

 

Oamenii legii au mai aratat ca vina ii apartine si soferului, care la iesire in drumul european nu i-a acordat prioritate de trecere motociclistului, care in urma impactului a fost proiectat 30 de metri prin aer si s-a ales cu leziuni grave.

 

sursa:http://www.emaramures.ro/Stiri/20086/ACCIDENT-Tanarul-motociclist-accidentat-langa-Somcuta-Mare-nu-avea-permis

 

Ce sa mai zici in cazul asta?No coment!

 

fara permis...viteza excesiva.

a mai distrus si masina omului. Nu a putut sa aleaga un pom sinucigasul. imi pare rau de sofer...ca trage acum dupa un idiot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca ar trebui sa ne gandim de 2 ori mai bine, inainte de a merge cu 200 de km/h prin localitate. Nu stim niciodata ce se poate intampla. Pana atunci, insanatosire rapida motociclistului, care daca mergea cu viteza legala nu ajungea la spital!

 

1. CLAR nu are nimeni ce cauta cu 200 in localitate!

 

2. Baiatul asta nu avea ce cauta pe sosele NICI MACAR CU VITEZA LEGALA, deoarece dupa cum a stabilit politia nu avea permis de conducere!!!!!

 

Concluzie: Intr-adevar, NU viteza ucide, ci INCONSTIENTA unor personaje asemenea acestuia. O fi crezut ca R1 e totuna cu scuteru' si nu-i trebuie altceva decat benzina ca sa mearga cu el :rolleyes: :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu il cunosc... dar anul trecut am trecut prin BM si inafara orasului cand am oprit pentru o pauza, a trecut pe langa mine tot asa o motocicleta galbena CAMEL, ma impresionat cu un wheelie :kiss: banuiesc ca el a fost... ii doresc multa sanatate! si putere sa-si revina!

asfalt uscat tutror!

Intr-adevar...asta-i motoru implicat in accident. Dar de atunci a schimbat 2 proprietari si acuma se afla la al 3-lea. Multa sanatate motociclistului. Sa speram ca isi va reveni. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica motociclistului dar totusi nu prea a fost constient daca a urcat pe un R1 fara sa aiba permis si mai ales sa rulezi cu 200 km/h pe straduta aia mi se pare o prostie :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sun t de acord cu tine. Eu sunt de fel din Somcuta dar acum locuiesc in Timisoara. Cunosc f bine zona unde s-a intimplat accidentul si conduc si conserva si motor de o gramada de ani, de prin 1992. Ideea e in felul urmator: La iesirea din Buciumi e o linie destul de dreapta dar chiar inainte de intrarea in Somcuta , inainte de cimitir e o curba la stinga, care mascheaza vizibilitatea in lungul soselei. Ieri am facut un test cu motorul meu. Am incercat sa opresc brusc de la 150km/h. Am ajuns la aproape 0 km/h in cca 40 de metri lungime. Ginditi-va ca reactia celui care intra in sosea dureaza circa 6 - 9 secunde (asigurare stinga, asigurare dreapta, bagat in viteza, intrare cu botul in sosea). Dar atunci la o viteza de cca 150km/h eu am parcurs deja aproape 400 m. Intre intrarea in localitate si locul accidentului nu sunt mai mult de 400 de metri. Lungimea urmei de frinare a fost de cca 70 m. Ginditi-va cam ce viteza avea in momentul impactului. Din pacate nu invatam din greselile altora . Problema e ca invatatul din greselile noastre doare. si doare rau. Sper ca baiatul sa-si revina si sa -i dea Domnul si puterea si vointza sa se mai suie pe motor, dar eu va zic o chestie ce am auzit-o si eu de la altii: Nu viteza ucide! PROSTIA, INCONSTIENTA SI TERIBILISMUL UCID. Abia apoi vine viteza.

Probabil ca unii o sa se supere, dar mai e o chestie adevarata; fierul se indreapta, mina si piciorul se repara, dar capul si coloana nu prea. Bucuratzi-va de turele cu motorul si paziti-va voi pe voi ca altii nu o vor face in locul vostru.

Hai noroc si asfalt uscat.

