Sari la conținut

Honda AfricaTwin - XRV650/750


Postări Recomandate

Poate am mai scris....incercati Karoo T de la Metzeler si n-o sa mai cumparati niciodata altceva. Aderenta perfecta pe asfalt (uscat dar mai ales UD) si excelenta offroad (si asta cu motor de 850). Plus ca la pret sint la jumatate din TKC80. Ale mele au aproape 6000km si se tin bine (fata cel putin arata ca noua, spatele 60% uzat).

Incercati cu incredere heidenau k60 importator firma maxi scooter . Eu am si pe fata si pe spate. Comportament incredibil de bun pe ud, pe sosea mai mult decit acceptabil, off ideale, urci caun tractor, nici macar nu se incarca cu una cu doua . Plata- nu tin in regim mixt mai mut de 10 mii, eu am deja 7 mii cu ele fata nu se observa uzura, spatele insa mai e 60% din cit era. in schimb mai ieftine decit plasticurile gen Mitas. Prietenii pe care "i-am corupt "sint si ei foarte multumiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu nu am RD04, dar din cite inteleg din site-ul italianului, problema e ca acei termistori se ard de la mersul pe rezerva.

Cea mai la indemina solutie ar fi refolosirea sondelor si inlocuirea termistorilor (un termistor costa 2-3 RON in mod normal).

 

Acu' nu ca as fi eu mare electronist dar daca as avea o sonda din asta pt teste, sigur gasim o solutie simpla pt inlocuirea amaritelor alora de rezistente. Problema e mai mult de ordin mecanic, cum potrivesti noi termistori, izolatii etc

 

Poate asa reusim si cu intilnirea aia, gasim o solutie pt repararea sondelor si ii chemam pe toti cei cu RD04 la inlocuit de sonde si o bere :wacko:

 

cip

Uite cip cum e. Astia functioneaza in felul urmator. Au un circuit de test care aprinde becurile citeva secunde cind pui contactul ca sa vezi daca nu sint alea arse. Apoi curentul care circula prin becuri incalzeste termistorul. Daca termistorul nu este racit in benzina, respectiv nivelul benzinei este sub senzor acesta se incalzeste in aerul din rezervor rezistenta lui scade si becul se aprinde. Daca insa este sub benzina, aceasta transmite caldura lui peretilor de metal si mai departe in exterior, asa ca nu se mai incalzeste, rezistenta lui ramine mare si becul stins.

 

Pina aici clar, nu? din pacate acest echilibru termic pretinde anumite caracteristici particulare ale termistorului si m-asi mira sa gasim unele identice de uz general. Mai degraba este posibil ca sistemul sa fi fost adoptat si de industria auto unde exista de asemenea becuri martor de nivel si sonde. trebuie intrebat un electrician auto bun, ma voi ocupa. probabil ca alea auto sint mai ieftine fiind vorba de alta serie de fabricatie mult mai mare.

 

In caz ca nu exista totusi si sistemul asta e foarte particular, atunci nu avem incotro si folosim termistori obisnuiti impreuna cu un circuit electronic tip trigger. La fel proiectabil cu un pic de rabdare si timp pentru experimente. :baldy:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pina aici clar, nu? din pacate acest echilibru termic pretinde anumite caracteristici particulare ale termistorului si m-asi mira sa gasim unele identice de uz general. Mai degraba este posibil ca sistemul sa fi fost adoptat si de industria auto unde exista de asemenea becuri martor de nivel si sonde. trebuie intrebat un electrician auto bun, ma voi ocupa. probabil ca alea auto sint mai ieftine fiind vorba de alta serie de fabricatie mult mai mare.

 

Nu stiu ce tipuri de termistori NTC auto exista dar putem investiga. Oricum nu cred ca e asa de greu de gasit un reper de uz general care sa functioneze. Becul ala indicator are 3W. Asa ca avem o idee despre ce cureti si rezistente vorbim. Trebuie un termistor cu un b cit mai mare si care sa reziste la puterea respectiva.

 

O sa ma uit miine pe un catalog si revin

 

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I really don't get it. De ce v-ati apuca sa experimentati, sa improvizati? Prostiile alea se gasesc la orice caruta care are bec pt low fuel. Nu stiu astea cu computador de bord, dar la cele fara nu vad cum ar putea avea indicatorul respectiv fara asa ceva. Pt dacie nu stiu daca se gaseste de cumparat separat de sonda, dar la Cielo parca se gaseste.

