Sari la conținut

STATII CB Pe Moto


ipman
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

Am cautat mult topicul asta...

Ca sa nu va pierd timpul, datele problemei: moto Honda NT700VA cu HISS din 2009, statie ALAN 42 Multi (cea mica) si o antena de 1,6m. Statia cu antena le folosesc si pe masina cu rezultate excelente.

As vrea sa stiu de la cei care au statia in cauza daca exista pe piata un sistem de casca cu microfon, de bagat in casca moto (am o integrala, dar va urma sper un flip-up). Stiu ca exista tot de la ALAN un kit cu casca si microfon, dar din pacate microfonul este pe acelasi buton pe care este PTT-ul, deci va fi complicat de apasat. Ar putea fi de folos inclusiv un kit de BT care sa poata comunica un un BT2 de la midland, dar inca nu am scula - e criza, frate!

 

Cu montatul unei antene externe pe moto si cu alimentarea ma voi descurca, dar am o intrebare si aici: am deja o priza de bricheta montata pe ghidon dar nu stiu daca ar trebui sa schimb siguranta ca sa protejez sistemul electric de eventualele supra-solicitari. Pe masina siguranta de la bricheta are 30A din fabrica. Stiu ca pe alta masina pe care a, folosit-o am prajit o siguranta de 20A.

 

Orice idee, sugestie, link sunt binevenite si apreciate. Si cu prima ocazie, bem si-un bourbon pe chestia asta. Multumiri anticipate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 793
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca vrei conectivitate prin BT, eu nu stiu sa existe.

 

Eu am sistemul Albrecht, care se poate conecta prin BT cu casca de la sofer, dar nu si cu cea de la pasager.

La el conectezi tot ce vrei (MP3/navi/telefon/CB) prin fire si iti vine si cu buton pt CB, de pus pe ghidon.

 

Casca arata cam asa pentru flip-up/open face si asa pentru casca integrala. Poti sa optezi pentru tipul de casca cand cumperi dispozitivul.

Editat de Alexxus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

pana la urma eu am luat de pe cbmania.ro castile pt open face+cablu ptt+cablu de conectare la statie cu doi conectori.(ajunge coletul in 24 de ore).

nu am testat inca cum se aude pe moto insa pot sa spun ca as fi preferat ca batzul microfonului sa nu fie prins de casca de la o ureche pentru o mai usoara montare in casca moto.

Cablurile sunt suficient de lungi si conexiunile sunt waterproof.

 

Numai bine,

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

pana la urma eu am luat de pe cbmania.ro castile pt open face+cablu ptt+cablu de conectare la statie cu doi conectori.(ajunge coletul in 24 de ore).

nu am testat inca cum se aude pe moto insa pot sa spun ca as fi preferat ca batzul microfonului sa nu fie prins de casca de la o ureche pentru o mai usoara montare in casca moto.

Cablurile sunt suficient de lungi si conexiunile sunt waterproof.

 

Numai bine,

Paul

 

si verdictul este???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si verdictul este???

 

...deocamdata doar suspans... mare criza de timp in ultimele zile si oboseala.

insa cred ca or sa fie ok dupa cum se aude muzica in casti ... eu am un schubert c2 care izoleaza bine - am impresia ca nu am aer cand inchid viziera.

 

revin,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut primul drum lung(Constanta) cu statie pe moto.....e super utila,din cauza curentului am fost receptionat mai infundat si la dist mai mica dar macar asculti ce vb ceilanti, dar atentie mare,statia ca si detectorul(la vremea lui) nu sunt sigure 100%,am dat ieri nas in nas cu un radar nou aparut din senin dupa ce se comunicase"liber".Oricum eram in spatele unei masini,dar tre atentie !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
si verdictul este???

 

pana la urma in concediu folosit walkie talkie cu aceleasi casti ... am fost doar doua moto si am mers tot timpul grupat.

e o mare, mare diferenta sa poti comunica cu celalalt/ceilalti de la nimicuri pana la chestii importante ...mai ales la mers in tura.

as mai avea o critica la adresa castilor audio de pe cbmania ... castile audio au cablu care pleaca catre walkie talkie subtire ... la multe miscari stanga dreapta se intrerupe usor ... am avut problema asta ai a fost o placere sa il depanez pe drum ...

am vazut variante in care acel cablu care iese din casca are cam 5mm diam fata de 1-2 mm diam cat au astea de pe cbmania ... deci daca aveti ocazia luati-va din alea cu cablu gros.

 

Numai bine,

Paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Colegu` cu Scania mă aude? Aici colegu` cu zx-u`

 

Stație mai lipsea de pe motor.