 

 

de la 150 km/h in 40 metri? imposibil. numai daca te opreai intr-un zid de caramida de 40 metri grosime. caramida sa fie umeda bine ca sa o poti sfarama pana in capatul opus.

 

 

stie cineva ce cascheta avea

 

 

 

?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la 150 km/h in 40 metri? imposibil. numai daca te opreai intr-un zid de caramida de 40 metri grosime. caramida sa fie umeda bine ca sa o poti sfarama pana in capatul opus.

 

 

stie cineva ce cascheta avea

 

 

 

?

 

casca pe care o avea motociclistul era Uvex..nu stiu exact ce model era.

 

 

Insanatosire grabnica motociclistului!

 

Nu stiu de ce unii il apara atat...e clar ca si-a facut-o cu mana lui,un inconstient pur si simplu

Iar acel ''Bou'' nu cred ca are nici-o vina(tu te gandesti cand iesi din curte cu masina ca o sa treaca o racheta pe sosea? chiar daca te asiguri nu ai cum sa apreciezi ca racheta aflata la 200m va fi langa tine in doar 3 secunde,nu?)

 

 

Imi pare rau pentru el

Ii doresc refacere totala!

 

Parerea mea e ca vina e impartita... in primul rand motociclistul nu avea ce cauta cu 200 la ora in localitate si in al doilea rand nici acel "bou" nu avea ce iesi din curte cu SPATELE pe un drum national. Legea zice clar ca nu ai ce iesi din curte cu spatele daca nu esti pilotat de cel putin o persoana. Deci....vina e de partea amandurora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca pe care o avea motociclistul era Uvex..nu stiu exact ce model era.

 

 

Insanatosire grabnica motociclistului!

 

 

 

Parerea mea e ca vina e impartita... in primul rand motociclistul nu avea ce cauta cu 200 la ora in localitate si in al doilea rand nici acel "bou" nu avea ce iesi din curte cu SPATELE pe un drum national. Legea zice clar ca nu ai ce iesi din curte cu spatele daca nu esti pilotat de cel putin o persoana. Deci....vina e de partea amandurora.

 

niciodata nu am inteles de ce pe motociclism.ro ...de vrea dreptate dar nu ptr catei

in puii mei....cretinul cu r1 nu avea dreptul de a conduce motocicleta pe drumurile publice. In locul masinii...putea fi un batran ..un copil...sau oricine....care putea circula regulamentar. E penal...doar simplul fapt sa circuli fara drept. e acelasi caz...cand fac doi accident...dintre care 1 e baut. chiar nu mai conteaza restu. mai aveti sa cereti cheta sa-i luati un motor mai puternic. sa dea dzeu sa traiasca......dar e tot un (cuvant urat) idiot....care nu merita decat dispret si o pedeapsa pe masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai conteaza ca nu avea permis?Aceeasi soarta o avea cu tot cu permis sau ce daca avea permisul in buzunar evita accidentul?Asa ca hai sa nu mai vb aiurea..

conteaza normal.

cum ar fi ca toata lumea...sa ia masinile ..motocicletele....parintilor din garaj si sa iasa pe strada? te-ai simti in siguranta? din punctul meu de vedere...e un iresponsabil...care a primit ceea ce merita. Din pacate cel cu masina..a avut ghinion...wrong momemnt...wrong place

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai conteaza ca nu avea permis?Aceeasi soarta o avea cu tot cu permis sau ce daca avea permisul in buzunar evita accidentul?Asa ca hai sa nu mai vb aiurea..