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I really don't get it. De ce v-ati apuca sa experimentati, sa improvizati? Prostiile alea se gasesc la orice caruta care are bec pt low fuel. Nu stiu astea cu computador de bord, dar la cele fara nu vad cum ar putea avea indicatorul respectiv fara asa ceva. Pt dacie nu stiu daca se gaseste de cumparat separat de sonda, dar la Cielo parca se gaseste.

si tu credeai ca long way round e cu charley si cu McGregor.................NU frate e cu olteni care alearga in juru cozii aaaaahahahahahhaaha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I really don't get it. De ce v-ati apuca sa experimentati, sa improvizati? Prostiile alea se gasesc la orice caruta care are bec pt low fuel. Nu stiu astea cu computador de bord, dar la cele fara nu vad cum ar putea avea indicatorul respectiv fara asa ceva. Pt dacie nu stiu daca se gaseste de cumparat separat de sonda, dar la Cielo parca se gaseste.

Dacia ,daewoo si multe alte ,au senzori in rezervoare bazate pe flotoare.Dar cum romanul e inventiv trebe sa gasim o alternativa. 2 poze cu sonda dela VTR si CBR f4.

post-39145-1241492540_thumb.jpg

post-39145-1241492552_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' ce are ebay?

n-are absolut nika :wacko: doar k nu au aripi fata pe ebay.. :baldy: (deocamdata cel putin)

am gasit doar una de la un rd04 culoare negru cu verde.. mie imi trebuie alba.. si nu cunosc cum pot vopsi un plastic

Editat de cernunos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacia ,daewoo si multe alte ,au senzori in rezervoare bazate pe flotoare.Dar cum romanul e inventiv trebe sa gasim o alternativa. 2 poze cu sonda dela VTR si CBR f4.

 

Flotoarele sunt pt indicarea nivelului de benzina. Martorul de rezerva ti-l aprinde minunatul termistor varat in capsula despre care se discuta in propozitie.

 

post-76-1241503918_thumb.jpg Iata o poza cu sonda de matiz. Am incercuit piesa respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca masinile folosesc un montaj la fel de "ciobanesc" cum e asta, e posibil sa foloseasca termistori de valoare mai mare.

In plus nu cred ca e o solutie sa inlocuiesti fix cu acelasi tip de temistor dat fiind ca asta pare sa se arda in mod constant.

 

Stii cumva caracteristicile termistorului de la Cielo ?

 

cip

 

 

I really don't get it. De ce v-ati apuca sa experimentati, sa improvizati? Prostiile alea se gasesc la orice caruta care are bec pt low fuel. Nu stiu astea cu computador de bord, dar la cele fara nu vad cum ar putea avea indicatorul respectiv fara asa ceva. Pt dacie nu stiu daca se gaseste de cumparat separat de sonda, dar la Cielo parca se gaseste.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca masinile folosesc un montaj la fel de "ciobanesc" cum e asta, e posibil sa foloseasca termistori de valoare mai mare.

In plus nu cred ca e o solutie sa inlocuiesti fix cu acelasi tip de temistor dat fiind ca asta pare sa se arda in mod constant.

 

Stii cumva caracteristicile termistorului de la Cielo ?

 

cip

Azi am dat telefoane pe la distribuitori, m-am interesat. Nimeni nu a auzit de bulbi cu termistori pentru nivel la auto. Poate altii au avut mai mare noroc. Cielo, m-am interesat, are plutitor.

 

presupun atunci ca italianul nu a inebunit construind ceva alternativ. Mai e solutia sa inlocuiesti doar termistoarele, aici nu am sapat inca nimic. Calculul zice ca termistorul ar trebui sa aiba in jur de 30-80 ohmi ca sa se incalzeasca si sa se autoambaleze in aer. deasemenea trebuie sa disipe cei 2-3 w necesari incalzirii. o vizita la un distribuitor de piese electronice este necesara :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

am ajuns acasa, pe mirificele plaiuri mioritice.

mi-era dor de claxoanele, flash-urile si de injuraturile existente in traficul autohton.

cat despre intrunire, sper sa am timp zilele acestea si sa-mi permita si vremea sa dau o raita prin imprejurimi.

am o idee cu o locatie traznet (la 40 de km de Bv), dar vreau sa mai "sap" putintel.

va tin la curent :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns acasa, pe mirificele plaiuri mioritice.

mi-era dor de claxoanele, flash-urile si de injuraturile existente in traficul autohton.

cat despre intrunire, sper sa am timp zilele acestea si sa-mi permita si vremea sa dau o raita prin imprejurimi.

am o idee cu o locatie traznet (la 40 de km de Bv), dar vreau sa mai "sap" putintel.

va tin la curent :baldy:

 

 

Uite aici o zona numai buna de intalnire in cazul in care ceva nu iese bine :

 

/index.php?showtopic=355499

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacia ,daewoo si multe alte ,au senzori in rezervoare bazate pe flotoare.Dar cum romanul e inventiv trebe sa gasim o alternativa. 2 poze cu sonda dela VTR si CBR f4.