Decat amenda si fara permis,mai bine ma "injosesc" la o statie pe motor....Oricum pe masina o folosesc de vreo 4 ani si ma felicit mereu cand plec la drum pentru ca am cumparat-o.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Eu am ales solutia Cobra Mt975 si headseturi speciale pentru casca integrala. Exista headseturi si pentru open face. Se pot monta foarte usor, casca este ff plata si vin direct cu sistemul de montaj pe casca. Sunt speciale pt moto si au Buton PTT pentru montaj pe ghidon (cu arici). Headsetul are prevazute mufe atat la intrarea in casca cat si pentru butonul PTT, ceea ce inseamna ca poti scoate rapid casca si te poti da jos, fara sa demontezi tot sistemul. Cobrele Mt 975 permit folosirea fiecarei statii cu 2 headseturi pe post de interfon pentru comunicarea cu pasagerul(inafara de mufa pentru headset, mai au pe lateral inca una marcata ca interfon, dedicata acestei functii), au o tona de functii si bat mai mult decat decent post-22782-1298989725_thumb.jpg post-22782-1298989707_thumb.jpg

Mesaj completat

 

P.S. Daca le luati de unde trebuie ajung la 400Ron pentru doua persoane

Editat de micaradu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Salutare oameni buni, imi cer scuze ca nu am apucat sa citesc tot topicul iar acum vin cu o intrebare:

Care din urmatoarele 3 produse vi se pare mai potrivit pentru mine tinand cont de cerintele personale:

Comunicare pilot-pasager la viteza de croaziera 120-140km/h;

Pret cat mai mic;

Daca s-ar putea sa nu fim conectati (pilot-pasager) cu cablu;

Daca s-ar putea sa comunicam si cu alti participanti la trafic.

 

Produsele pe care le-am ochit sunt: 10059306 , 10059196 , 10059162 .

 

In pricipiu intercomul ALBRECHT AE 600 mi se pare potrivit, dar pentru 30E in plus as schimba preferinta cu una din cele 2 statii numa ca nu stiu cat sunt de eficiente.

 

Va multumesc anticipat :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare oameni buni, imi cer scuze ca nu am apucat sa citesc tot topicul iar acum vin cu o intrebare:

Care din urmatoarele 3 produse vi se pare mai potrivit pentru mine tinand cont de cerintele personale:

Comunicare pilot-pasager la viteza de croaziera 120-140km/h;

Pret cat mai mic;

Daca s-ar putea sa nu fim conectati (pilot-pasager) cu cablu;

Daca s-ar putea sa comunicam si cu alti participanti la trafic.

 

Produsele pe care le-am ochit sunt: 10059306 , 10059196 , 10059162 .

 

In pricipiu intercomul ALBRECHT AE 600 mi se pare potrivit, dar pentru 30E in plus as schimba preferinta cu una din cele 2 statii numa ca nu stiu cat sunt de eficiente.

 

Va multumesc anticipat :bounce:

salut daniel!

albrecht-ul il am eu. vroiam si eu ca tine, sa pot comunica cu pasagerul, la viteze de pana 120 kmh (nu ma interesa comunicarea cu altii, doar cu pasagerul). asa ca am luat albrecht. sincer, nu-s multumit de el, astfel incat, la primavara ma apuc sa caut si altceva. nu reusesc sa comunic cu pasagerul sub nici o forma. am ajuns sa dau jos si buretele de pe microfon, si tot degeaba. parerea mea e ca microfonul nu e destul de sensibil. am luat kitul de casti pt casca integrala, dar mai bine il luam pe cel pt flip-up-uri, pentru ca, daca lipesc microfonul de gura, ma pot intelege cu pasagerul. am ajuns intr-o zi sa-l bag sub cagula, sa pot vorbi cat de cat. primul pas e sa schimb microfonul cu unul ceva mai sensibil, sa vad ce reusesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Din start iti spun ca daca vrei un sistem fiabil si bun nu gasesti ieftin!

Ce vezi pe piata si pe Louis pina intr-o 100/120 sunt rahaturi, in frunte cu Albrecht.

Ai doua variante:

1.Conectivitate prin bluetooth(Cardo, Midland, Sena, Chatterbox, sisteme pilot/pasager, cam de la 250 euro)

2.Conectivitate prin cablu.

Sistemele prin cablu sunt net superioare, atat calitativ cit si tehnic, claritate extraordinara, posibilitatea sa setezi separat volumul muzicii, vox, independent pilot/pasager, foarte multe intrari pentru statii CB sau PMR, antiradar, telefoane, mp3, navigatie,etc.

Cei mai tari in domeniu sunt Baehr, Autocom si AKE in orice ordine vrei tu, dar au preturi incepind de la 350 pina la 1000 euro!

Eu folosesc sistemul asta:

http://www.ebay.de/itm/IMC-Motorcom-MIT-100-Motorrad-Gegensprechanlage-/250959208866?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item3a6e55a1a2

de vreo cinci luni si sunt foarte multumit, claritate, calitate, la pret modic.

Am atasat la el telefon, MP3 si statie CB, cu adaptarile de rigoare pentru moto.

Succes.

PS:Ma bate un gand sa upgradez sistemul cu un Autocom, caz in care sistemul meu intercom IMC upgradat cu multe accesorii sa-l scot la vanzare.

Daca te intereseaza discutam.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sistemele prin cablu sunt net superioare, atat calitativ cit si tehnic, claritate extraordinara,

 

am cardo scala rider G4 , se aude perfect pana la 120-130/h in shoei Qwest+ dopuri in urechi, bate 800m chiar si in oras dupa care incepe sa se auda prost si pe la 1km pierde conexiunea .