Discutia asta a mai avut loc pe N topicuri de accidente, si a fost explicata de tot atatea ori: ca incepator daca ai plasticul ala in buzunar esti atent sa-ti scapi fundul intreg, daca nu-l ai esti atent sa nu te prinda politia ca nu-l ai, si probabil macar in unele cazuri asta e o diferenta importanta. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca R1 categoric nu e motocicleta de incepatori - nici macar pentru aia cu plasticul corespunzator in buzunar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,inteleg unde duci tu!Eu altceva vreau sa zic..

nu stiu ce vrei sa zici...si nic nu vreau o polemica pe tema asta. dar sincer....ce ar sopune comunitatea moto...daca un sofer fara permis...ia un motociclist pe botul masinii? chiar sunt curios...desi cred ca stiu raspunsul. sa stii ca aceeasi atitudine as avea si fata de un sofer fara permis. acest fenomen imi creaza o stare de nesiguranta suplimentara pe strada...indiferent ca sunt cu masina..motorul sau trec regulamentar pe trecerea de pietoni. de asemenea ptr cei bauti. imi place un vin bun..un jack......beau chiar cu mare placere....dar las masina acolo...si asa as prefera sa cred ca fac si ceilalti. pentru cei care ignora asta nu am nici o intelegere si sincer..prefer sa planga maica-sa decat sa planga mama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa conduci auto sau moto pe sosea implica anumite angajamente fatza de participantii la trafic(soferi sau pietoni), ori el a dovedit ca nici persoana lui nu-i era prea draga...

 

Cat priveste " FARA PERMIS " ... la 5 ani eu eram pe motor... insemna ca eram motociclist ??? In nici un caz.

 

Ma rog sa-i dea Dumnezeu sanatate ca sa realizeze, ca anumite lucruri importante in viata este bine sa le inveti din greselile altora !

 

Si poate asa, citind despre acest eveniment urat si alti viitori motociclisti sa invete cate ceva !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara carnet pe r1 prin sat la 200 .... luati cuvintele astea si aranjati-le in orice ordine vreti voi .... cand ati gasit o solutie din care sa iasa o poveste frumoasa cu cuvintele astea sa imi ziceti ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai conteaza ca nu avea permis?Aceeasi soarta o avea cu tot cu permis sau ce daca avea permisul in buzunar evita accidentul?Asa ca hai sa nu mai vb aiurea..

Daca nu s-e suia pe motor fara permis,accidentul nu exista...Cam asta e ideea! Sanatate si recuperare rapida accidentatului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inconstient sau nu, cu permis sau fara, intai de toate si el este o fiinta (inca vie). Ii doresc sa ramana in viata si daca aceasta se va intampla intr-un caz fericit si va mai avea puterea sa o faca... sa cugete la greseala pe care a facut-o; in orice caz si oricare ar fi deznodamantul, in ipoteza ca va trai, va avea urmari toata viata...

 

Destinul sa fie de partea ta si sa treci peste acest moment critic...

 

P.S. Imi doresc acesta sa fie un exemplu de neurmat pentru noi toti si in special pentru incepatori.

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare a la John Tickle, Brainiac - "here is one for you" : daca soferul autoturismului, era si motociclist, si unul pasionat (experimentat) sa zicem, nu de ala care-si ia motor sa aibe ce ambala in intersectii sa-l vada pitzipoancele si iese sambata-duminica la o bere cu el,...........a cui ar fii fost vina?(moral zic, nu legislativ) L-ati mai fii acuzat pe soferul auto? Eu sunt si sofer auto, conduc moto si auto cam din aceeasi perioada, adica de 10 ani. Era imposibil sa-l vad. Poate sa-l aud. Ii clar, are si el vina lui, dar in cazul asta vina apartine 95 % motociclistului. Din trei mari motive care trbuia sa le ia in considerare. Lipsa de experienta, aderenta cu solul foarte mica la franare ( pneuri si asfalt reci) si viteza. Si motivul pt starea lui este clara. I-a zburat casca din cap pt ca nu si-a asigurat-o/ legat-o. Am fost cu inca doi amici motociclisti la o cafea la 200 m de unde s-a intamplat accidentul. Deci nu motorea cu noi ( nici nu-l cunoastem personal nici unul) asa cum a scris presa. Dar asta n-are relevanta. De vreo doua ori am auzit din local cum mergea cu moto. Avea viteza, ii clar. A atreia oara i-a fost fatala. Pacat ca astfel de accidente umbresc parerea lumii despre motociclisti si ii pun pe politisti pe capurile noastre.