E clar ca sint universale, merg precis la orice motor capsulele alea, problema e cit costa si daca se gasesc separat.

 

Flotoarele sunt pt indicarea nivelului de benzina. Martorul de rezerva ti-l aprinde minunatul termistor varat in capsula despre care se discuta in propozitie.

 

Iata o poza cu sonda de matiz. Am incercuit piesa respectiva.

Se pare ca cel putin matizul are. Aceeasi problema, cit costa si daca se gaseste separat. Miine ma duc la dezmembrari sa vad pe acolo ce au. Incet incet le rezolvam. :wacko:

 

am ajuns acasa, pe mirificele plaiuri mioritice.

mi-era dor de claxoanele, flash-urile si de injuraturile existente in traficul autohton.

cat despre intrunire, sper sa am timp zilele acestea si sa-mi permita si vremea sa dau o raita prin imprejurimi.

am o idee cu o locatie traznet (la 40 de km de Bv), dar vreau sa mai "sap" putintel.

va tin la curent :moto:

Un alt cimp numai bun pentru intilniri de vaci ar fi Obirsia Lotrului . E ceva camping acolo, iar pentru pretentiosi si vre-o 3 - 4 pensiuni. Ca sa nu mai vorbesc de infinite posibilitati de endureala pe "transalpina".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns acasa, pe mirificele plaiuri mioritice.

mi-era dor de claxoanele, flash-urile si de injuraturile existente in traficul autohton.

cat despre intrunire, sper sa am timp zilele acestea si sa-mi permita si vremea sa dau o raita prin imprejurimi.

am o idee cu o locatie traznet (la 40 de km de Bv), dar vreau sa mai "sap" putintel.

va tin la curent :)

Bravo, poate , in sfarsit, se misca ceva.., asteptam vesti de la tine si de la altii care locuiesc prin zona respectiva!Prospectati( asa se zice?!), eventual si niste poze cu ceea ce ar trebui sa fie locatia intrunirii.Cred ca e important sa fie si vreo pensiune, camping ceva prin apropiere, pt ca unii dintre noi avem alergie la cort.., la cate nopti am dormit in el cred ca si eu un simtom nevralgic , ca sa zic asa! :wacko:

 

Bravo, poate , in sfarsit, se misca ceva.., asteptam vesti de la tine si de la altii care locuiesc prin zona respectiva!Prospectati( asa se zice?!), eventual si niste poze cu ceea ce ar trebui sa fie locatia intrunirii.Cred ca e important sa fie si vreo pensiune, camping ceva prin apropiere, pt ca unii dintre noi avem alergie la cort.., la cate nopti am dormit in el cred ca si eu un simtom nevralgic , ca sa zic asa! :wacko:

Adica SIMPTOM< am vrut sa scriu.., 'anagramatul' naibii, cum ar zice un telectual din fotbal! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La AT voi nu aveti bushon de benzina cu ON/OFF/RES?

Robinetul de pe rezervorul meu are numai ON/OFF.. Cred ca si ala de pe stinga si ala de pe dreapta...

Da, ambele sint asa.. (am fost si am verificat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La modelul RD04 rezervorul are doua robinete de benzina fiecare cu cate doua pozitii ON si OFF, la modelele RD07 si RD07A este un singur robinet cu trei pozitii ON/OFF/RES, din acest motiv cei care au modelul mai vechi se lovesc de problema sondelor de nivel din rezervor care se strica si nu se mai aprind martorii in bord, cei cu modelul nou cand s-a terminat gazul dai din robinet direct pe rezerva

Editat de duc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beemerii si-au facut deja intrunirea, la Voineasa, transalpistii o vor face pe 1 august la nus ce cabana.., noi nema.., stam si asteptam , nus ce! :angry: Bah, am empresia ca africanilor le place sa fie singuratici, asa ca propun ca fiecare sa-si faca intrunirea single, acolo unde este, la data care sa stabilit, ce spuneti? nu e bine? benzina nu consumam, stam in familie , dormim in the hause, bem ce am cules din prun si corcodus, si adoua zi avem si ciorba gata facuta de consoarta pt ca sa ne dregem de mahmureala.., face fiecare poze cu o carpeta cu muntele in fundal si gata topicul cu INTRUNIREA AFRiCANILOR! PS Si mai e un mare avantaj..,ne dam o nota buna sa nu se mai spuna ca nu suntem buni familisti! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beemerii si-au facut deja intrunirea, la Voineasa, transalpistii o vor face pe 1 august la nus ce cabana.., noi nema.., stam si asteptam , nus ce! :angry: Bah, am empresia ca africanilor le place sa fie singuratici, asa ca propun ca fiecare sa-si faca intrunirea single, acolo unde este, la data care sa stabilit, ce spuneti? nu e bine? benzina nu consumam, stam in familie , dormim in the hause, bem ce am cules din prun si corcodus, si adoua zi avem si ciorba gata facuta de consoarta pt ca sa ne dregem de mahmureala.., face fiecare poze cu o carpeta cu muntele in fundal si gata topicul cu INTRUNIREA AFRiCANILOR! PS Si mai e un mare avantaj..,ne dam o nota buna sa nu se mai spuna ca nu suntem buni familisti! :blink:

Jane, lasa tzuika... O bem acolo. Sper sa fie gata si Afrika mea pana atunci. Daca nu, ma gandesc serios sa imi mai iau una, tot RD04 pe care sa o dezbrac si sa o fac de coclauri. Hai, e stabilita data si locul de intalnire? Nu mai statzi sa trece iar vara. Punetzi cele 3-4 locuri gasite pe o lista, si sa incepem sa votam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jane, lasa tzuika... O bem acolo. Sper sa fie gata si Afrika mea pana atunci. Daca nu, ma gandesc serios sa imi mai iau una, tot RD04 pe care sa o dezbrac si sa o fac de coclauri. Hai, e stabilita data si locul de intalnire? Nu mai statzi sa trece iar vara. Punetzi cele 3-4 locuri gasite pe o lista, si sa incepem sa votam.

 

 

salut

imi pare rau de acest post cu intrunirea africanelor.

ne tot intoarcem in urma cu votarea locului,si date care din cate inteleg eu si nu numai eu a fost deja stabilite.

 

Pai aveam impresia ca a ramas stabilit: 24 -26 iulie '09 cheile rasnoavei .. ca sa poa sa se adune toata lumea de prin toata lumea :D

 

deci chiar nu stiu de ce incepem sa votam o alta locatie.

chiar atat de greu o sa ne adunam anul acesta?

imi pare rau daca nu vom reusi sa ne vedem.

;)

pt. mine ar fi prima intrunire de africane la care as participa.

sper sa nu fie si ultima,daca remane in piciore.

 

24 -26 iulie '09 cheile rasnoavei

1sau 2 pers.+ palica , cort ,iarba verde ,...........

:angry:

asfalt uscat si drumuri mai bune

 

p.s. cu acest comentariu chiar nu vreau sa supar pe nimeni

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beemerii si-au facut deja intrunirea, la Voineasa, transalpistii o vor face pe 1 august la nus ce cabana.., noi nema.., stam si asteptam , nus ce!

 

Parca s-a mai discutat pe aceasta tema, o tot luam si ne invartim in jurul cozii.

 

 

Data:

24-26 Iulie

Locatia:

Cheile Rasnoavei

 

Pt. cei care doresc sa doarma la hotel/motel/pensiune , va voi pune la dispozitie cateva numere de telefon pt a face rezervarile de rigoare.

E un punct relativ echidistant fata de toate colturile tarii, astfel incat nimeni nu va trebui sa parcurga mai mult de 500 de km.

Asadar, eu consider inchisa discutia vis-a-vis de acest subiect, punctele de reper fiind stabilite.

Editat de dhamzea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este de atata bun simt incat nici ieu nu ma puteam esprima mai bine.

atentioneaza-i pe Domnii de mai sus ca tre sa aiba rabdare sa citeasca de unde au ramas data trecuta.

numai bine de la mine si ASFALT USCAT. :angry:

 

 

 

 

salut

imi pare rau de acest post cu intrunirea africanelor.

ne tot intoarcem in urma cu votarea locului,si date care din cate inteleg eu si nu numai eu a fost deja stabilite.

 

 

 

deci chiar nu stiu de ce incepem sa votam o alta locatie.

chiar atat de greu o sa ne adunam anul acesta?

imi pare rau daca nu vom reusi sa ne vedem.

:D

pt. mine ar fi prima intrunire de africane la care as participa.

sper sa nu fie si ultima,daca remane in piciore.

 

24 -26 iulie '09 cheile rasnoavei

1sau 2 pers.+ palica , cort ,iarba verde ,...........

:blink:

asfalt uscat si drumuri mai bune

 

p.s. cu acest comentariu chiar nu vreau sa supar pe nimeni

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFICIAL DAM DRUMU LA FACUTUL SIGLELOR AFRICA TWIN. SCUZATI DE INTARZIERE.

 

UN SET DE 4 SIGLE AT COSTA 15 RON, REFLECTORIZANTE, 10 CM DIAMETRU.

 

VA ROG SA MAI REACTUALIZATI LISTA CELOR CARE VREAU.

 

SUNT 2 TIPURI. CELE SIMPLE CARE NU AU NUME, SI CELE CUSTOM CARE AU NUME JOS. DARF PRETUL NU DIFERA.

Editat de hondafan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...