 

un mare minus este ca intrerupe complet vocea cand vorbeste gps-u si exista un anumit delay pana reia transmisia, conectivitatea cu telefonul mi s-a parut un pic baguita dar nici nu am testat foarte mult

 

 

imi dau seama ca nu-i chiar ieftin, dar nici sa cumperi produse care nu functioneaza pana ajungi la ceva functional nu-i cea mai ieftina cale :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luigi:

 

daca schimbi pune baehr, au am de multi an, il plimb de pe un motor pe altul, e f bun. merge la orice viteza pt ca are wind noise supresssor si fel de fel. autocom au probleme cu chestiile astea de finete, e drept ca sunt mai ieftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pentru mine prioritatea nr.1 a fost sa conectez prin intercom o statie CB.

Sunt dependent de ea daca merg afara din Bucuresti la orice drum cit de scurt si de aceea am tinut sa am neaparat si pe motor.

M-a ajutat si faptul ca am spatiu mare in coburii laterali sa pun statia si toate cele precum si faptul ca am cit de cit plan de masa pentru amplasarea monturii antenei.

Nu ma intereseaza statie PMR, personal merg la drum sa ma relaxez, sporovaiala ma oboseste, vreau doar muzica.

La vremea aia nu mi-am permis sa dau 1000 de euro pe un Baehr Ultima XXL(aveam alte prioritati de baii aia, am upgradat amortizoarele cu unele Wilbers) si de aceea am cautat o alternativa mai ieftina si care sa-mi permita sa fac niste adaptari pentru nevoile mele.

Am scormonit forumurile si am dat de IMC, firma germana cu un produs bun calitativ.

Sunt foarte multumit de sistemul actual, un minus ar fi ca nu are functia vox si microfonul ramane deschis tot timpul.

La mobra mea nu ma deranjeaza deloc, fiind complet aparat de carene si parbriz, atat eu cit si pasagerul.

M-ar batea un gand sa trec pe Autocom deoarece are niste plusuri mari, poti regla independent pasager/pilot volumul la VOX , la muzica, ai fader si multe iesiri, poti atasa independent doua surse de muzica(mp3), atat pt.pilot cit si pasager, poti 'agata' practic orice la el.

Am citit pe diverse forumuri, diferenta calitativa intre Autocom, Baehr si AKE nu este semnificativa, nu atat incat sa justifice diferenta de aproape 5-600 euro intre varfurile de top dintre ele.

Mai exact, toate filtrele de zgomot si fitele sunt si la Autocom, dar nemtii au preturi mari rau care nu stiu daca se justifica.

Un alt plus la Autocom este ca are mai multe posibilitati de optionale, la Baehr Si AKE esti limitat.

@Doru, ce vreau eu, varful de top la Autocom(super pro automatic)impreuna cu kitul de casti open face + modulul de conectare la instalatia audio a motocicletei(sa pot asculta in casti ceea ce am pe cd-urile din magazia mobrei sau la radio)ma costa cam 520 euro.

Daca m-as orienta catre Baehr fara 1200 nu scap si recunosc ca nu am banii astia.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma nu stiu, eu am verso xl, nu mai stiu cat e, dar mult sub 1000, parca 700 fara instalare si 1000 cu tot cu instalare si 2 kit-uri de casti. eu autocom nu am probat, am citit doar pe forumuri ca au vox si toate alea dar ca nu ar merge ca la baehr. statie am si eu si tot felul agatate acolo.

 

asta e cea mai buna statie ce se poate cumpara pe aici. are 5w nu 0.5 dar trebuie delimitata de vanzator (e gratis).

 

http://www.magazin-online.ro/statii-radio-profesionale/statii-radio-profesionale-446001-446100-mhz-frecventa-libera/statie-radio-alan-hp450-frecventa-libera-446-mhz-2.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cu ce statie ai imperecheat dracia asta?

Asa cum spuneam, au am avantajul ca pot ascunde intr-un cobur o statie pe care o las acolo permanent.

Folosesc o statie Intek M100, mica, ajustata de catre un amic radioamator electronist sa dea ce poate mai bine.

Este ok, sensibila, am si la auto la fel.

M-a costat 260 lei.

Nu are rost sa dau 10-1200 lei pe un President, Cobra sau Alan doar pentru ca sa aud un "ping" dupa ce ies din emisie sau sa am "ecou" pe microfon.

Daca nu ai spatiu de depozitare poti folosi una portabila, asa cum arata Doru.

In general la moto sunt doua probleme:

-Nu prea ai plan de masa pentru antena, montura trebuie sa fie legata cumva la cadru, si topcase-ul sau pasagerul influenteaza receptia.

-Trebuie sa ai o statie rezistenta la apa, aici este marea probleme.

Toate statiile fixe nu sunt waterproof.

Rezistente sunt astea portabile, dar care costa de la 200 euro in sus.

Daca ai posibilitatea o ascunzi undeva in topcase, tankbag sau coburi(cum am faut eu).

Singura statie CB dedicata moto este J&M:

http://www.sierra-mc.com/products.asp?cat=371

dar care pleaca de pe la 3-400usd.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...