 

Sa-i dea d-zeu sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma intreb !Oare so panicat cand o vazut masina iesind din curte ..? Se intampla sa realizezi gravitatea situatiei si sa te blochezi cu mana pe frana (spate in speta) si cu ochii atintiti spre masina .Nu stiu cum a fost exact directia celui ce iesea ,dar oare nu putea sa treaca prin fata lui...prin spatiul ramas ? Dar intr-adevar trebuie sa ai o oarecare experienta sa realizezi ca exista o sansa...mica uneori de a iesi din impas altfel decat sa pui frana . Cred ca diferenta intre toti cei care au permis A,B..C,D,E o face comportamentul si sangele rece pe care il presupune o situatie de criza .Nu e mare smecherie sa tii volanul drept si sa faci curbe..ca asta presupune in majoritatea timpului manevrele facute de un sofer , ci cum "faci" cand trebuie sa alegi intr-o fractiune de secunda cel mai mic rau dintre toate .Poate si de aceea ..sant persoane antisofat care se incapatzaneaza sa obtina permisul chiar daca da examenul a 10 oara ...aia sant bombe cu ceas pe sosele..!! Si tot poporul de pe acest topic vehiculeaza ca respectivul ar fi mers cu 200km/h ..! Nimeni nu stie decat politia cu aproximatie...Ma gandesc ca putea sa fie 100 dar carosabil umed ....efectul e acelasi . Si nu mai blamati atat de vehement ...de parca voi ...nu gresiti niciodata !! Era tanar , probabil pasionat sa devina motociclist ....si uite nenorocirea .Nu incerc sa-i gasesc circumstante ,....dar acum trage din nesabuinta lui . Sa avem macar respect pt durerea lui .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma intreb !Oare so panicat cand o vazut masina iesind din curte ..? Se intampla sa realizezi gravitatea situatiei si sa te blochezi cu mana pe frana (spate in speta) si cu ochii atintiti spre masina .Nu stiu cum a fost exact directia celui ce iesea ,dar oare nu putea sa treaca prin fata lui...prin spatiul ramas ? Dar intr-adevar trebuie sa ai o oarecare experienta sa realizezi ca exista o sansa...mica uneori de a iesi din impas altfel decat sa pui frana . Cred ca diferenta intre toti cei care au permis A,B..C,D,E o face comportamentul si sangele rece pe care il presupune o situatie de criza .Nu e mare smecherie sa tii volanul drept si sa faci curbe..ca asta presupune in majoritatea timpului manevrele facute de un sofer , ci cum "faci" cand trebuie sa alegi intr-o fractiune de secunda cel mai mic rau dintre toate .Poate si de aceea ..sant persoane antisofat care se incapatzaneaza sa obtina permisul chiar daca da examenul a 10 oara ...aia sant bombe cu ceas pe sosele..!! Si tot poporul de pe acest topic vehiculeaza ca respectivul ar fi mers cu 200km/h ..! Nimeni nu stie decat politia cu aproximatie...Ma gandesc ca putea sa fie 100 dar carosabil umed ....efectul e acelasi . Si nu mai blamati atat de vehement ...de parca voi ...nu gresiti niciodata !! Era tanar , probabil pasionat sa devina motociclist ....si uite nenorocirea .Nu incerc sa-i gasesc circumstante ,....dar acum trage din nesabuinta lui . Sa avem macar respect pt durerea lui .

propun o cheta sa-i ridicam o statuie. una fara cap. sa se numeasca statuia pasionatului fara permis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kiss:) interesanta ideea cu statuia.

Cel putin faza cu tanar pasionat nu-si are locul. Eu mi-am luat mai intai plasticul si dupa aia motorul tocmai ca sa nu fiu ispitit sa ma sinucid.

Cat despre faza cu soferii profesionisti cam ai dreptate tocmai secunda aia face diferenta. Eram odata intr-un microbuz si soferul era destul de batran avea ceva ani de condus si un cordit de taximetrist i-a pus anume o frana brusca in fata. Omu a franat si cand a vazut ca intra in el a lasat frana si a luat brusc stanga, l-a evitat la mustata, eu deja ma vedeam pe jos.

E totusi si vina soferului ca a iesit cu spatele din curte...dar totusi ce spate ca lovitura e in stanga fata..cum a iesit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...